• Archiwum klasy I - III 2014/2015



        • Rok szkolny 2014/2015 w klasach I - III

          SP  23



          Czerwiec 2015 



          Chwile wzruszeń w klasie I f i III c

          Klasy I f i III c pod opieką p. Lucyny Kędzior i p. Edyty Cmoch wspólnie przygotowały program artystyczny z okazji święta rodziny pt. " Mamo, tato kocham Was". Mimo licznej grupy występujących każdy miał swoją rolę, którą starał się zaprezentować jak najlepiej. Rodzice ze wzruszeniem wysłuchali słów wierszy, gry na flażoletach, obejrzeli tańce w wykonaniu obydwu klas. Wiele śmiechu wywołała inscenizacja pt. "Szkolna menażeria". Przy dźwiękach piosenki Urszuli Sipińskiej pt. "Cudownych rodziców mam" dzieci złożyły rodzicom życzenia i wręczyły róże. Popłynęła wtedy niejedna łza wzruszenia.

          Lucyna Kędzior, Edyta Cmoch

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Uroczyste spotkanie w klasie III b

          10 czerwca 2015 roku odbyło się w jadalni szkolnej uroczyste spotkanie z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty. Uczniowie kl. IIIb przygotowali krótki występ. Były wiersze i piosenki.Rodzice byli dumni z występu swoich dzieci.Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.

                                                                                                                    Elżbieta Blok

           

           

           


          Dzień Mamy i Taty w kl. Ic 

          2 czerwca w klasie Ic odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci dla zebranych rodziców mówiły wiersze, śpiewały piosenki, grały na flażoletach. Rodzice nagrodzili swoje pociechy gromkimi brawami. Na zakończenie dzieci złożyły rodzicom życzenia, wręczyły  laurki, drobne upominki i zaprosiły na wspólny poczęstunek. Były to bardzo wzruszające chwile zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.

                                                                                                                                                                    Jadwiga Terpin
           
            
           

           

          Klasa Ic na wycieczce w Skansenie w Kolbuszowej 

          3 czerwca klasa Ic udała się na wycieczkę do Skansenu w Kolbuszowej. Dzieci zapoznały się z historią wsi polskiej, zwiedziły zabytki budownictwa ludowego: sprzęty i narzędzia gospodarstwa domowego, 100 - letnią szkołę. Były również gry i zabawy na świeżym powietrzu, pieczenie kiełbasek. Wycieczka była bardzo udana.

                                                                                                                                                                    Jadwiga Terpin
           
            
           
                                     więcej zdjęć<<
           

          Oglądamy pokazy wojskowe
           

          W dniu 03.06.2015r. uczniowie klasy III a pod opieką pani wychowawczyni  G. Kafel odwiedzili jednostkę wojskową przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie. Dzieci z zainteresowaniem rozmawiały z żołnierzami, którzy prezentowali im sprzęt wojskowy. Każdy chętny mógł zajrzeć do czołgu czy też wozu opancerzonego. Największe zainteresowanie wzbudził jednak pokaz wojskowy, podczas którego żołnierze przedstawili wszystkim zebranym scenę  z życia żołnierskiego pokazującą napad grupy terrorystów na patrol wojskowy. Padło wiele strzałów, wybuchły petardy, zapłonęły świece dymne i było bardzo głośno. Wiemy już, że praca żołnierza jest bardzo niebezpieczna, ale też bardzo potrzebna i odpowiedzialna.
          Wracaliśmy do szkoły zadowoleni i pełni  niezapomnianych wrażeń.   

           Grażyna Kafel

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          Wycieczka klasy I e do skansenu w Kolbuszowej

          3 czerwca 2015 r. klasa I E była na wycieczce w skansenie w Kolbuszowej. Celem wycieczki było kształtowanie i budzenie przywiązania do rodzinnego krajobraz i dziedzictwa kulturowego własnego regionu. Dzieci miały możliwość zwiedzić dawne chłopskie chaty lasowiackie i budynki gospodarcze, młyny, oglądnąć  sprzęty jakimi posługiwali się ludzie. Zobaczyły także 100 letnią szkolę. Pod koniec wycieczki piekły „kiełbaski” i bawiły się na świeżym powietrzu. Każdy z uczestników miał możliwość zakupu pamiątek.

          Dominika Początek

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Dzień Dziecka w klasie III c

          Z okazji Dnia Dziecka rodzice wraz z wychowawczynią przygotowali dla uczniów klasy III c skromne prezenty. Dzieci bardzo się ucieszyły i z wielką radością zabrały się do konsumpcji pysznych czekolad. Było bardzo słodko!

          Edyta Cmoch

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           



          Maj 2015 



          W świecie dinozaurów i innych zwierząt

          Dnia 28 maja uczniowie klas III wraz z wychowawcami zwiedzali Park Dinozaurów w Bałtowie.  Wzdłuż ścieżki prowadzącej przez park uczniowie oglądali wiele modeli dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. Wszystkie naturalnej wielkości. Ścieżka wzbogacona jest w liczne tablice zawierające informacje o minionym świecie. Dzieci zwiedzały również Zwierzyniec Górny (safari), który zajmuje obszar ponad 40 hektarów. Zamieszkują go liczne gatunki egzotycznych zwierząt z różnych kontynentów. Zwierzęta żyją na otwartej przestrzeni, co daje im poczucie wolności. Po terenie Zwierzyńca poruszaliśmy się na pokładzie żółtego, amerykańskiego schoolbusa, dzięki czemu mogliśmy z bliska przyjrzeć się tym pięknym ale wciąż dzikim zwierzętom. Zwierzyniec Bałtowski znalazł się na elitarnej mapie ośrodków zajmujących się hodowlą i ochroną żubra. Będąc w oceanarium dzięki nowoczesnej technologii dzieci dowiedziały się jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu.

                                                                                                                    Edyta Cmoch
                                                                                                                    Elżbieta Blok
                                                                                                                    Grażyna Kafel

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          więcej zdjęć

           


          To były piękne dni 

          Końcem maja klasa I f, po raz pierwszy, wyruszyła do zielonej szkoły. Przed wyjazdem wszystkim towarzyszyło uczucie niepewności. To pierwszy w życiu samodzielny wyjazd ośmioletnich uczniów. Miejscem pobytu był Iwonicz Zdrój. Pierwszy dzień - 27 maja nie zapowiadał się najlepiej. Wsiadaliśmy do autokaru w strugach deszczu. W drodze do Iwonicza odwiedziliśmy Żarnowiec i muzeum Marii Konopnickiej. Przypomnieliśmy sobie postać znanej pisarki i poetki, która tu przebywała przez kilka lat swojego życia. Pensjonat, w którym zamieszkaliśmy w Iwoniczu, bardzo wszystkim się podobał. Codziennie dbaliśmy o porządek w pokojach, bo panie zorganizowały konkurs czystości. Poznaliśmy dwa uzdrowiska - oczywiście Iwonicz Zdrój, ale także pobliski Rymanów Zdrój. Podczas pobytu w Rymanowie Zdroju świetnie bawiliśmy się w Śliwkowej Krainie, korzystając z dmuchanych zjeżdżalni i gokartów. Odwiedziliśmy także skansen w Sanoku. Tu podczas zorganizowanej lekcji poznaliśmy pracę garncarza. Zwiedziliśmy Hutę Szkła w Krośnie, gdzie zapoznaliśmy się ze sposobem produkcji pięknych szklanych wazonów i innych wyrobów. W drodze powrotnej 29 maja odwiedziliśmy ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Podczas pobytu odbywaliśmy także zajęcia w sali lekcyjnej. Korzystaliśmy z przywiezionych książek i zeszytów. Wspólnie z klasą IV d, która pojechała razem z nami urządziliśmy mały koncert flażoletowy. Nawiązały się prawdziwe przyjaźnie między pierwszoklasistami, a uczniami klasy czwartej. Wszyscy wspominamy pobyt bardzo miło i już planujemy kolejny dłuższy wyjazd za rok.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          więcej zdjęć

           


          Wizyta w bibliotece szkolnej

          27 maja uczniowie klasy III a zostali zaproszeni przez Panią bibliotekarkę na zajęcia, podczas których uczyli się jak korzystać z katalogów bibliotecznych. Było to połączenie nauki z zabawą. Należało wykazać się dobrą znajomością alfabetu i umiejętnością współpracy. Wszyscy uczestnicy pracowali w grupach i aktywnie włączyli się do konkursu.

          Grażyna Kafel


           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          Warsztaty „W świecie owadów”

          W dniu 27 maja uczniowie klas III a i III b uczestniczyli w warsztatach ekologicznych realizowanych w ramach projektu „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia”. Zajęcia prowadził Pan Maciej Kunysz – trener ekolog ze Stowarzyszenia EKOSKOP. Przybyli do nas również wolontariusze z Hiszpanii i Holandii. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję oglądać pod obiektywem mikroskopu owady jak również była też możliwość wzięcia do ręki dosyć pokaźnego karaczana madagarskiego. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych. Była to niezapomniana okazja do bliższego spotkania z małymi przedstawicielami naszego naturalnego środowiska.

          Grażyna Kafel

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          więcej zdjęć

           


          Goście w klasie I f 

          26 maja do klasy I f przybyli mali goście. Byli to wychowankowie Publicznego Przedszkola nr 34 w Rzeszowie z panią wychowawczynią Arletą Cag. Dzieci przedszkolne chciały jak najwięcej dowiedzieć się o szkole, do której pójdą już we wrześniu. Zobaczyły jak wyglądają zajęcia w klasie I. Uczniowie na chwilę ustąpili swoich miejsc w ławkach. Pokazali młodszym kolegom swoje książki i zeszyty. Zaprezentowali grę na nieznanym przedszkolakom instrumencie - flażolecie. Goście z chęcią włączyli się do wspólnej zabawy na dywanie. Brali udział w konkursie wiedzy o lesie, na podstawie obejrzanego filmu. Konkurs zakończył się remisem. Wszyscy wykazali się świetną uwagą, bo odpowiadali bezbłędnie. Dzieci przedszkolne otrzymały na pamiątkę wykonane przez uczniów kolorowe motyle. Uczniowie zostali obdarowani słodyczami. To był mile spędzony czas.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          Wycieczka klasowa

          26 maja 2015 r uczniowie klasy I d i II c pojechali na długo oczekiwaną wycieczkę do Medyni Głogowskiej. Chyba byli grzeczni cały rok szkolny, bo pogoda dopisała. W Medyni zwiedzali zagrodę garncarską, między innymi dom z XIX w. i jego wyposażenie, oglądali piec do wypalania naczyń z gliny. Później poznali sposób toczenia naczyń z gliny na kole garncarskim, który pokazał pan przewodnik. On też uczył dzieci toczyć naczynia na kole – nie była to łatwa praca. Wykonane przedmioty uczniowie zabrali do swoich domów.

          Agnieszka Łuc

          Albina Ustrobińska

           

           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           

           

          Dzień Mamy i Taty w klasie I e
           
          Na niezwykłą uroczystość, która odbyła się w naszej szkole, 25 maja uczniowie klasy I E wraz z wychowawczynią D. Początek zaprosili  rodziców na uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci przygotowały program słowno-muzyczny, w skład którego wchodziły: wiersze, piosenki poświęcone mamie i tacie, a także inscenizacja pt „W rodzinie jak w kinie”. Uczniowie zaprezentowali również umiejętności taneczne. Był to taniec trojak i polka. Podczas występu adresowanego do rodziców, na twarzach mam i tatusiów dało się zauważyć uśmiech, a czasem nawet łzy wzruszenia. Dzieci wręczyły przybyłym rodzicom osobiście przygotowane upominki z życzeniami, były to kwiaty dla mamy i garnitury dla taty. Na zakończenie uroczystości odbył się występ utalentowanych dziewczynek, które dla rodziców wykonały pokaz tańca z elementami akrobatycznymi oraz  pokaz freestyle’owej jazdy na rolkach. Po występach i wręczeniu upominków goście zostali zaproszeni na poczęstunek.

          Dominika Początek

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          więcej zdjęć


           Mały Mistrz

          Klasa Ia realizuje program edukacyjny ,,Mały Mistrz". Na jedno z naszych zajęć zaprosiliśmy  młodszych kolegów i koleżanki z grupy VII przedszkola nr 35.Wspólnie ćwiczyliśmy i bawiliśmy się na zajęciach przygotowanych i poprowadzonych przez panią Halinę Kosik. Wszystkim podobały się te zajęcia, postanowiliśmy jeszcze kiedyś powtórzyć nasze wspólne  sportowe zmagania.

          Małgorzata Haligowska

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Wycieczka do wojska

          22 maja  pogoda nie zachęcała do opuszczenia szkolnych murów, jednak rodzice wraz wychowawczynią klasy II b, postanowili nie rezygnować z zaplanowanej na ten dzień wycieczki. Odwiedziliśmy żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy obchodzili w tym dniu święto związane z 22 rocznicą powstania formacji. W kompleksie koszarowym przy ulicy Langiewicza rozpoczął się Dzień Otwartych Koszar. Na placu żołnierze prezentowali drobny sprzęt, broń osobistą oraz ciężki sprzęt bojowy. Podziwiać można było między innymi: czołg T-72M1, Haubice samobieżną „Goździk” 2S1, Bojowe Wozy Piechoty, sprzęt łączności, broń strzelców wyborowych, moździerze, wozy rozpoznawcze BRDM oraz wojskowe kłady. Dzieci pod czujnym okiem żołnierzy, mogły wchodzić do niektórych wozów bojowych. Wycieczka mimo pochmurnej pogody udała się i była atrakcyjna zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek.

            Joanna Madej

           


           

           

           

           

           

           

           

           


          Lekcja biblioteczna


          21 maja uczniowie klasy III a razem z wychowawczynią udali się do biblioteki osiedlowej, gdzie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach, podczas których wykazali się dobrą znajomością bajek pochodzących z różnych krajów Unii Europejskiej. Dowiedzieli się wielu ciekawych wiadomości o unii, jej symbolach i państwach członkowskich.
           

          Grażyna Kafel

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Spotkanie z archeologiem

          21 maja klasa Ia została zaproszona do przedszkola nr 35 na spotkanie z archeologiem. Pan archeolog opowiadał nam o swojej pracy, pokazywał ciekawe slajdy ze swoich wypraw i wykopaliska, które przywiózł z  Sudanu. Bardzo zaciekawiło nas to, że jeden z najcenniejszych wykopanych w Polsce skarbów znalazły dzieci niewiele starsze od nas. Teraz będziemy się baczniej przyglądać wszystkim napotkanym przedmiotom, może my także znajdziemy kiedyś jakieś ,, skarby".

          Małgorzata Haligowska

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Pasowanie na czytelnika

          Oficjalne przyjęcie uczniów klasy Ib do grona czytelników biblioteki szkolnej odbyło się 13 maja 2015r. Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna, podczas której starsi koledzy przekazali pierwszoklasistom wiedzę o książkach i bibliotece. Następnie uczniowie klasy pierwszej zapoznali się z regulaminem biblioteki i sposobem wypożyczania książek. Po części artystycznej uczniowie uroczycie przyrzekali, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

          Justyna Murias

           

           

           

           

           

           

           


          Psy też pracują w różnych zawodach

          Uczniowie klasy I f spotkali się na kolejnych zajęciach z kynoterapii ze swoimi psimi ulubieńcami. Rozmawiali z panią prowadzącą na temat pracy psa. Co prawda, pies nie wybiera sobie sam zajęcia dla siebie, ale tak jak człowiek ma predyspozycje do wykonywania określonych czynności. Niektóre psy nadają się do pracy w policji, do tropienia, poszukiwania zaginionych, a inne nie. Na zajęciach podczas zabaw z udziałem piesków, uczniowie sprawdzali również swoje predyspozycje. Odkryli, kto w klasie byłbym dobrym przewodnikiem, kto jest bardzo spostrzegawczy, kto ma dużo cierpliwości i jest wytrwały, a kto słyszy najlepiej. Wszyscy wspólnie wyciągnęli wniosek, że każdy  nadaje się do pracy w innym zawodzie.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          Pierwsza wycieczka klasy I b 

          12 maja 2015r. pojechaliśmy do Centrum Turystyki i Rekreacji WSIZ-u w Kielnarowej. Po przywitaniu udaliśmy się na konna przejażdżkę. Dzieci z wypiekami na twarzy nie mogły doczekać się na swoją kolej. Kolejną atrakcją było zwiedzanie minizoo i dokarmianie zwierząt. Dzieci dowiedziały się jakie są rasy zwierząt, czym się żywią, jak wygląda ich pielęgnacja, tresura, w jaki sposób służą człowiekowi, a także, jaką rolę pełnią w zooterapii. Później odbyła się lekcja dydaktyczna pt. „Alpaka- żywa maskotka”. Po wszystkich atrakcjach udaliśmy się na poczęstunek- kiełbaskę z grilla. W doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły.

          Justyna Murias

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          więcej zdjęć

           

           


           

          Spotkanie z dietetykiem

          W dniu 11.05.2015r. uczniowie klas Ia, Ib i Ic uczestniczyli w zajęciach z dietetykiem z Centrum Dietetycznego Naturhouse p. Małgorzatą Knych. Głównym celem spotkania była poprawa świadomości uczniów oraz wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych. Uczniowie poznali podstawowe zasady racjonalnego odżywiania się, poznali wpływ wody na właściwe funkcjonowanie organizmu. Dowiedzieli się także, jak powinno wyglądać: śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Pani dietetyk zwróciła uwagę na to co dzieci w wieku szkolnym powinny jeść, a czego unikać. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, zadawały pytania i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Spotkanie zorganizowała p. Justyna Murias.

          Justyna Murias

           

           

           

           

           

           

           

           


           

           

          Wycieczka klas II a i II b

          W tym roku szkolnym, sezon wycieczek  rozpoczęły klasy II a i II b. 7 maja wyruszyliśmy do Sandomierza, aby zobaczyć królową rzek polskich oraz zachwycać się pięknym rynkiem z uroczymi kamieniczkami. Pierwszym punktem naszej wycieczki był rejs statkiem "Maria" po Wiśle. Potem zwiedzaliśmy zabytkową część miasta: Rynek, Bramę Opatowską i Ratusz. Po zakupie pamiątek i pysznym obiedzie pojechaliśmy do Pacanowa gdzie podzieleni na 3 grupy mieliśmy zorganizowane zajęcia w Europejskim Centrum Bajki. Najbardziej podobało nam się w Garderobie czarów, Smoczej jamie oraz Mysiej dziurze. Na pewno nikt nie zapomni przejazdu zaczarowanym pociągiem Koziołka Matołka. Pacanów to miejsce, które pozwoliło nam na spotkanie z bohaterami znanych bajek oraz przeniosło nas do niezwykłego, magicznego świata. Troszeczkę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wróciliśmy do Rzeszowa i zaraz po wyjściu z autokaru, dzieliliśmy się wrażeniami z oczekującymi na nas rodzicami.

          Joanna Madej, Agata Amarowicz

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          więcej zdjęć

           


          Praca naszych rodziców

          4 maja odwiedziła nas pani Anna Kulpa-mamusia naszej koleżanki Julii. Pani Anna jest kierownikiem literackim w teatrze w Radomiu i opowiedziała nam o pracy w teatrze, pokazała nam plakaty spektakli, które wystawiali w tym teatrze. Na zakończenie naszego spotkania zdradziła nam sekrety aktorów, które przydadzą się nam w pracy nad przedstawieniem, ktore przygotowujemy dla rodziców.Bardzo dziękujemy pani Annie za to ciekawe spotkanie.

          Małgorzata Haligowska

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           



          Kwiecień 2015



          Klasa III c, III a, II c na Uniwersytecie Rzeszowskim

          Uczniowie klas: III c, III a, II c obejrzeli wystawę  popularnonaukową na Uniwersytecie Rzeszowskim. Eksponaty wchodzące w skład wystawy przybliżają wiedzę z matematyki, biologii i fizyki. Dzieci rozwiązały kilka zagadek geometrycznych, zbudowały most wg pomysłu Leonarda da Vinci, obejrzały zarówno modele anatomiczne jak i te ukazujące wybrane zjawiska fizyczne: ruch falowy, środek ciężkości oraz zagadnienia z optyki. Wszystkie eksponaty wymagały aktywności odwiedzających oraz logicznego myślenia i wyobraźni.


          Edyta Cmoch

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          więcej zdjeć

           

           


          Lubimy czytać

          W ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom" klasa Ia postanowiła czytać bajki swoim młodszym kolegom. Odwiedziliśmy dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 35 i czytaliśmy im swoje ulubione bajki i baśnie. Wszystkie grupy  przyjęły nas bardzo życzliwie i z uwagą nas wysłuchały.

           

          Małgorzata Haligowska

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          „Mały Mistrz” 

          W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klasy I d zostali włączeni do ogólnopolskiego programu „Mały Mistrz”. Jego celem jest popularyzacja aktywności fizycznej, poprawa kondycji fizycznej uczniów oraz wdrażanie do ruchu i wspólnej zabawy na świeżym powietrzu, aby dzieci z radością uczestniczyły w lekcjach wychowania fizycznego. Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach ruchowych, uczą się elementów gier zespołowych, np. koszykówki, siatkówki, gry w badmintona.

          Agnieszka Łuc

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Spotkanie w krainie baśni Andersena

          Dnia 23.04.2015r. uczniowie klasy IIc byli na zajęciach w Bibliotece Osiedlowej. Rozmawiali o baśniach H. CH. Andersena. Uczniowie rozwiązywali zagadki dotyczące baśni. Podczas zajęć grupowych dzieci układały tytuły baśni z literek. Za aktywność w czasie lekcji uczniowie otrzymali kolorowankę - portret Andersena oraz zakładki do książek. Zajęcia podobały się dzieciom i zainteresowały ich czytaniem baśni.

          Albina Ustrobińska

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          VI Spotkanie na Uniwersytcie Rzeszowskim

           

          Program Innowacyjny „Chodź pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko”

          Obszar współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim,

          Wydziałem Sztuki i Stowarzyszeniem Towarzystwo Akademickie CREATOR

          Spotkanie VI – „Tuż pod moim nosem” – bajka psychoedukacyjna i warsztaty na temat niepełnosprawności

          Szóste spotkanie ze sztuką uczniów klasy II A w ramach Projektu Innowacyjnego odbyło się w dniu 14.04.2015 roku. I było pod każdym względem nietypowe. Po pierwsze – miejsce. Zajęcia tym razem odbyły się w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie. Po drugie - studiujące tam dziewczyny z III roku kierunku Nauki o Rodzinie specjalność: Asystent osoby niepełnosprawnej zaprezentowały dzieciom przedstawienie. Po trzecie - dzieci uczestniczyły w wywiadzie z przedstawicielką zawodu asystent osoby niepełnosprawnej.  

          Przedstawienie pt. „Tuż pod moim nosem” powstało na kanwie dwóch bajek psychoedukacyjnych, opowiadających o różnych aspektach niepełnosprawności dziecięcej pochodzących z książki wydanej w 2011 roku przez Fundację Oswoić Los. Przedstawienie miało na celu przybliżenie tematu „inności” najmłodszym. Przedstawienie jak i rozmowa
          z dziećmi pomogły przekonać uczniów do akceptacji faktu, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami, a każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy.     

          Rozmowa z asystentką osoby niepełnosprawnej uświadomiła uczniom, iż jest kilka rodzajów niepełnosprawności, a także kim jest asystent osoby niepełnosprawnej oraz jakie są jego zadania.

          Następnie dzieci przystąpiły do części warsztatowej, którą poprowadziła dr Anna Steliga. Ich zadaniem było zilustrowanie jak osoba zdrowa może pomóc osobie niepełnosprawnej. Dzieci w swoich pracach ukazały różne aspekty niepełnosprawności. Prace uczniów zostaną zaprezentowane podczas II Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Dziecko. Kultura – Sztuka - Edukacja” w obszarze:  „Osoba niepełnosprawna w przestrzeni sztuki”, która odbędzie się w Krakowie w dniach 28-29 maja 2015 roku.

          Agata Kurek-Amarowicz

          więcej zdjęć<<


          Klasa I a w Empiku

          10 kwietnia klasa Ia była na wycieczce w EMPIKU. Zapoznaliśmy się tam z historią pisma. Obejrzeliśmy różne rodzaje książek: bajki, baśnie, przygodowe, poradniki, przewodniki itp. Niektóre z nich były bardzo śmieszne,inne pomysłowe,a w jednej z nich wystąpił nasz kolega Michał. Wizyta w tej księgarni i zajęcia uświadomiły nam ile możemy dowiedzieć się z książek i jaką są wspaniałą kopalnią wiedzy. Postanowiliśmy też bardziej szanować książki.

          Małgorzata Haligowska

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          „Przecinek i kropka”-  I b w Empiku


          W piątek 10 kwietnia klasa Ib pojechała do Empiku w  Galerii Rzeszów, by wziąć udział w programie edukacyjnym „Przecinek i kropka”. Program ten organizowany jest przez sieć sklepów Empik od 2008r i cieszy sie ogromną popularnością. Pani przewodnik po przywitaniu zaprosiła wszystkie dzieci do dziecięcego pociągu, który odwiedził kilka stacji i na każdej z nich pasażerowie zapoznali się z różnymi rodzajami książek. Dowiedzieliśmy się  czym różnią się słowniki od encyklopedii, co to są poradniki, oglądaliśmy albumy, przewodniki, książki kucharskie. Przedostatni przystanek był  najbardziej wesoły i kolorowy, bo  pełen był  baśni, bajek i książek dla najmłodszych czytelników. Pani pokazała bajki grające, piszczące, gumowe. Była nawet książka z dziurą, dzięki której nasza koleżka Martynka mogła na chwilę poczuć się jak prezenterka telewizyjna. Końcowy przystanek to miejsce, gdzie czekały na dzieci wielkie plansze ilustrujące różne etapy zapisywania przez człowieka opowieści od naskalnych malunków ze scenami polowania, przez hieroglify, pismo węzełkowe po komputer. Poznaliśmy więc historię alfabetu, pisma i druku, a także proces powstawania książki. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki.

          Justyna Murias

           

           


          Zajęcia aktorskie

          9 kwietnia 2015 r. uczniowie klasy I d gościli aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – pana Kornela Pieńko. Z zaciekawieniem i dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach aktorskich. Najpierw były to ćwiczenia ruchowe, później ćwiczenia rozwijające wyobraźnię oraz ćwiczenia dykcji. Na koniec spotkania uczniowie brali udział w zabawie kształtującej uwagę i koncentrację, a na zwycięzcę czekała nagroda.

          Agnieszka Łuc

           



          Marzec 2015



          Powitanie wiosny w klasie I e

          W naszej szkole 23 marca 2015 r.  odbył się  konkurs  „Na najlepiej przebraną klasę”. Stroje w tym dniu były kolorowe, ciekawe i oryginalne. Największą liczbę punktów i tym samym  pierwsze miejsce otrzymała klasa I e.

          Wychowawczyni Dominika Początek zachęcała swoich podopiecznych do powitania wiosny swoim ciekawym strojem. Nie zbrakło w tym dniu tematyki wiosennej podczas lekcji z edukacji plastycznej oraz edukacji przyrodniczej. Odzwierciedleniem były wspólne dekoracje sali, oraz prace w kąciku przyrody. Dzieci zasiały rzeżuchę, posadziły cebulę oraz kwiaty cebulkowe: hiacynty i krokusy. W związku z tym uczniowie  odczuwali wiosenne nastroje i chętnie wzięli udział w konkursie szkolnym. 

          Dominika Początek

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Spotkanie V - "Kalkograf" 

          Piąte spotkanie ze sztuką uczniów klasy II A w ramach Projektu Innowacyjnego odbyło się w dniu 17.03.2015 roku. Tym razem ważne miejsce podczas tworzenia zajęło żelazko, a także zapomniana już nieco przez wiele osób fioletowa kalka techniczna. Uczniowie wykonywali kalkograf. Kalkograf to jedna z metod druku. Można ją przygotować z matrycy – w naszym przypadku był to obraz wykonany fakturalnymi ścinkami materiałów
          i koronkami na bristolu. Wykonanie odbitki jest bardzo efektowne. Na przygotowaną formę drukarską kładziemy kalkę maszynową stroną kalkującą ku górze. Nakładamy papier odbitkowy i gorącym żelazkiem przeprasowujemy matrycę w różnych kierunkach. Zdejmujemy odbitkę, ściągamy z niej kalkę. Odbitki nie trzeba nawet suszyć! – jest już gotowa. Młodzi adepci sztuki zastosowali druk strukturalny z retuszem czyli na gotowych odbitkach „dopowiedzieli” obrazy kolorem dorysowując różne elementy, co dało dodatkowo ciekawe efekty.

          Kolejne spotkanie już w kwietniu, a podczas niego czeka uczniów niespodzianka, gdyż zajęcia odbędą się w innym budynku UR, a uczniowie będą mieć nowe wyzwanie do zrealizowania.

          Agata Kurek-Amarowicz

          więcej zdjęć <<


          Zajęcia pokazowe "Mały Mistrz" w kl. Ic 

          16 marca 2015r. w klasie Ic odbyły się zajęcia pokazowe związane z realizacją projektu "Mały Mistrz". Głównym celem zajęć było przygotowanie dzieci do zdobycia kolejnej sprawności. Podczas ćwiczeń i zabaw uczniowie doskonalili podania i chwyty piłek.

                                                                          Jadwiga Terpin

            

            


          Klasa IIa w Bibliotece Osiedlowej 

          10.03.2015 roku uczniowie kl. II A wybrali sie do Biblioteki Osiedlowej na lekcje biblioteczną. Tematem lekcji było - "Wiersze J.Tuwima". Pani bibliotekarka czytała uczniom znane i lubiane wiersze J. Brzechwy, a następnie uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy: I gr - Wilki, II gr - Dziki, III Gr - Lisy. Zadania przygotowane przez Panie bibliotekarki wcale nie były łatwe ale jak w każdym konkursie wygrywa tylko jedna drużyna. Uczniowie wykazali dużą znajomość wierszy tego autora oraz umiejętności plastyczne w wykonywaniu prac plastycznych na temat wierszy. Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki.

          Agata Kurek-Amarowicz

            

            


          Dzikie łabędzie

          12 marca byliśmy w teatrze Maska na przedstawieniu pt. ,,Dzikie łabędzie".Przed spektaklem uczestniczyliśmy w lekcji teatralnej. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstają lalki do spektakli, od projektu aż po gotową pracę. Sami także mogliśmy bawić się w aktorów i odgrywać scenki z udziałem pacynek, kukiełek, marionetek i masek.

          Małgorzata Haligowska

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          Jak opiekować się psem

          Uczniowie klas młodszych wzięli udział w kolejnej lekcji kynoterapii poświęconej tematowi: Jak właściwie opiekować się psem. Po serdecznym powitaniu z panią i jej pieskami Bafi i Deli pani prowadząca zaproponowała dzieciom zabawę w wymyślanie najoryginalniejszego sposobu podania karmy pieskom. Dzieci próbowały różnych sztuczek. Było przy tym dużo śmiechu. Następnie uczniowie podzieleni na grupy, jako członkowie jednej rodziny, dzielili się obowiązkami związanymi z opieką nad psem. Każda grupa miała pieska maskotkę, na którym uczyła się kolejnych czynności. Trzeba było zorganizować dla psa spacery, posiłki, zabawę, szczotkowanie, wypoczynek, wyzytę u weterynarza. Na koniec wszyscy stwierdzili, że posiadanie psa to wielki obowiązek i odpowiedzialność.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          Dzień Kobiet w I b 

          Chłopcy z I b pamiętali o święcie swoich koleżanek, 6 marca 2015r. w naszej klasie obchodziliśmy więc Dzień Kobiet - wszak nasze dziewczynki są kobietami! Podczas lekcji matematyki chłopcy niespodziewanie wyszli z sali, by zaraz wrócić z prezentami. Dziewczynki miały wielką niespodziankę, zostały obdarowane przez chłopców upominkami- słodyczami i zabawką. Chłopcy zaśpiewali także głośne sto lat. Pani również otrzymała życzenia i piękną różę w kolorach tęczy. Było bardzo sympatycznie, śmiesznie i wesoło. Dzień upłynął nam w miłej i pogodnej atmosferze.

           

          Justyna Murias

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          Dzień kobiet w klasie Ie 

           

          Dzisiaj jest święto mamy i pani, która nas uczy,

          dzisiaj jest święto wszystkich dziewczynek

          Małgoś, Balbinek i Katarzynek,”...

           

          Uczniowie klasy I E pod opieką wychowawcy Dominiki Początek przygotowali uroczystą akademię na, którą została zaproszona Dyrekcja naszej szkoły, rodzice, babcie i ciocie uczniów klasy I E, ponieważ było to zajęcie otwarte.

          Program w szczególności prezentowali chłopcy dla pań, a także swoich koleżanek. Były wiersze, piosenki, tańce, życzenia i kwiaty. Chłopcy zatańczyli do muzyki „Bo z dziewczynami” J. Połomskiego, natomiast na pytanie co to znaczy być kobietą? odpowiedziały dziewczyny tańcem do piosenki „Być kobietą” A. Majewskiej.

          Nie zabrakło prezentacji mody dziewczyn naszej klasy w trzech kategoriach: ubiór odświętny, sportowy i wieczorowy. Każda  pani  obecna na uroczystości otrzymała  od chłopców tulipana wykonanego techniką origami, a koleżanki pudełeczko na biżuterię. Rodzice zatroszczyli się o słodkości  dla wszystkich dzieci i upominki dla dziewczyn. Natomiast wychowawczyni każdej dziewczynce wręczyła własnoręcznie wykonaną kolorowankę „Najpiękniejsze królewny” wraz życzeniami. Wszyscy wspaniale się bawili, była to wyjątkowa uroczystość ponieważ, każda dziewczynka mogła zaprezentować swój wymarzony strój, a nawet suknie ślubną. 

          Dominika Początek

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          więcej zdjeć


          Dzień Kobiet, Dzień Kobiet - niech żyją nam zdrowe!!!

          6 marca z okazji z okazji Dnia Kobiet uczniowie klas III a obdarowali swoje koleżanki upominkami przygotowanymi wspólnie z rodzicami. Każda dziewczynka otrzymała piękny plecak, który przyda się na krótkie lub dłuższe wycieczki z klasą, koleżankami czy rodziną. Podczas tych wypraw dziewczynki mile będą wspominać ten dzień i nie zapomną o chłopcach we wrześniu, gdy będzie ich święto.

          Grażyna Kafel


           


           

          Wyjazd do „Teatru Maska”

          4 marca klasa I b zawitała ponownie do „Teatru Maska”. Przed spektaklem odbyła się lekcja w Muzeum Lalek Teatralnych. Dzieci poznały podstawowe rodzaje lalek teatralnych (kukłę, jawajkę, pacynkę, marionetkę) oraz zasady animacji, czyli poruszania się poszczególnych lalek, zapoznały się ze zbiorami muzeum. Aktor z teatru opowiadał o poszczególnych lalkach, zapraszał chętne dzieci które uczyły się animacji, odgrywając na oczach kolegów proste scenki. Po lekcji teatralnej odbyło się przedstawienie pt. „Dzikie łabędzie”. Przygotowana przez twórców spektaklu wersja jednej z najbardziej znanych baśni H. Ch. Andersena była poetycka, opowieścią o sile miłości, cierpliwości i wytrwałym dążeniu do celu. Przedstawienie podobało się wszystkim dzieciom, aktorzy otrzymali głośne brawa. W dobrych nastrojach wróciliśmy do szkoły.

          Justyna Murias

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Ołówki dla Afryki 

          Uczniowie klasy III a ,jak zawsze, aktywnie włączają się w akcje charytatywne. Tym razem zbieraliśmy przybory szkolne dla dzieci w Afryce. Mamy świadomość, że to co dla nas jest powszechne i łatwo dostępne dla małych rówieśników z dalekiej Afryki jest czymś wyjątkowym i wymarzonym. Podzieliliśmy się przyborami szkolnymi. Wśród przyniesionych przez nas rzeczy były długopisy, ołówki, gumki do mazania, zeszyty, kredki i kleje.

          Grażyna Kafel

           

           



          Luty 2015



           

          Klasa I b troszczy się o zwierzęta

          Nasz kolega Dawid wraz ze swoim tatą zrobili karmnik i przynieśli go do szkoły. Karmnik zamontowano w naszym ogrodzie. Dzieci przyniosły z domu okruchy chleba, ziarna słonecznika, kaszę, nasiona dla ptaków zamieszkujących ogród naszej szkoły. 26 lutego odbyły się zajęcia dzięki którym dzieci dowiedziały się dlaczego zwierzęta potrzebują naszej pomocy zimą. W zabawie dydaktycznej ,,Co kto lubi ?” dzieci dobierały obrazki do poszczególnych gatunków zwierząt przedstawionych na ilustracji ( sikorka –słonina, wróbel – zboże, gil – jarzębina, sarna- siano, dzik – żołędzie, zając – marchew). Następnie cała klasa wybrała się do ogrodu, gdzie dzieci wsypywały przyniesione pyszności dla ptaków do karmnika.

          Justyna Murias

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          Dokarmiamy ptaki

          Dzieci z klasy Ia nie zapomniały o dokarmianiu ptaków w czasie zimy. Na lekcjach poznaliśmy jakie smakołyki lubią nasze ptaki i przygotowaliśmy im miłe niespodzianki. Każdy ptak, który odwiedził nasz szkolny ogród na pewno znalazł dla siebie coś smakowitego.

          Małgorzata Haligowska

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Kolejne spotkanie na Uniwersytecie Rzeszowskim 

          Czwarte spotkanie ze sztuką uczniów klasy II A w ramach Projektu Innowacyjnego odbyło się w dniu 24.02.2015 roku. Mali studenci po raz kolejny odwiedzili Uniwersytet Rzeszowski, by tym razem na Wydziale Sztuki zostać mistrzami trudnej sztuki portretowej
          w warsztacie pt. „Jak cię widzą tak cię piszą”. Prodziekan Wydziału Sztuki pani dr Anna Steliga zaznajomiła uczniów z terminami „portret” i „autoportret” a także pokazała
          w prezentacji multimedialnej na czym będzie polegać zadanie.

          Portret, podobizna, konterfekt (fr. portrait; łac. protrahere – wydobyć na światło dzienne, wyjawiać, pokazać; contrafacere – naśladować) to artystyczny wizerunek (malarski, rzeźbiarski, graficzny, rysunkowy) konkretnej osoby lub grupy osób, ukazujący zewnętrzne podobieństwo oraz niekiedy cechy charakteru portretowanych.

          Zadanie polegało na obrysowaniu konturów twarzy kolegi/koleżanki flamastrem na ofertówce, a następnie zakolorowaniu plamami barwnymi stworzonego portretu na białej kartce, która była włożona do ofertówki. W efekcie uzyskaliśmy rozróżnienie czym jest kontur a czym plama w portrecie.

          Okazało się, że bycie portrecistą nie jest łatwe. I część klasy ustawiła się w kolejkę po dodatkowe portrety stworzone przez panią Anię.

          Kolejne spotkanie w ramach projektu przewidziane jest na marzec 2015 roku.

          Agata Kurek-Amarowicz

                   

          Więcej zdjęć <<


          Tenis 10 – program realizowany w naszej szkole

          Dnia 18 lutego 2015 roku, uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią, zaprosili gości na zajęcia wychowania fizycznego. Przybyły Panie Dyrektor szkoły oraz nauczyciele nauczania zintegrowanego. Zajęcia przygotowano w ramach realizowanego w szkole programu „Tenis 10”. Podczas ćwiczeń i zabaw oswajających z piłeczką oraz rakietą dzieci miały możliwość zaprezentowania zdobytych umiejętności tenisowych. Głównym celem zajęć było doskonalenie uderzenia z forhendu oraz nauka uderzenia serwisowego. Zajęcia z udziałem gości bardzo podobały się dzieciom, więc na dzień 25 lutego zaprosiły na zajęcia otwarte rodziców. Tym razem goście zostali poproszeni o przyjście w stroju sportowym tak, aby mogli włączyć się do zajęć. Podczas lekcji rodzice ćwiczyli wspólnie ze swoimi pociechami, ale wystąpiły też elementy rywalizacji. W ulubionej zabawie „Baloniada” zwycięstwo 2:1 przypadło dzieciom. Wspólny trening z rodzicami dostarczył wszystkim wiele radości.

          Joanna Madej, Agata Amarowicz

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          więcej zdjęć
           

           



          Styczeń 2015



           

          Rodzice na lekcji w klasie I f 

          Ostatni dzień zajęć szkolnych przed feriami zimowymi - 30 stycznia 2015 r. godz. 16.30. Uczniowie klasy I f jednak nadal w ławkach szkolnych, gdyż trwa lekcja pokazowa dla rodziców. Mimo późnej pory, dużego zmęczenia wszyscy uczniowie starają się o aktywny udział w zajęciach, by jak najlepiej zaprezentować się przed rodzicami. Każde dziecko zabiera głos przynajmniej jeden raz. Temat zajęć jest bardzo ważny - zima i bezpieczeństwo podczas ferii zimowych. Uczniowie wypowiadają się pełnymi zdaniami, samodzielnie układają zimowe puzzle, czytają tekst o zimie korzystając z multibooka, a na koniec prezentują zimowe utwory grane na flażoletach. Rodzice są zadowoleni i nagradzają dzieci brawami. Następnie uczniowie uczestniczą w wywiadówce klasowej. Mają taką możliwość pierwszy raz, dlatego z uwagą przysłuchują się temu, co mówią nauczyciel-wychowawca i rodzice podsumowując pierwsze półrocze roku szkolnego.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Taniec ze wstążkami w klasie I e 

          „Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli,

           a ciałem zaczyna kierować serce."(Paulo Coelho)

           

          Taniec to doskonała forma wyrażania siebie poprzez ruch. Specyfika tańca daje sposobność rozwijania pozytywnych relacji z innymi. Spełnienie się w tańcu to odczuwanie pozytywnych emocji, zwłaszcza przyjemności, radości, odprężenia jakie daje ekspresja ruchowa, doświadczanie komunikacji witalnej między obrazem własnego ciała, a zachowaniem w otoczeniu społecznym. Są to zajęcia uwielbiane przez dzieci z klasy I e.

          W dniu 28.01.2015r. uczniowie aktywnie słuchali muzyki W. A. Mozarta, Mała nocna muzyka, Sonata 16 C-dur. eksperymentując z kolorowymi wstążkami, a celem zajęć było kształcenie koordynacji ruchowej, lekkości, wdzięku, płynności, dostosowania ruchu do słuchanej muzyki.

          Dominika Początek

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Dzień Babci i Dziadka w  klasie I e 

           

          Czy wnuk mały, czy wnuk duży, wszak to nie ma dziś znaczenia.

          Wszystkie wnuki właśnie dzisiaj Babciom, Dzidkom ślą życzenia.

          Babciu, Babciu kocham Cię, Dzidku, dziadku przytul mnie.

          Choć serduszko małe mam, całe dzisiaj oddam Wam.

          Aby uczcić święto Twoje, biegnę dziś po kwiaty moje,

          chce za wszystko podziękować i Cię mocno wycałować."

           

                 Takie słowa można było usłyszeć w klasie I E w dniu 26 stycznia 2015r. Był to dzień pełen wzruszeń i radości dla wszystkich świętujących czyli naszych kochanych Babć i Dziadków. Dni poprzedzające te ważne wydarzenia obfitowały w liczne próby uroczystości oraz w pracę nad prezentami dla Babć i Dziadków. Uczniowie zatańczyli „Taniec węgierski nr 5 - Johannes Brahms” z pomponami, oraz „Polkę dla dziadziusia”. Nie zabrakło inscenizacji „O babci , wilku i kolorowych czapeczkach”, były wiersze i piosenki, a na koniec życzenia i wręczenie wykonanych przez dzieci upominków: dla Babci był to kwiatek, a dla Dziadka piękny kolorowy krawat. Na zakończenie występów wychowawczyni Dominika Początek podziękowała uczniom za tak piękny występ, a wszystkim Babciom i Dziadkom złożyła życzenia z okazji ich święta. Dla wszystkich były to bardzo przyjemne i wzruszające chwile. Rodzice zatroszczyli się o poczęstunek, aby przy ciasteczku można było porozmawiać i wzajemnie się poznać. Święto tak bliskich nam osób było doskonałą okazją ku temu, by okazać Babciom i Dziadziom wdzięczność i szacunek.

          Dominika Początek

           

           


          Wiwat Babcie i Dziadkowie!

          26 stycznia uczniowie klas III a zaprosili do szkoły swoich dziadków z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Przygotowali dla nich krótki program artystyczny poświęcony swoim kochanym seniorom rodów. Recytacje i piękne piosenki opowiadały o wielkiej miłości, przywiązaniu i wdzięczności  wnuków. Przybyłym najbardziej spodobała się inscenizacja „Rzepka”. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Gościom niejednokrotnie zakręciła się w oku łza wzruszenia. Następnie obdarowaliśmy swoich kochanych dziadków drobnymi upominkami – babcie otrzymały papierowe kwiaty, które nie zwiędną, a dziadkowie piękne serduszka. Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich na słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice. Bardzo szybko minął czas wspólnego spotkania i długo będziemy wspominać ten dzień.

          Grażyna Kafel

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Spotkanie klas 

          26 stycznia podczas zajęć lekcyjnych spotkały się ze sobą dwie klasy I f i IV d. Celem spotkania było wspólne muzykowanie - gra na flażoletach. Uczniowie klasy IV d przybyli pod opieką pani wychowawczyni Anety Rylskiej-Juruś i zaprezentowali pierwszoklasistom kilka utworów, których nauczyli się w klasach I-III. Jak sami powiedzieli z przyjemnością przybyli tutaj, gdyż miło spotkać się razem w sali, która była ich miejscem nauki w klasach młodszych. Był czas na wspólne wspomnienia występu w jasełkach, wyjazdów do zielonych szkół. Fragmenty nagrania jasełek oraz zdjęcia z pobytów w różnych miejscach Polski podczas zielonych szkół wywołały wiele radości. Uczniowie klasy I f nabrali chęci do dalszej gry na flażolecie i już czekają na nadejście wiosny i wyjazd do swojej pierwszej zielonej szkoły.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

           


          Zabawa karnawałowa klas I - III 

          Na dzień 23 stycznia 2015 r. wszystkie dzieci z klas młodszych oczekiwały z wielką niecierpliwością. Każdy zastanawiał się jaki strój przygotować, a rodzice zajęli się przygotowaniem poczęstunku. W dniu zabawy wszyscy wyglądali tak pięknie i niecodziennie, że koledzy i koleżanki nie zawsze mogli się wzajemnie rozpoznać. Gdy weszliśmy do sali gimnastycznej, byliśmy oczarowani piękną dekoracją. Każda klasa zrobiła sobie zdjęcie na tle zimowej dekoracji. Podziwialiśmy wiszące nad nami balony, bibułki, gwiazdeczki wszystko w odcieniach zimowych kolorów - białego i niebieskiego. Pan prowadzący tak umiejętnie zachęcał wszystkich do wspólnej zabawy, że nikt nie mógł powiedzieć, że źle się bawił. Były konkursy na królową i króla balu oraz na najpiękniejsze stroje. Wybrane zostały także klasy, które najlepiej się potrafiły bawić. Było bardzo wesoło. Szkoda, że czas minął tak szybko, a następna zabawa karnawałowa będzie dopiero za rok.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          więcej zdjęć


          Zabawa karnawałowa w klasie Ic 

          23 stycznia uczniowie klasy Ic uczestniczyli w zabawie karnawałowej. Wszyscy przyszli pięknie przebrani za różne postacie. Były tańce, konkursy, pyszny poczęstunek. Zabawa była bardzo udana. 

                                                                             Jadwiga Terpin
             
           
             

           


          Co to był za bal...


          23 stycznia 2015r. dzieci z klasy I b wzięły udział w balu karnawałowym. W odświętnie udekorowanej sali, w kolorowych i ciekawych kostiumach, dzieci bawiły się przy dźwiękach różnorodnej muzyki. Na balu pojawili się rycerz, bohaterowie „Gwiezdnych wojen”, piłkarze, policjant, księżniczki i inni.  Zabawa przebiegała we wspaniałej i radosnej atmosferze, były konkursy i zabawy. Rodzice zadbali o słodki poczęstunek. Dzień ten dostarczył  wiele  miłych wrażeń i z wielką niecierpliwością więc  oczekujemy kolejnego balu.

          Justyna Murias

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          W karnawale I e bawi się wspaniale 

           

          „Z Nowym Rokiem wszedł karnawał, przebieraniem się zabawiał. 

          Przebrał dzieci, spójrzcie sami, są Indianie z piratami i serpentyn widać zwoje,

          są krasnale, są kowboje. I balony lecą w górę, ktoś czerwony ma kapturek.

          Jest karnawał, dzieci tańczą, gra orkiestra przebierańcom!"

                                 

                      Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla klas I-III odbył się 23 stycznia 2015r. Był to dzień niezwykły i bardzo wyczekiwany przez wszystkie dzieci . Tego dnia  już od rana wśród uczniów klasy I e pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Następnie wszyscy uczestnicy balu ruszyli do tańca i zabawy. Było bardzo wesoło i przygotowano wiele niespodzianek ze strony organizatorów, były różne konkursy: np. najpiękniejsza królewna balu, najpiękniejszy królewicz balu, klasa I e zdobyła I miejsce w konkursie p.h. „Najlepiej bawiąca się klasa". Cieszy nas ten sukces i z niecierpliwością czekamy na kolejne sukcesy i bale.

          Dominika Początek

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Nasz wielki bal

          I wreszcie jest – długo oczekiwana zabawa karnawałowa. Przebrani w piękne stroje przyszliśmy do szkoły na nasz pierwszy bal. Niektórych kolegów i koleżanek nie mogliśmy rozpoznać, ale dzięki temu był konkurs w „zgaduj - zgadulę”. Sala, w której tańczyliśmy przy dźwiękach wspaniałej muzyki przypominała krainę lodu.
          Ale czas szybko mijał… Już czekamy na następną zabawę.

          Agnieszka Łuc

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

           

          Świat kolorowej muzyki, czyli zabawy z Bum Bum Rurkami

          Bum Bum Rurki są kolorowymi, lekkimi tubami, które po uderzeniu o siebie lub w dowolną inną powierzchnię wydają różne dźwięki. Poszczególne Bum Bum Rurki mają różne kolory, które z kolei odpowiadają konkretnym dźwiękom. Praca z rurkami wprowadza dzieci w świat rytmu, melodii i harmonii, ale także pozytywnie wpływa na spostrzegawczość, wyobraźnię plastyczną, a także umiejętność współpracy w grupie. Dzieci z klasy Ib bardzo lubią lekcje muzyki z Bum bum Rurkami to dla nich wspaniała zabawa, tworzą akompaniamenty do poznanych piosenek, można grać solo lub w zespole, co sprawia jeszcze większą frajdę.

          Justyna Murias

           


          Zabawa kolorem i dźwiękiem w klasie I e 

          Muzyka, to ta dziedzina sztuki, która odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Dostarcza ona wiele radości i piękna, rozwija wyobraźnię, budzi różnorodne emocje i daje odprężenie psychiczne, wzbogaca doświadczenia i wpływa na wszechstronny rozwój osobowości współczesnego człowieka. Dlatego też uczniowie klasy I e mają możliwość gry na Bum Bum Rurkach. W dniu 21.01.2015 r. odbyły się zajęcia z wykorzystaniem Bum Bum Rurek, które idealnie łączą w sobie walory rozrywkowe oraz edukacyjne. Praca z nimi nie tyko wprowadza dzieci w świat rytmu, melodii i harmonii, ale także pozytywnie wpłynie na spostrzegawczość, wyobraźnię plastyczną, a także umiejętność współpracy w grupie. 

          Dominika Początek

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Projekt Innowacyjny w kl. IIa 

          W dniu 13.01.2015 roku w ramach Projektu Innowacyjnego uczniowie klasy II A po raz kolejny odwiedzili Uniwersytet Rzeszowski, by tym razem na Wydziale Sztuki zostać młodymi design’erami / projektantami. Prodziekan Wydziału Sztuki pani dr Anna Steliga zaznajomiła uczniów z historią design’u czyli historią projektowania najróżniejszych rzeczy. Okazało się, że bycie design’erem to wymyślanie, jak mają być zrobione i jak mają wyglądać przedmioty – od domu po … papierek z cukierka. Gdyby nie było design’u, nie byłoby prawie niczego, bo żeby coś mogło zostać wyprodukowane, najpierw ktoś musi to zaprojektować. Tym kimś jest właśnie projektant. Jeśli wymyślona przez niego rzecz jest praktyczna, wygodna, łatwa w użyciu, a do tego ładna, to znaczy, że mu się udało, że stworzył dobry design.

          Uczniowie projektowali z pociętych pasków kolorowych brystoli. Powstało wiele wspaniałych przedmiotów; fantastyczne kwiaty, koszyczki, nakrycia głowy, kaski, hełmy, miecze, spódnice, ozdobne paski, łuki a także maski. Zabawa była przednia! Każdy powrócił do szkoły dumny ze swojego przedmiotu.

          Kolejne spotkanie w ramach projektu przewidziane jest na luty 2015 roku.

          Agata Kurek-Amarowicz

          więcej zdjęć<<


          Lekcja pokazowa w klasie I f 

          W klasie I f 13 stycznia 2015 roku odbyła się lekcja pokazowa dla nauczycieli prowadzona przez p. Lucynę Kędzior. Tematem zajęć była nauka gry na flażolecie kolędy "Mizerna cicha". Wszyscy uczniowie ubrani w odświętne stroje przywitali przybyłych gości na czele z panią dyrektor Małgorzatą Adamską-Jesiołkiewicz. Zaangażowanie wszystkich dzieci było bardzo duże. Z zapałem zabrały się do pracy, powtarzając wiadomości o flażolecie, wykonując ćwiczenia oddechowe i pięknie grając poznaną wcześniej kolędę pt. "Anioł pasterzom mówił". Nauka nowej kolędy poszła gładko, więc na koniec zajęć dzieci zaprezentowały już obydwie kolędy. Gościnnie na flażoletach zagrały również dziewczynki z klasy IV d. Ich krótki koncert kolęd zachęcił pierwszoklasistów do dalszej wytężonej pracy nad grą na fleciku polskim.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           



          Grudzień 2014



          Wigilia w klasie Ia

          19 grudnia w klasie Ia zorganizowaliśmy ,,wigilię klasową". Najpierw opowiadaliśmy o zwyczajach związanych     z wigilią i świętami Bożego Narodzenia, następnie składaliśmy sobie życzenia, śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Potem, jak na wigilię przystało  częstowaliśmy się smakołykami przygotowanymi dla nas przez rodziców.

          Małgorzata Haligowska

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Wigilia w klasie IIa 

          Dnia 18.12.2014 roku przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy II A zasiedli wspólnie przy klasowym wigilijnym stole. Kochani rodzice przygotowali barszczyk  z uszkami, pierniczki i inne słodkości jak również każde dziecko otrzymało z życzeniami świątecznymi małego Aniołka . Rozpoczęliśmy od dzielenia się opłatkiem. Po poczęstunku był też czas na śpiewanie kilku kolęd – „Dzisiaj w Betlejem” , „Cicha Noc” , Przybieżeli do Betlejem Pasterze” oraz  śpiewanie pastorałki "Posypało śniegiem na uliczki”". Wszyscy opowiadali, w jaki sposób zwykle wygląda wigilia w ich domach i jak przebiegają przygotowania do świat w ich domach. Rozstając się na przerwę  świąteczną , uświadomiliśmy sobie, że spotkamy się dopiero w nowym roku 2015.

          Agata Kurek-Amarowicz

                

                


          Wigilia klasowa w I b

          18 grudnia 2014r. odbyła się wigilia klasowa. W naszej świątecznie udekorowanej sali zapanowała niezwykła atmosfera. Nasza pani nakryła stół białym obrusem, położyła świąteczny stroik i wigilijne sianko. Przy stole nie zabrakło także pustego miejsca dla niespodziewanego gościa. Przy dźwiękach pięknych polskich kolęd dzieci łamały się opłatkiem i składały sobie świąteczne życzenia. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania. Wigilijny poczęstunek przygotowali rodzice, a nasz kolega Igor przyniósł własnoręcznie wykonane świąteczne ciasteczka. Klasowa wigilia minęła w atmosferze wzajemnej życzliwości i przyjaźni.

          Justyna Murias

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Koncert kolęd i pastorałek 

          Dnia 16 grudnia 2014 roku odbył się w naszej szkole „Koncert kolęd i pastorałek” w wykonaniu uczniów klasy III c. Na ten uroczysty wieczór uczniowie wraz z wychowawczynią zaprosili swoich rodziców, rodzeństwo, dziadków oraz babcie. Dzieci grały na flażoletach kolędy, śpiewały pastorałki oraz recytowały wiersze o Bożym Narodzeniu. Na zakończenie części artystycznej jedna z uczennic kl. III c Wanessa Bednarz zatańczyła swój finałowy, świąteczny taniec zatytułowany: „Spełnione marzenia świątecznej gwiazdki”. Nie brakowało również wzruszeń podczas obdarowywania się prezentami oraz dzielenia się opłatkiem. W dniu następnym uczniowie zagrali koncert kolęd dla swoich młodszych kolegów
          i koleżanek z klas pierwszych.

          Edyta Cmoch

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          Wigilia w III a 

          Uczniowie klasy III a z wychowawczynią Grażyną Kafel 19 grudnia  spędzili mile czas przy wigilijnym stole nakrytym białym obrusem i świątecznie udekorowanym.  Na początku składaliśmy sobie serdeczne życzenia łamiąc się opłatkiem. Następnie spożyliśmy poczęstunek przygotowany przez rodziców i wychowawczynię, który bardzo wszystkim smakował.
           

          Grażyna Kafel

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          Święta tuż, tuż…

          19 grudnia 2014 r. czekała na uczniów klasy I d miła niespodzianka. Rodzice przygotowali klasową wigilię. Mamusie zrobiły wcześniej w domowym zaciszu pyszne wigilijne pierożki a tatuś postarał się o słodkie pyszności. W klasie, na środku sali stał stół na którym była zapalona świeca i sianko symbolizujące miejsce narodzin Dzieciątka. W kąciku stała pięknie przystrojona choinka. Dzieci podzieliły się opłatkiem, składając sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Później zasiadły do wigilijnej wieczerzy i śpiewały kolędy. Ten dzień pozostanie im na długo w pamięci.
           

          Agnieszka Łuc

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Wigilia w klasie III b 


          19 grudnia odbyła się wigilia w klasie III b.Uczniowie dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia świąteczne. O poczęstunek zadbali rodzice (były pierożki, słodycze i owoce). Potem wspólnie wszyscy śpiewali kolędy.

                                                                                                                       Elżbieta Blok

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Klasowa wigilia I f 

           

          Zbliżają się święta Bożego Narodzenia – święta poprzedzone wigilijnym wieczorem, łamaniem się opłatkiem i rodzinnym śpiewaniem kolęd. Wigilia kojarzy nam się przede wszystkim z uroczystą wieczerzą 24 grudnia, stanowiącą wstęp do świąt Bożego Narodzenia. To święta radosne, ale przede wszystkim rodzinne. Ponieważ szkoła ma być dla uczniów drugim domem, postanowiliśmy zorganizować Wigilię w naszej klasie. W ostatni dzień nauki przed przerwą świąteczną odbyła się w klasie I f Wigilia z udziałem uczniów i wychowawczyni. W udekorowanej świątecznie sali znalazła się niewielka, ale żywa choinka przyniesiona przez jednego z uczniów, przystrojona złoto-czerwonymi ozdobami oraz długi stół nakryty białymi obrusami i zastawiony głównie słodyczami i owocami, które przyniosło każde dziecko. Na stole stanęły świąteczne stroiki. Wstępem do uroczystości był film o narodzeniu Pana Jezusa. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem. Całej uroczystości towarzyszyły dźwięki kolęd ilustrowanych filmami na ekranie oraz kolędy grane na flażoletach i śpiewane przez dzieci.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Wigilia klasowa w I e

           

          Nie liczy się, co robimy ani ile robimy, lecz to, ile miłości wkładamy
          w działanie. 
          (Matki Teresy z Kalkuty)
           

          W ostatni dzień przed świąteczną przerwą od zajęć szkolnych odbyła się wigilia klasowa podczas, której przypomniano zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Wystrój sali, dekoracje wprowadziły zebranych w świąteczny nastrój. Był to dzień  pełen  kolęd, życzeń i uśmiechu. Chętni rodzice zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości. Uczniowie wraz z wychowawcą i przedstawicielami  Rady Rodziców dzielili się opłatkiem, składając sobie życzenia i przy pięknie nakrytym stole wspólnie spożywali wigilijny posiłek. Po życzeniach i posiłku przyszedł czas na wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. W miłej, świątecznej atmosferze rozeszliśmy się do domów. 

          Dominika Początek

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Wigilia w klasie Ic 

           

          17 grudnia odbyła się w klasie Ic Wigilia. Dzieci dzieliły się opłatkiem, składały życzenia. Następnie wspólnie zasiadły do stołu na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dzieci również śpiewały i grały kolędy.

           

                                                                                                                                                                              Jadwiga Terpin
           
                
                

           

          Pomagamy innym!

          Każdego roku w naszej szkole odbywają się akcje charytatywne, w których uczniowie chętnie biorą udział. Tak też było w okresie przedświątecznym. Dzieci z klasy I d włączyły się w akcję „Góra grosza”, której celem jest pomoc wychowankom z Domów Dziecka. Skrzętnie zbierały groszówki angażując do pomocy rodzeństwo, rodziców a nawet dziadków! Uzbierały okazałą górę groszówek. Dzieci przyłączyły się również do akcji „Dary dla hospicjum”. Przynosiły maskotki, książki i inne potrzebne rzeczy dla podopiecznych przebywających w Podkarpackim Hospicjum. Widać na każdym kroku, że mają dobre serduszka.

          Agnieszka Łuc


          Graficzna kartka świąteczna 

           

          W dniu 16.12.2014 roku w ramach Projektu Innowacyjnego uczniowie klasy II a „uzbrojeni” w łyżeczki odwiedzili Uniwersytet Rzeszowski, by na Wydziale Sztuki wykonać zadanie „Graficzna kartka świąteczna”. Prodziekan Wydziału Sztuki pani dr Anna Steliga zaznajomiła uczniów z historią pocztówki (która to w przyszłym roku będzie obchodzić 150 lat) oraz z linorytem. Linoryt to technika graficzna należąca do technik druku wypukłego. Linoryt podobny jest do drzeworytu wzdłużnego z tą różnicą, że rysunek zamiast w drewnie żłobi się w linoleum. Rycie możliwe we wszystkich kierunkach. Do opracowania matrycy używa się dłutek umożliwiających cięcie materiału. Odbitki wykonuje się na prasie ręcznej lub za pomocą kostki introligatorskiej, a uczniom do tego posłużyły przyniesione łyżeczki. Każdy uczeń mógł zobaczyć autentyczne praca linorytnicze studentów kierunku „Grafika”, a także przekonać jak się przygotowuje matryce, a następnie w jaki sposób nakłada się farbę i jak odbija. „Rekordziści” podczas zajęć wykonali nawet … 11 pocztówek, które po dopisaniu życzeń można przesłać najbliższym. 

          Bardzo dziękujemy Paniom z dziekanatu Wydziału Sztuki – tj. pani Dorocie, pani Paulinie i pani Ani, dzięki którym pomocy zajęcia odbyły się bardzo sprawnie.

          Kolejne spotkanie w ramach projektu przewidziane jest na styczeń 2015 roku.

          Agata Kurek-Amarowicz

          więcej zdjęć <<


          Mały Mistrz 

           

          Uczniowie naszej szkoły kl.I-III uczestniczą w programie "Mały Mistrz". Głównym celem programu jest poprawa stanu zdrowia i sprawności fizycznej uczniów, zachęcanie do nowych form aktywności fizycznej. Uczniowie kl. Ic przeszli już testy sprawnościowe: marszobieg, bieg wahadłowy i zwis na drążku. Do zdobycia mają sześć sprawności. Już mają zdobytą sprawność tancerza.

                                                                    Jadwiga Terpin
           
                   
                    
           
           

           


          Lekcja biblioteczna klasy I e 

           

          16 grudnia 2014r . wychowawczyni Dominika Początek zorganizowała dla uczniów klasy 1 e wyjście do biblioteki znajdującej się na osiedlu Nowe Miasto, która jest Filią nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.Celem  lekcji bibliotecznej było  rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie poczucia szacunku dla książek, wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki; utrwalenie wiadomości nt. baśni i bajek. Panie pracujące w tej bibliotece przygotowały dla dzieci wiele  atrakcji związanych z książkami. Jedną z nich była gra planszowa podczas, której uczniowie rywalizowali miedzy sobą, odwołując się do znanych  bajek i baśni.  Podczas tej lekcji wychowankowie zdobyli wiedzę jak korzystać z biblioteki,jak wypożyczać książki, wszyscy zebrani wspólnie utrwalili zasady dbania o książki. Na zakończenie pani Dominika wypożyczyła bajeczkę „Błysk -najpiękniejsza rybka w oceanie” M. Pfistera do nowo utworzonego klasowego  kącika czytelniczego, aby zachęcić swoich wychowanków do rozwijania zainteresowań czytelniczych i wzbogacania tego kącika  o nowe i ulubione pozycje książkowe  dzieci. Nie zabrakło podziękowań i słów uznania dla pań, które włożyły tyle wysiłku i starań aby ta lekcja była wyjątkowa, przeplatana zabawami, pozytywnymi  emocjami, radościami i przygodami z  książką. W związku z tym uczniowie w ramach podziękowania  wręczyli prowadzącym paniom  wykonaną przez nich laurkę w formie obrazu z jej głównym mottem„Kto czyta - żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany”.  (Józef Czechowicz) 

          Dominika Początek

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Spotkanie z Bafi i Deli 

          15 grudnia odbyliśmy kolejną lekcję kynoterapii. Na spotkanie  pani przybyła z dwoma pieskami Bafi i Deli. Zostaliśmy podzieleni na kilka grup. Każda otrzymała w woreczku różnorodne przedmioty. Mieliśmy wspólnie ustalić, czy nadają się one do zabawy z psem i jak je można w tej zabawie wykorzystać. Okazało się, że każda grupa musiała odrzucić kilka przedmiotów, bo były niebezpieczne - szczególnie przedmioty z twardego plastiku, które pies może pogryść i zranić się ostrymi krawędziami. Planowaliśmy wspólne zabawy z psami, a potem je wykonywaliśmy. Było wiele radości i śmiechu, kiedy pieski skakały przez skakankę, szukały  karmy ukrytej w różnych przedmiotach lub owiniętej w gazetę. Teraz już umiemy bezpiecznie bawić sie z psem, sprawiając radość psu i sobie.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          W krainie muzyki 

          Co miesiąc  uczniowie klas I - III uczestniczą w zajęciach muzycznych organizowanych przez Filharmonię Rzeszowską. Każda audycja dotyczny innego tematu związanego z muzyką i poszerza wiedzę muzyczną uczniów. Podczas zajęć dzieci poznają instrumenty muzyczne, śpiewają i słuchają różnorodnych utworów. W grudniu temat dotyczył kolęd i pastorałek. Wszyscy włączali się do śpiewu, nastrajając się światecznie, bo to już za dwa tygodnie Boże Narodzenie.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Mamy piękne bombki choinkowe! 

          Uczniowie z klas III b i III c uczestniczyli 10 grudnia w wycieczce do zakładu produkującego bombki choinkowe i ozdoby świąteczne ( Romex, ul. Krakowska w Rzeszowie). Dzieci zapoznały się z tradycyjnymi metodami wytwarzania ozdób choinkowych, polegającymi na wydmuchiwaniu bombek ze szklanej rury oraz ze sposobami ręcznego dekorowania ozdób świątecznych. Na pamiątkę uczniowie zakupili bombki z pięknie wypisanym, brokatowym imieniem, które na pewno przyozdobią tegoroczne choinki.

          Edyta Cmoch, Elżbieta Blok

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          więcej zdjęć

           


          Wizyta Mikołaja w klasie Ia

          5 XII odwiedził nas Mikołaj. Po pytaniach o to czy jesteśmy grzeczni i czy  dobrze się uczymy wręczył nam prezent. Były to bilety do kina Helios na film pt.,, Wielka szóstka". Mikołaju twój prezent był wspaniały! Dziękujemy   i czekamy na ciebie, przyjdź do nas znowu za rok. 

          Małgorzata Haligowska

           

           

           

           

           

           

           

           


          Mikołaj w klasie I b

          5 grudnia 2014r. klasę I b podczas lekcji w-f odwiedził św. Mikołaj wraz z pomocnikami: elfem, śnieżynką i diabełkiem. Uczniowie powitali wyczekiwanego gościa wierszem i piosenką. Mikołaj zapytał dzieci czy są grzeczne i czy dobrze się uczą, jakie znają już litery, Po krótkiej rozmowie z Mikołajem przyszedł czas na prezenty. Były nimi bilety do kina Helios na film pt. „Wielka szóstka”, na który dzieci udały się 8 grudnia. Na zakończenie spotkania uczniowie ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Mikołaj obiecał, że odwiedzi klasę I b w przyszłym roku.

          Justyna Murias

           

           

           

           

           

           

           


          Witaj Święty Mikołaju! 

          5 grudnia, w piątkowy poranek odwiedził uczniów klasy I d św. Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami: aniołkiem, elfem i diabełkiem. Dzieci były nieco speszone na widok gości. Nieśmiało odbierały prezenty, ale z każdą chwilą na ich twarzach gościł coraz większy uśmiech. Bardzo ucieszyły się z biletów do kina Helios, do którego udały się 8 grudnia na film pt. „Wielka szóstka”. Później dzieci zrobiły pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem i zadawały wiele pytań m. in. skąd Mikołaj przybył, czym przyjechał do szkoły. Na zakończenie miłej wizyty recytowały wiersz, który był jednocześnie nauką dla gości, jak mają poruszać się po miejskich ulicach. Uczniowie zaprosili Mikołaja na przyszły rok.
           

          Agnieszka Łuc

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Mikołaj w klasie Ic 

          5 grudnia kl. Ic odwiedził Mikołaj. Dzieci otrzymały prezenty. Na zakończenie zaśpiewały Mikołajowi piosenkę i zaprosiły go za rok. Było bardzo wesoło!

                                                                                       Jadwiga Terpin
           
            
           
            

          W kinie  

          W poniedziałek 8 XII 2014r. klasa I e pod opieką wychowawczyni Dominiki Początek wyruszyła pieszo do kina  Helios na film pt. „Wielka szóstka". Bilety na ten film, otrzymaliśmy od Św. Mikołaja, był to wyjątkowy prezent. Wiele atrakcji czekało na uczniów  jako widzów, gdyż młody geniusz robotyki Hiro Hamada wraz ze swoim robotem Baymaxem zostaje uwikłany w plan zniszczenia dynamicznie rozwijającego się miasta San Fransokyo. Bohaterowie dołączają do grupy niedoświadczonych śmiałków walczących z przestępczością i wspólnie podejmują się misji ratowania miasta.
          Wyjścia takie, sprawiają wychowankom wiele radości,integrują zespół klasowy, ułatwiają dziecku nawiązanie kontaktu ze środowiskiem, pozwalają rozwijać krytycyzm będący podstawą naukowego poglądu na świat, wyrabiają umiejętność samodzielnego i racjonalnego myślenia, uczą kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz dostarczają niezapomnianych wrażeń.

          Dominika Początek

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Ale niespodzianka! 

          Nie wiedzieliśmy, że Mikołaj przychodzi do dzieci także w szkole. W czasie drugiej godziny lekcyjnej w piątek 5 grudnia nagle usłyszeliśmy na korytarzu głośny dzwonek. To właśnie Mikołaj dawał znak, że do nas przychodzi. Wszyscy w skupieniu przyglądaliśmy się miłemu gościowi, który przybył do nas w towarzystwie aniołków i diabełka. Pytał nas czy jesteśmy grzeczni, czy dobrze się uczymy, czy umiemy śpiewać piosenki. Mikołaj wręczył nam nietypowy prezent w małej kopercie. Były to bilety do kina Helios na film pt. "Wielka szóstka". Sprawiło nam to wiele radości. W poniedziałek udajemy się więc do kina. Tam też podobno odwiedzi nas Mikołaj. Na pamiątkę zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia i zagraliśmy dla Mikołaja utwór na flażoletach.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Gimnastyka na wesoło z wykorzystaniem nietypowych przyborów 

          Klasa I e w czwartek 4 XII. 2014 r. pod opieka nauczycielki Dominiki Początek ćwiczyła z niekonwencjonalnym przyborem: były to butelki plastikowe, które dzieci wg własnego pomysłu i inwencji twórczej ozdobiły kolorowym papierem .
          Celem ogólnym ćwiczeń było rozwijanie sprawności ruchowej poprzez gry, zabawy i ćwiczenia gimnastyczne. Lekcje prowadzone z wykorzystaniem przyborów nietypowych dostarczają uczniom wiele radości. Proste i znane ćwiczenia są ciekawe i odbierane z entuzjazmem przez uczniów . Obserwuje się większą chęć do ćwiczeń, gdy wprowadza się ciekawe przybory, uczniowie uczą się też wykorzystywać surowce wtórne do bezpiecznej zabawy. 

          Dominika Początek

           

           

           

           

           

           

           

           


          Klasa I f w bibliotece osiedlowej 

          4 grudnia uczniowie klasy I f pod opieką wychowawcy udali się do biblioteki osiedlowej Nowego Miasta - Filii nr 6 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Już na progu zostali bardzo serdecznie przywitani przez panią kierowniczkę. Okazało się, że niektórzy już są czytelnikami tejże biblioteki - w końcu w klasie I f uczą się najstarsze siedmiolatki i wielu z nich już płynnie czyta. Uczniowie zasiedli wokół stołów, na których znajdowała się plansza do gry. Utworzonym 4 drużynom przewodniczyli kapitanowie Mikołaje - przedstawiciele wybrani przez dzieci. Drużyny rywalizowały ze sobą, wykazując się podczas gry wiadomościami z literatury dla dzieci. Uczniowie musieli przypomnieć sobie tytuły baśni i bajek, ważne wydarzenia w nich zawarte oraz wymienić imiona bohaterów. Rywalizacja była zacięta. Dzieci z każdej drużyny uczyły się współpracować i wspólnie ustalały odpowiedzi. Na zakończenie wszyscy okazali się zwycięzcami, gdyż równo dotarli do mety gry. Otrzymali zakładki do książek i długopisy. Jako że wizyta w bibliotece odbyła się w okresie przedświątecznym, dziękując paniom prowadzącym, uczniowie nie zapomnieli o złożeniu życzeń świątecznych.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           



          Listopad 2014



          Mikołajki dla hospicjum 

          Wszystkie dzieci marzą o tym, żeby wreszcie przyszedł św. Mikołaj i przyniósł każdemu z nas jakiś większy lub mniejszy prezent. Na prezenty i upominki czekają wszyscy: dorośli, dzieci, zdrowi, a szczególnie chore dzieci. Uczniowie klasy III a włączyli się akcji charytatywnej „Mikołajki dla hospicjum”. Przynosiliśmy potrzebne dla nich rzeczy i mamy nadzieję, że sprawimy im radość i przyjemność.

          Grażyna Kafel


           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Andrzejki klasowe w Ia


          28 XI odbyła się w naszej klasie zabawa andrzejkowa. Były tradycyjne wróżby: z łupinek orzechów, z pantofli, wróżylismy sobie także nasze przyszłe zawody oraz imiona sympatii. Wspólnie tańczyliśmy i spiewaliśmy wesołe piosenki. Próbowaliśmy także czarować pogodę.Zabawa była wspaniała!

          Małgorzata Haligowska

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Andrzejki w naszej klasie I b 


          Andrzejki to magiczny wieczór w roku, który przypada z 29 na 30 listopada. Dawniej istotną część wieczoru andrzejkowego stanowiły wróżby, mające obecnie charakter zabawowy. Czwartek 27.11.2014r. był dla naszej klasy dniem szczególnym, pełnym atrakcji i zabawy. Zgodnie z tradycją przeprowadzone zostały andrzejkowe wróżby: „Andrzejkowe serce”- poznawanie imienia przyszłej sympatii, „Andrzejkowe kubeczki”, „Andrzejkowa wróżba z butelką”, „Łupiny orzecha na wodzie”. Po wesołych zabawach, czekał na dzieci słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, a tata naszego kolegi upiekł pyszne ciasteczka z wróżbą w środku. Śmiechu było co niemiara. To był bardzo udany dzień.

          Justyna Murias

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Andrzejki czy Katarzynki? 


          Nadszedł 28 listopad i uczniowie klasy III a  wreszcie doczekali się możliwości poznania swojej przyszłości poprzez wróżenie.  Przed wielu laty chłopcy wróżyli sobie na katarzynki (25 XI), a dziewczynki na andrzejki (29 XI), a my bawiliśmy się wspólnie. Wiemy, że wróżby to tylko zabawa. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem przystąpili do przygotowania sali. Wróżby wyszukaliśmy w Internecie, a o niektórych opowiedzieli nam rodzice i dziadkowie. Było wiele żartów, dowcipów,  śmiechu i miłych rozmów. O poczęstunek zadbali rodzice.  Było wspaniale. Czas minął bardzo szybko i żal, że następna taka zabawa będzie dopiero za rok.
           

          Grażyna Kafel

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          Hokus - pokus, czary - mary, żeby wróżby się spełniały 

          Celem podtrzymania tradycji andrzejkowych i dostarczenia dzieciom wspólnej zabawy i nowych przeżyć, w klasie I f 28 listopada odbyły się andrzejki. Zgodnie z tradycją właśnie w tym czasie św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pannom i kawalerom na temat ich przyszłości. Podczas wspólnej zabawy miały miejsce różnorodne wróżby, które przyniosły wiele śmiechu i radości. Wszyscy dowiedzieli się czego podobno mogą spodziewać się za jakiś czas. Czy tak będzie zobaczymy... Poza wróżbami był czas na wspólne tańce kaczuszek, pociąg, który jechał z daleka i zabawy w kółeczku. Nie zabrakło też słodkości, które przygotowali rodzice. Ten dzień był inny niż pozostałe szkolne dni, ale  uczniom należy się także czas na zabawę. 

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          Andrzejkowe wróżby 

          Piątek 28 listopada w klasie I e był dniem tajemniczych i magicznych wróżb oraz andrzejkowych zabaw. Uczniowie  pod opieką wychowawczyni Dominiki Początek poznali  tradycje  związane  z wieczorem andrzejkowym  poprzez uczestnictwo  w zabawach i wróżbach, które były okazją do wyrażania uczuć, przeżywania radości  i wspólnej zabawy.
          W ten magiczny dzień, dzieci dowiedzieć się mogły kim zostaną w przyszłości (kto będzie piosenkarką, kto zostanie biznesmenem, kto spotka wielką miłość, kto wygra szczęśliwy los na loterii, komu spełnią się marzenia, a kto musi zadbać o zdrowie). Było kręcenie butelką i odczytywanie przepowiedni z 12 gwiazd. Uczniowie uczestniczyli też w zabawie z przekładaniem butów za próg, poznawali imię przyszłego męża lub żony nakłuwając serduszko  szpilką. Były te wróżby i wiele, wiele innych.  Nie zbrakło tańców przy muzyce, a kolorowe balony i wstążeczki, którymi była przystrojona sala stały się inspiracją do dobrej zabawy. Rodzice postarali się też o słodki poczęstunek.
          Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one dużo radości i były okazją do wspólnej zabawy.

          Dominika Początek

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          Pokaz mody ekologicznej w Przedszkolu nr 35 

          W piątek 28.11.2014r. na zaproszenie przedszkolaków i ich opiekunów udaliśmy się do Przedszkola nr 35 na pokaz mody ekologicznej oraz przedstawienie o czterech żywiołach. Małe modelki i modele zaprezentowali kreacje ekologiczne, wykonane z produktów, które na co dzień wyrzucamy na śmieci. Prezentowane stroje zrobione były z gazet, tektury, kolorowych worków, folii z bąbelkami, puszek aluminiowych i płyt CD. Ciekawym dodatkiem były nakrycia głowy z surowców wtórnych. Ubiory zachwyciły wszystkie zaproszone klasy pierwsze. Po prezentacji strojów uczniowie obejrzeli przedstawienie o czterech żywiołach. Wszyscy wiemy, że żywioły bywają bardzo groźne ale również pomagają nam, mówimy również, że taniec jest kolejnym żywiołem, który w połączeniu z żywiołowością dzieci daje ogromne emocje i właśnie takie było to przedstawienie.

          Justyna Murias

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          Śniadanie pełne witamin  


          W listopadowy poranek uczniowie klasy I d przygotowali sałatkę owocową. Z zapałem kroili przyniesione owoce: jabłka, banany, kiwi, mandarynki, winogrona. Praca szła im wspaniale, a po jej zakończeniu przystąpili do degustacji swoich sałatek pamiętając, że to witaminy zawarte w owocach dają im dużo siły do pracy na zajęciach lekcyjnych.

          Agnieszka Łuc

           

           

           

           

           

           

           

           


          Pluszowe misie w szkole 

          25 listopada z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia uczniowie klas III przyszli do szkoły ze swoimi ulubionymi pluszowymi przytulankami - misiami. Towarzyszyły im one przez cały dzień. Dzieci obejrzały w bibliotece szkolnej prezentacje o misiach z różnych części świata i poznały ich historie. Chętni uczniowie wzięli udział w konkursach poświęconych misiom. Odbyły się 2 konkursy - plastyczny i krasomówczy. Opowiadane bajeczki były wytworem bogatej wyobraźni i fantazji dziecięcej, a zwycięskie prace plastyczne zdobią bibliotekę szkolną. Był to dzień miły jak dziecięce przytulanki.

          Grażyna Kafel


           

           

           

           

           

           

           


           


          Zdrowe, bo domowe 

          Pewnego jesiennego dnia uczniowie klasy III a przynieśli do szkoły przetwory domowe wykonywane przez mamy i babcie. Postanowili sprawdzić, czy przygotowane „skarby” są smaczne. Degustowali soki, dżemy, kompoty, musy, pasty, kiszonki i sałatki. Poznali różnorodne smaki. Niektórzy uczniowie początkowo z rezerwą podchodzili do podjęcia próby smaku, lecz skuszeni przez kolegów, również degustowali. Wszyscy stwierdzili, że domowe przetwory są bardzo smaczne i zdrowe. Mówili, że ich mamy dbają o nich dlatego przygotowują na zimę to co najzdrowsze z owoców i warzyw.

          Grażyna Kafel


           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Niecodzienne zajęcia w klasie Ic  

          21 listopada w klasie 1c odbyły się niecodzienne zajęcia z udziałem Pani Joanny Janickiej - mamy Malwinki, która jest lekarzem weterynarii. W trakcie zajęć pani doktor opowiedziała dzieciom o swojej pracy; opiece nad zwierzętami i o różnych ciekawostkach z tym związanych. Dzieci poznały różne przyrządy, którymi posługuje się pani doktor w czasie badania.

          Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowe książeczki o zwierzętach.

          Była to bardzo ciekawa i interesująca lekcja.

          Dziękujemy!

          Jadwiga Terpin

          Więcej zdjęć


          Żywe obrazy  

           

          Dnia 18.11.2014r  w klasie II A odbyły się Zajęcia Innowacyjne, których tematem było - "Żywe Obrazy". Zajęcia prowadziła Pani dr Anna Steliga - Prodziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

          Żywy obraz (franc. Tableau vivant) to rekonstrukcja dzieła malarstwa lub rzeźby, tworzona przy udziale ludzi, przedstawiających postawą, ubiorem, mimiką daną scenę. Popularność żywych obrazów przypadała na wiek XIX i początek XX wieku. Odbywały się w domach prywatnych lub salach widowiskowych z udziałem amatorów lub aktorów zawodowych. Niekiedy w XIX wieku żywe obrazy stanowiły zakończenie sztuk teatralnych, gdy aktorzy nieruchomieli na tle opadającej kurtyny. Fotografie żywych obrazów były też rozpowszechniane w formie pocztówek.

          Dzieci wykonały cztery żywe obrazy na podstawie następujących dzieł;

          - Jan Matejko „Portret czworga dzieci artysty”

          - Vermeer von Delf „Stręczycielka”

          - Jacek Malczewski „Rusałki. Boginka w dziewannach”

          - Hieronim Bosch „Cierniem ukoronowanie”.

          Materiałem, który im posłużył w tworzeniu powyższych kompozycji był głównie szary papier pakowy, taśma klejąca, farby plakatowe i przede wszystkim własna wyobraźnia. Zadanie wymagało spostrzegawczości, dystansu do siebie (zwłaszcza, gdy chłopiec miał odgrywać dziewczynkę), współpracy i umiejętności koncentracji.

          Następne takie zajęcia już wkrótce w grudniu, tym razem będziemy gościć  na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

          Agata Kurek-Amarowicz

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          więcej zdjęć


          Majsterkowo  


          13.11.2014r. uczniowie kl II A wzięli udział w warsztacikach – „Majsterkowo”, które odbyły się w  Castoramie. Tematem  zajęć było wykonanie  świątecznego świecznika”. Najpierw  pan kierownik wytłumaczył nam pojęcie słowa Castorama, wyjaśnił  czym zajmuje się sklep  Castorama i oprowadził nas po swoim dziale którym się zajmuje „Świat barw”- farby,  tapety ,itp. Następnie każde dziecko otrzymało materiały potrzebne do wykonania świątecznego świecznika- farby, kolorowe kamyki, kolorowe listki i wstążki  oraz cekiny. Po ciężkiej pracy uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek, a po poczęstunku otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Każde dziecko wzięło ze sobą wykonany przez siebie świecznik który będzie ozdobą świątecznego stołu.

          Agata Kurek-Amarowicz

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          więcej zdjęć


           

          Smacznie, zdrowo i kolorowo  

          13 listopada w klasie Ic odbyły się zajęcia na temat zdrowego odżywiania. Dzieci poznały wartości odżywcze warzyw i owoców, a następnie przygotowały pyszne kanapki na drugie śniadanie. Było smacznie, zdrowo i kolorowo!

          Jadwiga Terpin 

             

            


          Jesienna wycieczka 
           
          Korzystając z pięknej jesiennej pogody klasa 1e wybrała się na wycieczkę. Sprzyjająca pogoda dawała możliwość bezpośredniej obserwacji przyrody. Uczniowie zebrali kolorowe liście, które przynieśli do kącika przyrody, natomiast obserwacje uczniów były inspiracją do opowieści i wymyślania własnych historii.

          Dominika Początek

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Zajęcia muzyczne w klasie 1e  

          Uczniowie klasy 1 e poprzez ruch, taniec, śpiew  kształtują nawyk obcowania ze sztuką muzyczną, rozbudzają chęci nowych kontaktów z dźwiękiem.
          Wspólny śpiew, zabawy ruchowe, zabawy ze śpiewem i tańce rozwijają w uczniach poczucie wspólnoty, zwiększają dyscyplinę i poczucie odpowiedzialności oraz umożliwiają tworzenie podstawowych więzi społecznych. Zajęcia muzyczne pozwalają odkryć temperament i osobowość dziecka, uwrażliwiać na samoocenę, samomotywację oraz wyzwalają inicjatywę, aktywność i  samodzielność.

          Dominika Początek

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Przedstawienie dla przedszkolaków

          11 XI klasa Ia zaprosiła dzieci z przedszkola nr 35 na przedstawienie pt.,, Jak wróbelek Elemelek leśną ścieżką szedł w niedzielę". Dotyczyło ono bezpiecznego poruszania się po drogach.Nasi młodsi koledzy obejrzeli przedstawienie z uwagą i nagrodzili nas gromkimi brawami. A nam bardzo spodobała się rola aktorów i już myślimy nad następnymi przedstawieniami.

          Małgorzata Haligowska

           

           

           

           

           

           

           

           


           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Wiemy co dobre...

          Już od początku roku szkolnego uczniowie klasy I f uczą się, co dobre dla ich zdrowia. Uczestniczą w akcji "Owoce i warzywa w szkole" oraz "Mleko dla szkół". Na zajęciach z przyrody i techniki poznają wartości odżywcze owoców i warzyw oraz piramidę zdrowego żywienia. Podczas zajęć 10 listopada sami przygotowali sobie smaczne i zdrowe drugie śniadanie, a potem wspólnie delektowali się pysznościami. W dniu tym dzieci przyniosły owoce, jogurty, deseczki, miseczki, by wykonać kolorowe sałatki owocowe. Każdy wybrał te owoce, które najbardziej lubi, ale poznał też te, które przynieśli koledzy. Teraz już wszyscy potrafią sobie sami w domu przygotować takie śniadanie, a może nawet śniadanie dla całej rodziny.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           



          Październik 2014



          Sałatka owocowa  
           
          Podsumowując wiadomości nt zdrowego odżywiania uczniowie z klasy Ie przygotowali sałatkę ze świeżych owoców.

          Dominika Początek

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Zajęcia kynoterapii 

          Kynoterapia lub inaczej dogoterapia to metoda wzmacniająca efektywność rozwoju osobowości, edukacji i rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyszkolony pies. Psy używane w kynoterapii muszą spełniać określone wymogi, wybór psa nie może być przypadkowy. Taki pies musi być psem przewidywalnym i bezpiecznym, powinien być łagodny, zrównoważony i zainteresowany współpracą z człowiekiem. Co roku musi on być poddawany egzaminowi, na którym ocenia się jego stopień wyszkolenia oraz psychiczną równowagę. W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy (ukierunkowanej przez prowadzącego) uczestnicy przyzwyczajają się do kontaktu z psem, głaszczą go, wydają polecenia. Zajęcia mają na celu dostarczenie uczestnikom pozytywnego ładunku emocjonalnego i satysfakcji z obcowania z psem, przełamują lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulują rozwój zmysłów, pobudzają aktywność oraz usprawniają sfery intelektualną i poznawczą.

          Justyna Murias

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Zajęcia dogoterapii  

          Uczniowie klasy I d po raz pierwszy uczestniczyli w zajęciach dogoterapii. Uczyli się sposobu podchodzenia do psa, zaprzyjaźnili się z psem Deli oraz brali udział w różnych zabawach z jego udziałem. Oczekują z niecierpliwością następnych zajęć.

          Agnieszka Łuc


          Prawidłowo się odżywiamy i jemy zdrowe kanapki  

          Po raz kolejny w klasie III c odbyła się lekcja na temat zdrowego odżywiania. Uczniowie przygotowali pyszne i pożywne kanapki, bogate w nabiał, wędlinę, oraz różne, zdrowe warzywa. Po absorbujących przygotowaniach wszyscy uczniowie przystąpili do długo wyczekiwanej konsumpcji. Było wesoło, smacznie, kolorowo i pysznie.

          Edyta Cmoch

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Spotkanie I f z pieskiem Bafi 

           

          Klasa I f miała okazję przywitać u siebie w szkole pieska Bafi, który przybył wraz z panią trenerką na zajęcia kynoterapii. Każde dziecko uczyło się zasad obcowania z psem, witania się z nim, podawania psu karmy, spokojnego zachowania w obecności psa. Wszyscy mieli możliwość pogłaskania pieska oraz podania mu karmy. Następnie wraz z Bafi uczniowie uczestniczyli w zabawach ruchowych integrujących zespół klasowy. Podczas zabawy w tunelu dzieci uczyły się szacunku do siebie, a w czasie zabawy ze sznurkiem uczyły się uprzejmości. Bo to właśnie uprzejmość otwiera serca w świecie ludzi i zwierząt.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Pasowanie pierwszoklasistów 

          23 października 2014 roku w szkole w godzinach popołudniowych było gwarno, jak nigdy. Oto uczniowie pierwszych klas wraz ze swoimi rodzicami przybyli tutaj, aby wziąć udział w uroczystym pasowaniu na ucznia. Uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej, do której dzieci weszły krokiem poloneza przy dźwiękach muzyki Chopina. Taniec zachwycił rodziców, którzy już w trakcie występów bili mocne brawa wszystkim klasom. Dzieci zajęły miejsca na ławeczkach i pilnie przygotowały się do czekającego ich egzaminu na ucznia. Pierwszaki potrafiły pięknie, głośno i wyraźnie zaśpiewać piosenkę o szkole i o ruchu drogowym, recytować wiersz o szkole, odgadnąć zagadki o swojej ojczyźnie oraz wykonać kilka ćwiczeń ruchowych . Jury - rodzice byli pewni, że dzieci są już gotowe do ślubowania i pasowania. Wszyscy uczniowie ślubowali uroczyście na sztandar szkoły, że:

          • będą dobrymi Polakami i będą dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły
          • być pilnymi i wzorowymi uczniami
          • systematycznie uczyć się tego co piękne i mądre
          • przyrzekali szanować rodziców, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów
          • pomagać słabszym i młodszym od siebie.

           

          Następnie pani dyrektor pasowała na ucznia naszej szkoły każde dziecko za pomocą wielkiego kolorowego ołówka. Dalsza część uroczystości odbyła się w salach lekcyjnych, gdzie dzieci otrzymały nagrody i poczęstunek. Wszyscy zadowoleni powrócili do domu. Dzieci zrozumiały, że teraz muszą już dołożyć wszelkich starań, aby w szkole godnie się zachowywać i solidnie pracować.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           więcej zdjęć

           


           

          Dzień chleba w klasie III c  

           

           

          Uczniowie klasy III c wraz z wychowawczynią E. Cmoch przygotowali „Dzień chleba”. Dzieci przyniosły na zajęcia różne rodzaje chleba i urządziły „mini stragan”z pieczywem. Po omówieniu i obejrzeniu poszczególnych chlebów i bułeczek, rozpoczęła się prawdziwa „uczta chlebowa”. Wszystkie rodzaje pieczywa były bardzo pyszne, lecz największą popularnością cieszył się tradycyjny chleb pszenno-żytni z masłem oraz domowy chleb z ziarnami, posypany żółtym serem. Upiekła go specjalnie na tę okazję babcia jednego z uczniów. Dzieci z zaciekawieniem degustowały również pieczony w domu chlebek orkiszowy, który zaproponowała im jedna z koleżanek. Uczniowie oprócz różnych smaków chleba zapamiętali również to, iż chleb trzeba zawsze szanować.

          Edyta Cmoch

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

              

           

                        

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Klasy I - III w teatrze Maska 

          9 i 10 października klasy I - III wyjechały autokarami do teatru MASKA na spektakl pt. Heca, heca, koło pieca. Z zaciekawieniem oglądały przedstawienie, które prezentowało dawne zwyczaje ludowe związane z Podkarpaciem. Aktorzy w barwny sposób poprzez taniec, pokaz, śpiew zapoznali dzieci z tradycjami naszego regionu. Wyjście było więc nie tylko lekcją teatralną, ale także zajęciami z edukacji regionalnej. Poza tym dzieci wdrażały się do właściwego zachowania w środkach komunikacji oraz w teatrze. Uczniowie z zadowoleniem wymieniały oraz ilustrowały plastycznie fragmenty spektaklu, które ich najbardziej zaciekawiły. Z pewnością powrócą do MASKI na kolejny spektakl.

          Lucyna Kędzior

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          Wyjazd do Teatru Maska w Rzeszowie 

          9.10.2014 r. dzieci z klasy Ib udały się do Teatru Maska w Rzeszowie na przedstawienie pt. „Heca, heca koło pieca”. Dzieci przyjrzały się nieco już zapomnianym obyczajom, tradycjom i wierzeniom związanym z weselem. Przedstawienie okraszone było tańcami, śpiewem, opowieści głównych bohaterów owiane były magią i niezwykłością. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie.

          Justyna Murias


           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Klasowe ognisko 

          Tradycją klasy III a jest organizowanie wspólnych popołudniowych wyjazdów. Na miejsce jesiennej wyprawy wybraliśmy tym razem Malawę, gdzie znajduje się Park Rozrywki i Paintball – Malawa Fun Park. Wszyscy z wielkim niepokojem śledziliśmy prognozy pogody, gdyż od tego zależał ten wypad na łono natury. Udało się, pogoda nam sprzyjała. 2 października razem z rodzicami i rodzeństwem udaliśmy się na miejsce. Czekały tu na nas niesamowite przeżycia. Na początku zjazd na tyrolce. Każdy chętny uczestnik ubrany w kask oraz atestowaną uprząż alpinistyczną został przymocowany do systemu linowego i wykonał zjazd długości 280 m nad wąwozem. Warto było podjąć to wyzwanie i przełamać lęk i własne słabości. Były to niezapomniane chwile. Następnie były wspólne zabawy – puszczanie dużych baniek mydlanych, walka na miecze oraz pieczenie kiełbasek na ognisku. Czas minął bardzo przyjemnie i niezwykle szybko. Już teraz zastanawiamy się, wspólnie z rodzicami i wychowawczynią, gdzie wybierzemy się następnym razem.
           

          Grażyna Kafel

          więcej zdjęć



          Wrzesień 2014



          Dzień chłopców w klasie I e 

          Dnia 30 września 2014 r. obchodziliśmy w naszej klasie Dzień Chłopca. W tym dniu dziewczęta recytowały wierszyki, złożyły swoim kolegom życzenia, nie zabrakło również konkursów i zbaw. W imprezę zostały włączeni rodzice, którzy zakupili prezenty, przygotowali wspólnie z nauczycielem scenariusz imprezy.

          Dominika Początek

             

            


          Dzień chłopców w klasie III a 

          30 września w klasie III a odbyło się klasowe święto z okazji „Dnia Chłopca”. Rodzice z wychowawczynią zadbali o to, żeby każdy chłopiec otrzymał upominek. W tym roku były to trójwymiarowe puzzle i słodycze. Wszyscy obdarowani cieszyli się z takiej niespodzianki. Z dużym zaciekawieniem otwierali pudełka i natychmiast chcieli zabrać się do układania. Były długopisy dla dziewczynek.

          Grażyna Kafel


          I e uczestniczy w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA 
           
          Dnia 22 września 2014 r. klasa I E brała udział ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata pod opieką wychowawcy Dominiki Początek.

          Przebieg

          1. Pogadanka na temat Akcji Sprzątania Świata.
          2. Oglądanie ilustracji przedstawiające środowisko przyrodnicze „zdrowe” oraz zanieczyszczone- wyciąganie wniosków. 
          3. Wymarsz na miejsce sprzątania-teren szkoły. Omówienie miejsca w którym będziemy sprzątać, przydział czynności (pary niosące worki, sprawdzenie rękawic).Przypomnienie zasad bezpieczeństwa w czasie akcji (zachowanie się podczas wyjść zbiorowych , zachowanie się w czasie zbierania śmieci- śmieci niebezpieczne).
          4. Powrót do sali –zabiegi higieniczne.
          5. Podsumowanie działań -wypowiedzi dzieci na temat wykonanej pracy, jej użyteczności.

           

          Dominika Początek


          Wycieczka na Lisią Górę 


          18 września 2014 roku, klasa II b chcąc wykorzystać piękną pogodę odchodzącego lata wybrała się na wycieczkę. Naszym celem był plac zabaw w okolicy Lisiej Góry. Wycieczka miała charakter sportowo-rekreacyjny. Dzieci wspaniale bawiły się wykorzystując sprzęt stanowiący wyposażenie placu oraz brały udział w wielu konkursach sprawnościowych. Troskliwe mamy zadbały o pyszną przekąskę. Wszyscy, choć troszkę zmęczeni, zgodnie ocenili; było super!!! Po tak udanej wyprawie, uczniowie klasy II b już planują następne wycieczki.                                                                                                                                          

          Joanna Madej


          Wycieczka na pobliskie skrzyżowanie 

          17.09.2014r. klasa Ib udała się na wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie. Jej celem było rozwijanie umiejętności poruszania się w pobliżu jezdni oraz zapoznanie się z zasadami ruchu pieszego i drogowego. Uczniowie obserwowali zachowanie się pieszych i pojazdów podczas zmiany świateł, następnie przeszli na druga stronę ulicy przestrzegając zasad bezpieczeństwa. Dzieci uważnie przyglądały się napotkanym znakom drogowym zapoznając się z ich znaczeniem. Po powrocie do szkoły dzieci wykonały prace na konkurs plastyczny: „Jestem bezpieczny na drodze”.  

          Justyna Murias  

            

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Lekcja z zakresu bezpieczeństwa 
           

          Uczniowie z klasy III a poznają zasady bezpiecznego poruszania się po drogach w ramach innowacji „Wychowanie komunikacyjne”. Swoje umiejętności kształtują podczas zajęć praktycznych i teoretycznych. 26 września odbyli wycieczkę, podczas której obserwowali innych uczestników ruchu drogowego, jak również sami uczestniczyli w nim. Wykonywali też makiety skrzyżowania. Mogli w ten sposób wykorzystać zdobyte już informacje o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, rodzajach znaków drogowych i pojazdach uczestniczących w ruchu drogowym. Każdy uczeń podczas pracy starał się wykorzystać posiadaną wiedzą i wykonywał zadania z olbrzymim zaangażowaniem. Wykonane makiety zdobią teraz salę lekcyjną.
           

          Grażyna Kafel

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


          Bezpieczni na drodze 

           

             Dnia 12 września 2014 roku, jak co roku we wrześniu uczniowie  klas I-III  uczestniczyli w spotkaniu z panią policjantką z Komendy Policji w Rzeszowie Pania - mł. asp. Ewą Świrk  i dzielnicowym Panem  -  st. asp. Michałem Ziółkowskim, którzy przedstawili dzieciom  zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Szczególną uwagę zwrócili uczniom na używanie elementów odblaskowych po zmroku, używanie kasku i ochraniaczy na rowerze, oraz jak zachowywać się, gdy zaczepi ich nieznajoma osoba. Na zakończenie spotkania dzieci mogły zadawać pytania.

          Agata Kurek-Amarowicz



           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 - SZKOŁA PODSTAWOWA nr 23 w Rzeszowie
      • Sekretariat - 17 748 25 50 Księgowość - 17 748 25 47 Kuchnia - 17 748 25 46 Higienistka - 17 748 25 49 Pedagog - 17 748 25 56 Biblioteka - 17 748 25 54 Kierownik gospodarczy - 17 748 25 45 Zgłaszanie rezygnacji z obiadu 17 748 25 48 fax - 17 748 25 60
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Rzeszowie, ul. Bpa. J. Pelczara 3 35-310 Rzeszów Poland
      • 8133661561
      • PKO BP O/Rzeszów 89 1020 4391 0000 6102 0187 4379
    • Logowanie