W piątek, 8 listopada 2024 r., o symbolicznej godzinie 11:11
uczniowie naszej szkoły wspólnie odśpiewali hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego"
Tym samym kolejny raz włączyli się do akcji organizowanej przez MEN #SzkołaDoHymnu
W piątek, 8 listopada 2024 r., o symbolicznej godzinie 11:11
uczniowie naszej szkoły wspólnie odśpiewali hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego"
Tym samym kolejny raz włączyli się do akcji organizowanej przez MEN #SzkołaDoHymnu
4 listopada 2024 r. odbyło się spotkanie z podróżnikiem z grupy Trzask. Pan Maciej Kras zabrał wszystkich w niezwykłą podróż. W tym roku wirtualnie odwiedziliśmy Meksyk, jedno z największych miast świata! Podczas bogatej w filmy i zdjęcia prelekcji, poznaliśmy geografię oraz kulturę państwa o burzliwej historii i bogatej tradycji. Jak zwykle nie zabrakło ciekawych strojów i wyrobów. Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie już wkrótce!
Małgorzata Tracz
W dniu 15 października br. podczas uroczystości w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Pan Zbigniew Inglot, przewodniczący Prezydium Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 23 w latach 2000-2002, otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. Wniosek o nadanie tego medalu złożył zarząd Rzeszowskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo Jana Pawła II „Lumen et Spes”.
Pan Zbigniew Inglot zasłużył się bardzo w przebiegu integracji szkół noszących imię Jana Pawła II województwa podkarpackiego. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II (2001 r.). Wspierał wszystkie inicjatywy mające na celu jednoczenie się tych szkół: zjazdy dyrektorów szkół, zawody sportowe, konkursy recytatorskie, historyczno-przyrodnicze, matematyczne oraz Zjazdy Rodziny Szkół im. Jana Pawła II województwa podkarpackiego. Równocześnie był wielokrotnym uczestnikiem ogólnopolskich zjazdów oraz spotkań w diecezji rzeszowskiej. Działalność Pana Przewodniczącego została wyróżniona przez współautorów publikacji „Ducha nie gaście”, w rozdziale poświęconym Stowarzyszeniu Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, poprzez przywołanie jego wypowiedzi na temat działalności w stowarzyszeniu przyjaciół szkół. Książka została wydana w 20 rocznicę pobytu Ojca Św. Jana Pawła II w Rzeszowie jako świadectwo inicjatyw społecznych podjętych pod patronatem Papieża Polaka. Publikacja powstała dzięki Rzeszowskiemu Stowarzyszeniu Dziedzictwo Jana Pawła II „Lumen et Spes”.
W latach 2000-2002, pełniąc funkcję przewodniczącego Prezydium Rady Rodziców, aktywnie współpracował z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 23 w Rzeszowie. Razem z Prezydium Rady Rodziców opiniował różnorodne dokumenty szkolne, wspierał dyrektora w realizacji Programu Wychowawczego, w systematycznym wzbogacaniu bazy materialnej i dydaktycznej szkoły, oraz w organizowaniu akcji na rzecz dzieci potrzebujących pomocy finansowej. Wspomagał również nauczycieli w organizowaniu szkolnych uroczystości, wycieczek, pielgrzymek, konkursów i zawodów sportowych, oraz rodziców w rozwiązywaniu problemów szkolnych, rodzinnych i osiedlowych. Był wielokrotnym fundatorem nagród dla laureatów konkursów szkolnych i pozaszkolnych oraz dla uczniów wyróżniających się.
Pan Zbigniew Inglot od roku 2005 do chwili obecnej pełni funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkól im. Jana Pawła II. Jest również aktywnym członkiem Rzeszowskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo Jana Pawła II „Lumen et Spes” wspierając naukową, społeczną i formacyjną działalność Instytutu Jana Pawła II.
W imieniu całej Społeczności Szkolnej pragniemy złożyć gorące i serdecznie Gratulacje.
Nasza współpraca ze sklepem Castorama - warsztaty MAJSTERKOWO to program edukacyjny, który od lat rozbudza wśród uczniów obecnie klasy 3a pasję do majsterkowania, rozwija ich wyobraźnię i umiejętności manualne. Uczniowie mają możliwości pogłębiania wiedzy w zakresie ochrony środowiska naturalnego i świadomości ekologicznej, powstawania materiałów, czy też występowania różnych procesów w przyrodzie.
W dniu 24 października uczniowie kl.3a SP nr 23 pod okiem specjalistów Castoramy stworzyli obrazy, które mogli zabrać do swojego pokoju. Z pomocą wykwalifikowanej pracownicy Castoramy, pani Justyny dzieci własnoręcznie tworzyły obrazy. Po zapoznaniu z zasadami bezpieczeństwa uczniowie z pełnym zaangażowaniem zabrali się do kolejnych etapów tworzenia swojego obrazu – malowanie deseczki z płyty pilśniowej grunten, nakładanie szpachelką gipsu, projektowanie ostrym narzędziem obrazu, malowanie farbami. Wszyscy swoje obrazy wykonali bardzo starannie, samodzielnie podpisali i pomalowali według własnego pomysłu. Zajęcia odbyły się w miłej atmosferze, sprawiły dzieciom dużo radości i dumy z własnych dokonań. Jak zawsze był poczęstunek – napoje,owoce oraz ciasteczka i cukierki. Uczniowie otrzymali też małe prezenty i dyplomy.
30 października, korzystając z pięknej jesiennej pogody uczniowie klasy 3 c udali się do Zespół Szkół Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie, aby wziąć udział w Audycji Muzycznej przygotowanej przez uczniów szkoły. Audycję Muzyczną poprowadziła Pani Dyrektor Gabriela Wąsacz. Wysłuchaliśmy dziesięciu utworów: Marszu Mendelssohna zagranego na organach, muzycznego opowiadania o dwóch kotach Majorze i Minorze, etiudy na kontrabasie, utworów "Kot Mruczek" i "Oskar super kot", "Groźnej dziewczyny " Stanisława Moniuszki, utworu jezzowego "Take Five", fragmentu Musicalu "Anastazja", utworu z opery "Czarodziejski flet", oraz utworu "Mały cyrkowy kucyk".
To była prawdziwa muzyczna uczta dla uszu!
Małgorzata Tracz
Miło nam poinformować, iż uczennica klasy 2a Emilia Toczek zdobyła wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pt. Wspomnienia z wakacji zorganizowanym przesz Szkołę Podstawową nr 30. Serdecznie gratulujemy sukcesu i zaangażowania!
Stało się!!! 25.10.2024 r. Udaliśmy się w Bieszczady zdobywać pierwsze szczyty w ramach projektu Korona Bieszczadów. Pierwszych 26 śmiałkow reprentowali uczniowie głównie z klas 7 i 8, ale też były osoby z klas 5 i 6. Cały Boży słoneczny dzionek wędrowaliśmy zdobywając Połonine Caryńską oraz Magure Stuposiańską. Łącznie kilkanaście kilometrow w nogach i pod czujnymi oczyma dyrektora, ksiedza i przewodnika beskidzkiego. Wyjazd to nowo powstały pomysł zdobycia 15 najwyższych szczytów w Bieszczadach w ramach nowo powstałego szkolnego koła PTTK. Już nie bawem kolejne. Wszystkim gratulujemy przejścia i zapraszamy na kolejne. Szkolne Koło PTTK w sp23 nr 16 (Arka Jarka;-)
NOWE SUKCESY SZKOŁY!
W dniu 30.10.2024 r. w Zespole Szkół Sportowych - Rzeszów odbyła się uroczysta Gala - Wojewódzkie Podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół podczas której nagrody, medale i dyplomy wręczała p. Dorota Nowak-Maluchnik - Podkarpacka Kurator Oświaty, a zarazem prezes Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie, p. Barbara Dudek – Kierownik Oddziału Sportu w Urzędzie Marszałkowskim oraz p. Krzysztof Warchoł - wiceprezes Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie. Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała tytuł Laureata i II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie pn. "Szkoła Promująca Aktywny Styl Życia" pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Głównym celem konkursu jest wyróżnienie szkół oferujących wszystkim uczniom ciekawe programy wychowania fizycznego i sportu, odnoszące się do wszelkich form aktywności fizycznej realizowanych przez wszystkich uczniów w szkole, a nie tylko sport.
PWSZS na wzór olimpijskich konkursów sztuki również zorganizował Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Sport w Wyobraźni ucznia”, w którym uczeń klasy 7 Michał Żuraw zdobył II miejsce. Podsumowanie było uroczyste, podczas którego podziwialiśmy występy taneczne, gimnastykę sportową, m.in. Kamilę Warchoł (op. Ewelina Fijołek).
Chcemy wszystkim uczniom, nauczycielom, którzy przyczynili się do tych sukcesów Serdecznie Pogratulować i Podziękować!!!
W zespole jest siła! 😊
30 października uczniowie klasy 2b i 2c wzięli udział w zajęciach „W świecie bajek i kolorowych ilustracji” w Bibliotece Osiedlowej. Poznali zawód ilustratora a po wysłuchaniu bajki sami tworzyli ilustracje z których zrobili klasową książeczkę.
W pierwszej edycji konkursu wzięły udział 33 osoby. Uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością w ozdabianiu dyń.
Wyniki:
1 miejsce: Kaja Smolak, Kacper Cyrek, Ewa Dubaj.
2 miejsce: Michalina Woś, Karolina Machlarz, Blanka Ludera.
3 miejsce: Jakub Skupień, Weronika Feret, Zuzanna Granda.
Wyróżnienia: Milena Micał, Liliana Władek, Oliwia Kucab, Michał Maślanka, Hubert Ruszała, Kalina Kubala, Marta Rynasiewicz, Maja Pytlik, Aleksander Guryk.
Laureaci oraz osoby wyróżnione otrzymały nagrody, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie nagród.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Szykujcie pomysły na przyszły rok!
Organizatorzy: Aneta Dereń, Joanna Łukasiewicz, Patrycja Stach
W ramach realizacji zadań szkoły dotyczących rozwoju czytelnictwa wśród dzieci uczniowie klasy 2 a wzięli udział w lekcji bibliotecznej w bibliotece osiedlowej przy ul. Podwisłocze w Rzeszowie. Tematem zajęć były Bajkowe kadry. Pani bibliotekarka przedstawiła uczniom szereg ilustracji z różnorodnych bajek dziecięcych. Następnie uczniowie poznali jedną z bajek ludowych autorstwa pani Justyny Bednarek pt. Cuda nad Rospudą. Po omówieniu treści utworu dzieci stały się ilustratorami i tworzyły ciekawe ilustracje inne niż te, które zwierała książka. Można teraz utworzyć ilustrowaną klasową książeczkę, która pozwoli zapamiętać kolejne wydarzenia w poznanym utworze.
Regulamin szkolnego konkursu czytelniczego dla klas II i III pod hasłem
,,Czytam, bo warto”
Cele:
Organizatorzy: Lucyna Kędzior, Joanna Łukasiewicz
Uczestnicy: uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej nr 23 w Rzeszowie.
Termin konkursu: 4 grudnia 2024 r. godz. 8.55 do 9.40 – jadalnia szkolna.
Zasady konkursu dla uczniów klas II: Chętni do udziału w konkursie uczniowie klas II (po 5 osób z każdej klasy*) czytają uważnie książkę Miry Jaworczakowej pt. „Oto jest Kasia” - dostępną w szkolnej bibliotece.
W ww. terminie – 4 grudnia 2024 r. – odpowiadają pisemnie na pytania dotyczące wydarzeń i postaci występujących w książce.
Zasady konkursu dla uczniów klas III: Chętni do udziału w konkursie uczniowie klas III (po 5 osób z każdej klasy*) czytają uważnie książkę Astrid Lindgren pt. „Dzieci z Bullerbyn” - dostępną w szkolnej bibliotece.
W ww. terminie – 4 grudnia 2024 r. – odpowiadają pisemnie na pytania dotyczące wydarzeń i postaci występujących w książce.
Ogłoszenie wyników: nastąpi w terminie 2 tygodni po zakończeniu konkursu.
Zgłoszenia uczniów do konkursu przyjmowane są u nauczycieli organizatorów do 30 listopada 2024 r.
Nagrody:
________________________________________
*Uwaga: Pięcioosobowe reprezentacje klas należy wyłonić na podstawie wewnętrznych eliminacji klasowych.
Zapraszamy!
Org. Lucyna Kędzior, Joanna Łukasiewicz
Serdecznie dziękujemy uczniom i ich rodzicom, którzy włączyli się do społecznej akcji „Światełko Pamięci dla Łyczakowa”. W czasie trwania zbiórki tj. od 21-22 października udało się nam zebrać aż 354 znicze!
Zostały one dowiezione do siedziby Telewizji Rzeszów, a stamtąd prosto do Lwowa, gdzie 1 listopada zapłoną m. in. na Cmentarzu Łyczakowskim oraz Cmentarzu Orląt Lwowskich. Ta piękna społeczna akcja to wyraz pamięci o polskiej historii Lwowa, a także wyraz solidarności z mieszkającymi tam Polakami. Cała akcja została wymyślona ok. 20 lat temu przez dziennikarzy Polskiego Radia Lwów i osoby z polskiego konsulatu we Lwowie. A były to czasy, kiedy 1 listopada cmentarz Łyczakowski (chociaż są tam tysiące polskich grobów) tonął w ciemnościach. Postanowiono wówczas, że trzeba to zmienić. Najpierw zbiórka była prowadzona we Lwowie, ale nie udawało się zebrać wielu zniczy. Dlatego dziennikarze Telewizji Rzeszów postanowili zachęcić mieszkańców Podkarpacia, aby włączyli się do akcji. Od tamtej pory każdego roku udaje się zebrać od 20 do 40 tys. zniczy, a nasi rodacy w Ukrainie mogą zapalić je na tysiącach polskich grobów. Pierwszy transport zebranych zniczy wyruszył z Rzeszowa już w środę.
Akcja była koordynowana przez Szkolne Koło Historyczne i nauczyciela historii - panią P. Rybarską
5 października 2024 r. odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Jesienny pejzaż". Zadaniem uczestników było przedstawienie za pomocą farb obecnej pory roku. W konkursie wzięło udział 11 uczniów. Użycie różnych technik malarskich sprawiło, że ilustracje dzieci dobrze oddały klimat jesiennych miesięcy. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Prace uczniów zostały umieszczone w galerii rysunku.
Laureaci konkursu:
Miejsce I:
Rafał Głuch
Emilia Szydełko
Miejsce II:
Amelia Czech
Aleksandra Fill
Miejsce III:
Oliwia Duda
Wiktoria Franus
Wyróżnienia:
Kaja Smolak
Aleksander Guryk
Liliana Siek
Mateusz Rydz
Organizatorzy konkursu: Małgorzata Tracz, Joanna Madej, Agata Kurek Amarowicz.
Uczniowie klasy 2 a wraz z kilkoma kolegami z innych klas SP 23 w Rzeszowie w dniach od 21 do 23 października udali się na trzydniową zieloną szkołę w Góry Świętokrzyskie. Wyjazd obfitujący w szereg atrakcji pozwolił na poznanie tej mało jeszcze dzieciom znanej części naszego kraju. Każdy dzień stwarzał szanse na poznawanie czegoś nowego.
Na początek odbyła się wycieczka piesza z przewodnikiem na Łysą Górę oraz Święty Krzyż w otoczeniu barwnej jesiennej przyrody lasów liściastych, oświetlonych jasnym słońcem. W godzinach popołudniowych odwiedziliśmy dzielnicę Kielc - Kadzielnię i spacerowaliśmy po ulicach tego miasta z przewodnikiem. Drugi dzień przyniósł aż cztery atrakcje, jedna z nich to zwiedzanie jaskini Raj, bogatej w stalaktyty i stalagmity, co zrobiło niesamowite wrażenie na zwiedzających. Kolejna atrakcja to wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, gdzie dzieci zgłębiały tajemnice wiedzy przyrodniczej, podejmując różnorodną aktywność. W skansenie w Tokarni uczniowie poznali warunki życia ludzi w starej świętokrzyskiej wsi. Dzień zakończył się przejazdem na Zamek w Chęcinach. Trzeci dzień zielonej szkoły minął w historycznym Sandomierzu, gdzie uczestnicy zwiedzili Stare Miasto, Dziedziniec Zamkowy z zamkiem z zewnątrz oraz Ratusz, Rynek, zabytkowe kamieniczki, wzgórze staromiejskie, przeszli uchem igielnym, wyszli na basztę, powędrowali Podziemną Trasą Turystyczną, świetnie bawili się w Muzeum „Świat Ojca Mateusza” oraz odbyli rejs statkiem po Wiśle.
Dzięki tak wielu atrakcjom zapewnionym przez Biuro Usług Turystycznych Pol Trans oraz wyśmienitej pogodzie wyjazd pozostawił bardzo miłe wspomnienia.
Szanowni Państwo,
W związku z budową nowego parkingu przed budynkiem szkoły od dnia 24 października 2024 do czasu zakończenia prac budowlanych wjazd główny do szkoły oraz wejście główne do budynku szkoły będą zamknięte. Do szkoły wchodzimy przez wejście do szatni.
Za utrudnienia przepraszamy.
🔥Miło nam poinformować, że dwa nasze zadania, na które można było głosować w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2025 uzyskały odpowiednią ilość głosów, dzięki czemu w przyszłym roku rozpocznie się ich realizacja!
✔️Kategoria II Budowa miasteczka ruchu drogowego przy Zespole Szklono -Przedszkolnym nr 5 w Rzeszowie
✔️Kategoria III Poprawa kondycji fizycznej i psychicznej uczniów Szkoły Podstawowej nr 23 w Rzeszowie poprzez organizację wycieczek i wyjazdów rekreacyjno-sportowych: zielona i biała szkoła .
Serdeczne podziękowania dla całej społeczności szkolnej za każdy oddany głos – dzieciom, rodzicom oraz wszystkim wspierającym nasze inicjatywy. 🙌To wspólna inwestycja, z której skorzystają nie tylko uczniowie, ale również mieszkańcy naszego osiedla i całego Miasta! 🌍❤️
Uczniowie klasy 3 c realizują na zajęciach Ogólnopolski projekt edukacyjny "Kameleon". Głównym celem projektu jest przeniesienie procesu nauczania i nauki poza ściany szkolnej sali. Uczniowie zrealizowali już dwa spośród dwunastu projektowych zadań: "Planszówki pod chmurką" oraz "Wyślij pocztówkę". Zadania projektowe sprawiają dzieciom ogromną radość i satysfakcję, nie możemy doczekać się kolejnych wyzwań związanych z realizacją projektu "Kameleon".
Małgorzata Tracz
16 października br, w rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - Jana Pawła II, uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły, połączony z 30. rocznicą nadania naszej szkole imienia św. Jana Pawła II.
Na czele z Dyrektorem drem Krzysztofem Warchołem, pocztem sztandarowym, przy dźwięku werbla, długi korowód uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami oraz opiekunami przemaszerował do Katedry, gdzie ksiądz proboszcz Krzysztof Gołąbek odprawił Mszę Świętą w naszej intencji. Podczas Mszy Świętej posługiwali nauczyciele, rodzice i uczniowie naszej szkoły, a śpiew prowadziła Dziewczęca Schola Katedralna.
Następnie wróciliśmy do szkoły, gdzie złożyliśmy kwiaty pod popiersiem św. Jana Pawła II w holu szkoły, gdzie pojawiła się piękna tablica z życiorysem naszego Patrona ufundowana przez katechetów i firmę Drukowalscy.pl, a także wspólnie odśpiewaliśmy "Barkę".
Niezwykłym punktem naszego świętowania było przedstawienie opowiadające, że każdy może być święty. Autorem scenariusza i reżyserami byli katecheci, a wykonawcami - nasi uczniowie. Po montażu słowno-muzycznym rozstrzygnięto konkursy zorganizowane dla uczniów naszej szkoły, których tematem była postać Papieża Polaka.
Powered by aSc EduPage