Archiwum - Konkursy i imprezy biblioteczne
- Rok szkolny 2021/2022
Pasowanie pierszoklasistów na czytelników
W dniach 8-10 grudnia 2021 roku uczniowie klas: 1a, 1b, 1c i 1d zostali uroczyście włączeni do braci czytelniczej naszej szkoły. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, dowiedzieli się, jak powstaje książka i jaka jest jej droga, aby trafiła do czytelnika. Poznali zasady, jak należy dbać o książki oraz powody, dlaczego warto czytać. Później zaznajomiły się z regulaminem biblioteki szkolnej i czytelni oraz poznały szczegółowe zasady wypożyczania i zwrotu książek w czasie epidemii koronawirusa.
Pierwszoklasiści z wielką powagą wypowiedzieli słowa przyrzeczenia i największą księgą ze szkolnej biblioteki zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę każde z nich otrzymało książkę „Pierwsze abecadło” oraz kreatywny alfabet przekazane przez Instytut Książki w ramach trwającej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” , która wspiera czytelnictwo wśród dzieci.
Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Naszym najmłodszym czytelnikom życzę ciekawych przygód w świecie książek!
Aneta Gil
Rok szkolny 2020/2021Kto czyta książki, żyje podwójnie
Umberto Eco
Nowe książki w szkolnej bibliotece
Na półki naszej biblioteki trafiły nowości książkowe: lektury oraz inne lubiane tytuły dla dzieci i młodzieży.
Przyjdź, obejrzyj i zapoznaj się z nowymi pozycjami. Zachęcam do odwiedzin i skorzystania z księgozbioru. Każdy znajdzie tu dla siebie ciekawą książkę, w której zaskoczą Cię niesamowite historie….
Zapraszam
Aneta Gil
Rok szkolny 2019/2020Wielka Liga CzytelnikówZ przyjemnością informujemy, że sześć uczennic z klas trzecich przeszło przez cały etap szkolny V edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników". Uczennice te zdobyły 10 sprawności czytelniczych uzyskując tytuł Znakomitego Czytelnika. Również przystąpiły do testu kwalifikacyjnego do etapu powiatowego konkursu uzyskując następujące wyniki:
I miejsce: Nikola Kuziara, Jagoda Sieradzka, Paulina Zielińska;
II miejsce: Julia Magdziak;
III miejsce: Karolina Machnica;
wyróżnienie: Łucja Dudek.
Zachęcamy do czytania e- gazetki pt. "Kwarantannik"- wydawanej codziennie przez organizatorów w. w. konkursu- dostępnej na stronie: https://wielkaliga.pl/kwarantannik/
Joanna Madej, Sylwia Wiśniewska, Jolanta Kondziołka
Bliżej biblioteki
4 listopada bibliotekę odwiedzili bardzo oczekiwani goście- przedszkolaki z grupy VIII z Przedszkola nr 35 w Rzeszowie. Tematem przewodnim zajęć była historia Kopciuszka. Dzieci znakomicie radziły sobie z przygotowanymi zagadkami i zadaniami. Odpowiadały na pytania, wskazywały dobre i złe cechy postaci, układały bajkowe puzzle Pomagały Kopciuszkowi oddzielając ziarna fasoli od ziarenek grochu. Dzięki przeżywanym sytuacjom poznały wiele ważnych informacji o otaczającym je świeci.
Jolanta Kondziołka
Rok szkolny 2018/2019Biblioteka zaprasza:
poniedziałek - 7.30 - 13.30
wtorek - 7.30 - 13.30
środa - 7.30 - 13.30
czwartek - 7.30 - 13.30
piątek - 7.30 - 13.30
Rok szkolny 2017/2018Czy znasz przygody Kobusia Puchatka?4 stycznia 2018 roku w bibliotece odbył sie szkolny konkurs czytelniczy dla klas trzecich "Czy znasz przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół?". Jury w składzie Aneta Dereń, Patrycja Grabiec i Jolanta Kondziołka spośród 15 uczestników wyłoniło następujących finalistów:
I miejsce: Kamila Kulasa z kl. III g, ex aequo Milena Stręciwilk z kl. III a,
II miejsce Wiktoria Cząstka z kl. III d,
III miejsce Aleksandra Szul z kl. III b.
Gratulujemy sukcesu !!!
Spotkanie autorskie17 października gościliśmy Panią Stanisławę Bełch, rzeszowską autorkę książek dla dzieci. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas III c i III d. Pani Stanisława nawiązała ciepły i serdeczny kontakt z dziećmi. Opowiadała o swoich inspiracjach do pisania książek dla najmłodszych. Przybliżyła również niektóre z przygód bohaterów dwóch cyklów opowiadań jej autorstwa "Wesołe Historie i "Snip i Kocio". W trakcie spotkania uczniowie zadawali mnóstwo pytań dotyczących bohaterów książek, również pytali o pomysły autorki na kolejne książki. Autorka chętnie odpowiadała na pytania młodych czytelników, jednocześnie zachęcając do czytania i podejmowania własnych prób literackich. Na zakończenie dzieci mogły uzyskać dedykacje z autografem od autora.
Jolanta Kondziołka
Rok szkolny 2016/2017"Najlepiej czytająca klasa"
Najlepsi czytelnicy w kategorii klas II- III :
miejsca:
1. Urszula Kłos- klasa III c
2. Aleksandra Piechota- klasa III c
3. Oliwia Kaczmarczyk- klasa III a
Najlepsi czytelnicy w kategorii klas IV- VI:
wyróżnienia:
Gabriela Dowhan- klasa IV c
Kinga Baranowska- klasa V c
Pająk Amelia- klasa V a
Wyniki szkolnego konkursu czytelniczego dla klas V-tych i V-tych
A skąd to??? Sławne cytaty:
miejsca:
1. Julia Zielińska kl.- klasa VI b
2. Emilia Świętoniowska- klasa VI d
3. Wiktor Gołda- klasa VI d
wyróżnienia:
Daria Pokrywka- klasa VI a
Mateusz Dydek- klasa VI b
Wiktoria Czerwonka- klasa V a
Alicja Sowa- klasa V a
Oliwia Znojek- klasa V c
GRATULACJE !!!
Jolanta Kondziołka
Podsumowanie konkursów czytelniczych- 16 marca 2017 r.W czwartej edycji szkolnego konkursu czytelniczego dla klas IV -tych Świat baśni wzięło udział 19 uczniów. Najlepszymi znawcami tematu okazali się:
I miejsce: Anastasia Daniel IV c ex aequo Weronika Skibicka IV b
II miejsce: Iga Sączawa IV b
III miejsce: Mikołaj Maciej IV b
Od listopada do lutego był prowadzony etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników". 10 uczniów klas II i III uzyskało sprawności czytelnicze pozwalające na udział w teście kwalifikacyjnym do Półfinału Wojewódzkiego "Wielkiej Ligi Czytelników."
Naszą szkołę w etapie wojewódzkim w.w. konkursu reprezentować będą:
Alex Krzywonos z kl. III c, Julia Kulpa z kl. III a, Patrycja Gołda z kl. II e.
Serdecznie gratulujemy!!!
Pokaż się w bibliotece!
Rok szkolny 2015/2016
Podsumowanie obchodów Światowego Dnia Książki w naszej szkole
6 maja br. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Książki, w ramach których zorganizowano konkursy i akcję „Uwolnij książkę - Bookcrossing”.
Pierwszym konkursem, którego zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody był szkolny konkurs czytelniczy dla klas V–VI ph. „Skąd my to znamy??? Sławne cytaty”. Odbył się on 21 kwietnia w bibliotece szkolnej. Kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły zmierzyło się z pytaniami sprawdzającymi znajomość tekstów z lektur oraz utworów omawianych na przestrzeni edukacji szkolnej. Wiedzę uczestników oceniało jury w składzie: p. Maria Jabłońska, p. Jolanta Kondziołka i p. Aneta Gil. Wyłoniono następujących laureatów:
I miejsce – Zuzanna Józefacka kl. Vd,
Katarzyna Jabłońska kl. VIa,
II miejsce – Nikola Turek kl. Vd;
III miejsce – Julia Trojanowska kl. VIb.
Kolejni laureaci, którzy otrzymali w tym dniu dyplomy i nagrody – to zwycięzcy konkursu „Najlepiej czytających klas” oraz „Najlepszych czytelników w klasach II-III i IV-VI”.
Na zakończenie podsumowano również akcję „Uwolnij książkę - Bookcrossing”. Czytelnicze życie zyskało 50 książek, a ich poprzedni właściciele znaleźli inną atrakcyjną lekturę.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom za udział w szkolnych obchodach
Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich!
Aneta Gil
Pasowanie na czytelnika
26 kwietnia odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych. Podczas uroczystości dzieci obejrzały montaż złożony z popularnych wierszyków Brzechwy i Tuwima, fragmentów bajek, m. in. inscenizację "Kopciuszka". Występ przygotowali uczniowie klas trzecich z koła czytelniczego oraz dzieci z klasy I e pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani M. Godniak.
Pierwszoklasiści poznali zasady korzystania z biblioteki i obcowania z książką.
Jolanta Kondziołka
Joanna Madej
"Książki naszych marzeń" - teraz czytamy więcej
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY „Świat baśni"
20 listopada br. w bibliotece szkolnej odbył się czytelniczy konkurs pod hasłem „Świat baśni”. Organizatorem była pracująca w szkolnej bibliotece – pani Jolanta Kondziołka.
Kilkunastu uczniów Szkoły Podstawowej nr 23 z klas IV zmierzyło się z pytaniami sprawdzającymi wiedzę z kręgu baśni. Uczestnicy wykazali się znajomością cech i treści baśni, jak również biografii baśniopisarzy takich jak: Charles Perrault, bracia Grimm oraz Hans Christian Andersen.
Wiedzę uczestników oceniało jury w składzie: p. Joanna Marut, p. Jolanta Kondziołka, p. Aneta Gil.
Wyłoniono następujących laureatów:
I miejsce – Bianka Kuzicka kl. IV a
Julia Stolarczyk kl. IV a
Mikołaj Walkowicz kl. IV b
Kornelia Waśko kl. IV b
Ewa Winiarska kl. IV a
Oliwia Znojek kl. IV c
II miejsce – Alicja Sowa kl. IV b
III miejsce – Julia Bednarz kl. IV c
Wiktoria Czerwonka kl. IV a
Amelia Pająk kl. IV a
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie!
Aneta Gil
Rok szkolny 2014/2015
Pasowanie na czytelnika
13 maja 2015 r. odbyło się "Pasowanie na czytelnika klas pierwszych". W trakcie uroczystości uczniowie z kl. III a uczęszczający na zajęcia koła czytelniczego przedstawili montaż słowno- muzyczny wprowadzający młodych czytelników w świat książek. Obok popularnych wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima złożył się nań informacje dotyczące właściwych zasad obcowania z książką. Na zakończenie pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę czytelnika.
Jolanta Kondziołka
....po Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich
(23 kwietnia 2015 r.)
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (ang.: World Book and Copyright Day).
Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.
W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku jeden z wydawców, zaproponował więc ustanowienie dnia książki, który w Hiszpanii obchodzony był od 1930 roku, a od 2007 roku, także w Polsce.
W 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright, której przedmiotem jest ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej.
Nie mogło więc być inaczej i w naszej szkole. W ramach licznych działań ,m.in. zostały podsumowane wyniki czytelnictwa i rozstrzygnięto cieszące się dużym zainteresowaniem konkursy:
-
Najlepiej czytająca klasa w szkole:
Klasa
Liczba wypożyczonych książek
Średnia na jednego ucznia
III a
526
20,23
III b
338
13,00
IV c
235
10,21
-
Najlepsi czytelnicy z klas II- III:
Uczennica
Klasa
Liczba wypożyczonych książek
I. Wiktoria Czerwonka
I. Alicja Sowa
III a
96
III b
96
II. Kinga Baranowska
III b
58
III. Małgorzata Lesiczka
III a
56
-
Najlepsi czytelnicy z klas IV- VI:
Uczeń
Klasa
Liczba wypożyczonych książek
I. Bartosz Ferenc
IV c
80
II. Szymon Jestal
IV c
40
III. Kacper Dowhan
IV c
29
-
Zwycięzcy konkursu plastycznego dla klas I- IV: "Wybieram bibliotekę bo...":
Uczennica
Klasa
I. Kornelia Ulman
I e
II. Zuzanna Niemiec
I e
III. Aleksandra Szeremeta
I e
-
Zwycięzcy konkursu plastycznego dla klas V- VI: "Skąd my to znamy???. Sławne cytaty":
Uczennica
Klasa
I. Natalia Rżany
V b
II. Katarzyna Jabłońska
V a
III. Paulina Rabczak
VI b
Uczestnikom i zwycięzcom rywalizacji serdecznie gratulujemy wiedzy i prezentacji swoich umiejętności.
Jak co roku w plebiscycie wybraliśmy najpopularniejszych Waszych bohaterów książkowych- szczegóły na plakacie. Czy wyniki Was zaskakują?:
Jolanta Kondziołka
Konkurs czytelniczy "Świat baśni"5 marca w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy „Świat baśni” dla klas czwartych. Dzieci uczestniczące w konkursie wykazały się świetną znajomością baśni autorstwa Andersena, Perraulta i braci Grimm, a nie było to łatwe zadanie. Jury w składzie: Maria Jabłońska, Małgorzata Haligowska i Jolanta Kondziołka wyłoniło następujących laureatów:
1. Szymon Jestal kl. IV c
2. Bartosz Ferenc kl. IV c
3. Sandra Chrząszcz kl. IV a
3. Nikola Turek kl. IV d
Gratulujemy odniesionego sukcesu!
Jolanta Kondziołka19 listopada kilkadziesiąt książek przeszło z rąk do rąk czytelników naszej szkoły. W ramach dorocznej akcji "uwalniania książek" (bookcrossing) każdy mógł przynieść przeczytane książki i wymienić je na inne.Jolanta KondziołkaAKCJA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Rok szkolny 2013/2014
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Wyniki konkursu czytelniczego dla klas czwartych
3 marca w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy „Świat baśni” dla klas czwartych. Zadaniem uczestników było wykazanie się znajomością wybranych baśni autorstwa Andersena, Perraulta i braci Grimm. W konkursie uczestniczyło czternaścioro uczniów. Jury w składzie: Maria Jabłońska, Ewa Winiarska i Jolanta Kondziołka wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce: Agata Dusza kl. IV a
II miejsce: Aleksandra Kamycka kl. IV a
III miejsce:. Anna Nawrot kl. IV a
Serdecznie gratulujemy!
Jolanta Kondziołka
Konkursy biblioteki z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia4 grudnia 2013 r. w wyróżniono dyplomami i nagrodami laureatów konkursów, których bohaterem był Pluszowy Miś.W konkursie plastycznym wzięło udział 53 dzieci z klas drugich. Zwycięzcami zostali:I miejsce: Jadwiga Karnas II b i Alicja Sowa II b,II miejsce: Wanessa Bednarz II c i Nikola Paściak II a,
III miejsce: Fabian Odój II a i Jan Piotowski II b.W konkursie krasomówczym dla klas drugich spośród 9 uczestników najlepsze wyniki uzyskali:
I miejsce: Amelia Sadłowska II b,
II miejsce: Wioleta Wolska II a,
III miejsce Wiktoria Czerwonka II a.Wyróżnienia: Katarzyna Czaja II b , Aleksandra Ślęzak II b, Ewa Winiarska II b.
W konkursie czytelniczym: „Czy znasz przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół ?” wzięło udział 27 uczniów z klas trzecich. W konkursie zwyciężyli:
I miejsce: Oliwia Darłak III d,
II miejsce: Wiktor Gołda III d,
III miejsce Nikola Turek III d.Serdecznie gratulujemy!
Jolanta Kondziołka
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mało kto wie, że pierwszy miś maskotka powstał 109 lat temu i jest jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek. Właśnie w tym dniu niektórzy uczniowie przynieśli do szkoły swoje kochane misie, które towarzyszyły im w czasie pracy i zabawy. Z tej okazji w bibliotece szkolnej panie Grażyna Kafel i Jolanta Kondziołka zorganizowały konkursy związane z misiami - bohaterami filmów i książek. Uczniowie klas drugich wzięli udział w konkursie krasomówczym pt. „Z pamiętnika pluszowego misia” i konkursie plastycznym „Pluszowy miś – mój najlepszy przyjaciel”, natomiast uczniowie klas trzecich wykazali się wspaniałą znajomością przygód Kubusia Puchatka w konkursie „Czy znasz przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół?” Laureaci otrzymają nagrody i wyróżnienia.
Grażyna Kafel
Biblioteka ogłasza akcje!We wtorek, 29 października 2013 r. w bibliotece szkolnej zostały „uwolnione” 74 książki. To efekt corocznej akcji bookcrossingowej w naszej szkole. Każdy uczeń mógł przynieść do biblioteki swoją, przeczytaną już pozycję, a w zamian za to mógł zabrać na własność książkę pozostawioną przez kogoś innego. Najlepszymi bookcrosserami okazali się uczniowie z klasy IIa.Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.
Jolanta Kondziołka
Biblioteka szkolna ogłasza konkurs!
Rok szkolny 2012/2013Uroczystość pasowania na czytelnika
uczniów klas pierwszych
10 maja odbyło się „Pasowanie na czytelnika” dzieci klas pierwszych. W czasie uroczystości uczniowie klas trzecich z koła czytelniczego, wystawili dwa krótkie przedstawienia przygotowane pod kierownictwem nauczyciela bibliotekarza. Były to scenki wprowadzające uczniów w świat książki: „Kopciuszek” i „Urodziny Kopciuszka”.Po inscenizacji uczniowie zapoznali się z zasadami poszanowania książek i regulaminem biblioteki szkolnej. Pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy, a niektóre po raz pierwszy wypożyczyły książki w naszej bibliotece.
Jolanta Kondziołka
Więcej zdjęć
FINAŁ MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIĄŻKI
30 kwietnia odbyło się w naszej szkole uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursów związanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Książki. Zgromadzili się na nim nasi najlepsi czytelnicy, autorzy najpiękniejszych prac ilustrujących ulubionych bohaterów literackich oraz znawcy polskiej poezji i prozy. Nagrodzeni uczniowie okazali się najlepsi w konkursie czytelniczym „Skąd my to znamy? Sławne cytaty”, konkursie plastycznym „Mój ulubiony bohater książkowy” oraz ci, którzy przeczytali największą ilość książek w szkolnej bibliotece. Jednocześnie z konkursami odbyła się ogólnoszkolna akcja „Podaj książkę dalej” oraz wybór ulubionych bohaterów literackich. Uroczysty finał uświetniła swoją obecnością Pani Dyrektor Małgorzata Adamska- Jesiołkiewicz, która wręczyła laureatom pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na obchody Dnia Książki w przyszłym roku!
Joanna Marut, Jolanta Kondziołka
II edycja Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania
4 marca 2013 r. w bibliotece odbył się „II Szkolny Konkurs Pięknego Czytania” dla uczniów klas IV- VI. Każdy z 34 uczestników konkursu prezentował wylosowany tekst literacki, będący fragmentem lektury obowiązkowej, dostosowanej do wieku. Uczniowie wykazali się dużymi umiejętnościami, prezentując doskonałą dykcję i ciekawą interpretację.
Najlepsze wrażenie na jury wywarli :
Karolina Marut z kl. VI c - I miejsce
Małgorzata Frańczak z kl. VI c i Jagoda Szczęsny z kl. V c - II miejsce
Julia Bozacka z kl. IV c i Nikola Pelc z kl. IV b - III miejsce.Gratulujemy laureatkom i życzymy kolejnych sukcesów.
Jolanta Kondziołka
Konkurs pięknego czytania
W dniu 28 lutego w bibliotece szkolnej odbył się "Konkurs pięknego czytania". Wzięło w nim udział szesnaścioro uczniów. Zadaniem uczestników była prezentacja wybranych fragmentów utworów literackich. Najchętniej sięgano po książki C. S Lewisa i M. Musierowicz.
Jury w składzie: p. Maria Jabłońska, p.Jolanta Kondziołka i p. Małgorzata Wójtowicz oceniało dobór tekstu, technikę czytania (płynność, dykcję) i interpretację głosową (pauzowanie, tempo, modulację głosu oraz jego natężenie).
Laureatami zostali:
I miejsce: Liliana Grot z kl. IVc i Maria Tabisz z kl. Vc
II miejsce: Nikola Pelc z IVb i Karolina Marut z kl. VIc
III miejsce:Jagoda Szczęsny z Vc i Natalia Ziaja z VbLaureatom gratulujemy znakomitego przygotowania do konkursu.
Małgorzata Wójtowicz
ZNAWCY PRZYGÓD
NAJBARDZIEJ ZNANEGO MISIA ŚWIATA
3 grudnia 2012 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów klas trzecich: „Czy znasz przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół?”. Jury oceniało zaciętą rywalizację 18 uczestników. Zwycięzcami zostali:
I miejsce: Anna Nawrot III a,
II miejsce: Rżany Natalia III b,
III miejsce: Kornelia Koczaja III a.Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom konkursu znakomitej znajomości lektury.
-