2018/2019
PROGRAMY EDUKACYJNE REALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2018/2019
Nasza szkoła bierze czynny udział w wielu programach edukacyjnych. Udział w tych przedsięwzięciach ma na celu sprawić dzieciom i młodzieży radość i zadowolenie, zdobyć nowe, ciekawe doświadczenia i umiejętności, poszerzyć horyzonty i wiedzę, ale także uwrażliwić na los innych, otworzyć na świat, na ludzi oraz na samych siebie.
Ogólnopolski Program edukacji stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” został przygotowany przez Instytut Blend-a-med Oral-B®.
Wiek 6-7 lat to najlepszy czas, aby pomóc dzieciom wykształcić towarzyszące im już przez całe życie pozytywne nawyki dbania o higienę. „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” powstał, aby zaangażować dzieci w zajęcia, podczas których zdobędą niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, dbania o zęby, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz przełamania bariery regularnych wizyt stomatologicznych. Poprzez udział w programie uczniowie klas I dowiedzą się jak ważne jest dbanie o stan zębów już od najmłodszych lat.
Projekt „KAMPANIA EDUKACYJNO-PROFILAKTYCZNA MIASTA RZESZOWA – BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH W RUCHU DROGOWYM”
Nasza placówka bierze udział w projekcie Gminy Miasto Rzeszów pn.: „Kampania edukacyjno-profilaktyczna miasta Rzeszowa – Bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym”. Projekt ten uzyskał dofinansowanie ze środków rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020”.
Projekt zakłada przeprowadzenie kampanii edukacyjno-profilaktycznej w 11 Zespołach Szkolno-Przedszkolnych w mieście Rzeszowie w celu uświadamiania wszystkich uczestników ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, o prawidłowych zachowaniach pieszego w ruchu drogowym, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych i w okolicach przejść dla pieszych.
Zakres kampanii obejmuje prezentacje, zajęcia praktyczne oraz gry i zabawy edukacyjne dotyczące: bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym, pierwszej pomocy i ratownictwa drogowego.
Projekt realizowany jest we współpracy z Komendą Miejską Policji w Rzeszowie, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Miejską w Rzeszowie oraz Miejskim Zarządem Dróg w Rzeszowie.
„Bieg po zdrowie”
„Bieg po zdrowie” to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.
Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów.
Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat).
Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia są tłem poruszanych tematów.
Program zachęca uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie mogą stosować w codziennym życiu.
W trakcie zajęć uczniowie :
- dyskutują,
- wymieniają doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,
- przeprowadzają wywiady z osobami niepalącymi,
- liczą koszty palenia papierosów,
- pracują w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów,
- tworzą komiksy z bohaterami programu.
Program skierowany jest także do rodziców i opiekunów uczniów, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.
„Program dla szkół”
Cel programu
„Program dla szkół” skierowany jest do dzieci klas I-V uczęszczających do szkół podstawowych.
Celem „Programu dla szkół” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie na etapie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz upowszechnianie zdrowej, zbilansowanej diety i wzrost świadomości społecznej w tym zakresie wśród dzieci i rodziców. Program ma również na celu propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych.
OKRES UDOSTĘPNIANIA - 12 wybranych tygodni rozpoczynających się i kończących w danym semestrze danego roku szkolnego, podczas których owoce i warzywa lub mleko i przetwory mleczne udostępniane są dzieciom z klas I-V szkół podstawowych - w wojewodztwie podkarpackim: od 17.09.2018 r. do 08.02.2019 r. oraz od 25.02.2019 r. do 14.06.2019 r.
„5 porcji zdrowia”
“5 porcji zdrowia w szkole” to program edukacyjny mający na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania o edukację w zakresie zbilansowanej diety już od najmłodszych lat. Program jest częścią działań prowadzonych w ramach kampanii o charakterze informacyjno-edukacyjnym “5 porcji warzyw, owoców lub soku”.
Misją programu “5 porcji zdrowia w szkole” jest dotarcie do edukatorów szkolnych, nauczycieli, dyrektorów. Realizując go, podzielą się oni wiedzą o roli warzyw, owoców oraz ich przetworów, w tym soków, także tych w opakowaniach kartonowych, z dziećmi. Zgodnie z opiniami ekspertów prawidłowe odżywianie dzieci przekłada się na zachowanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a w przyszłości zaprocentuje korzyściami zdrowotnymi odczuwanymi przez całe dalsze życie. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest też łatwiejsze niż późniejsze ich korygowanie. Im wcześniej dziecko pozna zdrowe nawyki żywieniowe, tym szybciej uzna je za naturalne w swojej codziennej diecie.
Dzięki udziałowi w programie uczniowie mają szansę zdobyć wiedzę na temat zasad zbilansowanej diety, istotnej roli warzyw i owoców, a także dowiedzieć się, dlaczego szklanka soku stanowi równoważną porcję warzyw lub owoców.
„ŚNIADANIE DAJE MOC”
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
Dlatego powstał program edukacyjny: Śniadanie Daje Moc, skierowany do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, zachęcający do utworzenia w klasach Klubów Śniadanie Daje Moc oraz do obchodzenia, 8 listopada, Dnia Śniadanie Daje Moc.
W Klubach Śniadanie Daje Moc podczas zajęć edukacyjnych, przekazujemy najmłodszym cenne informacje, w oparciu o 12 zasadach zdrowego odżywiania, podkreślających ważną rolę prawidłowego żywienia w codziennym życiu.
Już od ośmiu lat, 8 listopada, wspólnie ze szkołami z całej Polski obchodzimy Dzień Śniadanie Daje Moc. Organizujemy wspólnie zdrowe śniadanie w klasie.
8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii. Dlatego właśnie wybraliśmy tę datę.
Najważniejsze cele programu
- Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka
- Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.