• Archiwum - KLASY IV - VI 2016/2017

        •                              Na lekcji języka niemieckiego                        

          W klasach piątych i szóstych na lekcji języka niemieckiego rozpoczęliśmy w czerwcu realizację projektu pt. "Z niemieckim w drogę". Powstał pierwszy produkt projektu. Jest to plakat, na którym uczniowie prezentują walizki, które "spakowali" wirtualnie podróżując po Niemczech. Jednocześnie jest to gra planszowa. Pytania do gry ułożymy już we wrześniu.

          Aneta Rylska-Juruś

           

                                      Klasa VI a w kinie WDK                            

          14 czerwca uczniowie klasy VI a obejrzeli filmu pt. „CHŁOPIEC NA MOŚCIE” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB.

                            Prezentowany na festiwalu film był mądry, zrozumiały i wartościowy pod względem estetycznym

          i etycznym. Ukazywał dzieci i młodzież w sytuacjach, z którymi młodzi widzowie mogą się utożsamiać, w relacjach rówieśniczych oraz w kontaktach z dorosłymi i ich światem. Uczył budowania przyjaźni i rodzinnych więzi, podejmowania dobrych i świadomych wyborów oraz postaw prospołecznych. Ponadto zabierał w podróż po kulturach innych narodów. Film był idealnym dopełnieniem edukacji formalnej i znajduje zastosowanie w wielu przedmiotach nauczania, przede wszystkim w ramach języka polskiego, historii i społeczeństwa, przyrody, czy plastyki. Film ten bardzo podobał się wszystkim uczniom i wywołał dyskusję, która na dobre rozgorzała na bulwarach w trakcie powrotu do szkoły.

          Urszula Burtan

                           Magiczna wyprawa na „Farmę Iluzji” – wycieczka klasy VI a                   

          W dniu 13 czerwca uczniowie klasy VI a wyjechali na wycieczkę szkolną do parku rozrywki – „Farma Iluzji”. Znajduje się tam Latająca Chata Tajemnic, Muzeum Iluzji, zaczarowany ogród pełen magicznych przedmiotów i złudzeń optycznych, wiklinowy labirynt, plac zabaw, pole dmuchańców, plaża z prawdziwymi palmami, a  także grobowiec Faraona, tunel zapomnienia, szlak trapera, a także wiele innych atrakcji. Farma to także piękny teren zachęcający do aktywnego wypoczynku. Park Edukacji i Rozrywki Farma Iluzji zaprasza do zabawy z własnym umysłem, odwróci do góry nogami nasz racjonalny umysł i postrzeganie świata.

          Wszyscy uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrażeń z postanowieniem, że muszą tam jeszcze raz pojechać.

          Urszula Burtan

           

           

                       Klasa Va w Teatrze Wandy Siemaszkowej na spektaklu "Koziołek-Matołek"       

                      13 czerwca 2017 roku klasa Va wraz z wychowawczynią obejrzała w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej spektakl „Koziołek-Matołek”.

              

                      Przygody Koziołka Matołka to wierna adaptacja komiksu Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, pełna humoru nie z tej ziemi i niezwykłych zwrotów akcji. Przez swoje figle i nieroztropność nieraz wpada on w tarapaty, ale śpiewająco (dosłownie, bo przedstawienie to swego rodzaju musical) i z wdziękiem zawsze udaje mu się wybrnąć z sytuacji.

                      Uczniowie z zaciekawieniem śledzili przygody wesołego cwaniaka z Koziej Wólki, który po drodze do Pacanowa odwiedził Afrykę, Azję, Amerykę, a nawet Księżyc. Po spektaklu udaliśmy się na lody i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

          Magdalena Stępniak

           

            

            

                                   Wycieczka klasy VIc Krasiczyn - Słonne - Dubiecko                  

          W dniu 5 czerwca 2017r. nasza klasa wybrała się na oczekiwaną, dwudniową wycieczkę do Słonnego z wychowawczynią p. Małgorzatą Bębenek i p. Anną Sulikowską. Najpierw udaliśmy się do Krasiczyna, gdzie podziwialiśy komnaty, renesansowego zamku z ogrodem. Pan przewodnik ciekawie nam opowiadał i zdradził kilka dawnych tajemic zamku. Po południu udaliśmy się pieszo do stadniny koni, aby wspólnie  pobawić się, pojeździć na koniach i posiedzieć przy ognisku z pieczoną kiełbasą. Wieczorem po kolacji bawiliśmy się w Ośrodku na dyskotece, na świeżym powietrzu, gdyż wieczór był ciepły. Następnego dnia udaliśmy się do Muzeum skamielin, w którym zobaczyliśmy ciekawe, piękne okazy skamielin z naszego Podkarpacia i całego świata. Potem wstapiliśmy do dawnej cerkwi i zjedliśmy smaczne lody. Po obiedzie zasoczyła nas miła niespodzianka, bo mogliśmy zagrać mecz w “piłkę bąbelkową” nad Sanem. Zabawa była przednia i fajne doświadczenie.

          Zmęczeni trochę, lecz zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Rzeszowa. Na pewno będziemy miło wspominać tę wycieczkę:)

          Małgorzata Bębenek

            

            

                                       <<więcej zdjęć>>

           

                                             Wycieczka klasy IVb                                       

          08 czerwca 2017r. klasa IVb pod opieką wychowawczyni - Anety Gil i pani Magdaleny Stępniak  udała się na całodniową wycieczkę.

          Na początku uczniowie zwiedzili piękny zamek w Nowym Wiśniczu, a później udali się do Kopalni Soli w Bochni, gdzie płynęli łodziami oraz wzięli udział w programie edukacyjnym „Dar Świętej Kingi”.

          W przyjemny sposób – bo przez zabawę poznawali ciekawostki i informacje związane z kopalnią. Wycieczka była bardzo udana. Na długo zostanie w naszej pamięci.                                                                                            

          Aneta Gil

            

            

                                        <<więcej zdjęć<<

           

                                Klasa VId na wyciecze klasowej na Roztoczu                             

          W dniach od 31 maja do 2 czerwca klasa VId pod opieką p. wychowawczyni i  p. Ewy Czado-Puchały wyjechała na wycieczkę klasową na Roztocze. Pogoda była piękna. Zakwaterowaliśmy się w pensjonacie w Krasnobrodzie. Już w pierwszym dniu spacerowaliśmy ścieżką edukacyjną w rezerwacie „Szumy nad Tanwią” oraz zdobyliśmy wzniesienie w Roztoczańskim Parku Narodowym Bukowa Góra o wysokości 310 m n.p.m., a z okazji Dnia Dziecka udaliśmy się do kina „Stylowy” w Zamościu na film 3D „Piraci z Karaibów”. Czas mijał bardzo szybko, zabawy sportowe na świeżym powietrzu, spacery, a wieczorem dyskoteka i degustacja kiełbasy z grilla.  Nadszedł ostatni dzień wycieczki, poranne pakowanie bagaży i jeszcze zwiedzanie Zamościa i zdobycie Patentu Puszkarza przez Michała oraz lekcja przyrody w Ogrodzie Zoologicznym. Już musimy pożegnać Roztocze i wrócić do Rzeszowa. To była bardzo udana wycieczka, niektórzy planowali, że wrócą tu jeszcze z rodzicami.

          Aneta Rylska-Juruś

            

            

                                     <<więcej zdjęć<<

           

                    Dlaczego pod koniec XVII wieku  Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi?                    lekcja historii w klasie 5b      

              29 maja 2017 odbyła się otwarta lekcja historii w klasie 5b ,którą obejrzała nauczycielka p.Urszula Burtan. Uczniowie pracowali  metodą aktywizującą –dywanik pomysłów. Celem lekcji było udzielenie odpowiedzi na pytanie „Dlaczego pod koniec XVII wieku Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi”. Uczniowie pracowali z tekstami źródłowymi oraz mapą przedstawiająca Rzeczpospolitą w XVII wieku. Temat lekcji trudny, bo wymagał od uczniów przeanalizowania sytuacji w jakiej znalazł się nasz kraj w XVII wieku  -stuleciu wojen .Klasa poradziła sobie bardzo dobrze ,czego efektem była prezentacja prac poszczególnych grup.

                                                                                                                        Małgorzata Merklinger

                                                                            

           

                                                 Wycieczka klasy Va                                       

           

                      29 maja 2017 roku klasa Va pod opieką wychowawczyni i Pana Adama Domaradzkiego udała się na wycieczkę do Krakowa. Uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć zabytki królewskiego grodu, które wcześniej poznali na lekcjach przyrody. Przeszliśmy Traktem Królewskim – zobaczyliśmy Wawel, Smoczą Jamę, Katedrę na Wawelu i Dzwon Zygmunta, którego serce wszyscy dotknęliśmy „na szczęście”. Ponadto podziwialiśmy Krakowski Rynek, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej i zrobiliśmy zakupy w Sukiennicach. Przeszliśmy Bramą Floriańską i uliczkami Starego Miasta, oglądając Barbakan, doszliśmy do najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius.

                      Naszą wycieczkę uatrakcyjnił rejs statkiem po Wiśle, skąd oglądaliśmy panoramę starego Krakowa i jego dzielnicę – Kazimierz.

                      Przespacerowaliśmy się również Plantami Krakowskimi, dochodząc do Okna Papieskiego przy ulicy Franciszkańskiej 3.

                      Wycieczka pozostawiła wiele niezapomnianych wrażeń, a uczniowie obiecali sobie, że jeszcze kiedyś wrócą do Krakowa.

          Magdalena Stępniak

            

            

                                        <<więcej zdjęć<<

           

                          Uczniowie klasy IV a i IVc na wycieczce w Siedlisku Janczar                  

           

          Wychowawcy klas: IV a Pani Grazyna Sławińska -Malkiewicz,

          IV c Pani Maria Jabłońska

           

           

                               Klasa Vb na spotkaniu z pisarką - Agnieszką Tyszką                        


                               W piątkowy poranek w ramach XIV. Tygodnia Bibliotek, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!” Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie w Sali SODK Nowe Miasto zorganizowała spotkanie autorskie dla dzieci z Agnieszka Tyszką.

                               Uczestnikami spotkania byli uczniowie, czytelnicy bibliotek, z różnych rzeszowskich szkół. Zaproszenia otrzymała również  klasa V b.

                           Agnieszka Tyszka to absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką powieści, bajek, opowiadań oraz słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych. Laureatka Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Róże w garażu”. Autorka około 40 utworów dla dzieci i młodzieży, m. in.: „Zosia z ulicy Kociej”, „O czym marzy czarownica”, „Bajkowe lulanki”, „Kawa dla Kota”,  „Kredens pod Grunwaldem”, „Koniki z Szumińskich Łąk”.

                        Podczas spotkania pisarka opowiadała o swojej twórczości, a następnie z dużym zaangażowaniem i uwagą odpowiadała na pytania przygotowane przez czytelników. Dzieci gromkimi brawami podziękowały Agnieszce Tyszce za spotkanie, prosząc o kolejne  nowe książki. 

                                                                                                    
                                Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Biblioteki za zaproszenie na to wspaniałe spotkanie.
                            

                                                                                                                                             Joanna Marut

                

                                       <<więcej zdjęć<<

           

           

                         Uczniowie klasy 6 a poznają zalety korzystania z biblioteki.                     

           

          19 maja uczniowie klasy 6 a odwiedzili Oddział dla Dzieci i Młodzieży  Wojewódzkiej  i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Słowackiego 11. Jest to największa biblioteka tego typu w naszym mieście.

          Uczniowie mieli okazję zapoznać się z księgozbiorem biblioteki, specyfiką pracy poszczególnych działów oraz zasadami korzystania z jej zbiorów. Rodzaj zajęć prowadzonych w bibliotece jest dostosowany do wieku oraz zainteresowań dzieci.

          W bibliotece prowadzone są zajęcia ogólnorozwojowe, które poprzez inteligentne zanurzenie w zabawę z książką rozwijają wyobraźnię, kreatywność i stymulują sprawność fizyczną dzieci. Celem tego typu zajęć, jest zapoznanie młodego czytelnika z biblioteką, uświadomienie roli książki w życiu człowieka jak również wskazanie możliwości czerpania wiedzy z różnych źródeł.

          Urszula Burtan

           

           

          więcej zdjęć

           

                                      Kraje alpejskie – warsztaty od uczniów dla uczniów.                

          W  klasach 6 a i 6 d  w  dniach 16 -18 maja odbyły się  lekcje przyrody. Tematem zajęć były kraje alpejskie.

          Uczniowie pracowali w grupach, po czym prezentowali  i charakteryzowali  wybrane państwa spośród tzw. krajów alpejskich. Celem lekcji było zapoznanie się z krajami leżącymi na naszym kontynencie, niekiedy całkiem blisko Polski. Uczniowie poznali ich ustroje polityczne, języki, jakimi się posługują, ludność, która zamieszkuje dany region,  kulturę, faunę i florę czy charakterystyczne dla danego regionu dania. Zaprezentowano również ciekawostki historyczne, sportowe i kulinarne.

          Uczniowie mieli wiele pomysłów, aby w sposób aktywny zaprezentować swoje prace. Mamy nadzieję, że pomysły uczniów tych klas będą inspiracją dla innych.

          Urszula Burtan

            

          więcej zdjęć

           

                                  Wycieczka klas Vb i Vc do Krakowa                             

          16 maja dwie klasy piąte wraz z opiekunami udały się do Krakowa na wycieczkę do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach o tematyce fizyczno – przyrodniczej pt. „Fizyka dla smyka”. Po zajęciach z przyjemnością korzystali z pięknej pogody i dodatkowych atrakcji parku. Zwieńczeniem udanego wyjazdu był spacer po Starym Krakowie i orzeźwiające lody.

          To była pouczająca  i ciekawa wycieczka.

                                                                                                                                          Joanna Marut, Ewa Czado - Puchała

                

                                               <<więcej zdjęć>>

           

                      "Tajemniczy Zamek" - lekcja czytelnicza w Bibliotece Osiedlowej             

           

          Okazją do podróży po literaturze był Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej to okazji Filia Nr 6 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała w kwietniu dla uczniów klasy V b zajęcia animacyjno-czytelnicze pod hasłem: "Tajemniczy Zamek”.
          Uczniowie mogli się przenieść  w tajemniczy świat średniowiecznych zamków. Odkrywali  ich historię na podstawie otrzymanych ilustracji z różnych stron świata oraz wysłuchali fragmentów książki pt.”Zamek”. Podsumowaniem zajęć było napisanie legendy związanej z mieszkańcami danego zamku.   

          Dziękujemy Pani Marii Gulak – Dyrektor Biblioteki  za tak ciekawe i inspirujące zajęcia.

                                                                                                                                 Joanna Marut

              

                                         <<więcej zdjęć>>

             

                                Pierwsza pomoc przedmedyczna – zajęcia praktyczne.             

          W dniu 10 maja 2017 r. klasy 2b, 2d, 2f, 3a, 3d, 4a, 4b, 5a, 5b, 6a, 6c oraz 6d  wzięły udział w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej, które zostały przeprowadzone przez studentki Koła Naukowego Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

          Celem warsztatów było oswojenie młodzieży z ideą pomagania oraz nabycie przez uczniów praktycznych umiejętności. Umiejętności te oscylowały wokół zagadnienia, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, oraz jakie czynności należy podjąć, udzielając pomocy poszkodowanym z różnymi urazami.

          Uczniowie mieli możliwość nie tylko porozmawiania z ratownikami medycznymi, lecz także wykonywali ćwiczenia z użyciem fantoma, i samych siebie. Podsumowaniem spotkania była krótka dyskusja mająca na celu uświadomienie uczniom tego, jak ważna w dzisiejszych czasach jest szybka oraz prawidłowa interwencja w ratowaniu życia drugiego człowieka.

          Urszula Burtan, Grażyna Kafel, Paulina Nieć

           

           

          więcej zdjęć

                       Klasa V b na warsztatach ekologicznych na Uniwersytecie Rzeszowskim.           

          W dniu 9 maja 2017 r. młodzież z klasy 5 b pod opieką wychowawczyni p. J. Marut i nauczycielki przyrody p. U. Burtan, wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników naukowych Wydziału Biologiczno – Rolniczego: dr Teresę Nogę, dr inż. Łukasza Jurczyka, dr inż. Justynę Koc-Jurczyk, mgr Natalię Kochman-Kędziorę, mgr Łukasza Peszka.

          Zajęcia pt. „Świat pod szkiełkiem mikroskopu – od czystej wody do ścieków” podobnie jak u pozostałych klas, wzbudziły ogromne zainteresowanie uczniów.  Z zainteresowaniem obejrzeli krótką prezentację po czym samodzielnie wykonywali preparaty i oglądali je pod mikroskopami.

          Zajęcia tak bardzo podobały się wszystkim, że rozpoczęliśmy planowanie kolejnych warsztatów w nadchodzącym roku szkolnym.

          Urszula Burtan

           

           

          więcej zdjęć

                                                       Lekcja przyrody w klasie VI b                                    

                      W ostatnim tygodniu kwietnia 2017 roku odbyła się bardzo ciekawa lekcja przyrody w klasie VI b. Jej tematem były Kraje Śródziemnomorskie. Uczniowie przygotowywali interesujące informacje o wybranym państwie śródziemnomorskim i prezentowali wykonane przez siebie projekty na forum klasy. Zachęcali do odwiedzenia ciekawych miejsc, podziwiania zabytków architektury, dzieł sztuki oraz wspaniałych krajobrazów. Dodatkową atrakcją lekcji była przygotowana przez Bartka Okarmusa i Emiliana Nalepę degustacja regionalnych przysmaków. Urozmaiceniem były utwory muzyczne, pochodzące z wybranych zakątków świata.

                      Uczniowie obiecali sobie, że w przyszłości odwiedzą te niezwykłe miejsca.

          Magdalena Stępniak

            

            

                                        <<więcej zdjęć<<

           

                                             Na lekcji języka niemieckiego w klasie piątej                             

          To była nietypowa lekcja. Każdy przygotował się najlepiej jak potrafił. Zwroty i wyrażenia były poukładane w główkach, a dialogi wszystkie przygotowane perfekcyjnie. Sale zamieniły się w gabinety lekarskie. Wspaniałe stroje „młodych medyków” oraz rekwizyty stworzyły dramatyczną scenerię. Tak metodą pedagogiki teatru utrwalaliśmy wiedzę i ćwiczyliśmy nasze kompetecje językowe.

          Aneta Rylska-Juruś

            

            

                                         <<więcej zdjęć<<

           

                               Klasa VId na warsztatach przyrodniczych na Uniwerstecie Rzeszowskim                  

          W dniu 28 kwietnia klasa VId uczestniczyła pod opieką p. wychowawczyni w warsztatach pt. „Świat pod szkiełkiem mikroskopu – od czystej wody do ścieków”, zorganizowanych przez nauczyciela przyrody p. Urszulę Burtan, które prowadziła p. dr Teresa Noga. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu, a następnie samodzielnie obserwowali pod specjalistycznymi mikroskopami próbki wody pobrane z oczyszczalni ścieków i z rzeszowskich stawów. Wyszukiwanie mikroorganizmów pod mikroskopem było tak pasjonujące, że na warsztaty umówiliśmy się już w październiku w klasie siódmej.

          Aneta Rylska-Juruś

            

            

                                         <<więcej zdjęć<<

           

          „Teatr to aktywna refleksja nad samym sobą."
          Novalis

                                              Wycieczka kl. 6c "Z kulturą na Ty".                                      

          Sztuka ubogaca nas, uwrażliwia i pomaga dostrzegać świat inaczej. 27 kwietnia br. wybraliśmy się z wychowawczynią  p. Małgorzatą Bębenek do teatru “Maska” na sztukę “Nina i Paul”. Przedstawienie odbyło się na małej scenie, aktorzy byli bardzo blisko, co było dla nas ciekawym i nowym doświadczeniem. Potem udaliśmy się do kościoła O. Bernardynów, w którym wychowawczyni opowiedziała nam o  sztuce barokowej na konkretnych przykładach malarstwa, rzeźby i architektury.

          Następnie wstąpiliśmy na pysznego kebaba do “u Dary”, po czym udaliśmy się na wystawę rysunku w WDK. Zobaczyliśmy, jak artyści współcześni stosują ciekawe materiały i techniki artystyczne w rysunku. Po wystawie przeszliśmy na spacer ulicami naszego miasta Rzeszowa, aby go lepiej poznać.

          Ubogaceni i pełni wrażeń artystycznych wycieczką “Z kulturą na Ty”, wróciliśmy do szkoły.

          Małgorzata Bębenek

            

             

          więcej zdjęć

                                                Klasa VI a w Teatrze Maska                                             

          27 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy VI a obejrzeli spektakl pt.: „Nina i Paul”. Bohaterów przedstawienia poznajemy w momencie przemiany. W swojej drodze do dorosłości są na stacji pośredniej – w ich życiu jest jeszcze ciągle miejsce  dla lalek i innych atrybutów dzieciństwa, ale jednocześnie są to przedmioty, które ukrywa się przed kolegami. Równie ważne w ich życiu stają się pierwsze zauroczenia oraz problemy z nimi związane. Obawa przed odrzuceniem i ośmieszeniem. Euforia w obliczu akceptacji. Huśtawka emocji i nastrojów. Przedstawienie jest doskonałym pretekstem do rozmowy  o uczuciach.  Pokazuje także, że prawa do miłości nie nabywa się i nie traci wraz z wiekiem.                                                                                                                  

          Po spektaklu uczniowie udali się z wychowawczynią do Bazyliki Mniejszej O. Bernardynów gdzie Pani M. Bębenek przypomniała im wiadomości z epoki baroku. Wstąpiliśmy też do WBP na wystawę z okazji 150 rocznicy urodzin Władysława Reymonta. Ponieważ wszyscy już byli bardzo głodni posililiśmy się w kebabie „U Dary”. Po zaspokojeniu głodu wyruszyliśmy na wystawę malarstwa w WDK, a później jeszcze na pierwsze tej wiosny lody. Zwieńczeniem naszej wyprawy była zabawa w berka na rzeszowskich bulwarach. Był to dzień pełen wrażeń – coś dla ducha i dla ciała!

          Urszula Burtan

           

            

          więcej zdjęć

                         Warsztaty ekologiczne uczniów kl. 6 a na Uniwersytecie Rzeszowskim             

          W ramach współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim uczniowie naszej szkoły uczestniczą w bezpłatnych warsztatach dla szkół prowadzonych przez pracowników Wydziału Biologiczno – Rolniczego dostosowanych do zainteresowań poszczególnych grup. W dniu 21 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy VI a wzięli udział w zajęciach pt. Świat pod szkiełkiem mikroskopu – od czystej wody do ścieków. Zajęcia prowadzone przez nauczycieli akademickich wydziału  wzbudziły wielkie zainteresowanie. Wszyscy uczniowie chętnie uczestniczyli zarówno w części teoretycznej jak i praktycznej (mikroskopowanie).  

          Urszula Burtan

           

          więcej zdjęć

                                                Klasa Va na Politechnice Rzeszowskiej                                  

                      20 kwietnia 2017 roku klasa Va udała się na zaproszenie Mamy koleżanki, Pani Doroty Głowacz-Czerwonki, na Politechnikę Rzeszowską. Pani Głowacz-Czerwonka zorganizowała dla uczniów ciekawą lekcję chemii, którą poprowadzili studenci z Koła Naukowego Wydziału Chemii. W bardzo interesujący sposób przedstawione zostały doświadczenia chemiczne, pełne zaskakujących „efektów specjalnych”. Uczniowie zapoznali się z wyposażeniem laboratorium, odczynnikami chemicznymi oraz zastosowaniem zjawisk i reakcji chemicznych w codziennym życiu. Ponadto zwiedzili Uczelnię i zasiedli w auli wykładowej jak prawdziwi studenci.

                      Dziękujemy Mamie koleżanki za udział w pierwszej w życiu prawdziwej lekcji chemii, którą zapamiętamy na długo. Pozwoliła ona dotknąć i zrozumieć zjawiska chemiczne wokół nas.

          Magdalena Stępniak

            

            

                                  <więcej zdjęć<

                                             Klasa VI d w Bibliotece Austriackiej                                 

          W dniu 20 kwietnia klasa VI d wraz z p. wychowawczynią odwiedziła Bibliotekę Austriacką na Uniwersytecie Rzeszowskim. Uczestniczyliśmy w lekcji bibliotecznej pt. „Świąteczny Wiedeń” przeprowadzonej przez p. dr Ewę Cwanek-Florek. Zobaczyliśmy bogaty księgozbiór, który jest własnością Republiki Austrii oraz poznaliśmy zwyczaje wielkanocne w krajach niemieckojęzycznych oraz fragmenty historii. Największe zainteresowanie wzbudziły opowieści związane z Ogrodem Zoologicznym we Wiedniu.

            

          Dowiedzieliśmy się, że latem 1752 roku cesarz Franciszek I Stefan Lotaryński, małżonek Marii Teresy, po raz pierwszy przyprowadził swoich gości do nowo utworzonej menażerii w parku zamkowym Schönbrunn. Właśnie od tamtej chwili datuje się historię najstarszego zoo świata, mającego siedzibę w Wiedniu.

          A już w roku 1906 w Schönbrunn wydarzyła się tutaj prawdziwa sensacja. Po raz pierwszy na świecie urodził się poczęty w zoo słoń afrykański. W roku 2007 miała tu miejsce kolejna światowa premiera. Po raz pierwszy na świecie w zoo urodziła się  panda o imieniu Fu Long. W sierpniu 2010 roku urodził się drugi niedźwiadek, w sierpniu 2013 - trzeci. Bliźniacze niedźwiedzie panda Fu Feng i Fu Ban urodziły się w 2016 roku.

          Na zakończenie odbył się mały quiz i wyłoniono laureatów, którymi zostały Emilka Świętoniowska, Zuzia Józefacka i Kamila Schewe.

          Bogatsi o nowe doświadczenia i troszkę zmęczeni wróciliśmy do szkoły.

          Aneta Rylska-Juruś

            

            

                            <więcej zdjęć<

           

                                      Uczniowie klasy IVa i IVb na Uniwersytecie Rzeszowskim                         

          W dniu 4 kwietnia uczniowie naszej szkoły  z klasy IV b pod opieką wychowawczyni p. Anety Gil i nauczycielki przyrody p. Urszuli Burtan oraz klasy IV a pod opieką wychowawczyni p. Grażyny Sławińskiej-Malkiewicz wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Uniwersytet Rzeszowski  pt. „Rośliny pod mikroskopem”. Zajęcia prowadziła dr Agata Stadnicka-Futoma z Katedry Biologii Środowiska. Młodzież wysłuchała krótkiego, bogato ilustrowanego wykładu. Uczniowie zadawali liczne, czasem zaskakujące pytania i okazali się wdzięcznymi, chociaż troszkę rozmownymi słuchaczami. Po krótkiej części wykładowej odbyły się zajęcia praktyczne z wykorzystaniem  mikroskopów. Uczniowie sami wykonywali preparaty, a następnie obserwowali je pod mikroskopem (m.in. z liści roślin doniczkowych i akwariowych, warzyw, a na koniec swoich włosów). Po zakończeniu zajęć uczniowie pełni wrażeń, nowych wiadomości i umiejętności wrócili do szkoły.

          Urszula Burtan

             

             

                                          << więcej zdjęć <<

                                         Uczniowie klasy VI a w Multikinie                          

          W dniu 3 kwietnia uczniowie klasy VI a udali się do Multikina na film pt.” Piękna i bestia”. Jest to nowa wersja klasycznej animacji Disneya. Magia na nowo ożywa na ekranach Multikina. Oto „Piękna i Bestia” – niegdyś klasyczna francuska baśń ludowa, później kultowa animacja, umiłowana przez starsze pokolenie, a teraz podana w nowej aktorskiej wersji opowieść o rodzącej się między głównymi bohaterami miłości, niesie za sobą wiele wzruszeń.   Piękna pogoda sprzyjała spacerom, co też ochoczo wykorzystaliśmy. Był czas na zdjęcia i pierwsze tej wiosny lody. Czas upłynął w miłej i słonecznej atmosferze.

          Urszula Burtan

           

           

           

           

           

           

           

                                              Uczniowie w Multikinie na "Pięknej i Bestii"                             

          W dniu 30 marca br. uczniowie klas IVb, Vb i Vc pod opieką wychowawczyń – p. Anety Gil, p. Ewy Czado-Puchały oraz p. Joanny Marut udali się do Multikina w Millenium Hall na film pt. Piękna i Bestia.

          Ekranizacja baśni prezentowała znakomitą grę aktorów Emmy Watson w roli Belli oraz Dana Stevensa w roli Bestii. Wspaniałe kostiumy, taniec, śpiew oraz efekty specjalne 3D – pozwoliły przenieść się w bajkowy świat, w którym dobro i miłość zawsze zwyciężają.

          Film dostarczył wiele emocji i wzruszeń. To był udany dzień, który na długo zostanie w naszej pamięci.

          Aneta Gil

           

                                                   Katyń ... ocalić od zapomnienia                                     

          W ramach współpracy z VII Gimnazjum w Rzeszowie, naszą szkołę po raz kolejny odwiedzili uczniowie pierwszych klas i nauczyciele tego Gimnazjum, aby na lekcjach historii w 6-tych klasach przeprowadzić cykl wykładów o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w Katyniu wiosną 1940 roku. Pełne patriotyzmu lekcje odbyły się 27 i 29  marca 2017. Gimnazjalistki z I g : Abi Machaj, Ola Kielar, Wiktoria Mikulska, Julia Kot i Kornelia Bury ukazały swym młodszym koleżankom i kolegom z czterech klas szóstych losy polskich oficerów zamordowanych w Katyniu wiosną 1940r. Zaciekawiły uczniów szkoły podstawowej problematyką tego tragicznego, ale ważnego wydarzenia w dziejach naszego kraju. Ponadto gimnazjalistki, przybliżając okrucieństwo stalinowskiego reżimu komunistycznego, uwrażliwiły szóstoklasistów na przestrzeganie fundamentalnych praw człowieka.

                                                                                      PAMIĘTAJMY!

                                                                                                                                                        Małgorzata Merklinger

           

                                                Klasa Va w Parku Trampolin "Flypark"                                     

                    

            6 marca 2017 roku z okazji zbliżającego się Święta Kobiet klasa Va pod opieką wychowawczyni i pana Adama Domaradzkiego wybrała się do Parku Trampolin „Flypark”.

            

          Uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa i urządzeniami dostępnymi we Flyparku, oglądając film instruktażowy. Następnie, ubrani w sportowe stroje, pod opieką trenerów korzystali z licznych atrakcji: skoki na trampolinach, wspinaczka na ściance, „powietrzne poduszki”, skoki do „morza gąbek”. Dzieci z ogromną radością bawiły się, spędzając czas bardzo aktywnie.

                      Po skończonych zajęciach, uczniowie pełni wrażeń, w dobrych humorach wrócili do szkoły.

          Magdalena Stępniak

            

            

           

                                                          Klasa VId w Teatrze Maska                                     

          W dniu 14 marca klasa VId wraz z p. wychowawczynią udała się do Teatru Maska w Rzeszowie na spektakl edukacyjny pt. "Nina i Paul" na podstawie powieści niemieckiego autora Thilo Refferta.

             

          Wszystko zaczęło się ostatniego dnia szkoły, tuż przed rozdaniem świadectw. Choć Nina i Paul chodzili do jednej klasy już od dawna, właśnie ten dzień zmienił między nimi wszystko. Okazuje się jednak, że każde z dwójki głównych bohaterów zupełnie inaczej pamięta wydarzenia, które ich połączyły.

              

          Pełni wrażeń, podziwiając wspaniałą grę aktorską, wróciliśmy na lekcje do szkoły.

          Aneta Rylska-Juruś

                                        Wyjście kl.6 c do kina z okazji Dnia Kobiet                               

          W dniu 7 marca 2017r. chłopcy z kl. 6c zaprosili dziewczynki do Multikina na film "Był sobie pies", z okazji Dnia Kobiet. Film opowiadał o psie, który miał wiele trudnych i radosnych chwil w swoim życiu. Pokazywał relacje człowieka ze zwierzęciem, był bardzo ciekawy i wzruszający, podobał się wszystkim.

          Po filmie udaliśmy się na poczęstunek do McDonalds, a następnie na plac zabaw, gdzie razem spędziliśmy czas na świeżym powietrzu.

          wych. Małgorztaa Bębenek

           

                                                   Dzień Kobiet w klasie VId                                           

          W dniu 8 marca odbyła się w klasie VId uroczysta godzina wychowawcza. Dziewczęta otrzymały od chłopców kwiaty, słodycze i moc najserdeczniejszych życzeń. 

          Bardzo dziękujemy mamie Kuby za pyszne babeczki z truskawkami.

          Aneta Rylska-Juruś

           

                                            Uczennice klasy Va i Vc w Muzeum Dobranocek                              

           

          9 lutego br. uczennice: Amanda Budyka, Wiktoria Czerwonka, Aleksandra Szczupak, Ewa Winiarska, Wioleta Wolska oraz Kinga Baranowska i Oliwia Znojek wraz z nauczycielem języka polskiego - Anetą Gil wzięły udział w konkursie czytelniczym związanym ze znajomością książki Stanisława Pagaczewskiego pt. Porwanie Baltazara Gąbki

          Podczas tego wydarzenia dzieci mogły zwiedzić Muzeum Dobranocek oraz dowiedzieć się interesujących wiadomości o eksponatach.

          Aneta Gil

               

                               <więcej zdjęć>

           

                                                   BOGOWIE I BOGINIE W Va i Vc                                  

          Uczniowie klasy Va i Vc na lekcjach języka polskiego omawiali mitologię grecką.  Na jednej z lekcji sami wcielili się w bogów i boginie, przygotowali stroje i krótkie wystąpienia na temat wybranych postaci. To była ciekawa i pouczająca lekcja.

          Aneta Gil

            

           

                                                     Klasa VId na lodowisku                                           

          W dniu 8 lutego klasa VId udała się wraz z wychowawczynią p. Anetą Rylską-Juruś i nauczycielem wychowania fizycznego p. Adamem Domaradzkim na lodowisko w galerii handlowej Millenum Hall. W przepięknej zimowej scenerii można było dostrzec delikatnie prószący śnieg, a pod stopami słychać było chrzęszczący lód.

          I nadszedł ten moment wejścia na lodowisko. Niektórzy byli tu po raz kolejny, inni dzisiaj po raz pierwszy w łyżwach próbowali swoich sił na biało połyskującej tafli lodu. Nie było to łatwe zadanie. Mogli jednak liczyć na wsparcie swoich koleżanek i kolegów oraz nauczycieli i „białych misiów pomocnisiów”.

          Czas upłynął bardzo szybko. Szczęśliwi, choć zmęczeni wróciliśmy na kolejne lekcje do szkoły.

          Aneta Rylska-Juruś

            

            

           

                                                        Wigilia w klasie VI c                                            

          20 grudnia 2016 r. nasza klasa wspólnie przeżywała Wigilię klasową. Na początku zgodnie z tradycją dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia. Potem spożywaliśmy potrawy tj.: pierogi, barszcz czerwony i biały, uszka i różne słodkości przygotowane przez Rodziców. Gościliśmy również przedstawicieli Rodziców, którzy pomogli nam w przygotowaniach.

          Te wspaniałe chwile wzbogaciły oczywiście polskie kolędy, których nie mogło zabraknąć, i które zostaną w naszej pamięci.

          wych. Małgorzata Bębenek

           

           

           

                                                        Wigilia w klasie Va                                                

          22 grudnia 2016 roku odbyła się wigilia klasowa klasy Va. Przy dźwiękach kolęd i świątecznie przystrojonym stole podzieliliśmy się opłatkiem, życząc sobie nawzajem pomyślności, sukcesów i radości. Później przyszedł czas na raczenie się świątecznymi smakołykami i wspólne śpiewanie kolęd. To wyjątkowe spotkanie wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój.

                      Dziękujemy Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie tego miłego spotkania.

          Magdalena Stępniak

            

            

          >>więcej zdjęć<<

           

                                                        Wigilia w klasie Vb                                                   

          22 grudnia w klasie V b miało miejsce bardzo uroczyste spotkanie świąteczne. Dzięki pomocy babć, dziadków   i rodziców w tym dniu odbyła się klasowa Wigilia. Pani wychowawczyni złożyła wszystkim życzenia  i nastąpiło dzielenie się opłatkiem. Potem wszyscy zjedli pyszny barszcz z uszkami i częstowali się wieloma przysmakami przygotowanymi przez rodziców i babcie uczniów. Miły nastrój świąteczny uprzyjemniły wspólnie śpiewane kolędy i pastorałki.

          Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tej miłej uroczystości.                                                                                                                                                                   

              Joanna Marut 

                

            

           

                                                     Wigilia w klasie VId                                             

          W dniu 22 grudnia uczniowie klasy VId  zasiedli do wspólnego stołu wigilijnego. Było bardzo uroczyście. Dzieci podzieliły się opłatkiem, a następnie degustowały przy dźwiękach pięknych polskich kolęd specjały przygotowane przez rodziców.

          Bardzo dziękujemy Rodzicom za okazaną pomoc w organizacji klasowej Wigilii.

          Aneta Rylska-Juruś

            

                

           

                             Klasa IVa na wystawie w Uniwersytecie Rzeszowskim - Exploratorium                

           

          W 22 grudnia uczniowie z klasy IVa odwiedzili wystawę organizowaną na Uniwersytecie Rzeszowskim przez Stowarzyszenie Explores.

            

          Eksponaty znajdujące się  tam wymagały logicznego myślenia i wyobraźni, a niektóre także podstawowej wiedzy o otaczającym nas świecie.

            

          Wszyscy uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach na poszczególnych stanowiskach.  Z pewnością chętnie powtórzą taką innowacyjną lekcję przyrody.

          Urszula Burtan

              

           

                                             Wigilia w klasie VI a                                      

          21 grudnia w klasie VI a odbyło się przedświąteczne spotkanie wigilijne. Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok, śpiewaliśmy kolędy i częstowaliśmy się łakociami przygotowanymi przez nas i rodziców. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu klasowej wigilii.

          Urszula Burtan

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

                                                      Klasy IV i V w Teatrze Maska                                                

          14 grudnia klasy czwarte, a 15 grudnia klasy piąte wraz z wychowawczyniami udały się do Teatru Maska, aby obejrzeć przedstawienie oparte na motywach powieści Charlesa Dickensa „Opowieść wigilijna”. Wszystkich zachwycił ten piękny spektakl z niezwykłą świąteczną scenografią, efektami specjalnymi i wspaniałą grą aktorów. Wszyscy widzowie pełni  wrażeń i urzeczeni świąteczną atmosferą wrócili do domów.

                                                                                                                                             Joanna Marut

          >>więcej zdjęć<<

                                         Klasa VI a włączyła się do akcji Góra grosza                             

          W dniu 9 grudnia br. zakończyła się w naszej szkole  akcja „Góra Grosza”, w której uczestniczyli też uczniowie klasy VI a hojnie ją wspierając. Wszystkim uczniom udało się zebrać górę grosza wartą 76 zł. i 49 gr. Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom za wsparcie akcji. Po raz kolejny pokazaliśmy, że można na Nas liczyć, że jesteśmy wrażliwi na krzywdę innych. Przy czym co najważniejsze, mamy poczucie, że  pomagamy, ponieważ cała kwota zostanie przekazana za pośrednictwem Towarzystwa  „Nasz Dom” na potrzeby domów dziecka w całej Polsce.

          Urszula Burtan

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

                                              Klasa VI d w Parku Trampolin                                             

          W dniu 15 grudnia klasa VI d  udała się wraz z p. wychowawczynią oraz nauczycielem wychowania fizycznego p. Halinką Kosik do Parku Trampolin „Fly Park”.  Na początku zostaliśmy zapoznani z filmem instruktażowym, następnie pani Ola przeprowadziła rozgrzewkę. I w końcu wymarzony czas wolny na wypróbowanie wszystkich atrakcji, a było ich naprawdę dużo np. „morze gąbek”, „ścianka wspinaczkowa”, „powietrzna poduszka” i mnóstwo trampolin. Czas upłynął bardzo szybko. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.

          Aneta Rylska-Juruś

                 

                                                   Mikołajki w klasie VI d                                      

          W dniu 6 grudnia klasa VI d przejęła w tym roku ponownie rolę pomocników Świętego Mikołaja.  Amelka, Zuzia i Basia były jego wspaniałymi aniołkami, które pomagały w rozdawaniu prezentów.

              

          A następnie odbyły się Mikołajki Klasowe. Każdy kupił i wręczył prezent wylosowanej osobie. Było mnóstwo radości, uśmiechów i wspaniałych niespodzianek.

            

          Cóż to był za dzień?

            

          Aneta Rylska-Juruś

                                                Wizyta Mikołaja w klasie VI c                                           

          6 grudnia 2016r. był niezwykłym dniem w roku, ponieważ odwiedził naszą klasę Mikołaj z prezentami. Każdy nie mógł się doczekać tej chwili i chciał wiedzieć, co dostanie?

          Wreszcie z korytarza zaczęły dochodzić odgłosy dzwoneczka i wszyscy wiedzieli, że to idzie oczekiwany Gość. Mikołaj przyszedł do nas z Aniołkami i prezentami. Z każdym zamieniał kilka słów i wręczał z pomocnikami prezenty. Potem zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie.

          Było to ciekawe i miłe spotkanie, za które dziękujemy Mikołajowi i Aniołkom :)

          Małgorzata Bębenek

           

          więcej zdjęć <<

                                                     Mikołajki w klasie Va                                            

           

                      6 grudnia 2016 roku klasa Va w prezencie mikołajkowym otrzymała bilety wstępu do kręgielni Galaktyka. Już przed wejściem przywitał nas Święty Mikołaj i rozdał dzieciom słodkie upominki. Następnie uczniowie podzielili się na 4 zespoły i spędzili czas grając w kręgle. Dzieci świetnie się bawiły, korzystając z wielu atrakcji. Ponadto w słodyczach, którymi częstował je Święty Mikołaj ukryty był karnet wstępu do kręgielni dla całej rodziny. Cukierka z taką niespodzianką otrzymał Fabian, który nie krył swojej radości.

                      Po dobrej zabawie dzieci zadowolone wróciły do szkoły, a tegoroczne Mikołajki na długo zostaną w ich pamięci.

          Magdalena Stępniak

            

                                      << więcej zdjęć<<

           

                                             MIKOŁAJKI W KLASIE VI A                                        

          W dniu 6 grudnia 2016 roku uczniowie klasy VI a w ramach Mikołajek udali się wraz z wychowawczynią do parku trampolin „Fly Park”, aby aktywnie spędzić czas. Odwiedzili też Muzeum Techniki i Militariów, gdzie mieli okazję zapoznać się z historią rozwoju techniki i militariów. Obejrzeli także kolekcję pojazdów samochodowych, motocykli, sprzętu technicznego, artykułów gospodarstwa domowego oraz militariów.  Wracając do szkoły spacerem oglądali nowe obiekty, które pojawiły się w przestrzeni miejskiej.

          Szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia, uczniowie wrócili do szkoły.

          Urszula Burtan

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          więcej zdjęć

                                                   ZABAWA ANDRZEJKOWA                                        

          Dnia 28 listopada uczniowie klas IV - VI wzięli udział w szkolnej dyskotece andrzejkowej. Zabawę prowadził p. Mateusz Płonka ze Szkoły Muzycznej "Yamaha", który zadbał o wysoki poziom artystyczno - muzyczny imprezy. Uczniowie bawili się przy najbardziej znanych, popularnych przebojach muzyki rozrywkowej. Podczas dyskoteki odbyły się także tradycyjne konkursy.

           

          ♫ Konkurs na najlepiej bawiącą się klasę - laureatami zostały:

          I miejsce - klasa VIa

          II miejsce - klasa Va

          III miejsce - klasa Vb

          Wyróżnienia: klasa IVb, VId

           

          ♫ Konkurs na najoryginalniejsze przebranie:

          I miejsce - Kornelia Waśko, klasa Vb

          II miejsce - "Drużyna Harrego Pottera" w składzie - Sandra Chrząszcz, Daria Pokrywka, Patrycja Kidacka, klasa VIa

          III miejsce - Marika Żulińska, Karolina Sosnowy, klasa VIa

          Wyróżnienia: Oliwia Darłak, Emilia Świętoniowska, Nikola Turek, klasa VId oraz Kacper Szlęk, klasa Vb

           

          ♫ Konkurs na Króla i Królową Balu - wygrali uczniowie klasy VId  Kinga Siembrzuch i Kamil Zieliński

          Anna Giermata

            

            

          >>więcej zdjęć w albumie fotograficznym<<

           

                                                     Na lekcji języka niemieckiego                                       

          Na lekcji języka niemieckiego uczniowie klas piątych prezentowali dialogi w restauracji. Dzieci bardzo zaangażowały się w ten projekt. Wielu opanowało perfekcyjnie teksty na pamięć oraz przygotowało różnorodne rekwizyty. Była pizza, frytki, spaghetti, muffinki, zupa z dyni, lody truskawkowe z bitą śmietaną i wiele innych specjałów. Wszystkim bardzo się podobała ta lekcja języka niemieckiego.

          Aneta Rylska-Juruś

             

          więcej zdjęć w albumie fotograficznym

           

                                                      Klasa IVb w Zagrodzie "Szmer"                                    

          14 października 2016r. klasa IVb pod opieką wychowawczyni - Anety Gil i pani Doroty Lubas  udała się na wycieczkę integracyjną do Zagrody „Szmer” w Godowej koło Lutczy.

          Uczniowie jeździli bryczką i pociągiem, uczestniczyli w warsztatach lepienia z gliny oraz chętnie zwiedzali zagrodę oraz karmili mieszkające tu zwierzęta.  

          Pogoda dopisała, więc czas wolny dzieci wykorzystały na zabawy i zagrodowe harce.

                                                                                                                                                                         Aneta Gil

            

            

                                         <<więcej zdjęć <<

           

                                                  Klasa Va w Kopalni Soli w Wieliczce                                   

           

                      6 października 2016r. klasa Va pod opieką wychowawczyni i pani Anety Gil zwiedziła Kopalnię Soli w Wieliczce i wzięła udział w programie „Tropiciele – śladami legend”.

          Podczas wędrówki uczniowie tropili ślady i wyszukiwali znaki, prowadzące do siedziby ducha kopalni – Skarbnika. W czasie licznych gier i zabaw poznawali podziemne historie i legendy, ciekawie przedstawiane przez przewodniczkę – panią Monikę.

          Na zakończenie wszyscy otrzymali dyplomy od Skarbnika.

          Uczniowie pełni wrażeń wrócili z wycieczki i obiecali, że przyjadą jeszcze  do Wieliczki.

          Magdalena Stępniak

            

            

                        <<więcej zdjęć<<

                                             W Ośrodku Jeździeckim "Janiowe Wzgórze"                                

          Końcem września klasa VId wraz z p. wychowawczynią Anetą Rylską-Juruś i p. pedagog Ewą Winiarską udała się do Ośrodka Jeździeckiego „Janiowe Wzgórze”. Malownicza okolica, zielone pagórki, rosa na trawie, biegające pod lasem konie i słońce - leniwie o poranku przebijające się przez chmury, przypominały o minionych wakacyjnych przygodach. W stadninie przywitała nas pani Ola, która przedstawiła nam harmonogram pobytu. Poznaliśmy też pana Tomka, który oprowadzał nas na koniach. Bardzo odważnie próbowaliśmy swoich sił w jeździeckim siodle. Na zakończenie piekliśmy kiełbaskę na ognisku. Był również czas na gry i zabawy integracyjne. Ten wspaniały, słoneczny dzień babiego lata upłynął bardzo szybko. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.

          Aneta Rylska-Juruś

           

            

                                         <<więcej zdjęć<<

           

                              Spotkanie uczniów kl. VI c z żużlowcami na stadionie "Stal Rzeszów".                    

          30 września br. uczniowie kl. 6c z wychowawczynią p. Małgorzatą Bębenek wybrali się na stadion "Stal Rzeszów". Na miejscu powitali nas żużlowcy - Maciej Kuciapa i Nicklas Porsing, którzy opowiedzieli nam o swojej karierze sportowej. Następnie mogliśmy zobaczyć jak wygląda strój, dowiedziecieć się jak żużlowcy przygotowują się do startu. Chętni przymierzali kombinezon, ale wszyscy chcieli usiąść za kierownicą "wspaniałej maszyny" - motoru na którym jeżdżą rzeszowscy żużlowcy. Kolejną niespodzianką była kabina "sędziowska", gdzie przebywają również reporterzy, dziennikarze sportowi podczas zawodów. Pani Kasia oprowadzała nas po całym stadionie i ciekawie opowiadała historie związane z rzeszowskim sportem. Na koniec zobaczyliśmy wspaniałą salę z trofeami zawodników, w której podziwialiśmy piękne puchary, medale, dyplomy i zdjęcia zawodników, aby wreszcie zasiąść na najwyższych trybunach stadionu.

          Po obejrzeniu obiektu przyszedł czas na autografy i pamiątkowe zdjęcia z zawodnikami.

          Było to bardzo ciekawe spotkanie, które zorganizowała klasie pani Agnieszka Wesołowska-Majcher (mama Klary) bardzo dziękujemy :)

          Ostatnim punktem wycieczki były zabawy na placu zabaw nad Wisłokiem.

          Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

          Małgorzata Bębenek

           

           

          << więc zdjęć

                              Klasa VB na Poranku  z Pawłem Beręsewiczem – w Bibliotece Osiedlowej                  

          27 września 2016 r. w Filii nr 6 WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem, zorganizowane w ramach projektu „Spotkania pod znakiem Pegaza”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – program „Promocja literatury i czytelnictwa”, w którym uczestniczyli uczniowie klasy V b oraz przedstawiciele klas Va i VIc wraz wychowawczynią p.Joanną Marut. Klasa została zaproszona na spotkanie dzięki uprzejmości p. Marii Gulak – kierownik biblioteki.

          Paweł Beręsewicz to tłumacz, anglista, twórca książek dla dzieci i młodzieży, w tym powieści: „Noskawery”, „Wszystkie lajki Marczuka”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, „Na przykład Małgośka”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, serii książek o rodzinie Ciumków, oraz wielu innych wielokrotnie nagradzanych historii wesołych, tajemniczych, ciekawych, a przede wszystkim mądrych.

           Autor podzielił się z uczestnikami informacją o tym, kto był dla niego inspiracją do pisania książek, opowiedział o swojej twórczości oraz o natchnieniach literackich czerpanych prosto z życia. Zaprosił dzieci do wspólnej dyskusji na temat książek, przy maleńkiej filiżance kawy lub herbaty.

           Na koniec spotkania uczniowie otrzymali autografy wraz z dedykacjami i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

                                                                                                                                                                 Joanna Marut

            

                                          << więcej zdjęć <<

                                           

                                  Klasy VB i VC na wycieczce w Kopalni Soli w Wieliczce                             

             29 września dwie klasy piąte wraz opiekunami: p. Joanną Marut, p. Ewą Czado – Puchałą oraz p. Wiesławą Ślusarz wybrały się do Kopalni Soli w Wieliczce. Uczniowie zwiedzili kopalnię oraz wzięli udział w programie  dydaktycznym pod hasłem „Śladami wielickich legend”. Podczas zajęć dzieci brały udział w konkursach, poznawały legendy opowiadane przez przewodników  oraz zwiedzały wnętrza kopalni. Na zakończenie wycieczki wszyscy zjedli obiad w poziemnej restauracji i otrzymali pamiątkowe dyplomy od Skarbnika kopalni. 

                                                                                                                                          Joanna Marut, Ewa Czado - Puchała

               << więcej zdjęć 

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 - SZKOŁA PODSTAWOWA nr 23 w Rzeszowie
      • Sekretariat - 17 748 25 50 Księgowość - 17 748 25 47 Kuchnia - 17 748 25 46 Higienistka - 17 748 25 49 Pedagog - 17 748 25 56 Biblioteka - 17 748 25 54 Kierownik gospodarczy - 17 748 25 45 Zgłaszanie rezygnacji z obiadu 17 748 25 48 fax - 17 748 25 60
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Rzeszowie, ul. Bpa. J. Pelczara 3 35-310 Rzeszów Poland
      • 8133661561
      • PKO BP O/Rzeszów 89 1020 4391 0000 6102 0187 4379
    • Logowanie