Początkiem miesiąca ogłosiliśmy w naszej szkole TYDZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA. Z tej okazji, w dniu 6 listopada 2023r. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował kiermasz zdrowych śniadaniowych przekąsek. Uczennice sprzedawały różnego rodzaju wypieki domowe, takie jak: babeczki, ciasteczka, rogaliki, brownie oraz kulki mocy. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem, za co bardzo dziękujemy. Środki zebrane podczas kiermaszu zostały przekazane na działalność Samorządu Uczniowskiego. Aby zapamiętać, jak ważną rolę odgrywa spożywanie zdrowego śniadania, zachęcamy do obejrzenia gazetki znajdującej się w głównym holu szkoły na tablicy SU.
PODZIĘKOWANIA OD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
- 4
“Podróż przez historię...”
- 28
Narodowe Święto Niepodległości w SP23 w Rzeszowie
10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia prezentująca program historyczno-artystyczny, który został wzbogacony nieprzeciętną oprawą muzyczną. W uroczystościach wzięli udział: Dyrektor Szkoły dr Krzysztof Warchoł, p. Dyrektor Magdalena Grzeszczak, p. Dyrektor Krzysztof Sacała, wychowawcy, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie klas 1-8. Uczniowie pod przewodnictwem p. Witolda Walawendra wykonali program muzyczny, w którym szczególną rolę odegrał chór szkolny składający się z uczennic naszej placówki. Wszyscy zebrani wspólnie z chórem odśpiewali pieśni legionowe, które zagrzewały do boju o niepodległość naszych dzielnych przodków. Odpowiedzialne za przygotowanie programu historyczno-artystycznego były panie Maria Jabłońska i Patrycja Rybarska. Młodzi adepci sztuki teatralnej z wielkim zaangażowaniem zaprezentowali sylwetki polskich bohaterów narodowych oraz przedstawili burzliwe losy naszej ojczyzny.
To wyjątkowe święto zostało również uczczone symbolicznym odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego”. Wszyscy uczniowie wraz z pracownikami szkoły o godzinie 11:11 wykonali hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym kolejny raz włączyli się do akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody za piękny przykład patriotyzmu.
Projekt UNICEF (ASA)
Szanowni Państwo,
W ramach projektu UNICEF (ASA), w którym bierze udział nasz szkoła, oferowany jest dostęp do bezpłatnych konsultacji prowadzonych przez specjalistów, takich jak: psychiatrzy, psychoterapeuci, psycholodzy kliniczni, pedagodzy specjalni oraz asystenci kulturowi. Konsultacje będą prowadzone od 13 listopada do 9 grudnia bieżącego roku. Pula dostępnych konsultacji jest ograniczona, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Konsultacje są dostępne dla między innymi dla rodziców i opiekunów naszych uczniów. Mogą z nich skorzystać tylko szkoły i przedszkola zakwalifikowane do projektu. Podczas konsultacji można porozmawiać z specjalistą na temat niepokojących zachowań dzieci, relacji z dziećmi, trudnych emocji i podobnych kwestii.
Warto zaznaczyć, że konsultacje są anonimowe, a do ich zapisania niezbędny jest specjalny kod, który może wygenerować nauczyciel specjalista - pedagog szkolna lub dyrektor szkoły.
O konsultacje można dopytać u wychowawcy lub pedagoga szkolnego.
Serdecznie zapraszamy do korzystania z tej możliwości!
Projekt badawczy w SP 23
W dniu 18 października 2023 roku zostało podpisane porozumienie między dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 23 w Rzeszowie dr Krzysztofem Warchołem a dyrektorem Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej KNM Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Wojciechem Czarnym.
Porozumienie dotyczy realizacji wspólnego projektu badawczego pt. „Wyższy poziom nauczania – ocena zdolności kognitywnych, składu ciała oraz aktywności fizycznej dzieci korzystających przez część lekcji z biurek do pracy na stojąco”.
Projekt zakłada umożliwienie oraz zachęcanie uczniów do wykorzystywania biurek do pracy na stojąco przez część lekcji.
Wykonawcami projektu są: dr Jarosław Herbert oraz dr Piotr Matłosza.
Dary dla hospicjum
Zbliża się świąteczny czas. Jak co roku chcemy sprawić, aby był on wyjątkowy dla Podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Gorąco zachęcamy do włączenia się do organizowanej zbiórki w naszej szkole. Bądźmy dla nich Świętym Mikołajem! Akcja w naszej szkole będzie trwać od 6 do 20 listopada. Dary prosimy przynosić do sali świetlicy nr 1. Szczegółowa lista dostępna pod adresem: https://www.hospicjum-podkarpackie.pl/formy-pomocy/darowizna-rzeczowa/ lub na tablicy obok sali świetlicy nr 1.
Justyna Kwoka, Katarzyna Przeździecka
Dzień Pluszowego Misia
Jak co roku nasza szkoła przyłącza się do akcji Dzień Pluszowego Misia. Zbieramy dla Fundacji Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Lista potrzebnych rzeczy znajduje się na stronie fundacji: https://www.hospicjum-podkarpackie.pl/formy-pomocy/darowizna-rzeczowa/
Bardzo ważne, ze względów higienicznych, aby wszystkie przekazane dary były nowe, używane maskotki nie mogą zostać wniesione na teren szpitala, a więc nie zrealizują swojej misji.
Przyniesione rzeczy proszę wkładać do pojemnika, który znajduje się w szatni bądź składać je bezpośrednio u Pań – Justyny Wojewody (sala nr 21) i Anety Gil (biblioteka). Zbiórka potrwa do 25 listopada.
Zachęcamy do udziału w akcji. Sprawmy, aby na twarzach dzieci zagościł uśmiech! Liczymy na Was!!!
Udział klas ósmych w Akademii Młodych Odkrywców
- 5
Wydarzenie odbyło się w G2Arena 03.11.2023 r. w ramach Kalejdoskopu Podróżniczego, który odbył się po raz 15. To jedna z najstarszych i największych imprez w Polsce, na której spotykają się miłośnicy podróży, globtroterzy, ludzie gór i wszyscy ci, którzy kochają zwiedzać świat swoimi ścieżkami. A my wysłuchaliśmy historii o koniach, Ameryce Łacińskiej oraz jak zostać polarnikiem.
Klasy młodsze w teatrze
- 43
7 i 8 listopada dzieci z klas I i II uczestniczyły w edukacji teatralnej w teatrze Maska w Rzeszowie, bogacąc swoją wiedzę na temat rodzajów lalek występujących w teatrze i poznając tajniki ich konstruowania z różnorodnych materiałów. Obejrzały także spektakl pt. Kajtuś Czarodziej oparty na motywach powieści Janusza Korczaka. Kajtek to mały rozrabiaka, który marzy o byciu czarodziejem. Pragnienie się spełnia i prowadzi chłopca w szereg niesamowitych przygód, które widz przeżywa razem z bohaterem. Spektakl trzyma w napięciu do samego końca i pozwala żywo w nim uczestniczyć.
Lucyna Kędzior
Zapraszamy uczniów klas II i III do czytania...
Zapraszamy!
Szczegóły udziału w konkursie zawarte są w poniższym regulaminie.
Organizatorzy Lucyna Kędzior, Joanna Łukasiewicz
Akcja charytatywna "Góra Grosza"
Zapraszamy do udziału w XXIV edycji ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski.
Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w akcji „Góra Grosza” poprzez zbiórkę drobnych monet. Grosze będzie można wrzucać do przygotowanych pojemników w salach lekcyjnych.Przyłącz się do akcji, a wesprzesz jednego ze swoich rówieśników, który potrzebuje pomocy. Bo jeden grosz czyni różnicę.
Koordynatorzy akcji - Aneta Dereń, Patrycja Stach
Zapraszamy do udziału w konkursie!
„Wirtualne archiwa i zbiory - nowy głos o przeszłości dla przyszłości"
3 listopada klasy 5a i 6c wzięły udział w przedsięwzięciu edukacyjnym on-line pt. „Wirtualne archiwa i zbiory - nowy głos o przeszłości dla przyszłości."Zajęcia organizowane były w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W warsztatach wzięło udział 24 szkoły z całej Polski. Nasza SP 23 była jedyną szkołą zakwalifikowaną do zadania z województwa podkarpackiego. Interaktywny wykład został prowadzony przez historyka - Panią Marię Pawlak. Głównym celem zajęć była popularyzacja wirtualnych archiwów i zbiorów. Archiwa i zbiory to wyjątkowa przestrzeń, gdzie przechowywana jest przeszłość. Dlatego tak ważne było, aby przybliżyć uczniom wirtualne magazyny polskich muzeów i archiwów m.in Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, archiwa Judaika, Polona, Mufo czy Wirtualne Muzea Małopolski. Od wielu lat w ramach licznych programów muzea, archiwa i fundacje digitalizują swoje zbiory, a dzięki nowoczesnym platformom można oglądać zdjęcia obiektów, nie wychodząc z domu. Uczniowie z zainteresowaniem wzięli udział w spotkaniu, którego finał zakładał część warsztatową i wspólne przygotowanie wirtualnej wystawy o życiu codziennym sprzed 100 lat. Uczniowie poznali najważniejsze wirtualne archiwa, nauczyli się jak z nich korzystać oraz co można robić z ich zdigitalizowanymi zbiorami.
Przedsięwzięcie było koordynowane przez panią Patrycję Rybarską i Marię Jabłońską.
Dołącz do pysznego i zdrowego śniadania!
Dziękujemy za wspólną zabawę!
W dniu 31 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami zorganizowali akcję tematyczną pod hasłem „Cukierek albo psikus”. Uczennice przychodziły do sal lekcyjnych i zachęcały do krótkiej zabawy klasowej. Przy odrobinie szczęścia można było wylosować cukierka, co oznaczało, że cała klasa zostanie poczęstowana słodkościami. Drugą możliwością był psikus, czyli zadanie do wykonania. Dziękujemy za wspólną zabawę, która służyła integracji Naszej społeczności szkolnej.
Jesteśmy już uczniami!
- 46
30 października uczniowie klas I naszej szkoły uroczyście ślubowali być dobrymi uczniami i zostali pasowani na uczniów przez pana dyrektora doktora Krzysztofa Warchoła.
Finał zbiórki „Światełko pamięci dla Łyczakowa”
Kierujemy szczere podziękowania dla wszystkich zaangażowanych uczniów i ich rodziców w tegoroczną zbiórkę zniczy, które już 1 listopada rozświetlą polskie groby m. in. na cmentarzu łyczakowskim we Lwowie oraz cmentarzu Orląt Lwowskich. Jako społeczność Szkolna wykazaliśmy, że jesteśmy solidarni z mieszkającymi w Ukrainie Polakami i pamiętamy o polskiej historii Lwowa. Akcję w naszym regionie koordynuje TVP Rzeszów, natomiast w naszej SP 23 zorganizowało ją Szkolne Koło Historyczne. Zebrane znicze, jak co roku, zostały zawiezione do siedziby TVP Rzeszów, skąd pod eskortą żołnierzy trafiły na Kresy Wschodnie. Dziękujemy.
Patrycja Rybarska - Opiekun Szkolnego Koła Historycznego
Certyfikat RAZEM W KLASIE
Przerwa na czytanie z Panem Markiem Michalakiem
W poniedziałek w naszej szkole było niezwykle ciekawie i twórczo. W ramach corocznej akcji Przerwa na czytanie mieliśmy zaszczyt gościć Pana Marka Michalaka - autora wielu książek dla dzieci i byłego Rzecznika Praw Dziecka. Pisarz spotkał się z klasami 2-5, interesująco opowiadając o wartościach. Dzieci miały okazję zadać mu wiele pytań oraz uzyskać autograf na wcześniej zakupionej książce. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym selfie 🙂
Oto co napisał Pan Marek o naszym wydarzeniu:
"Opowieści o prawach dziecka w Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Pawła II w Rzeszowie, najpierw z kl. II-III, następnie IV-V. Symbolicznie i konkretnie. Pytań nie było końca. Świetnie przygotowane spotkania. Fantastyczni ludzie. To były mocne, merytoryczne i empatyczne rozmowy. Nie zabrakło Opowieści o tym, co daje moc i Opowieści o tym, co w życiu ważne, które trafiły na podatny grunt. Dziękuję za wspaniałe przyjęcie."
Dziękujemy!
Miło nam poinformować, że oba szkolne projekty zgłoszone do tegorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego zdobyły wymaganą liczbę głosów i przeszły do realizacji w roku.
Pękamy z dumy, ponieważ nasze projekty t.j Budowa toru rolkowo – wrotkowego przy Szkole Podstawowej nr 23 w Rzeszowie oraz Poprawa kondycji fizycznej i psychicznej uczniów Szkoły Podstawowej nr w Rzeszowie poprzez organizację wycieczek i wyjazdów rekreacyjno-sportowych: zielona i biała szkoła uzyskały wystarczającą ilość głosów, za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy za zaangażowanie w promocję naszych projektów i oddanie nam swojego głosu mieszkańcom, rodzicom, jak i Radzie Osiedla Nowe Miasto i Radzie Rodziców SP23 .
Z poważaniem
Dyrektor Szkoły
dr Krzysztof Warchoł
Archiwum Aktualności