• Interesujące rzeczy

"Wielki słownik ortograficzny"
          p

"Słownik języka polskiego"

Masz wątpliwości, napisz do  "Poradni językowej PWN"

Władysław Kopaliński - "Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych"

Ciekawostki

Fantastycznonaukowy - przyjęła się pisownia bez łącznika, i słusznie, gdyż człony tego złożenia są nierównorzędne. Dokładniejsze określenie ich stosunku nie jest konieczne i byłoby pedantyczne. Czy literatura fantastycznonaukowa to literatura naukowa zabarwiona fantastyką? Czy raczej literatura fantastyczna inspirowana nauką? Odpowiedzi poszukaj w słowniku.

Mirosław Bańko, Mały słownik wyrazów kłopotliwych

Jak zapisywać daty?

Według polskich zwyczajów językowych, najpierw zapisujemy dzień, później miesiąc, a na końcu rok. Dzień i rok zapisujemy cyframi arabskimi (np. 17, 15, 23, 1998, 2012).

Miesiąc możemy pisać na trzy sposoby:

• cyfrą arabską, np.: 01 – styczeń, 03 – marzec, 10 – wrzesień,
          • cyfrą rzymską, np.: II – luty, IV – kwiecień, XI – listopad,
          • całym słowem: 30 marca, 12 lutego, 22  lipca .

Uwaga!

Jeżeli miesiąc zapiszemy cyfrą rzymską lub słowem, to nie stawiamy kropki po cyfrach oznaczających dzień.

Frazeologizmy

Jak się powiedziało A, to trzeba powiedzieć B

Mówimy tak, mając na myśli to, że zaczętych spraw nie powinno się zostawiać w połowie, lecz należy prowadzić je dalej.

Słono za to zapłaciłeś

Sól w dawnych czasach miała bardzo dużą wartość rynkową, a i zapotrzebowanie na ten produkt było bardzo duże, bowiem był to dosyć skuteczny sposób konserwacji żywności.  Chlebem i solą witano gości, a czasami płacono.

Zmieniać się jak w kalejdoskopie

W dziecięcej zabawce o kształcie tuby kolorowe szkiełka odbijają się w trzech połączonych krawędziami zwierciadłach, tworząc barwne i regularne wzory, zmieniające się przy każdym poruszeniu. Świadectwem przebrzmiałej już trochę popularności kalejdoskopu są utrwalone w polszczyźnie frazeologizmy: kalejdoskop zdarzeń, kalejdoskopowa kompozycja i ten w tytule.

Wyskoczyć (wyrwać się) jak filip z konopi

Zrobić coś nieprzemyślanego, zrobić (powiedzieć) coś w najmniej odpowiednim momencie, wyrwać się z czymś bez zastanowienia,  postąpić nierozważnie.  Filip to w łowieckim żargonie określenie zająca, więc "wyrwać się jak filip z konopi" oznaczało po prostu "wyskoczyć jak spod ziemi".

Na bezrybiu i rak ryba

Kiedy nie ma rzeczy, na której nam zależy, musimy się zadowolić jej namiastką.

Nocny marek

Marek to określenie pokutującej, potępionej duszy, która nie mogąc zaznać spokoju, wałęsa się i zakłóca wypoczynek tym, którzy muszą rano wstać.

Znać się jak łyse konie

Znać się bardzo dobrze, od bardzo dawna; łyse konie, czyli stare, znające się od lat.