• Szkolny Program Profilaktyki Przeciwalkoholowej

•  Szkolny Program Profilaktyki Przeciwalkoholowej

W naszej szkole w ramach Szkolnego Programu Profilaktyki Przeciwalkoholowej prowadzone są następujące zajęcia:

1. Pozalekcyjne zajęcia sportowe realizowane w dwóch etapach: od 27 stycznia do 10 czerwca 2020 r. oraz od 14 września do 27 listopada 2020r.

Zajęcia spełniają następujące cele:

• wychowawcze – wdrażają uczniów do przestrzegania zasad współżycia w zespole, kształtują samodyscyplinę, rozwijają poczucie odpowiedzialności za zdrowie
            i bezpieczeństwo swoje i innych, kształtują potrzeby podporządkowania się uczniów określonym regułom gier i zabaw poprzez ukazanie negatywnych skutków nie- przestrzegania ustalonych zasad, propagują zasady gry „fair play”, przeciwdziałają zjawiskom patologicznym, rozwijają wiarę we własne siły i umiejętności, przełamują lęki i obawy, rozbudzają zainteresowania aktywnością ruchową, motywują do aktywności ruchowej,

• dydaktyczne – stymulują rozwój młodych organizmów, zapewniają harmonijny rozwój psychospołeczny, kształtują nawyk aktywnego wypoczynku
            i przeciwdziałania alkoholizmowi, kształtują sprawność kondycyjną, właściwości koordynacyjne, rozwijają i utrwalają zainteresowania sportowe uczniów poprzez wpajanie zasad i techniki wykonywania ruchu, przygotowują uczniów do reprezentowania szkoły w zawodach szkolnych i międzyszkonych, wdrażają uczniów do regularnego uprawiania sportu.

W pozalekcyjnych zajęciach sportowych mogą uczestniczyć wszyscy chętni uczniowie. Na początku roku nauczyciele po konsultacji z uczniami, uwzględniając ich indywidualne potrzeby i zainteresowania, w oparciu o możliwości bazowe szkoły oraz przy przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa ustalają rodzaj i program zajęć.

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli wychowania fizycznego i odbywają się z godnie z harmonogramem.

Harmonogram zajęć od 16 września 2019 r. do 31 października 2019 r.

Nazwa zajęć

Gry i zabawy ruchowe

Dorota Lubas

Średnia  sala gimnastyczna

II. Pozalekcyjne zajęcia gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej dla uczniów przebadanych przez lekarzy ortopedów i skierowanych na te zajęcia. Czas realizacji programu w odbywa się w dwóch etapach od 14 stycznia do 14 czerwca 2019r. dla klas I i obecnych klas II oraz od 16 września do 24 listopada 2019r. dla przyszłych klas II.

Lekcje gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej mają na celu rozpoczęcie i kontynuację korygowania błędów i wad postawy ciała, uświadomienie rodziców i dzieci o występujących błędach i wadach postawy ciała oraz efektywne oddziaływanie korekcyjne poprzez stosowanie w trakcie zajęć następującej tematyki:

• gry i zabawy z elementami gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej,

• wyrabianie nawyku przyjmowania prawidłowej postawy ciała,

• zwiększenie ruchomości w stawach,

• wzmacnianie mięśni posturalnych,

• ćwiczenia oddechowe,

• ćwiczenia wzmacniające mięśnie wysklepiające stopę.

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli wychowania fizycznego: p. Adama Domaradzkiego, p. Dorotę Lubas, p. Paulinę Nieć, p. Arkadiusza Dąbka i odbywają się w sali gimnastycznej przystosowanej do prowadzenia tego rodzaju lekcji (podłoże sali wyłożone wykładziną). Ćwiczenia prowadzone są z użyciem różnorodnych przyborów, np.: piłeczki, szarfy, laseczki gimnastyczne, woreczki, skakanki, piłki lekarskie – co podnosi atrakcyjność i zainteresowanie ze strony dzieci.

Harmnogram zajęć od 16 września 2019 r. do 24 listopada 2019 r.

klasa

2a /dz

2d /dz

D. Lubas

D. Lubas

2a /ch

D.Lubas

9.50-10.35

P.Nieć

2b /dz

2c /dz

A.Domaradzki

2b /ch

2c /ch

A.Dąbek

A.Dąbek

2d / ch

8.55-9.40

8.55-9.40

P. Nieć

Dzięki prowadzeniu w/w zajęć szkoła otrzymuje środki pieniężne na zakup drobnego sprzętu sportowego, niezbędnego przy realizacji programu oraz nagród dla dzieci i młodzieży, biorących udział w zawodach sportowych.

Zajęcia finansowane są przez Urząd Miasta Rzeszowa.