Miło nam poinformować, że do drugiego etapu konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego dostały się: Wiktoria Skiba z kl. 7c oraz Laura Nachurny z kl. 8a.!
Uczennice przygotowywała p. Anna Giermata.
Miło nam poinformować, że do drugiego etapu konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego dostały się: Wiktoria Skiba z kl. 7c oraz Laura Nachurny z kl. 8a.!
Uczennice przygotowywała p. Anna Giermata.
Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV – V; temat konkursu: Napisz list do Świętego Mikołaja rozpoczynający się od słów: Drogi Święty Mikołaju, spraw, aby świat stał się lepszy…
REGULAMIN_SzkolnegoKonkursu_Moj_list_do_Sw._Mikolaja_2023.doc
Termin realizacji: Prace należy składać do swoich nauczycieli języka polskiego do 8 grudnia 2023. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czasie świątecznego apelu.
Zapraszamy do udziału w konkursie!
Organizatorzy
nauczyciele języka polskiego
Ile radości może sprawić lecący z nieba biały puch! W tygodniu dla zdrowia uczniowie klasy 1 a wspaniałe bawili się na świeżym powietrzu. Oto efekty.
Uczniowie i nauczyciele klas 2a i 2b rozpoczynając „Tydzień dla zdrowia” wykorzystali okres śnieżnej aury na zajęcia wychowania fizycznego na świeżym powietrzu. Saneczkarskie wyczyny były poprzedzone solidną rozgrzewką - bieg slalomem wkoło brzóz, ćwiczenia rozgrzewające mięśnie grzbietu oraz ćwiczenia kończyn. Na początek uczniowie naśladowali wirujące na wietrze śnieżynki, biegali po własnych śladach oraz wykonali szereg ćwiczeń ogólnorozwojowych. Zabawy w plenerze były zróżnicowane, oczywiście nie zabrakło też wyścigów par saneczkowych. Wszyscy zmęczeni zabawami na śniegu, ale bardzo zadowoleni wrócili do zajęć w szkole. Już niedługo na prośbę uczniów powtórzymy takie zajęcia.
Agata Kurek-Amarowicz, Joanna Madej
Klasy 1a, 1b, 1c i 1d uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko tego dnia, przyniosło do szkoły swojego ukochanego przyjaciela-misia.
Uczniowie zostali zaproszeni do wspólnej zabawy w misiowej krainie.
Dzieci poznały historię święta, uczestniczyły w porannej misiowej gimnastyce, układały puzzle, śpiewały misiowe piosenki i układały imiona misiów z rozsypanych liter.
Ten dzień był pełen radości i wspólnej zabawy.
Zapraszamy do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Stroików Świątecznych - XI edycja „Stroiki i Aniołki na świątecznym stole”. Wszystkie szczegóły znajdują się w regulaminie konkursu.
Organizatorzy: Agata Kurek-Amarowicz, Małgorzata Tracz, Klaudia Skrzypak-Ziarnik
16 listopada 2023 r. uczniowie klasy IV a wzięli udział w zwiedzaniu rzeszowskich podziemnych korytarzy. Klasowa wycieczka była wspaniałą okazją do zapoznania uczniów z dawną historią i kulturą naszego miasta. Każdy rzeszowianin powinien zobaczyć co kryje się pod miastem, a dokładnie pod Starówką! Są tam głębokie, nawet dwupoziomowe lochy, które liczą ponad 369 m długości. Najniżej położona piwnica znajduje się na głębokości 9 m, a najwęższym miejscem są Lochy Tatarskie o szerokości 70 cm! Rzeszowskie Piwnice kryją wiele legend, sekretów i tajemnic. Uczniowie byli zachwyceni, gdyż formuła zwiedzania okraszona została licznymi eksponatami, zagadkami, hologramami oraz interaktywnymi grami. Po intensywnej dawce wiedzy, wycieczkę zakończył spacer ulicami Rzeszowa oraz obiecane ciasteczko w cukierni :) Wyjście klasy odbyło się w ramach pedagogicznej innowacji, pt. „Moja mała Ojczyzna” realizowanej przez p. Małgorzatę Bębenek i p. Patrycję Rybarską.
Do niecodziennej lekcji historii zostali zaproszeni uczniowie klas piątych. Na „ucztę” przy ambrozji i nektarze, przybyli m. in. Zeus, Atena, Ares, Hera, Posejdon, Demeter, Hades i inni mitologiczni greccy bogowie. Piątoklasiści zadbali o najdrobniejsze szczegóły, a ich kreacji i wiedzy o mitach nie powstydziłby się prawdziwy mieszkaniec Olimpu.
Patrycja Rybarska – nauczyciel historii
W dniu 21 listopada 2023 roku uczniowie klasy II a uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Majsterkowo” organizowanych przez sklep Castorama w Rzeszowie. Celem warsztatów było rozbudzenie w uczniach pasji do majsterkowania, pobudzenia wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych oraz umiejętności pracy w grupie. Na początku spotkania uczniowie dowiedzieli się o ważnych informacjach o drewnie i sposobach jego przetwarzania. Potem wykazali się znajomością na temat przedmiotów, które można zrobić z drewna. Po krótkim instruktarzu o sposobie wykonania pracy oraz zachowania bezpieczeństwa w czasie pracy z młotkiem, gwoździem i nożyczkami uczniowie przystąpili do działania. Dzieci miały okazję poznać niezwykle popularną i twórczą metodę projektowania obrazów z nici – String Art, za pomocą której przygotowały przepiękną świąteczną dekorację - choinkę.
Uczniowie pod czujnym okiem specjalistów i nauczycieli opiekunów zabrali się do pracy. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał fartuch, kawałek drewnianej płyty, taśmę młotek, malutkie gwoździe, szablon z motywem choinki, klej, nożyczki, kolorowe nici. Zadanie nie było łatwe. Najpierw trzeba było papierowy szablon równo ułożyć na drewnie i przykleić taśmą do deseczki, następnie w wyznaczone miejsca – kontury rysunku wbić gwoździki, tak by stworzyć za ich pomocą konturu choinki. Gdy wszystkie gwoździki zostały już wbite, należało ostrożnie wyciągnąć papierowy szablon i zacząć tworzyć swoją dekorację. Wystarczyło przywiązać końcówkę nici supełkiem do gwoździka, a następnie za jej pomocą zahaczać o kolejne gwoździe, nawijając nić na ich główki. W ten sposób powstawał kontur szablonu. Wykonanie takiej pracy wymagało dużo ostrożności i cierpliwości, ale efekt końcowy był zadowalający i własne obrazy z nici bardzo cieszą uczniów, dlatego warto było podjąć się tego wyzwania.
Na koniec spotkania był poczęstunek. Każde dziecko otrzymało też drobny upominek – kolorowe kredki i ołówki oraz dyplomy za wspaniale wykonane obrazki. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom i już nie mogą doczekać się kolejnych zaplanowanych zajęć. Dziękujemy za miłe przyjęcie naszych uczniów.
Agata Kurek-Amarowicz
11. listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia upamiętniamy bohaterstwo naszych przodków oraz wyrażamy wdzięczność za to, że możemy żyć w wolnym kraju.
20 listopada 2023r. przedstawiciele naszej szkoły pod opieką pana dyrektora dr. Krzysztofa Warchoła oraz nauczycieli przygotowujących Marii Jabłońskiej, Patrycji Rybarskiej oraz Witolda Walawendra mieli okazję zaprezentować się w montażu słowno-muzycznym przygotowanym z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie, poprzez wcielenie się w sylwetki najwybitniejszych postaci tego okresu, zabrali mieszkańców Domu Seniora w "Podróż przez historię..." od czasów księcia Mieszka I do Józefa Piłsudskiego. Wystąpienia młodych aktorów uświetniła oprawa muzyczna szkolnego chóru, dzięki któremu mogliśmy wspólnie odśpiewać pieśni legionowe, zagrzewające do walki naszych przodków.
Maria Jabłońska
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia już za nami. 13. edycja odbyła się 17 listopada 2023 r. i miała na celu przypomnienie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest wspaniałą okazją do powtórzenia i nadrobienia zaległości „tabliczkowych”. W akcji uczestniczą zarówno uczniowie jak i dorośli, którzy mogą dać przykład – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. Na terenie naszej szkoły można było spotkać Patrole Egzaminacyjne oraz komisje do których ustawiały się kolejki chętnych uczniów i dorosłych w celu sprawdzenia swoich umiejętności. Nasze Patrole nie poprzestały na egzaminowaniu tylko środowiska szkolnego, ale również grupa uczniów udała się do galerii, aby sprawdzić umiejętności mnożenia pracowników sklepów, Urzędu Miasta oraz mieszkańców Rzeszowa. Zadany egzamin potwierdzony został otrzymaniem odznaki Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz słodkiej niespodzianki.
Gratulujemy wszystkim odznaczonym i odważnym, którzy dołączyli do wspólnej zabawy!
Naszym dzielnym egzaminatorom z klas siódmych dziękujemy za pracę.
Serdecznie zapraszamy Rodziców
na wywiadówki, które odbędą się w dniu
20.11.2023 (poniedziałek)
w następującym porządku:
Klasy I- III
godz. 16:30 – spotkanie z wychowawcami w salach
Klasy IV- VIII
godz. 17:30 – spotkanie z wychowawcami w salach
„Bezpieczna szkoła Krokodylka Tirka” to ogólnopolski projekt informacyjno - edukacyjny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, który zorganizowany jest przez Państwową Inspekcję Ruchu Drogowego i Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
W dniu 14 listopada 2023 r. w naszej szkole gościł w roli głównej Krokodylek Tirek oraz Inspektor Ruchu Drogowego, który poprowadził zajęcia teoretyczne. Uczniowie klas I-III mieli okazję poprzez zabawę poznać i utrwalić podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz przepisy obowiązujące na drogach i stali się świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Uczniowie otrzymali prezenty – kamizelki i worki odblaskowe oraz inne artykuły odblaskowe niezbędne do uczestnictwa w ruchu drogowym.
Koordynator: Agata Kurek-Amarowicz
Początkiem miesiąca ogłosiliśmy w naszej szkole TYDZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA. Z tej okazji, w dniu 6 listopada 2023r. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował kiermasz zdrowych śniadaniowych przekąsek. Uczennice sprzedawały różnego rodzaju wypieki domowe, takie jak: babeczki, ciasteczka, rogaliki, brownie oraz kulki mocy. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem, za co bardzo dziękujemy. Środki zebrane podczas kiermaszu zostały przekazane na działalność Samorządu Uczniowskiego. Aby zapamiętać, jak ważną rolę odgrywa spożywanie zdrowego śniadania, zachęcamy do obejrzenia gazetki znajdującej się w głównym holu szkoły na tablicy SU.
10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia prezentująca program historyczno-artystyczny, który został wzbogacony nieprzeciętną oprawą muzyczną. W uroczystościach wzięli udział: Dyrektor Szkoły dr Krzysztof Warchoł, p. Dyrektor Magdalena Grzeszczak, p. Dyrektor Krzysztof Sacała, wychowawcy, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie klas 1-8. Uczniowie pod przewodnictwem p. Witolda Walawendra wykonali program muzyczny, w którym szczególną rolę odegrał chór szkolny składający się z uczennic naszej placówki. Wszyscy zebrani wspólnie z chórem odśpiewali pieśni legionowe, które zagrzewały do boju o niepodległość naszych dzielnych przodków. Odpowiedzialne za przygotowanie programu historyczno-artystycznego były panie Maria Jabłońska i Patrycja Rybarska. Młodzi adepci sztuki teatralnej z wielkim zaangażowaniem zaprezentowali sylwetki polskich bohaterów narodowych oraz przedstawili burzliwe losy naszej ojczyzny.
To wyjątkowe święto zostało również uczczone symbolicznym odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego”. Wszyscy uczniowie wraz z pracownikami szkoły o godzinie 11:11 wykonali hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym kolejny raz włączyli się do akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody za piękny przykład patriotyzmu.
Szanowni Państwo,
W ramach projektu UNICEF (ASA), w którym bierze udział nasz szkoła, oferowany jest dostęp do bezpłatnych konsultacji prowadzonych przez specjalistów, takich jak: psychiatrzy, psychoterapeuci, psycholodzy kliniczni, pedagodzy specjalni oraz asystenci kulturowi. Konsultacje będą prowadzone od 13 listopada do 9 grudnia bieżącego roku. Pula dostępnych konsultacji jest ograniczona, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Konsultacje są dostępne dla między innymi dla rodziców i opiekunów naszych uczniów. Mogą z nich skorzystać tylko szkoły i przedszkola zakwalifikowane do projektu. Podczas konsultacji można porozmawiać z specjalistą na temat niepokojących zachowań dzieci, relacji z dziećmi, trudnych emocji i podobnych kwestii.
Warto zaznaczyć, że konsultacje są anonimowe, a do ich zapisania niezbędny jest specjalny kod, który może wygenerować nauczyciel specjalista - pedagog szkolna lub dyrektor szkoły.
O konsultacje można dopytać u wychowawcy lub pedagoga szkolnego.
Serdecznie zapraszamy do korzystania z tej możliwości!
W dniu 18 października 2023 roku zostało podpisane porozumienie między dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 23 w Rzeszowie dr Krzysztofem Warchołem a dyrektorem Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej KNM Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Wojciechem Czarnym.
Porozumienie dotyczy realizacji wspólnego projektu badawczego pt. „Wyższy poziom nauczania – ocena zdolności kognitywnych, składu ciała oraz aktywności fizycznej dzieci korzystających przez część lekcji z biurek do pracy na stojąco”.
Projekt zakłada umożliwienie oraz zachęcanie uczniów do wykorzystywania biurek do pracy na stojąco przez część lekcji.
Wykonawcami projektu są: dr Jarosław Herbert oraz dr Piotr Matłosza.
Powered by aSc EduPage