• mPotęga

• Projekt dofinansowała Fundacja mBanku

Finał i podsumowanie programu grantowego mPotęga

„Igrzyska matematyczne w sześcianie"

W bieżącym roku szkolnym 2021/2022 w terminie od 4.10.2021 r. do 16.12.2021 r. w naszej szkole realizowany był projekt pod nazwą „Igrzyska matematyczne w sześcianie". Fundacja mBanku umieściła projekt SP 23 w gronie laureatów VIII edycji konkursu grantowego w ramach PROGRAMU „mPotęga”. Nagrodzono 161 projektów z całej Polski, a dofinansowanie otrzymało 91 projektów kierowanych do uczniów klas 4-6.

Celem naszych zadań było:

• poszerzanie zainteresowań i wyobraźni twórczej ucznia,
          • doskonalenie i poszerzanie wiedzy na temat wykorzystania matematyki
            w życiu codziennym,

• kształcenie umiejętności pracy w grupach.

Początkiem października z klas IV-VI zostali wybrani chętni uczniowe, którzy koordynowali  prace swojej klas w projekcie. Zostały przydzielone zadania dla poszczególnych grup. Każda grupa miała do opracowania i wykonania plakat z nazwą swojego zespołu, projekt sześcianu w odpowiedniej skali oraz propozycje stroju maskotki.

Ponadto w pierwszym miesiącu został ogłoszony na stronie internetowej naszej szkoły konkurs na hymn igrzysk matematycznych. Adresatami konkursu byli uczniowie klas I – VIII SP nr 23 w Rzeszowie.

Zwycięzcą konkursu została

Alicja Radke z klasy III b.

Celem konkursu było stworzenie hymnu – pieśni, która umocni więź uczniów z własną szkołą, będzie zagrzewać do „walki” podczas igrzysk matematycznych. Konkurs obejmował tekst hymnu reklamującego matematykę jako królową nauk w szczególności dział geometryczny.

W miesiącu listopadzie nauczyciele matematyki zapoznali grupę współpracujących uczniów z dziedzinami igrzysk. Przedstawiciele klas IV – VI mieli za zadanie skompletować na tej podstawie czteroosobowy zespół, biorąc pod uwagę uzdolnienia i kompetencje swoich kolegów z klasy. Dziedziny opiewały najtrudniejsze dla uczniów zagadnienia związane ze skalą czy geometrią.

Na lekcjach matematyki odbyły się również warsztaty przygotowujące do finału projektu.

16.12.2021 r. - finał

„Igrzysk Matematycznych
          w sześcianie”

Zawody odbyły się na trzech poziomach, I poziom klasa IV, II poziom klasa
          V oraz III poziom klasa VI.
          W sali gimnastycznej spotkały się czteroosobowe drużyny, które walczyły o najwyższe miejsca podczas igrzysk matematycznych. 10 drużyn miało do wykonania zadania, które stawiał przed nimi „potężny sześcian”. Zadania wymagały nie tylko wiedzy, ale również sprawności fizycznej. Poprzez formę zabawy i rywalizacje zostały utrwalone wiadomości sprawiające uczniom najwięcej problemów.

Miło nam poinformować o ostatecznych wynikach olimpiady:

I miejsce:

z klasy IV – 4b

z klas V – 5a

z klas VI – 6a

z klasy IV – 4c

z klas V – 5c

z klas VI – 6b

z klasy IV – 4d

z klas V – 5d

Wszyscy uczestnicy otrzymali puchary i nagrody ufundowane przez
          Fundację mBanku.

Dziękujemy uczniom i rodzicom za zaangażowanie, za wytrwałość
          w realizacji projektu oraz wspaniałą zabawę z matematyką.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku

"Igrzyska matematyczne w sześcianie"

"Mamy to"!!!

Miło nam Państwa poinformować, że nasza szkoła sięgnęła po kolejne niestandardowe sposoby nauczania matematyki. Pod koniec roku szkolnego 2020/2021 nauczyciele matematyki opracowali autorski projekt na innowacyjne działania matematyczne, mający na celu  konstruktywizm i metody aktywizujące w edukacji matematycznej dzieci i młodzieży pt. „Igrzyska matematyczne
          w sześcianie"
          . Fundacja mBanku umieściła projekt SP 23 w gronie laureatów VIII edycji konkursu grantowego w ramach PROGRAMU „mPotęga”.

Program mPotęga to program ogólnopolski skierowany do szkół, uczelni, stowarzyszeń, fundacji i bibliotek, których celem jest promowanie nauki matematyki w ciekawy
          i nieszablonowy sposób. U podstaw mPotęgi leży potrzeba kształcenia umiejętności matematycznych u młodego pokolenia poprzez inspirowanie nauczycieli, rodziców, pasjonatów matematyki do poszukiwania kreatywnych sposobów poznawania przez dzieci i młodzież świata liczb. (źródło: Biuro Programu mPotęga)

Celem projektu, który będzie realizowany w naszej szkole jest:

• Poszerzanie zainteresowań i wyobraźni twórczej ucznia.
          • Doskonalenie i poszerzanie wiedzy na temat wykorzystania matematyki  w życiu codziennym.
          • Kształcenie umiejętności pracy w grupach.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych poczynań związanych z realizowaniem projektu. Na stronie szkoły znajdziecie Państwo fotorelacje
          z przygotowań do
          „Igrzysk matematycznych w sześcianie".

Zespół matematyków SP 23