• Archiwum kl. IV - VI 2013/14

        • Z życia szkoły kl.IV-VI  rok szk.2013/14


           

           Karpacka Troja"Dotyk przeszłości". Wycieczka klasy 6c 

          Klasa 6c w dniu 4 czerwca br. wraz z wychowawczynią p.Małgorzatą Bębenek i ks. Bogusławem wyruszyła na wycieczkę, w poszukiwaniu śladów życia i historii ludzi z przeszłości. Pierwszym punktem programu był wojenny schron kolejowy - bunkier w Stępinie, który przeniósł nas w czasy II wojny światowej.

          Nastepnie udaliśmy się do Karpackiej Troi. Skansen jest wspaniałą rekonstrukcją  miejsca życia, kultury i warunków ówczesnych ludzi. Chodząc po osadzie, wchodząc do urządzonych chat mogliśmy nie tylko zobaczyć, lecz także poczuć się mieszkańcami tego miejsca. Będąc na wieży widokowej podziwialiśmy piękno roztaczających się Bieszczad.

          Następnie poznaliśmy życie pszczół i technologię powstawania miodu w Muzeum Pszczelarstwa – Stróże.

             

          Była to nasza ostatnia wspólna wycieczka, pełna wrażeń, którą na pewno zapamiętamy!

          Małgorzata Bębenek

          więcej zdjęć

           


           Wycieczka do Kresowej Osady

          W dniu 3 czerwca uczniowie klasy VI a pod opieką: Grażyny Kafel, Anety Rylskiej-Juruś i Urszuli Burtan uczestniczyli w wycieczce do Kresowej Osady w Baszni Dolnej. Jest to wioska tematyczna, która przenosi do XVII-wiecznych, wielokulturowych Kresów Rzeczypospolitej. W multimedialnym muzeum – Galerii Lokalnej Historii – uczniowie obejrzeli ekspozycję dotycząca wypraw hetmana Sobieskiego na czambuły tatarskie. Natomiast wirtualna przebieralnia w stroje z tamtej epoki każdemu uczniowi umożliwiła poczuć się jak król. W Kresowej Osadzie szczególne miejsce zajmuje dawna zagroda włościańska z oryginalnym wyposażeniem. Młodzież mogła tu wypiec ciasto tradycyjnymi metodami w dawnym, wiejskim piecu. Wszyscy zainteresowani rzemiosłem i rękodziełem wzięli udział w warsztatach rzemieślniczych: kowalskim, garncarskim, stolarskim, a nawet manufakturze szkła. Można tu było samemu stworzyć rękodzieło,  a także zakupić kresowe pamiątki. Wśród licznych atrakcji były też skoki na trampolinie. Wszystkim dopisywały humory, a  piękna pogoda sprzyjała spacerom, co też ochoczo wykorzystaliśmy. Czas upłynął w miłej i słonecznej atmosferze.

          Urszula Burtan

          więcej zdjęć>>


           Dzień Dziecka w Filharmonii Podkarpackiej

                      2 czerwca 2014 roku klasa Vb i Vc pod opieką wychowawczyń świętowały Dzień Dziecka w Filharmonii Podkarpackiej, oglądając przedstawienie "Opera w baśni-baśń w operze". Obejrzeliśmy spektakl muzyczny pełen baśniowych postaci, takich jak: Rusałka, Don Kichot, Kopciuszek, czy Jaś i Małgosia. Przedstawienie poruszyło emocje i wyobraźnię dzieci, dzięki barwnym, przepięknym kostiumom oraz baśniowej scenografii. Jednocześnie w sferze muzycznej zachwyciło za sprawą artystów, prezentujących najwyższy poziom i kunszt wokalny i aktorski. Podczas spektaklu usłyszeliśmy kompozycje m.in.: Rossiniego, Humperdincka, Mozarta, Różyckiego a aktorzy wchodzili w interakcję z publicznością, co bardzo nam się podobało. Pełni wrażeń muzycznych i estetycznych wróciliśmy do szkoły z postanowieniem, że Dzień Dziecka w przyszłym roku szkolnym spędzimy podobnie.

          Magdalena Stępniak

            

          więcej zdjęć>>


          Wycieczka klasowa
          klasy Vb i Vc.

                      26 maja 2014 roku klasa Vb i Vc pod opieką wychowawczyń oraz pani Jadwigi Terpin odbyły wycieczkę klasową do Sandomierza. Gród nad Wisłą zachwycił uczestników wieloma atrakcjami. Były to: rejs statkiem po Wiśle, przejażdżka melexami, w czasie której podziwialiśmy zabytki Sandomierza i jego okolic, lekcja historii w zbrojowni, zwiedzanie Rynku Sandomierskiego, spacer Wąwozem Królowej Jadwigi.

                      Mieliśmy okazję oprócz atrakcji historycznych i legend sandomierskich poznać walory przyrodnicze regionu, obserwować bieg Wisły i skały lessowe. Ponadto wędrowaliśmy śladami bohaterów popularnego serialu „Ojciec Mateusz”. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy z wycieczki.

          Magdalena Stępniak, Joanna Marut

          więcej zdjęć>>


           Warsztaty artystyczne "SZTUKA NAS SZUKA" 

          Uczennica kl. Vc Julia Bozacka w dniu 21 maja br. wraz z nauczycielką plastyki p. Małgorzatą Bębenek wzięły udział w warsztatach i działaniach "Sztuka nas szuka", w Wojwódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Dzieci wykonywały piękne kwiaty z bibuły, a nauczyciele malowali prace inspirowane sztuką Aborygenów. Były również przesłuchania wokalne solistów i zespołów dziecięcych oraz wspólne śpiewanie.

          Gościem honorowym był Maciej Miecznikowski, który z wszystkimi przeprowadził warsztaty muzyczne oraz rady dotyczące  występów na scenie. Sam również zaprezentował kilka własnych utworów, ku zadowoleniu wszyskich.

          Zakończeniem Dnia Sztuki było podsumowanie i ogłoszenie wyników Wojewódzkiego etapu - Ogólnopolskiego Konkursu "SZTUKA NAS SZUKA".

          Ku naszej radości laureatką została Julia Bozacka i tym samym zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego.

          Organizatorem całego przedsięwzięcia jest EDUKACJA MAC - wydwnictwo, z którego korzystają nasi uczniowie.

          Był to dzień pełen pozytywnych doznań i wrażeń.

          Małgorzata Bębenek

           

           

          więcej zdjęć <<


           Klasa 4a z wizytą w Muzeum 

          21 maja 2014 roku klasa 4a  wraz  z wychowawczynią p. Małgorzatą Merklinger, po raz kolejny  odwiedziła  zaprzyjaźnione  Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, aby uczestniczyć w drugiej części warsztatów garncarskich .Tym razem uczniowie ozdabiali swoje prace farbami i glazurą.  Po zakończonej pracy każdemu należy się odpoczynek …nie mogło być inaczej…..plac przy Fontannie Multimedialnej to wspaniałe miejsce do relaksu.

                               

                                                            Małgorzata Merklinger  

            

           

          więcej zdjęć <<


          Warsztaty ekologiczne w klasie Vc – „Woda – nie marnuję”

                      12 maja 2014 roku w klasie Vc odbyły się warsztaty ekologiczne, poświęcone zasobom wody, życiu w wodzie i oszczędzaniu wody. Zajęcia poprowadził dr Maciej Kunysz oraz wolontariusze: Flo` z Francji i Sandra z Hiszpanii ze Stowarzyszenia EKOSKOP z Rzeszowa.

                      W czasie warsztatów uczniowie zapoznali się z problematyką hydrologiczną, poznali sposoby oszczędzania wody na co dzień oraz przeprowadzali obserwację organizmów wodnych metodą laboratoryjną. Zajęcia były bardzo ciekawe i wiele nas nauczyły.

          Magdalena Stępniak

                   

          więcej zdjęć <<


           

                  „Nie święci garnki lepią …….Garncarstwo w pradziejach” 

          lekcja historii w muzeum klasy 4a

          Dnia 14 maja 2014 roku klasa 4a wraz z wychowawczynią  p. Małgorzatą Merklinger udała się do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie na zajęcia z ceramiki. Uczniowie zapoznali się z najciekawszymi faktami z dziedziny garncarstwa  pradziejowego, a na warsztatach  wykonywali własnoręcznie  ozdoby, naczynia  i figurki . 

          Małgorzata Merklinger

                                                                                                      

           

           


           1 Maja na rzeszowskim Rynku

                      1 maja 2014 roku delegacja uczniów klasy Va, Vb, Vc i VIa pod opieką pań: Joanny Marut, Urszuli Burtan i Magdaleny Stępniak wzięła udział w uroczystych obchodach 10-lecia członkostwa Polski w strukturach Unii Europejskiej.

                      Nasi uczniowie wraz z delegacjami innych rzeszowskich szkół utworzyli flagę Unii Europejskiej z niebieskich i żółtych parasolek. Pokaz ten uatrakcyjnił tę uroczystość i umożliwił dzieciom aktywny udział w życiu naszego miasta i kraju.

                                                                                                                    Magdalena Stępniak

          więcej zdjęć <<


           

          6a z wizytą w Gimnazjum

          10 kwietnia uczniowie klasy VI a wraz z wychowawczynią uczestniczyli w  Dniach Otwartych Gimnazjum nr 7.

          Młodzież przywitał Samorząd Uczniowski, zaś po szkole zwiedzających oprowadzali reprezentanci poszczególnych klas. W programie znalazły się występy artystyczne gimnazjalistów: pokazy fizyczne, chemiczne i biologiczne, a także prezentacja oferty szkoły i zwiedzanie całego budynku. Nauczyciele prezentowali najnowocześniejsze materiały dydaktyczne: prezentacje multimedialne, plansze interaktywne czy filmy edukacyjne.

          Nasi uczniowie chętnie obejrzeli również pawilon sportowy, w którym odbywały się właśnie lekcje WF. Po zakończonej wizycie uczniowie żywo dyskutowali o ofercie edukacyjnej gimnazjum. Niedługo przecież muszą wybrać swoją nową szkołę. 

          Urszula Burtan


          W Filharmonii Podkarpackiej!

                2 kwietnia 2014 roku klasy V-te pod opieką wychowawców obejrzały widowisko baletowe „Cebulka”, zrealizowane przez Studio Baletowe Laili Arifuliny, działające przy Osiedlowym Domu Kultury „Nowe Miasto” i Klub Tańca Towarzyskiego „Dżet” z Boguchwały. W ciekawej scenografii i przy pięknej muzyce mogliśmy oglądać przygody Cebulka i jego taty, Wisienek, innych mieszkańców warzywnika i sadu, pod postaciami których ukrywały się ludzkie przywary i zalety. W widowisku wystąpiły uczennice klasy V a: Magdalena Wyczawska i Karolina Pierścieniak. Pełni zachwytu oglądaliśmy porywające przedstawienie i podziwialiśmy talent taneczny naszych koleżanek.

                      Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie ze sztuką i muzyką w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

          Magdalena Stępniak

          Więcej zdjęć<<


          Olimpiada EkoNautów

                      28 marca 2014 roku odbyła się w Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie zorganizowana przez Stowarzyszenie EKOSKOP Finałowa „Recyklingowa Olimpiada EkoNautów”, w której wzięły udział 3 osobowe drużyny uczniów klas V-tych szkół z Rzeszowa i okolic.

                      Naszą szkołę reprezentowała drużyna w następującym składzie: Aleksandra Kobak z klasy Va, Nikola Pelc z klasy Vb, Julia Bozacka z klasy Vc pod opieką pani Magdaleny Stępniak.

          Sędziowie ekolodzy oceniali różne konkurencje, m.in.: mistrzostwa w przenoszeniu butelek PET, SPSP czyli Sprzątaj Po Swoim Psie, kolory recyklingu, jak długo żyją śmieci w lesie, szalony entomolog śmieciowy, poławiacze śmieci z Wisłoka

          Nasza Drużyna spisała się dobrze. Mamy nadzieję, że w następnej Olimpiadzie EkoNautów uda się stanąć na podium dla zwycięzców.

                                                                                                        Magdalena Stępniak

          Więcej zdjęć <<


          IV Warsztaty Ekologiczne w EKOSKOPIE z klasą IV c

          31 marca uczniowie klasy IV c odwiedzili Podkarpackie Centrum Edukacji Ekologicznej, by uczestniczyć w warsztatach pt. „Życie w rzece”. Młodzi badacze uczyli się określania stanu czystości wody w rzece, poznali tzw. organizmy wskaźnikowe, które żyją w odpowiedniej klasie czystości wody – od najczystszej do najbardziej zanieczyszczonej. Zapoznali się też z tabelą określającą stan czystości wody. Uczniowie mieli również okazję pograć w różne ekologiczne zgadywanki i rebusy, np. ”ekologiczny pajączek”. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. Piękna i słoneczna pogoda sprzyjała naszej wyprawie. Nieco zmęczeni, ale zadowoleni i dotlenieni wróciliśmy do szkoły.

          Urszula Burtan

             


                     III Warsztaty Ekologiczne w EKOSKOPIE – kl. 5 b            

          24 marca uczniowie kl. 5 b wraz nauczycielkami, Panią U. Burtan i Panią G. Kafel, odwiedzili interaktywną pracownię Podkarpackiego Centrum Edukacji Ekologicznej, aby zrealizować kolejne warsztaty ekologiczne. Temat zajęć: „Świat owadów”. Tradycyjnie zajęcia poprowadził  Pan Maciej Kunysz i Pani Kasia Ruszała. Odbyliśmy niesamowitą podróż po królestwie owadów. Pan Maciej zdradził nam sekrety tych niewielkich stworzeń, które żyją dosłownie wszędzie. Mijamy je, przechodząc przez łąki, lasy czy parki. Na nielubiane do tej pory zwierzęta spojrzeliśmy zupełnie innym okiem. Podsumowaniem naszej wyprawy niech będzie stwierdzenie uczniów: „ale fajnie, że tu przyszliśmy”.

          Urszula Burtan

               


          II Warsztaty Ekologiczne w EKOSKOPIE – kl. 6 a

          17 marca uczniowie kl. 6 a wybrali się do interaktywnej pracowni Podkarpackiego Centrum Edukacji Ekologicznej na warsztaty ekologiczne. Temat zajęć: „Życie w kropli wody – zajęcia z mikroskopowania”.  Zajęcia prowadził niestrudzony Pan Maciej Kunysz, który bardzo ciekawie opowiadał co można znaleźć w wodzie    z naszego Wisłoka. Dzielnie pomagali mu  wolontariusze z Włoch, Hiszpanii i Francji. Jak poprzednio, te warsztaty również były prowadzone  w języku polskim i angielskim metodami aktywizującymi grupę, które łączą naukę z zabawą. Radośni i pełni nowych doświadczeń wróciliśmy do szkoły.

          Urszula Burtan

           


           Lekcja historii w kinie 

           

           

           

          W dniu 12 marca 2014 roku uczniowie klasy 4a wraz z wychowawczynią udali się do kina Helios na film pt.”Pan Peabody i Sherman”. Główny bohater niezwykły pies Pan Peabody i jego również niezwykły podopieczny Sherman wyruszają w podróż w czasie, odwiedzają Starożytny Egipt, antyczną Troję, Francję za czasów Rewolucji i Florencję  w czasie gdy Leonardo da Vinci maluje sławny obraz Mona Lisa. Historia bezustannie depcze im po piętach, a efektem jest wielka przygoda i  dawka humoru oraz niezapomniana lekcja historii. Po seansie filmowym, pełni wrażeń szukaliśmy wiosny na rzeszowskich Bulwarach …przyjdzie na pewno.

                                                                                                            

           Małgorzata Merklinger

           

           

           

           


          Ekologiczne warsztaty kl. 4 a w EKOSKOPIE 

          W dniu 10 marca uczniowie kl. 4 a wzięli udział w  ekologicznych  warsztatach w pracowni interaktywnej Podkarpackiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Tematem zajęć było: „Fascynująca nauka – proste eksperymenty naukowe”. Zajęcia prowadzili edukatorzy Stowarzyszenia „EKOSKOP” i wolontariusze z Włoch, Hiszpanii i Francji. Warsztaty prowadzone były w języku polskim i angielskim metodami aktywizującymi grupę. Łączyły naukę z zabawą, można więc było nie tylko dowiedzieć się różnych ciekawych rzeczy, np. jak przekłuć nadmuchany balon żeby nie pękł lub jak z cytryny i drucików stworzyć baterie. Była to również okazja, by poćwiczyć w praktyce język angielski. Wszystkim uczestnikom zajęcia bardzo się podobały  i bardzo chętnie jeszcze raz odwiedzą Stowarzyszenie „EKOSKOP”.

          Urszula Burtan

             


            Lekcja kynoterapii w kl.6 c 

          W dniu 14. 02. 2014r.  uczniowie z klasy 6c byli w sali rekreacyjnej na lekcji "Poprawnego witania się z psem". W spotkaniu uczestniczyły dwa pieski rasy labrador: jeden Daffy- goldenretriver i Milka- retriver, a prowadziła zajęcia ich Pani właścicielka i zarazem treserka.
          Podczas spotkania uczniowie uczyli się poprawnego i bezpiecznego witania z obcym psem. Najpierw podchodzili do psa powoli, dawali mu się obwąchiwać, a na końcu częstowali go karmą. Potem były rozmowy na temat psich zachowań i zabawy z Daffyim i Milką. Pieski były bardzo przyjazne i ufne, co widac na załączonych zdjęciach ze spotkania.
          Cała klasa była bardzo zadowolona i chętnie by jeszcze uczestniczyła w takich zajęciach.
          Było to ciekawe doświadczenie dla uczniów i pełne wrażeń.
          wych. Małgorzata Bębenek
          uczniowie kl. 6c: Marcin Grodzicki
          Julia Pietraszek

           

           


           Ekowalentynki


          W dniu 14 lutego 2014 r., w Walentynki,  uczniowie klasy 6 a wraz z wychowawczynią wzięli udział w akcji "Kocham recykling". W jej ramach można było zamienić stare i zużyte baterie na lizaki - czerwone serduszka. To oczywiście tylko symbol, ale bardzo ważny. Pokazuje bowiem, że nasza troska o środowisko może i powinna składać się z takich drobnych, codziennych nawyków. W szkole baterie są zbierane od dawna, dlatego nasz udział był oczywisty i przebiegał sprawnie.
          W Rzeszowie akcja prowadzona była od godz. 11:00, w holu głównym Podziemnej Trasy Turystycznej (Rynek 26). Rzeszowska edycja EkoWalentynek organizowana była przez Stowarzyszenie „EKOSKOP” oraz Związek Międzygminny „Wisłok”. Czekamy na kolejną edycję.

           

           Urszula Burtan

          więcej zdjęć


           

           Dyskoteka Wlentynkowa  kl. IV - VI

          W czwartek, 13 lutego 2013 r. w godzinach popołudniowych w naszej szkole odbyła się dyskoteka Walentynkowa dla uczniów klas IV-VI. Jak zawsze zabawa była świetna. Sala była pięknie udekorowana czerwonymi balonikami, tęczowymi materiałami, a swiatła kolorowe dodawały nastroju do zabawy.Uczniowie bawili się w rytm muzyki przygotowanej przez profesjonalnego DJ.

          Podczas zabawy SU przeprowadził KONKURS NA NAJLEPIEJ BAWIĄCĄ SIĘ KLASĘ oraz KONKURS NA NAJBARDZIEJ ORYGINALNE PRZEBRANIE.

          Tytuł najlepiej bawiącej się klasy zdobyła klasa VI b, drugie miejsce klasa IV c, zaś trzecie klasa V a.

          W konkursie na najbardziej oryginalne przebranie zwyciężyła Lilianna Grot z klasy V a, drugie miejsce zajęła Julia Miler - Kuciapa z klasy IVc, a trzecie miejsce Nikola Pelc z klasy V b. Ostatnim punktem programu było wybranie króla i królowej balu. Decyzja była bardzo trudna. Po długich debatach i przy gromkich brawach zgromadzonych osób jury wybrało królową balu oraz króla balu.

          Tytuł Królowej Balu otrzymała Wiktoria Jaremko z klasy V b, zaś Króla Balu Patryk Wywrocki z klasy V b.

           Pani Dyrektor Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz wręczyła równiez dyplomy dla najsympatyczniejszego ucznia.

          Był to miły i niezapomniany wieczór zabawy.

          Halina Kosik, Paulina Nieć

          Małgorzata Bębenek

           

           

          więcej zdjęć <<

           


          „Księżniczka na ziarnku grochu”

                      10 lutego 2014 roku uczniowie klas V-tych pod opieką wychowawców obejrzeli w Teatrze Nowym w Rzeszowie przedstawienie pt.: „Księżniczka na ziarnku grochu”. Spektakl przedstawia w zabawnej formie znaną dzieciom bajkę, ilustrowaną pięknymi strojami i bardzo ciekawą oprawą muzyczną.

          Aktorzy TN mieli pierwszą w tym sezonie okazję zderzenia się z najtrudniejszym i najbardziej wymagającym widzem – dzieckiem. Uczniowie wyszli z teatru zachwyceni spektaklem, pełni wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Dzieci bardzo chętnie odwiedzą Teatr Nowy na kolejnej przygotowanej dla nich premierze.

          Magdalena Stępniak

                   


           

           Lekcja filmowa w kinie "ZORZA". Spotkanie ze sztuką... 

          W dniu 17 stycznia 2014r. uczniowie klas 4a, 4c, VIa, VI c wybrali się z wychowawcami na lekcję filmową do kina "ZORZA".  W trakcie spotkania dzieci poznały historię filmu, tajniki jego powstawania, sposoby animacji itp.

          Prowadzący przedstawiał ciekawostki z biografii znanych gwiazd i zadawał zagadki.

          Potem odbyła się projekcja filmu "Podróże Guliwera".

          Klasa VI c po lekcji filmowej udała się z wychowawczynią p. M.Bębenek do WDK na wystwę fotografii, a nastepnie do Galrii Sztuki - Milenium Hal na wystwę malarstwa współczesnego oraz na spotkanie z artystą malarzem J. Hazuką, który tworzy monumentalne obrazy naszego miasta. Uczniowie mogli w pracowni zobaczyć jak powstają  jego prace oraz porozmawiać z artystą.

          Był to dzień pełen wrażeń!

          Małgorzata Bębenek

          << więcej zdjęć

           


           

               Rozstrzygnięcie I Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego    

           „Wakacyjne wędrówki z aparatem – Rzeszów i Podkarpacie moje okno na świat”

          W dniu 14 stycznia 2014 r. odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i nagród dla laureatów konkursu. Program spotkania obejmował część oficjalną (z udziałem zaproszonych gości), artystyczną (przygotowaną przez uczniów naszej szkoły) i praktyczną (warsztaty z języka angielskiego). Wystawę prac nagrodzonych w konkursie „Wakacyjne wędrówki z aparatem” można obejrzeć w dniach 20.01. – 01.02.2014 roku w holu na parterze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego przy ul. Cieplińskiego w  Rzeszowie.

           

          Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.

                                                                                              Koordynatorzy: 

          Urszula Burtan 

          Anna Giermata 


           

          Między nami kobietkami.. spotkanie dla dziewczynek klas szóstych.

          Dnia 7 stycznia 2014 r. uczennice klas VI wzięły udział w kolejnej edycji programu edukacyjnego dla dziewcząt „Między nami kobietkami”, który omawia przemiany i problemy wieku dojrzewania. Prelegentem była pani Barbara Zapała, przedstawiciel Działu Edukacji i Profilaktyki firmy Procter & Gamble. Wszystkie uczestniczki spotkania otrzymały pakiet zawierający broszurkę ,,Między nami kobietkami” wraz z próbkami produktów sanitarnych oraz kalendarzyk menstruacyjny. 

          Urszula Burtan


           Jest taki dzień…

                    20 grudnia w klasie V b wszyscy czuli atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W tym dniu dzięki zaangażowaniu dzieci i rodziców odbyła się Wigilia klasowa. Po wspólnych życzeniach i łamaniu się opłatkiem nastąpił świąteczny poczęstunek. Na zakończenie miłego spotkania uczniowie wraz z wychowawczynią wspólnie kolędowali, na organach akompaniował im uzdolniony muzycznie uczeń -  Mikołaj  Chlebowicz.

          Joanna Marut

                              


           *Wigilia klasowa - IV a 

          20 grudnia już od samego rana klasa 4a rozpoczęła przygotowania do uroczystego spotkania z okazji zbliżającej się wigilii. Stół został pięknie udekorowany i w podniosłej atmosferze rozpoczęło się świętowanie. Były życzenia oraz wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie na skrzypcach absolwentki naszej szkoły Oli Kuligi. Składamy podziękowania rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

          Małgorzata Merklinger

          więcej zdjęć<<


          * Wigilia klasowa - VI c 

          Dzień 20 grudnia 2013r., to świąteczny dzień w naszej klasie.

          Wszyscy uczniowie zgromadzili się z wychowawczynią w przystrojonej sali, z choinką, białymi obrusami i gałązkami świerkowymi na stołach. W sali roztaczał się zapach wspaniałych ciast, ciasteczek i pierników przygotowanych przez dzieci, rodziców.

          Najpierw składaliśmy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem. Potem kosztowaliśmy przyniesione potrawy, a na końcu wspólnie śpiewaliśmy radosne kolędy...

          To była nasza wspaniała i zarazem ostatnia Wigilia w tej szkole.

          Do siego Roku! ...

          Małgorzata Bębenek

          więcej zdjęć <<

           


          * Wigilia w klasie V c 

          20 grudnia 2013 roku, tuż przed przerwą świąteczną, odbyło się spotkanie wigilijne w klasie Vc. Już po raz drugi świętowaliśmy wspólnie – uczniowie, rodzice, wychowawczyni. W tym roku naszą uroczystość uświetnił koncert kolęd, wykonany przez dwie uczennice naszej klasy: Martynę Łanię (wiolonczela) i Karolinę Bierut (skrzypce). Następnie wszyscy przełamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Na stole pojawiły się tradycyjne potrawy: barszcz czerwony, pierogi ruskie i z kapustą oraz słodkie przysmaki.

          W świąteczny nastrój wprowadziło nas również wspólne kolędowanie.

          Spotkanie upłynęło w miłej, świątecznej atmosferze i zostanie w naszej pamięci, a wszystkie dobre słowa i życzenia się spełnią.

          Magdalena Stępniak

           

          więcej zdjęć<<


          Experymentarium

           

          W piątek 20 grudnia na zaproszenie pani Urszuli Burtan i pani Grażyny Kafel uczniów klasy IV c odwiedził pan Paweł Pasterz. Jest on pomysłodawcą projektu „Projekt 3Z NUMER JEDEN – Szkolne Centra Nauki”, autorem i gospodarzem Radiolatorium - audycji Polskiego Radia Rzeszów. 3Z w nazwie oznaczają Zobacz, Zbuduj, Zarejestruj. Główną ideą projektu jest samodzielna, twórcza praca uczniów przy wykonywaniu modeli, pomocy i urządzeń. Ważne jest działanie w grupie, wspólne rozwiązywanie problemów technicznych, nabywanie umiejętności manualnych, tworzenie dokumentacji i rejestracja oraz prezentacja wyników badań. Podczas krótkich zajęć pokazał uczniom jak z kawałka papieru wykonać śmigłowiec i zachęcił ich, by spróbowali. Wszyscy chętnie podjęli wyzwanie. Przygotowywanie modeli nie wymaga od dziecka znajomości fizyki, chemii, zawiłych wzorów, a jedynie otwartości na otaczający świat i dociekliwości. Te krótkie zajęcia spowodowały, że uczniowie wykazali się pomysłowością i twórczą inwencją. Zastanawiali się, jak udoskonalić swój model, jakich użyć materiałów. Budując swój eksponat rozwijali umiejętności manualne. Zacieśniali przy tym więzi i uczyli się współpracy w zespole.

          Urszula Burtan, Grażyna Kafel

           


          Wigilia w klasie VI a

          W dniu 18 grudnia 2013r. uczniowie klasy VI a zebrali się w sali nr 17, aby po raz ostatni obchodzić wigilię klasową w murach swojej szkoły. Wszystkim zależało na tym aby na długo pozostała ona  w ich pamięci . Na tę wyjątkową uroczystość uczniowie i rodzice przygotowali wiele smacznych potraw ( dominowały ciasta). Jak nakazuje tradycja przed posiłkiem wszyscy bez  wyjątku przełamali się  opłatkiem i złożyli sobie  życzenia. Po pięknych i szczerych życzeniach uczniowie usiedli do stołu i spróbowali przygotowanych dań. Szybko minął czas w miłej i sympatycznej atmosferze. Wspólną fotografię uczniowie wstawią w ramki i postawią na swoich biurkach, by pamiętać o tej wspaniałej wigilii, która wypełniła ich  serca i rozjaśniła im twarze.

          Urszula Burtan


          Wigilia w szkole też może być atrakcyjna

               Klasa IVc zaplanowała swoją wigilię w ostatnim dniu nauki – w piątek 20 grudnia. Od samego rana pełną parą ruszyły przygotowania. Wszyscy starali się pomagać, a nic tak przecież nie zbliża, jak przedświąteczne zajęcia: dekorowanie sali, nakrywanie do stołu, krojenie ciasta. Efekt wspólnej pracy był zachwycający: sala wypełniona pięknymi zapachami i kolorami. Świąteczna atmosfera zagościła u nas na dobre, także dzięki pięknym melodiom kolęd i pastorałek, migotliwej czerwieni światełek, barwnie przystrojonej choince.

               Wigilię rozpoczęła chwila skupienia i refleksji podczas czytania fragmentu Ewangelii św. Łukasza przez Maksa. Potem najbardziej wzruszający moment – łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Nikt nie pamiętał o kłótniach i konfliktach. Magiczny nastrój sprawił, że w niepamięć poszły zadawnione spory i drobne niesnaski. Na stole pojawiły się tradycyjne potrawy: barszcz czerwony z uszkami przygotowany przez rodziców Wiktorii Wcisło, pierogi ruskie oraz pierogi z kapustą i grzybami przyrządzone przez rodziców Kacpra Bąka i Wiktorii Mikulskiej, serniki upieczone przez babcie Julii Miler-Kuciapy i Hani Kroczek oraz ślicznie udekorowane pierniczki zrobione przez Julkę Kuciapę, a wszystko niesamowicie smaczne.  

              Nie obyło się bez kolędowania. Naszą klasową wigilię uświetniła uczennica klasy VaLilka Grot. Wszyscy z podziwem słuchali śpiewanych pięknie przez przez nią kolęd i pastorałek. W pamięć zapadła nam także piosenka religijna ułożona przez Kingę Zając.

          Małgorzata Wójtowicz

           

          Więcej zdjęć


            Bajeczny świat ozdób choinkowych

               W dniu 19 grudnia klasa IV c uczestniczyła w wycieczce do wytwórni bombek. Uczniowie obserwowali poszczególne etapy wytwarzania tych ozdób: ogrzewanie szklanej rurki, wydmuchiwanie w formie odpowiedniego kształtu, srebrzenie, malowanie i ozdabianie brokatem. Podziwiali ozdoby choinkowe zgromadzone na paletach. Największe zainteresowanie wzbudził proces formowania szkła, które pod wpływem bardzo wysokiej temperatury zmienia swoje właściwości  i robi się miękkie.

              W rzeszowskiej wytwórni powstaje szeroki asortyment ozdób o różnych rozmiarach i kształtach. Bajecznie kolorowe cudeńka można podziwiać na firmowej wystawie. Na pożegnanie wszyscy otrzymali bombki ze swoim imieniem, a niektórzy kupili ozdoby z dedykacją dla najbliższych. Potem na uczestników wycieczki czekała kolejna atrakcja - wizyta w McDonald’s.  

             Było przyjemnie i wszyscy się świetnie bawili. Po powrocie do szkoły uczniowie jeszcze przygotowali salę do wigilii klasowej.

          Małgorzata Wójtowicz

          Więcej zdjęć


                                                             http://www.sadurski.com/bozenarodzenie/gify/bombka1.gif   "Bombkowa” wycieczka klasy 4a 

          11 grudnia 2013 roku klasa 4a wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Merklinger  oraz  p. Urszulą  Burtan i p. Grażyną Kafel odwiedziła Muzeum Bombki Choinkowej  w Nowej Dębie. Pod opieką przewodnika oglądaliśmy stanowiska z choinkami z różnych części świata i epok, podziwialiśmy setki unikatowych i niepowtarzalnych ozdób. Obejrzeliśmy cały proces wyrobu ozdób choinkowych oraz pracownię z ich ręcznym malowaniem. Dużym przeżyciem była możliwość samodzielnego ozdabiania bombek na  warsztatach artystycznych.

                                             

          Pięknym ukoronowaniem wycieczki były bombki z imieniem dla każdego uczestnika wycieczki. Powiesimy je na naszych choinkach!

          Małgorzata Merklinger


            Jak powstają bombki choinkowe?

          W dniu 10 grudnia 2013 roku klasa V c pod opieką wychowawczyni odwiedziła Wytwórnię Bombek Choinkowych w Rzeszowie. Uczniowie poznali proces wytwarzania bombek i sposoby ich zdobienia. Dzieci przekonały się, że cały proces wyrobu i ozdabiania dekoracji choinkowych odbywa się ręcznie. Każdy uczeń otrzymał bombkę, podpisaną jego imieniem.

          Wycieczka do Wytwórni Bombek była ciekawym doświadczeniem i wprowadziła dzieci w świąteczny nastrój.

          Magdalena Stępniak

          więcej zdjęć <<

           


                Mikołajkowa wycieczka kl.6c do teatru 

           

          Dnia 5 grudnia uczniowie klasy 6c w ramach "Mikołajek" wybrali się do teatru W. Siemaszkowej na sztukę "Tim Talar albo sprzedany śmiech". Sztuka grana przez znanych rzeszowskich aktorów, z ciekawymi efektami dała widzom wiele przeżyć i podobała się.

          Po wyjściu z teatru klasa udała się do McDonalda na poczęstunek. W powrotnej drodze do szkoły podziwiliśmy przystrojone już świątecznie ulice naszego miasta - Rzeszowa.

          Był to mile spędzony dzień...

          Małgorzata Bębenek

          << więcej zdjęć -  kliknij w miniaturkę

           


           

           Andrzejki w klasie IV c 

               W czwartek 28 listopada klasa IV c bawiła się na zabawie andrzejkowej.   Uczniowie mieli okazję poszaleć na parkiecie w rytm muzyki, trochę się powygłupiać i popisać zdolnościami tanecznymi. Konkurs na najlepiej tańczącą parę wygrali Julka Miler-Kuciapa i Kacper Bąk. Zabawę umilały klasowe występy: pierwsze miejsce przyznano Kindze Zając, która pięknie wykonała piosenkę ze wzruszającym tekstem własnego autorstwa. Klasowemu jury spodobał się także utwór zaśpiewany przez Zuzię Wilińską i utworzone naprędce trio: Hanię Kroczek, Julkę Miler-Kuciapę i Zuzię Wilińską. Doceniono również piękną recytację Oli Kielar

                     Oczywiście, jak na andrzejki przystało, były i wróżby. Zadbali o nie sami uczniowie: Zuzia Wilińska, Wiktoria Mikulska, Natalia Pociask i Kacper Bąk, ale prawdziwą rekordzistką okazała się Hania Kroczek, która przygotowała i przeprowadziła ich aż siedem - można było wywróżyć sobie imię przyszłego męża czy żony, zawód, usłyszeć przepowiednię na najbliższą przyszłość. O poczęstunek postarali się rodzice. Dzięki nim pojawiły się na stołach ciasteczka, paluszki i różne napoje. Przemek Pańczak zabawił się w klasowego fotoreportera i zrobił mnóstwo zdjęć. 

                           Zabawa skończyła się o godzinie 19, ale  wszyscy chętnie zostaliby dłużej.

          Więcej zdjęć

          Małgorzata Wójtowicz


           

            Lekcja muzealna nt.”Rycerz, szlachcic i dama dworu.”

          W dniu 31 pazdziernika 2013 roku klasa 4a wraz z wychowawczynią p.Małgorzatą Merklinger  wybrała się do Muzeum Okręgowego na zajęcia o średniowiecznych rycerzach. Uczniowie mieli możliwość bliższego poznania epoki rycerzy i warownych zamków ,kto i w jaki sposób mógł zostać rycerzem ,ile ważyła zbroja rycerska i czy na zabawach rycerskich można było zarobić.

           

          Punktem kulminacyjnym zajęć była wielkoformatowa gra planszowa ,która dostarczyła sporej dawki emocji i dobrej zabawy ,a jednocześnie w wesoły sposób utrwaliła poznane zagadnienia .

           

          Małgorzata Merklinger

           


           Wycieczka klasy VIb do Wieliczki 

          W dniu 15 października klasa VI b pod opieką p. wychowawczyni E. Czado-Puchały, p. A. Rylskiej-Juruś i księdza B. Grzywacza udała się do Kopalni Soli „Wieliczka”. 

           

          Podziwialiśmy wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. Nic dziwnego, że pod koniec wędrowania już niektórych bolały troszkę nogi i chętnie na powierzchnię wyjechali windą.

          Jednak na długo pozostanie w naszej pamięci spotkanie ze Skarbnikiem, legenda księżej Kingi i pyszny obiad w podziemnej karczmie górniczej.

           

          Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji wycieczki.

          Ewa Czado-Puchała

          Aneta Rylska-Juruś

          ks. Bogusław Grzywacz

           


           Dzień Chłopaka w klasie Vc 

           

            

          W dniu 4 października z okazji Dnia Chłopaka klasa Vc udała się do kręgielni GALAKTYKA. Po przeszkoleniu przez instruktora rozpoczęły się zmagania o największą liczbę punktów. Komputerowy system notował wynik każdego dziecka. Nagrodą w tej rywalizacji była dodatkowa porcja pysznego ciasta upieczonego przez mamę Izy. Czas mijał bardzo szybko i trzeba było wracać do szkoły.

           

          Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji wyjścia do kręgielni.

          Aneta Rylska-Juruś

          zdjęcia <<

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 - SZKOŁA PODSTAWOWA nr 23 w Rzeszowie
      • Sekretariat - 17 748 25 50 Księgowość - 17 748 25 47 Kuchnia - 17 748 25 46 Higienistka - 17 748 25 49 Pedagog - 17 748 25 56 Biblioteka - 17 748 25 54 Kierownik gospodarczy - 17 748 25 45 Zgłaszanie rezygnacji z obiadu 17 748 25 48 fax - 17 748 25 60
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Rzeszowie, ul. Bpa. J. Pelczara 3 35-310 Rzeszów Poland
      • 8133661561
      • PKO BP O/Rzeszów 89 1020 4391 0000 6102 0187 4379
    • Logowanie