archiwum 2020/2021
Piknik na Lisiej Górze - klasa 3 b
W dniu 21 czerwca 2021 r. z okazji zbliżającego się zakończenia roku szkolnego uczniowie klasy III b wraz z wychowawcą i ks. Julianem wybrali się na piknik. Na Lisiej Górze czekało na uczniów wiele atrakcji, a dopełnieniem była piękna słoneczna pogoda. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od korzystania z ogromnego placu zabaw, na którym wspinaliśmy się na różne konstrukcje, zjeżdżaliśmy na tyrolce oraz ćwiczyliśmy na siłowni. Następną atrakcją zupełnie niespodziewaną była gra w Mini Golfa na specjalnie przygotowanych torach. Uczniowie mieli okazję poznać zasady gry, nauczyć się prawidłowo trzymać kij, aby trafić piłką do dołka. Taka zabawa okazała się strzałem w dziesiątkę! Po aktywnościach był czas na odpoczynek i zjedzenie przekąsek. Ten dzień był dla nas wyjątkowo udany, dlatego w drodze powrotnej wszystkim dopisywał dobry humor.
Aneta Dereń
Dzień Dziecka w klasie II a
Dzieci zasługują na swoje święto, które klasa 2 a celebrowała 1 czerwca. Dzień Dziecka został ogłoszony dniem bez nauki, więc było mnóstwo czasu na zabawę. Zawody sportowe, piknik na świeżym powietrzu, czy animacje z chustą, to tylko część atrakcji. Uczniowie wybrali się również na wspólną wyprawę do lodziarni, a po powrocie integrowali się podczas gier zespołowych. Zapraszamy do obejrzenia wspomnień zawartych na dołączonych zdjęciach.
Sylwia Wiśniewska
Dzień Dziecka w klasie I d
Podczas zajęć szkolnych 1 czerwca, w Dniu Dziecka, uczniowie klasy 1 d podejmowali różne działania. Na początek uczestniczyli w wyścigach na wesoło w sali gimnastycznej. Wyścigi wywołały dużo śmiechu, zwłaszcza te z balonami. Następnie uczniowie bawili się przy muzyce. Po wspólnych tańcach wszyscy szybko zrobili zbiórkę, aby wyjść do cukierni na lody. Na koniec dzieci bawiły się na boisku szkolnym. Wszystkim podobały się zabawy z chusta animacyjną, podczas których dzieci uczyły się współdziałania. To był udany dzień.
Lucyna Kędzior
Dzień Dziecka w klasie II c
Dzień Dziecka to długo oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Warto było czekać; tak mówiły dzieci z klasy II c. Atrakcji było wiele; dzień bez podręczników, wspólny wypad na lody, zawody sportowe, nagranie filmiku dla rodziców, swobodne zabawy na boisku oraz pyszne ciasto przygotowane przez panie z kuchni. Dzień Dziecka w szkole był super!!!
Joanna Madej
Gość w klasie 1 d
W ramach zajęć wf podczas zdalnego nauczania gościliśmy w klasie 1 d tatę Miłosza naszego kolegi. Tata opowiedział nam o swojej pracy. Jest trenerem tenisa ziemnego i uczy tego sportu dzieci. Prowadził także zajęcia w szkołach, w których poprzez ćwiczenia praktyczne zachęcał dzieci do nauki gry w tenisa. Tata zainteresował tym sportem dwóch swoich synów. Nasz kolega z klasy Miłosz już od kilku lat uprawia tenisa i odnosi sukcesy. Miłosz pokazał nam swoje medale, rakietę której używa, trenując kilka razy w tygodniu. W jego ślady idzie także malutki brat Leon, który podczas zajęć zdalnych pokazał, jak ćwiczy z rakietą. To była bardzo ciekawa lekcja.
Lucyna Kędzior
Spotkanie z native speakerem
W dniu 17 maja br. gościliśmy w klasie 7c studentkę z Niemiec. Franzi opowiedziała nam o ulubionych dyscyplinach sportowych Niemców oraz przedstawiła postacie, które są znane w świecie sportu w Niemczech, nie zabrakło też nazwisk polskich tj. Robert Lewandowski, Lukas Podolski i wielu innych. Okazało się, że już potrafimy się przedstawić i wiele rozumiemy. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu Deutsch PLUS. Dziękujemy Instytutowi Goethego w Warszawie za tę inicjatywę.
Aneta Rylska-Juruś
więcej zdjęć
Łączymy sie regionalnie
W ramach projektu Deutsch PLUS i akcji „Łączymy się regionalnie” 138 uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych szkół z Katowic, Witkowa, Bieganina, Powidza oraz naszej szkoły tworzyło przez dwa miesiąca wspólny Padlet na temat nawyków żywieniowych, ulubionych potraw, przekąsek oraz zdrowego odżywiania się, czyli wszystko o jedzeniu w języku niemieckim. Każdy uczeń co najmniej raz w tygodniu umieszczał swój post na Padlecie. Powstał gigantyczny zbiór kreatywnych pomysłów i pięknych zdań w języku niemieckim oraz zdjęć różnorodnych potraw.
Aneta Rylska-Juruś
więcej zdjęć
Obchody Dnia Ziemi w klasie 1 a
Z okazji Światowego Dnia Ziemi – klasa 1a, w ramach tygodniowego projektu przyrodniczego, poznawała bioróżnorodność oraz niezwykłość ekosystemu. Poznaliśmy świat ssaków, płazów oraz ptaków. Zapisywaliśmy zasady małego ekologa. Tworzyliśmy nawet wirtualną makietę lasu.
Najlepiej jednak bawiliśmy w imieniny Matki Ziemi – 22 kwietnia, kiedy to każdy z uczniów wykonał dla niej laurkę, by promować jej piękno oraz przypomnieć jak ważny jest szacunek wobec wszystkich jej mieszkańców. Zapraszamy do obejrzenia prac!
Paulina Kubicz
Światowy Dzień Jogi dla Dzieci
Joga dla dzieci to praktyka łącząca fizyczny ruch, czyli pozycje jogowe (asany)
z oddechem i koncentracją. Taki rodzaj aktywności pozwala odprężyć ciało
i umysł w ciągu pełnego wyzwań dnia.W dniu 9 kwietnia 2021r. uczniowie klas I-III aktywnie włączyli się w VI doroczny Dzień Jogi dla Dzieci. Jest to międzynarodowe wydarzenie mające na celu podniesienie świadomości i rozpalenie pasji do jogi u jak największej liczby dzieci. W ten wyjątkowy dzień, dzieci na całym świecie wykonały tę samą sekwencję jogi wg. autorstwa Teresy Power, pomysłodawczyni Yoga Kids Day. We wspólnych ćwiczeniach podczas lekcji zdalnych wzięło udział ponad 150 uczniów z naszej szkoły, którzy w skupieniu i z zaangażowaniem praktykowali jogę, dobrze się przy tym bawiąc. Warto podkreślić, że praktykowanie jogi przynosi dzieciom wiele korzyści w każdej sferze ich rozwoju, bez względu na wiek, zdolności czy budowę ciała. Czas spędzony na ćwiczeniu jogi może okazać się jedynym momentem, w którym dziecko koncentruje się tylko i wyłącznie na sobie. Pamiątką dla każdego uczestnika są certyfikaty MAŁEGO JOGINA, które potwierdzają udział w wydarzeniu.
Organizator Aneta Dereń
Światowy Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną
W dniu 22 marca 2021r. uczniowie klasy I a i III b obchodzili Światowy Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną (PAH) pod hasłem „Zróbmy szum wokół wody”. Celem akcji było szerzenie świadomości o tym, że dostęp do czystej wody to prawo człowieka, natomiast na świecie nie wszyscy mają możliwość korzystania z bezpiecznej wody pitnej (obecnie to aż 785 milionów osób). Uczniowie podczas zajęć online oglądali film edukacyjny, pt. „Oszczędzanie wody to za mało”, rozmawiali o zasobach wody oraz rozwiązywali quiz wiedzy o wodzie. Podsumowaniem całej akcji było tworzenie plakatów inspirowanych hasłem „Zróbmy szum wokół wody”. Zachęcam do oglądnięcia prac uczniów.
Aneta Dereń
klasa 1 d - poszukiwacze wiosny
18 marca uczniowie klasy 1 d udali się na spacer wokół boiska szkolnego w poszukiwaniu oznak wiosny. Wspaniali tropiciele dostrzegli dużo zmian w przyrodzie. Po pierwsze już w szatni okazało się, że można na wycieczkę wybrać się bardzo szybko, gdyż mniej ubrań zakładamy na siebie, bo temperatura powędrowała w górę. Nie trzeba było lupy, aby dostrzec, a nawet dotknąć pąków na gałęziach brzóz i klonów rosnących wokół boiska. Uczniowie przyglądając się trawnikom, dostrzegli miejsca gdzie trawa nabiera soczystych barw. Wśród traw wypatrzyli również pierwsze kwiatuszki, głownie stokrotki, które ucieszyły dzieci. Niczego nie zrywali, gdyż pamiętali o dbaniu o przyrodę. Niech pierwsze znaki wiosny znajdą inni i również się ucieszą!
Lucyna Kędzior
Głowa myśli, ciało ćwiczy- joga dla dzieci w klasie III b
Podczas zajęć wychowania fizycznego uczniowie klasy III b ćwiczą ciało i umysł poprzez wspólną praktykę jogi, która jest połączeniem ruchu z oddechem i koncentracją. Pozytywne aspekty jogi od strony fizycznej to prawidłowa postawa, mocny kręgosłup oraz lepsza sprawność. Warto jednak pamiętać, że ćwiczenia te wpływają również na sprawniejszą pracę mózgu, uczą jak radzić sobie ze stresem, rozwijają pamięć oraz wiarę we własne możliwości. Zajęcia jogi dla dzieci są zarówno aktywne, jak i wyciszające. Obejmują rozgrzewkę, kreatywne ćwiczenia gimnastyczne z asanami, zabawy z jogą oraz ćwiczenia oddechowe i relaksację. Należy podkreślić, że praktyka ta jest bezpieczna i stanowi atrakcyjną formę ruchową dla dzieci.
Aneta Dereń
Zdrowo jem, zdrowo żyję!
Klasa 2 a zakończyła blok tematyczny poświęcony zdrowym nawykom żywieniowym oraz dbałości o swój organizm. Uczniowie rozmawiali o układach znajdujących się w naszych organizmach, ich działaniu i współpracy. Przy okazji dzieci przypomniały sobie aktualną piramidę zdrowego żywienia, której plakat wykonywały podczas pracy grupowej. Wspaniałym dopełnieniem zajęć było samodzielne wykonanie zdrowych kanapek, których zdjęcia znajdują się poniżej.
Sylwia Wiśniewska
Zimowe zabawy na śniegu- klasa III b
W dniu 23.02.2021r. uczniowie klasy III b korzystając z zimowej aury spędzili aktywnie czas na świeżym powietrzu. Podczas zajęć wychowania fizycznego najmłodsi bawili się na szkolnym placu zabaw. Głównym punktem programu były zabawy z użyciem sanek, np. slalomy, wyścigi i zaprzęgi. Uczniowie przed rozpoczęciem aktywności przypomnieli sobie najważniejsze zasady bezpiecznej zabawy na śniegu. Wszyscy wrócili do szkoły we wspaniałych humorach, opowiadając o swoich wrażeniach.
Aneta Dereń
Kolorowe drugie śniadanie uczniów z 1 d
Każdy uczeń szkoły promującej zdrowie, już od klasy pierwszej, bardzo dobrze wie, jakie produkty spożywać, aby być silnym i zdrowym. Uczniowie klasy I d odbyli cykl zajęć poświęconych zdrowemu odżywianiu. Dowiedzieli się ile posiłków dziennie powinni jeść i z czego każdy z nich powinien się składać. Potrafią dokonywać prawidłowych wyborów spośród różnorodnych produktów, nie zawsze zdrowych. Sami przygotowali na talerzyku swoje drugie śniadanie - co prawda z papieru, bibuły lub plasteliny - ale każdy talerzyk zawierał to, co wartościowe i bogate w witaminy. Oto kolorowe drugie śniadanie zaproponowane przez dzieci.
Lucyna Kędzior
Tenis w klasie II c
Wykorzystując zainteresowanie dzieci różnymi dyscyplinami sportu, w klasie II c prowadzone są zajęcia realizujące założenia programu TENIS 10. Głównym celem zajęć jest uatrakcyjnienie lekcji wychowania fizycznego i zachęcenie jak największej ilości dzieci do rozpoczęcia lub kontynuowania tenisowej przygody. Oprócz nauki nowych umiejętności są też metody zabawowe - rozwijające koordynacyjne i kondycyjne zdolności motoryczne dzieci. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem zgromadzonych w szkole pomocy; rakiet dla każdego ucznia, piłeczek, siatek do mini tenisa, drabinek poziomych, znaczników do wyznaczania kortów itp. Lubimy tenis – mówią dzieci przed zajęciami i dobrze bawią się podczas w-fu.
Joanna Madej
Zimowe zabawy klasy 2 c
Klasa II c zaplanowała zajęcia w-fu na śniegu. Korzystając z uroków zimy, w odpowiednich zimowych ubraniach, spędziliśmy całą lekcję na świeżym powietrzu. Trochę niezadowoleni, że lekcja szybko minęła, ale za to w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły.
Joanna Madej
Domowe tory przeszkód uczniów klasy 1 d
Wydaje się, że zdalne nauczanie przysparza wiele trudności w realizacji zajęć wychowania fizycznego. Okazuje się, że wcale tak nie musi być. W domu też można się świetnie bawić i dbać o swoją kondycję fizyczną. Uczniowie klasy 1 d wykonali znakomicie zadanie polegające na przygotowaniu własnego toru przeszkód. Oczywiście zachowali zasady bezpieczeństwa w czasie zabawy. Wykorzystali znajdujące się w domu przedmioty i tym razem wykorzystali je w nietypowy sposób. Stali się twórcami wielu kreatywnych pomysłów.
Lucyna Kędzior
Klasa 1 d - Jesteśmy ekologiczni!
W trosce o dobre nawyki ekologiczne uczniowie klasy I d wzięli udział w programie edukacyjnym i konkursie Szkolne Przygody gangu Fajniaków. Omówione zostały wszystkie cztery tematy programu – żywioły ogień, woda ziemia i powietrze. Uczniowie zapoznając się z żywiołem powietrze bawili się w tropicieli niewidzialnego powietrza. Obejrzeli wykonywane przez nauczyciela eksperymenty i sami wykonali je w domu: np. "dmuchajka" okazała się świetną zabawką. Wyciągnęli wnioski z tego doświadczenia. Po oglądnięciu filmu o segregowaniu śmieci wykonali ćwiczenie praktyczne wkładając śmieci do odpowiednich pojemników. Z zainteresowaniem śledzili losy Fajniaków podczas czytanego przez nauczyciela tekstu. Wykonali prace plastyczne na temat „Czyste powietrze”. Zrozumieli, że dbałość o czyste powietrze równa się zdrowie ludzi roślin i zwierząt. Nauczyciel przeprowadził eksperymenty na tematy wody przed ekranem komputera. Uczniowie sami potrafili wyciągnąć wnioski o właściwościach wody. Po zajęciach przeprowadzili sami doświadczenia w domu. Przez dobę obserwowali proces parowania wody i stwierdzili, że z wodą w słoiku bez nakrycia jest tak samo jak z kałużami i upranymi ubraniami, które wysychają. W pracach plastycznych udowodnili, że leży im na sercu problem z oszczędzaniem wody. Realizację tematu żywioł Ziemia klasa I d rozpoczęła od wirtualnej wycieczki do wnętrza Ziemi. Dzieci z zaciekawieniem słuchały informacji o poszczególnych warstwach Ziemi. Sami starali się stworzyć definicję gleby. Nauczyciel wykonał doświadczenie z podlewaniem rośliny – uczniowie zaobserwowali proces wchłaniania wody przez ziemię. Obejrzeli filmy na temat jak zasilać ziemię. Urządziliśmy burze mózgów na temat, co jeszcze oprócz wody można dać roślinom rosnącym w doniczkach, aby były piękne. Prawie wszyscy uczniowie pochwalili się swoimi roślinkami doniczkowymi pokazując je w kamerce komputera podczas naszego spotkania i powiedzieli, w jaki sposób opiekują się nimi. W pracach plastycznych narysowały jak wyobrażają sobie swój Ekozakątek, pełen zieleni i świeżego powierza. Temat „Ogień” klasa I d rozpoczęła od stwierdzenia, że ogień jest nam bardzo potrzebny, ale bywa także niebezpieczny. Nauczyciel przedstawił sposoby wykorzystania ognia na przestrzeni dziejów. Dzieci poproszone zostały o wypowiedzi na temat: Jakie rady dałbyś kolegom, aby bezpiecznie obchodzić się z ogniem? Następnie swoje spostrzeżenia zawarli w pracach plastycznych na temat zapobiegania pożarom. Udział w akcji z pewnością przyczyni się do kształtowania postaw ekologicznych uczniów.
Lucyna Kędzior
Udział w Programie Gang Fajniaków - klasa II a
Klasa II a bierze udział w kolejnym programie zaproponowanym przez sieć sklepów Biedronka – GANG FAJNIAKÓW. W tym roku uczniowie poznają środowisko naturalne poprzez eksperymentowanie z żywiołami. W ostatnim czasie dzieci wykonały eksperymenty związane z wodą - "Oszczędzaj kropelkę". To był wspaniały sposób na uświadomienie uczniom potrzeby oszczędzania wody. Dzieci chętnie sprawdzały właściwości wody, wymieniały się swoimi doświadczeniami i tworzyły prace plastyczne na temat. Na rysunkach zobaczyć można wszystko to o czym rozmawialiśmy podczas lekcji: zjawiska przyrodnicze, gromadzenie deszczówki, ponowne wykorzystywanie wody, woda jako dar życia, a także świetny sposób na zabawę i rozumienie zmiany stanów wody. Klasa II a już zaplanowała kolejne eksperymenty inspirowane innymi żywiołami. Chętnie czytamy również opowieści Gangu Fajniaków i gromadzimy maskotki, które ozdabiają naszą salę i przypominają o potrzebie dbania o środowisko. Przyroda zyskała 23 najlepszych przyjaciół, troszczących się o nią każdego dnia. Cieszymy się, że powstają takie programy łączące zabawę z silnym przekazem wiedzy o środowisku.
Sylwia Wiśniewska