• 2018/2019

        •             Klasa II d i I a na zielonej szkole na Roztoczu                                       

          W dniach 5-7czerwca uczniowie klasy 2 d i 1 a przebywali na zielonej szkole w pięknym regionie naszego kraju na Roztoczu. Zamieszkali na 3 dni w Krasnobrodzie. Pobyt obfitował w wiele atrakcji. Dzieci odbyły spacer z leśnikiem oglądając Szumy nad Tanwią. Rzeka Tanew tworzy 24 wodospady, które głośno szumią i wyglądają niezwykle urokliwie. Podczas pobytu uczniowie spotkali się ze zwierzętami prehistorycznymi w parku dinozaurów w Krasnobrodzie i z zwierzętami egzotycznymi podczas zwiedzania zoo w Zamościu. Zapoznały się z życiem na dawnej wsi polskiej, oglądając stare sprzęty i chaty w zagrodzie Guciów. Tutaj także poznały sposób przyrządzenia podpłomyków i miały okazję posmakować tego wypieku. Wszystkim bardzo podobało się miasto Zamość, o którym ciekawie opowiadała pani przewodnik. Podczas pieszej wycieczki okolicami miejscowości Zwierzyniec zawędrowaliśmy do przepięknie położonych stawów Echo.  Robiliśmy także pamiątkowe zdjęcie przy pomniku chrząszcza w Szczebrzeszynie – w miasteczku, w którym chrząszcz brzmi w trzcinie zgodnie z wierszem Jana Brzechwy. Pomiędzy atrakcjami w terenie był czas na zajęcia edukacyjne w ośrodku, które i tak odbyły się w innych warunkach niż szkolne, bo na tarasie, na wolnym powietrzu. Wszyscy przyznali, że zielona szkoła była bardzo udana i już snują plany na następny wyjad za rok.

                         Lucyna Kędzior  

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          więcej zdjęć

           

                      

           

                   Klasa I c i I d w Siedlisku "Janczar" w Pastrągowej            

          Klasy I c i I d odwiedziły 31 maja siedlisko „Janczar” w Pstrągowej. Najważniejsze atrakcje wycieczki to: spacer bryczkami po okolicy, indywidualna przejażdżka konna na maneżu, gry i zabawy terenowe, ognisko z pieczeniem kiełbasek. Oto kilka ciekawych fotografii.


          E. Cmoch, G. Kafel

                         

                   

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          <<<więcej zdjęć<<<

           

                Spotkanie ze studentami Wydziału Dietetyki                                               

          W dniach 01-05.04.2019 w naszej szkole odbył się cykl spotkań ze studentami Wydziału Dietetyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ich celem było przypomnienie naszym uczniom zasad zdrowego odżywiania się na podstawie tematycznej prezentacji multimedialnej. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. na temat szkodliwości cukru w codziennej diecie, znaczeniu spożywania warzyw, owoców oraz wody w okresie intensywnego wzrostu  u dzieci i młodzieży. Ponadto zapoznali się z nową "Piramidą żywienia", która obecnie oprócz produktów żywnościowych zawiera wskazówki dotyczące utrzymywania dobrej kondycji fizycznej na co dzień.

          W spotkaniach uczestniczyli uczniowie z klas: 4b, 5a, 6a, 7c, 8a. Chętni mogli wziąć udział w bezpłatnym, specjalistycznym badaniu masy ciała, zawartości wody i tłuszczu w organizmie itp. Całość przedsięwzięcia okazała się ciekawą i pouczającą lekcją na temat zdrowia.

          Anna Giermata

           

           

           

           

           

                Program "Niesamowity świat higieny jamy ustnej" w klasie I b             

          W kwietniu br. w klasie I b został zrealizowany ogólnopolski program profilaktyczny „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowany przez Instytut Blend-a-med Oral-B oraz Disney Polska. Uczniowie poprzez udział w ćwiczeniach oraz projekcji filmu dowiedzieli się, jak ważne jest dbanie o stan zębów od najmłodszych lat. Przyswoiły wiedzę z obszarów m.in.: znaczenie odżywiania oraz zdrowych nawyków żywieniowych, codzienna higiena jamy ustnej, znaczenie regularnych kontroli stomatologicznych. Podsumowaniem programu było wręczenie imiennych certyfikatów oraz przewodników dla rodziców. 


          Aneta Dereń

                                

                            

           

           

           

           

           

           

           

           

           

             

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Lekcja "Udzielanie pierwszej pomocy"- klasa I b          

          W dniu 26 listopada uczniowie klasy I b uczestniczyli w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy, które poprowadziły p. Lucyna Kędzior i p. Joanna Łukasiewicz. Podczas spotkania uczniowie w trakcie zabawy uczyli się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje. W szkoleniu wykorzystano materiały dydaktyczne przygotowane przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uczniowie uczyli się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz jak wezwać pomoc. Podczas ćwiczeń na fantomach dzieci ćwiczyły oddechy ratownicze i prawidłowe uciskanie klatki piersiowej. Zajęcia były bardzo atrakcyjne i uczyły odpowiedzialności za siebie i innych. 

          Aneta Dereń

                   

           

           

           

           

                         "Razem bezpieczniej" - kampania edukacyjna                  

           

           

          Przedszkolaki z grupy VII, VIII, IX i X oraz pierwszaki z naszej szkoły biorą udział w kampanii "Bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym". Projekt będzie realizowany we współpracy z Komendą Miejską Policji w Rzeszowie, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Miejską w Rzeszowie oraz Miejskim Zarządem Dróg w Rzeszowie,  w oparciu o zestawy do praktycznej nauki poruszania się po drogach, tzw. autochodziki. Program został dofinansowany ze środków koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji rządowego „PROGRAMU OGRANICZANIA PRZESTĘPCZOŚCI I ASPOŁECZNYCH ZACHOWAŃ RAZEM BEZPIECZNIEJ im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020”. Realizacja działań edukacyjno-profilaktycznych ma na celu uświadamianie wszystkich uczestników ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, młodzieży, seniorów i kierowców, o prawidłowym zachowani pieszego w ruchu drogowym, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych i w okolicach przejść dla pieszych.

          Celem realizowanej kampanii edukacyjno-profilaktycznej miasta Rzeszowa jest:

          - wzrost wiedzy na temat zagrożeń oraz zasad bezpiecznego poruszania się pieszych w ruchu drogowym osób biorących udział w kampanii

          - wzrost poczucia bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród osób biorących udział w kampanii,

          - poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym osób biorących udział w kampanii,

          - wzrost świadomości w zakresie bezpiecznego poruszania się w okolicy i na przejściu dla pieszych oraz ograniczenie liczby niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych (wypadki, kolizje, wtargnięcia, potrącenia);

          - dzięki zaangażowaniu w realizację projektu instytucji odpowiedzialnych

          za bezpieczeństwo, nastąpi także wykorzystywanie nowych możliwości technicznych w zakresie poprawy bezpieczeństwa pieszych (Policja, Straż, MZD).

          Zakres kampanii będzie obejmował prezentacje i zajęcia praktyczne dotyczące: bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym; gry i zabawy edukacyjne; pierwsza pomoc; ratownictwo drogowe (w oparciu o zakupione wyposażenie: zestaw autochodzik, gra edukacyjna, kamizelki odblaskowe, zestaw multimedialny) z uwzględnieniem przejść dla pieszych znajdujących się w okolicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5.

          W piątek 23 listopadaprzedszkolaki z gr. VII, VIII, IX i X  oraz uczniowie klas 1a, 1b, 1c, 1d wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym w ramach tego projektu. Naszymi gośćmi byli policjanci, strażak i ratownik medyczny.

          Dzieci utrwalały swoją wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa pieszych na drodze i przyswoiły sobie następujące zasady:

          • na drodze szukamy miejsc z pasami na jezdni;

          • mamy ograniczone zaufanie do kierowców;

          • patrzymy w LEWO, patrzymy w PRAWO i ponownie w LEWO;

          • stosujemy się do kolorów i symboli sygnalizacji świetlnej;

          • staramy się złapać kontakt wzrokowy z kierowcą;

          • upewniamy się, że wszystkie pojazdy się zatrzymały;

          • przechodzimy przez jezdnię zdecydowanym krokiem;

          • na drodze cały czas jesteśmy czujni i rozważni;

          • zawsze chodzimy lewą stroną drogi;

          • jesteśmy widoczni – nosimy odblaski;

          • potrafimy zachować się w miejscu, w którym policjant kieruje ruchem.

          Dzieciom bardzo podobały się ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem zestawu autochodzików, znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej i drogi z przejściem dla pieszych. 

          Pan strażak opowiedział dzieciom o swojej pracy oraz przypomniał o podstawowych zasadach zachowania się w przypadku pożaru czy innego zagrożenia, a także utrwalił z dziećmi alarmowe numery telefonów. 

          Ratownik medyczny miał za zadanie przygotować dzieci do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Pokazał, jak korzystać z automatycznego defibrylatora,  kołnierza ortopedycznego oraz worka ambu.

          Całe spotkanie miało na celu nie tylko przyswojenie czy przypomnienie sobie zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, ale przede wszystkim nabycie wiedzy, czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe oraz uzmysłowienie sobie, że służby te ściśle ze sobą współpracują w przypadku różnych zagrożeń i wypadków. 

           

           

                  Jesienne Cudaki owocowo- warzywne                           

          Uczniowie klasy Id, pod opieką wychowawczyni, pamiętają o zdrowym odżywianiu. Spożywają dużo owoców
          i warzyw, ale również bawią  się doskonale robiąc z nich ciekawe cudaki. Każdy uczeń mógł wykazać się fantazją
          i pomysłowością. Było przy tym dużo śmiechu i  zabawy. 


          Grażyna Kafel
           

                                 

           

                                

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

                                  Nasze smaczne kanapki                                    

           

          A oto wytworne, pomysłowe, zdrowe i pyszne kanapeczki  w wykonaniu uczniów klasy I c. Akcja robienia kanapek połączona była  z ogólnopolskim programem „Śniadanie daje moc”. Kanapki były bardzo smaczne !!!!!
           

          Edyta Cmoch 

           

                             

                               

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          <<< więcej zdjęć<<<

           

           

           

           

           

           

           

                        Śniadanie daje moc- klasa I b                         

           

          W dniu 8 listopada 2018 r. uczniowie klasy I b włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie dajemoc”. Program ma na celu zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.
          W tym dniu uczniowie samodzielnie wykonali pyszne, kolorowe i pełne witamin kanapki. Wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączony był z pogadanką na temat wartości odżywczych przyniesionych produktów. Zajęcia dały uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy oraz zwiększenie świadomości w zakresie zdrowego odżywiania. 

          Aneta Dereń

           

                          

           

                                    

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

                 Dzień Zdrowego Śniadania w klasie II d                             

           

          8 listopada klasa II d obchodziła, już po raz kolejny, Dzień Zdrowego Śniadania. Uczniowie przypomnieli sobie, jak ważne jest prawidłowe i regularne odżywianie, szczególnie w pierwszej części dnia, w której głównymi posiłkami są pierwsze i drugie śniadanie. Dzieci tym razem wykonały pyszną przekąskę. Była to surówka z marchewki i jabłka. Ścierały na tarce produkty, a następnie mieszały razem dodając odrobinę cukru lub sok z cytryny. Przed spożyciem urządziły wystawę pyszności i nie mogły doczekać się chwili, kiedy już można było spożyć samodzielnie wykonaną surówkę. Dzieci obiecały włączyć się w domu w przygotowania drugiego dania, bo taka surówka to smakołyk świetnie pasujący także do potraw mięsnych.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

                            

                 Wycieczka w poszukiwaniu darów jesieni - klasa II d              

          „Nie ma piękniejszej pory roku” – stwierdzili uczniowie klasy II d - po wycieczce pieszej mającej na celu poszukiwanie darów jesieni. Zaraz po wyjściu ze szkoły dzieci dostrzegły żółte, drobniutkie listki brzozy. Każdy zebrał ich kilka. Idąc dalej dzieci nazywały napotkane drzewa. Nauczyciel zatrzymał się przy modrzewiu, aby przypomnieć wszystkim o jedynym drzewie rosnącym w Polsce, zrzucającym igły na zimę. Dzieci wzięły w pace delikatne igiełki tego drzewa, aby zrozumieć, że tak cieniutkie igły nie zdołają utrzymać się na gałązkach przez całą zimę. Uczniów zauroczył kolor liści napotkanego dębu. Tu wszyscy chcieli zrobić sobie wspólne zdjęcie. Na koniec uczniowie dotarli do barwnych klonów. Poszukiwali liścia Jasia, bohatera niedawno czytanej lektury pt. „Jesień liścia Jasia”. Każdy znalazł swojego liścia i zabrał go ze sobą. Z owoców klonu, których dzieci nazbierały bardzo dużo, będą piękne jeżyki, które wykonają na najbliższych zajęciach.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

             Podkarpackie Forum Zdrowia "Moda na zdrowy kręgosłup"           

           

          24 października 2018 r. delegacja uczniów z kl. 7c, 8 a, c, d  wraz z p. Małgorzatą Bębenek wybrała się do Zespołu Szkół Spożywczych na Podkarpackie Forum Zdrowia.

          Po otwarciu Forum przez panią Dyrektor, odbyły się wykłady i pokazy, m.in:

          • wykład dr Grzegorza Magonia pt.,, Wyprostuj się - banał czy pomysł na życie” ,
          • pogadanka nt.,, Jak być przewlekle  zdrowym” - mgr inż. Anna Ulan,  
          • pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej,
          • pokaz akrobatyki sportowej  z Klubu Akrobatyki Sportowej  w Rzeszowie,
          • pokaz tańca aerobowego.

          W przerwie pomiędzy pokazami uczniowie z rzeszowskich szkół brali udział w turnieju wiedzy o żywieniu i uczestniczyli w zmaganiach sportowych. Do naszej delegacji dołączyła pani pedagog szkoły E. Winiarska.

          Wcześniej, w ramach programu uczennice z naszej szkoły wykonały 2 plakaty, które były prezentowane na wystawie. Jeden został nagrodzony III miejscem (autorki - Izabela Borejko i Monika Kwoka kl.8 c; gratulujemy).

          Uczniowie Szkoły Spożywczej wraz z nauczycielami  przygotowali degustację zdrowej żywności, której wszyscy mogli szkosztować.

          Udział w Podkarpackim Forum był ciekawym spotkaniem oraz pogłębił naszą wiedzę o zdrowiu.

          Dziękuję uczniom za reprezentowanie naszej szkoły w tym wydarzeniu - I.Borejko, B.Ferenc, M. Kwoka. M. Mikołajewska, A. Szybiak kl. 8c, J. Zielińska kl. 8a, Z. Józefacka kl. 8d, A. Mischula, L.Orkisz kl. 7 c.

           

          >>Galeria zdjęć z uroczystości >>

           

          Małgorzata Bębenek

           

           

           

              Wyjście na kręgle z okazji Dnia chłopaka- klasa I a                

          02.10 dzieci z klasy I a w ramach prezentu dla chłopców z okazji ich święta wybrały się do kręgielni "Galaktyka". Dzieci początkowo podzieliły się na trzy drużyny, bacznie wysłuchały zasad zabawy, które przedstawił Pan instruktor, a następnie przystąpiły do działania. Radości i pozytywnych emocji nie brakowało.  Wszyscy wspaniale współpracowali i współzawodniczyli ze sobą. Dodatkowo dziewczynki z klasy poczęstowały wszystkich wafelkami i czekoladowymi mufinkami.Jeszcze raz życzymy chłopcom wszystkiego najlepszego! :)

          Patrycja Grabiec

                                          

                  

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

                            Niecodzienna lekcja ekologii                         

          29 września uczniowie klasy III b byli uczestnikami ciekawej lekcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie EKOSKOP. Zajęcia koncentrowały się na tematyce segregowania odpadów oraz na procesie ich recyklingu. Teraz dzieci wiedzą dlaczego należy segregować odpady i potrafią przyporządkować je do odpowiednich pojemników.

          Joanna Madej

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

                                       

                          Wycieczka do parku- klasa I a i I b                   
           

          W dniu 28 września 2018r.  uczniowie klasy I a i I b wspólnie z wychowawcami wybrali się na spacer do pobliskiego parku. Celem pieszej wycieczki była obserwacja drzew, krzewów oraz zwierząt. W trakcie spaceru poznawali nazwy drzew iglastych i liściastych, rozpoznając je po kształtach liści i owocach. Podczas zabaw badawczych uczniowie dotykali kory drzew, szukali skarbów jesieni oraz przyglądali się napotkanym zwierzętom. Dodatkową atrakcją były zabawy ruchowe na powietrzu z wykorzystaniem naturalnego otoczenia. Spacer był dla uczniów przyjemną lekcją z zakresu edukacji przyrodniczej. 

          Aneta Dereń, Patrycja Grabiec

           

                                       

           

                           
           

          <<<więcej zdjęć<<< 

           

           

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 - SZKOŁA PODSTAWOWA nr 23 w Rzeszowie
      • Sekretariat - 17 748 25 50 Księgowość - 17 748 25 47 Kuchnia - 17 748 25 46 Higienistka - 17 748 25 49 Pedagog - 17 748 25 56 Biblioteka - 17 748 25 54 Kierownik gospodarczy - 17 748 25 45 Zgłaszanie rezygnacji z obiadu 17 748 25 48 fax - 17 748 25 60
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Rzeszowie, ul. Bpa. J. Pelczara 3 35-310 Rzeszów Poland
      • 8133661561
      • PKO BP O/Rzeszów 89 1020 4391 0000 6102 0187 4379
    • Logowanie