• Regulamin

Świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 23 im. Jana Pawła II

Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 5

1. Świetlica jest placówką wychowania pozalekcyjnego, przeznaczoną dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Rzeszowie.
          2. Ze świetlicy mogą korzystać uczniowie klas I – III, oraz w szczególnych przypadkach uczniowie klas czwartych.
          3. Świetlica stanowi integralną część szkoły.
          4. Świetlica realizuje swoje zadania według. rocznego planu pracy wychowawczo- opiekuńczej układanego przez wychowawców na dany rok szkolny. Plan ten jest zgodny z Planem Wychowawczym Szkoły.
          5. Podstawowym zadaniem świetlicy szkolnej jest zapewnienie dzieciom, stosownie do potrzeb, zorganizowanej opieki i wychowania pozalekcyjnego, rozwoju ich zainteresowań i umiejętności. Poprzez zorganizowaną opiekę i wychowanie rozumie się:
            • zapewnienie dzieciom opieki wychowawczej,
            • zorganizowanie nauki własnej oraz pomoc uczniom ze specyficznymi trudnościami w nauce.
            • organizowanie gier i zabaw mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny,
            • stworzenie warunków do uczestnictwa w kulturze,
            • upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej tj. kształtowanie nawyków higieny osobistej oraz wdrażanie prawidłowych postaw społecznych,
            • rozwijanie samodzielności i samorządności oraz społecznej aktywności poprzez stwarzanie warunków do działania na forum świetlicy i uczestnictwa w życiu szkolnym.
          6. Korzystanie z usług świetlicy jest bezpłatne.
          7. Do świetlicy szkolnej przyjmowane są w pierwszej kolejności uczniowie z klas I – III , a w miarę wolnych miejsc z klasy IV, jeśli spełniają określone warunki:
          • Oboje rodzice dziecka pracują zawodowo
          • Osoby samotnie wychowujące dziecko i pracujące zawodowo
          • Dzieci z rodzin wielodzietnych i zaniedbanych środowiskowo
          1. Kwalifikacji i przyjęcia uczniów do świetlicy dokonuje komisja powołana przez Dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą: Dyrektor lub powołana przez niego osoba, nauczyciele – wychowawcy świetlicy, pedagog szkolny do dnia 15 września danego roku szkolnego.
          2. Dziecko może być przyjęte do świetlicy także w ciągu roku szkolnego w miarę wolnych miejsc.
          3. Lista uczniów przyjętych do świetlicy zostaje udostępniona w połowie września danego roku szkolnego
          4. Dni i godziny pracy świetlicy dostosowane są do potrzeb środowiska. Świetlica w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 5 pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.30 do 17:00.
          5. Obowiązkiem rodziców lub prawnych opiekunów jest przestrzeganie godzin pracy świetlicy

i punktualnego odbierania dzieci po skończonych zajęciach.

1. Przy tworzeniu grup wychowawczych uwzględnia się, w ramach możliwości, uczniów tej samej klasy lub grupy wiekowej. Grupa wychowawcza może liczyć nie mniej niż 30 wychowanków.
          2. Korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej jest odpłatne. Odpłatność za wyżywienie należy uregulować w pierwszych 3-4 dniach roboczych każdego miesiąca  Nauczyciele – wychowawcy świetlicy szkolnej opiekują się wychowankami podczas posiłków na stołówce szkolnej.
          3.  Świetlica szkolna zapewnia wychowankom odpowiednie warunki:
          • Pomieszczenie gwarantujące bezpieczeństwo i higienę pracy;
          • Pomoce dydaktyczne i niezbędny sprzęt oraz możliwość jego naprawy
          • Sprzęt audiowizualny, przybory i urządzenia do gier zespołowych;
          • Czasopisma i książki.
          1.  W świetlicy szkolnej prowadzona jest następująca dokumentacja:
          • Wnioski rodziców o przyjęcie dziecka do świetlicy szkolnej z aktualnymi danymi w celu komunikowania się w razie konieczności z rodziną dziecka
          • Regulamin Świetlicy Szkolnej.
          • Roczny plan pracy opiekuńczo wychowawczej.
          • Dziennik zajęć.

REGULAMIN UCZESTNIKA ŚWIETLICY

Prawa ucznia:

1. Uczeń ma prawo do poszanowania godności osobistej.
          2. Ma prawo do wyrażania własnego zdania i opinii w sposób kulturalny.
          3. Ma prawo korzystać ze sprzętu i zabawek w świetlicy.
          4. Ma prawo oczekiwać pomocy ze strony wychowawcy.
          5. Ma prawo rozwijać swoje zainteresowania poprzez różnego rodzaju formy aktywności twórczej.
          6. Może wychodzić do sklepiku szkolnego po uprzednim powiadomieniu nauczyciela.

Obowiązki ucznia:

1. Respektować polecenia wychowawców.
          2. Nie opuszczać świetlicy bez zezwolenia nauczyciela.
          3. Pod żadnym pozorem nie wychodzić do domu bez rodzica, opiekuna lub pisemnej  zgody rodziców.
          4. Dbać o wystrój świetlicy i nie niszczyć dekoracji.
          5. Zgodnie bawić się ze wszystkimi dziećmi i pomagać sobie nawzajem.
          6. Szanować zabawki i odkładać po zabawie na swoje miejsce.
          7. Plecaki odkładać na wyznaczone regały, pilnować swoich osobistych rzeczy.
          8. W świetlicy należy mieć zmienne obuwie.
          9. Na boisko wychodzić sprawnie i cicho w wyznaczonym szyku, zgłaszać nauczycielowi  wyjście do domu w celu wykreślenia z listy, nie opuszczać wyznaczonego terenu zabawy.
          10. Odnosić się do wszystkich z szacunkiem, zachowywać się kulturalnie.

Wyróżnienia i kary:

1. Pochwała ucznia przez nauczyciela.
          2. Pochwała ucznia przed rodzicem i wychowawca klasy.
          3. Wyróżnienie dyplomem/ nagroda rzeczową.
          4. Upomnienie przez wychowawcę.
          5. Zawieszenie w prawach uczestnika świetlicy.
          6. Usuniecie ze świetlicy w porozumieniu z dyrektorem szkoły i rodzicami.