Szkolny Konkurs Informatyczny 2023
ŚWIĘTO NARODOWE 3 MAJA
Zaproszenie na Szkolną Akademię
Serdecznie zapraszamy Dyrekcję, Nauczycieli i Uczniów
na uroczystą szkolną akademię z okazji
Święta Konstytucji 3 Maja,
która odbędzie się 28 kwietnia(piątek), w sali gimnastycznej
2 godzina lekcyjna - 8.55 - klasy I - VIII
- 2 MAJA - święto flagi
- 3 MAJA - święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Prosimy o biało-czerwone akcenty stroju w tym ważnym dniu.
Organizatorzy
2 maja 2023 r. - dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Szanowni Państwo
informujemy, że zgodnie z Kalendarzem Szkoły dzień 2 maja 2023 r. jest wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Równocześnie przypominamy, że dla rodziców uczniów z klas I – IV, którzy potrzebują zapewnienia opieki świetlicowej podczas w/w dnia świetlica szkolna będzie pełnić dyżur, tylko dla uczniów pracujących rodziców. Prosimy o zgłaszanie dzieci do dnia 25.04.2023 r. poprzez wypełnienie wniosku dostępnego na stronie szkoły, u nauczycieli świetlicy i w sekretariacie szkoły. Świetlica szkolna pracuje od godz. 6.30 do godz. 17.00. Obiady wydawane będą w stołówce szkolnej, jeżeli zapisze się powyżej 15 uczniów. Wcześniej należy dokonać wpłaty na konto.
Koszt jednego obiadu dla ucznia - 4,00zł
PKO BP O/Rzeszów nr 89 1020 4391 0000 6102 0187 4379
Dyrektor ZSP nr 5
klasy I-III w teatrze Maska
- 5
18 kwietnia uczniowie klas I - III udali się do Teatru Maska w Rzeszowie. Obejrzeli pełną wzruszeń opowieść o Emmie, która otoczona jest mocną miłością ze strony mamy. W domu panuje radość i zawsze świeci słońce. Jednak przychodzi dzień, w którym wszystko się zmienia. Pojawia się smutek, który budzi zagrożenie. Włosy mamy splątały się, nie ma w nich słońca i radości. Dziewczynka sama sobie z tym nie poradzi, ale uzyska pomoc. Pełna uczuć historia kończy się szczęśliwie. Na zakończenie Emma wraz całą publicznością śpiewa radosną piosenkę o mamie. 28 kwietnia zobaczą ten spektakl kolejne klasy młodsze naszej szkoły. Zapraszamy! Organizator: Lucyna Kędzior
Podziękowanie dla szkoły
Akcja Pola Nadziei
Nasza szkoła włączyła się w akcje Pola Nadziei, której celem jest promowanie idei hospicyjnej oraz zbiórka funduszy dla Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. W I semestrze świetlica szkolna zorganizowała zbiórkę cebulek żonkili. Jesienią dzieci pod opieką nauczycieli świetlicy zasadziły cebulki, które przepięknie zakwitły na wiosnę. W dniach 3-5.04.2023 Wolontariusze z klas I-III przy wsparciu koleżanek z kl. VIIIa zbierali pieniądze na ten szczytny cel. Zebrana została kwota 1523.23zł została przekazana Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tą wartościową akcję. Koordynatorzy: Justyna Kwoka, Katarzyna Przeździecka
Szkoła języka angielskiego Early Stage dla nauczycieli i rodziców
Drodzy nauczyciele,
przypominam o tegorocznej współpracy, którą nawiązaliśmy ze szkołą języka angielskiego Early Stage.
W ofercie szkoleń związanych z tą współpracą od października do czerwca macie możliwość zapoznać się ze szkoleniami i webinariami przygotowanymi przez metodyków Early Stage.
W kwietniu zachęcam do obejrzenia nagrania dwuczęściowego webinarium na temat gier i zabaw językowych. Janka Goleń, metodyczka Early Stage, przedstawia sposoby na łatwe urozmaicenie zajęć powtórkowych i nie tylko.
Link do nagrania: klik (TUTAJ)
Link do nagrania: klik (TUTAJ)
Drodzy Rodzice,
w imieniu szkoły Early Stage serdecznie zapraszam do zapisu i udziału w webinarium poświęconemu tematowi: kompetencje i zawody XXI wieku. Porozmawiamy o profesjach, które nasze dzieci mogą w przyszłości wykonywać, a które prawdopodobnie nawet jeszcze nie istnieją. Jak przygotować dziecko na pracę jutra? O tym opowiemy podczas naszego spotkania.
27 kwietnia, godz. 21:00
Kompetencje i zawody XXI wiekuCzy wiesz, że zawód, który będzie wykonywało Twoje dziecko, obecnie może jeszcze nie istnieć? Podobnie, jak kilka lat temu nie istniało wiele profesji, które obecnie wiodą prym na rynku pracy. Zapraszamy na rozmowę Doroty Neal – dyrektorki szkoleń i EdTech Early Stage, z Pauliną i Martą Orbitowskimi – założycielkami eduScrum (innowacyjnego narzędzia Agile), w trakcie której przyjrzą się kluczowym kompetencjom, które warto rozwijać z myślą o dobrym starcie w przyszłość. Porozmawiamy również o tym, jak mądrze wspierać dziecko w jego wyborach. Zapraszamy!
Link do zapisu na webinarium: kliknij tutaj
Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu, a także do śledzenia strony: https://webinaria.earlystage.pl/, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje o nowych webinariach rodzicielskich.
Wywiadówki – 17 kwietnia 2023 r.
Serdecznie zapraszamy Rodziców na wywiadówki, które odbędą się w następującym porządku:
Klasy I - III
16:30 – spotkanie ogólne z Dyrektorem szkoły w holu pawilonu D na parterze, po którym zapraszamy Rodziców na zebranie z wychowawcami w wyznaczonych salach.
Klasy IV - VIII
17:00 – spotkanie ogólne z Dyrektorem szkoły w holu pawilonu D na parterze, po którym zapraszamy Rodziców na zebranie z wychowawcami w wyznaczonych salach.
Apel wiosenno-świąteczny
- 24
5 kwietnia odbył się w naszej szkole apel wiosenno-świąteczny. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania Pani Wiosny, która wkroczyła do sali, witając nas piękną muzyką i wiosennymi kwiatami. Następnie uczniowie klasy III d i klas starszych wspólnie nakryli wielkanocny stół i rozmawiali ze sobą o symbolach świątecznych. Rozmowa była tym bardziej ciekawa, że występujący porównali zwyczaje polskie i ukraińskie. Całość wzbogaciły wiersze oraz śpiew i gra utworów na flażolecie.
Życzenia Wielkanocne
Kolejowe ABC klasie III d
- 8
4 kwietnia klasę III d odwiedził Rogatek i udzielił uczniom wielu rad związanych z bezpieczeństwem podczas podróży pociągiem. Zajęcia edukacyjne w ramach projektu Kampania Kolejowe ABC II zorganizowane zostały przez Urząd Transportu Kolejowego. Prowadzący zajęcia przyjechali do nas z Warszawy z bardzo bogatym wyposażeniem potrzebnym do realizacji zajęć. Dzieci poznały znaki drogowe związane z koleją, zasady poruszania się po drodze, przez którą przebiegają tory kolejowe. Z wykorzystaniem telewizora dotykowego wykonywały zadania na ekranie. Omówione zostały zasady bezpieczeństwa na dworcu kolejowym i peronach oraz w pociągu. Na koniec dzieci otrzymały materiałowe plecaczki z wyposażeniem w kamizelkę odblaskową, maskotkę Rogatka, odblaski. W naszej sali lekcyjnej zamieszkał duży Rogatek, który przypomina nam zasady bezpieczeństwa na kolei.
Uroczysty apel wiosenno-świąteczny
Uprzejmie zapraszamy Dyrekcję, Nauczycieli i Uczniów na uroczysty apel wiosenno-świąteczny, który odbędzie się 5 kwietnia (środa) w sali gimnastycznej, według następującego porządku:
2. godzina lekcyjna - 8.55 - klasy IV-VIII
3 godzina lekcyjna - 9.50 - klasy I-III
Zapraszamy!
org. Beata Chudy, Lucyna Kędzior
I Edycja Szkolnego Konkursu MAM TALENT
- 62
30 marca w naszej szkole miało miejsce prawdziwe show! Samorząd Uczniowski na czele z Przewodniczącym Filipem Pierożakiem, Oliwią Jaźwiecką i Amelią Stulin oraz Redakcją Szkolnej Gazetki „Niecodziennik” wraz z opiekunami - Panem Krzysztofem Sacałą i Panem Bartłomiejem Biedroniem zorganizowali szkolny Konkurs MAM TALENT.
Prowadzący pokazu: Filip Pierożak, Oliwia Jaźwiecka, Jagoda Sieradzka mieli w scenariuszu 17 występów, na które składały się choreografie taneczne różnego rodzaju z tańcem zespołowym, towarzyskim, z elementami akrobatyki. Było też dużo śpiewu solo i w duecie. Nie zabrakło również gry na instrumentach - gitarze, keyboardzie, pokazu iluzji oraz kabaretu.
Uczestnicy pokazu zaprezentowali swoje talenty i pasje ku fascynacji publiczności szkolnej oraz mającego na celu wyłonienie zwycięzców JURY w składzie Dyrektor szkoły Pan dr Krzysztof Warchoł, Pani Beata Chudy, Pan Witold Walawender oraz....
I Edycja Szkolnego Konkursu MAM TALENT posiadała wymiar NIEPOWTARZALNY, ponieważ na czele JURY jako Przewodniczący stanął nasz Gość Specjalny z Warszawy - Pan PRZEMYSŁAW BORKOWSKI z Kabaretu Moralnego Niepokoju, który na zaproszenie pomysłodawcy bardzo zaangażowanego w organizację Filipa Pierożaka postanowił wraz z małżonką, Panią Gabrielą Borkowską, zaszczycić naszą szkołę swoją obecnością i aktywnym udziałem w wydarzeniu!
Po występie wszystkich uczestników, w czasie kiedy JURY udało się na naradę, Filip Pierożak w kreacji Michaela Jacksona, znany już naszej szkolnej społeczności, przy aplauzie publiczności zatańczył jeden z kasowych numerów króla popu.
Po uzgodnieniu werdyktu JURY powróciło na salę, na której Publiczność również miała możliwość zagłosowania przez przygotowaną aplikację poprzez rozmieszczone na sali kody QR.
Przewodniczący JURY Konkursu Pan Przemysław Borkowski przedstawił zwycięzców I Edycji Szkolnego Konkursu MAM TALENT, którymi zostali:
PODIUM:
I Miejsce: Milena Stręciwilk – wybitna tancerka, która fantastycznie połączyła sztukę aktorską z muzyką, elementami baletu. Wspaniale przedstawiony teatr tańca rozbudził wyobraźnie i dostarczył niezwykłych emocji.
II Miejsce: Jaroslawa Leleko – piękna cza cza w wykonaniu solistki tańca towarzyskiego stanowiła ucztę dla zmysłów, piękno, kunszt i siła wyrazu artystycznego.
III Miejsce Ex aequo: Anna Kudzia i Laura Krupa oraz Alicja Radke i Julia Rudnicka
WYRÓŻNIENIE:
1. Zofia Dyląg, Karolina Sabik, Aleksandra Zając – współpraca zespołowa, pomysłowy i trudny układ choreograficzny,
2. Antoni Piejko – jedyny odważny chłopak, „jedyny rodzynek”, uratował honor męskiej części społeczności uczniowskiej,
3. Hanna Pierożak – za dokładnie odwzorowaną stylizację Lady GaGi
4. Milena Małek, Amelia Deinaka - piękna choreografia współgrająca z podkładem muzycznym i przekazem utworu,
5. Paulina Zielińska – niezwykle emocjonalny występ pełen różnorodnych i niezapomnianych emocji,
6. Laura Bytnar – wyróżnienie za własny akompaniament oraz osobowość sceniczną,
7. Amelia Sulin – niezwykle charakterystyczny głos, o wyjątkowej i poprawnej emisji,
Za udział:
1. Kinga Fill, Andżelika Zdun, Wiktoria Buczek, Amelia Nalepa
2. Oliwia Muniak
3. Anna Słoboda
4. Lena Dokukin Klara Cupryś
5. Emilia Puźniak
6. Marlena Przybyłowicz Lena Krupa
NAGRODA PUBLICZNOŚCI: Milena Stręciwilk
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy odwagi, podziwiamy za trud przygotowania, niezmordowany udział w próbach oraz talent! Wielkie brawa!
Pan Przemysław Borkowski oprócz wielu wskazówek przy ocenie uczestników konkursu, dobrych rad na przyszłość w ich dalszym rozwoju podzielił się z całą szkolną społecznością również osobistą refleksją, że swoją przygodę sceniczną zaczynał właśnie od szkolnych występów oraz, że szkoła jest czasem, którego nie należy zaprzepaścić, a wręcz przeciwnie – odkrywać swoje TALENTY i uzdolnienia.
Publiczność uczniowska nie oszczędziła naszego Gościa Specjalnego i raz po raz prosiła o wspólną fotografię bądź autograf.
Bardzo dziękujemy Państwu Borkowskim za uświetnienie i wkład w organizację i przebieg naszego MAM TALENT! Oraz za wyróżnienie swoją obecnością naszej szkoły podstawowej. Zapraszamy ponownie!
Organizatorzy i Dyrekcja SP23.
***
Przebieg I Edycji Szkolnego Konkursu MAM TALENT miał również pewne cechy niezwykłe – warto tutaj zauważyć chociażby dwie – w momencie kiedy JURY powróciło na ogłoszenie wyników, wszyscy uczniowie powstali i utworzyli spontaniczny krąg wokół JURY i uczestników konkursu, co zbudowała naprawdę niezwykłą, bliską atmosferę.
Podczas występów okazało się również, że jedna z uczestniczek, późniejsza zwyciężczyni Milena Stręciwilk miała swój fanklub koleżanek i kolegów z klasy 8a z transparentem.
***
Zwycięzcy konkursu otrzymali JEDYNE w swoim rodzaju statuetki zaprojektowane i wydrukowane na szkolnym sprzęcie w technologii 3D pod czujnym okiem p. Bartłomieja Biedronia. Serca uczestników skradły również wydrukowane dla każdego w formie breloczka Kapibary! Także dyplomy zostały zaprojektowane na zajęciach Redakcji „Niecodziennika” i wydrukowane w szkole. Rozdane zostały również ufundowane nagrody rzeczowe – zestawy rękawiczek do jazdy rowerowej, książki o tematyce historycznej, przyrodniczej, biologicznej, większe i mniejsze zestawy doniczkowych łąk kwietnych, akcenty wielkanocne i słodkości.
Organizacja takiego przedsięwzięcia nie odbyła by się również bez zaangażowania osób funkcyjnych, które świetnie wypełniły swoje zadania:
Tymon Biedroń – koordynacja głosowania publiczności i zaplecze
Miłosz Król – the best operator dźwięku
Julia Magdziak i Karolina Machnica – obsługa sceny i występów.
Na koniec pragniemy złożyć podziękowania Dyrekcji Naszej Szkoły Podstawowej na ręce Pana Dyrektora dr Krzysztofa Warchoła za otwartość i wszelką pomoc przy organizacji wydarzenia oraz za godne przyjęcie naszych Gości Specjalnych.
Organizatorzy: Samorząd Uczniowski oraz Redakcja Szkolnej Gazetki „Niecodziennik”
oraz opiekunowie p. K. Sacała, p. B. Biedroń.
Nasza szkoła organizuje
X WOJEWÓDZKI KONKURS FRAZEOLOGICZNY
„Zostań Mistrzem Słowa”
POD HONOROWYM PATRONATEM PROFESORA JANA MIODKA,
KURATORIUM OŚWIATY W RZESZOWIE
ORAZ
INSTYTUTU SZTUK PIĘKNYCH UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO
Drodzy Uczniowie!
W imieniu nauczycieli języka polskiego i biblioteki pracujących w naszej szkole serdecznie zapraszamy do udziału w jubileuszowej, X edycji konkursu, który pozwoli uczennicom/uczniom klas VI -VIII szkoły podstawowej na zaprezentowanie związków frazeologicznych w ciekawej formie.
W związku z trwającym rokiem Wisławy Szymborskiej oraz przystąpieniem naszej szkoły do projektu „Mistrzyni Szymborska” - tematyka tegorocznej edycji konkursu jest związana z życiem i twórczością noblistki. Prace plastyczne powinny prezentować wybrany cytat z wiersza Wisławy Szymborskiej lub związany z jej twórczością, życiem związek frazeologiczny.
Zapraszamy do udziału i prosimy zwrócić się po szczegółowe informacje do nauczycieli języka polskiego.
Archiwum Aktualności