archiwum 2016/2017
Piknik na Lisiej Górze - klasa III b
W dniu 20 czerwca 2017r. z okazji zbliżającego się zakończenia roku szkolnego uczniowie klasy III b wraz z wychowawcą, ks. Julianem oraz rodzicami wybrali się na piknik. Na Lisiej Górze czekało na uczniów wiele atrakcji, a dopełnieniem była piękna słoneczna pogoda. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od korzystania z ogromnego placu zabaw, na którym wspinaliśmy się na różne konstrukcje, zjeżdżaliśmy na tyrolce oraz ćwiczyliśmy na siłowni. Chłopcy wspólnie z księdzem Julianem rozegrali mecz piłki nożnej, po których wszyscy udali się na odpoczynek. Rodzice przygotowali dla nas kiełbaski z grilla i pyszne ciasteczka, które zjedliśmy ze smakiem. Wybraliśmy się również na spacer do Rezerwatu Przyrody Lisia Góra, a w drodze powrotnej podziwialiśmy zwierzęta znajdujące się nad rzeką. Ten dzień był dla nas wyjątkowo udany, dlatego w drodze powrotnej wszystkim dopisywał dobry humor.
Aneta Dereń, ks. Julian Wybraniec
Pierwszoklasiści na wycieczce
5 czerwca bieżącego roku szkolnego dzieci z klasy I a i klasy I b udały się na wycieczkę szkolną. Uczniowie odwiedzili stadninę koni Janiowe Wzgórze. Ponieważ pogoda była wymarzona do zabaw na świeżym powietrzu, dzieci bawiły się na placu zabaw, grały w piłkę lub odpoczywały na trawie. Punktem kulminacyjnym wycieczki była wizyta w stajni i pobyt w krytej ujeżdżalni koni. Tam niektóre dzieci odbyły przejażdżkę na koniu. Wspólna wycieczka klas pierwszych była bardzo udana. Już teraz dzieci panują, gdzie wybiorą się za rok.
Joanna Madej, Agata Kurek-Amarowicz
To była najlepsza zielona szkoła w klasie III f
Taką opinię wydali uczniowie klasy III f po powrocie z zielonej szkoły, która odbyła się w krainie pięknych lasów, jezior, stawów i szumu rzeki Tanwi, czyli na Roztoczu.
Uczniowie wyjechali do Krasnobrodu 31 maja 2017 r. na trzydniową zieloną szkołę. Podczas pobytu zamieszkali w „Gościńcu pod bocianem”. Obiekt wszystkim bardzo się spodobał. Każdy był zadowolony z pokoju oraz podwórka, na którym można było pobiegać, pobawić się na placu zabaw oraz pobrać w piłkę. Podczas pieszych wycieczek dzieci zobaczyły Szumy nad Tanwią, piękne stawy Echo. Lekcje przyrody pobierały w parku jurajskim w Krasnobrodzie oraz zamojskim zoo. Nieco historii zaczerpnęły z wędrówki z przewodnikiem po zabytkowym Zamościu. Uczestnicy po dokonaniu wystrzału z armaty otrzymali Patent Puszkarza i przyjęci zostali w szeregi załogi fortecy zamojskiej. Był też czas na naukę z podręcznikami. Niespodzianką z okazji Dnia Dziecka był seans filmowy – Smerfy – w kinie „Stylowy” w Zamościu.
Atrakcji było więc wiele, czemu sprzyjała piękna, słoneczna pogoda.
Lucyna Kędzior
Wycieczka klasy III e do Magicznych Ogrodów
24 maja uczniowie klasy III e wraz z wychowawcą wybrali się na całodniową wycieczkę do bajkowej krainy ,,Magicznych Ogrodów”. Uczniowie brali udział w różnorodnych konkurencjach, podczas których musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą, matematyczną, polonistyczną oraz sprawnością fizyczną. Zwiedzali teren Magicznych Ogrodów. Park składa się z kilkunastu krain tematycznych, do których dociera się wędrując wśród szumiących wodospadów, strumieni, kwitnących drzew oraz pachnących i kolorowych kwiatów. Podczas pobytu w Ogrodach na uczniów czekało mnóstwo atrakcji. W tym dniu nikomu nie groziła nuda. Pełni radości, wrażeń i wspomnień wróciliśmy do szkoły.
Dominika Lenkiewicz
Wspólnie wypoczywamy- klasa IIa, IIc, IIe, IIf,IIg i IIIa
17 maja uczniowie klas: II a, II c, II e, II f, II g i III a wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do NTB Active Club w Głogowie Małopolskim. Na miejscu czekało na nas wiele niespodzianek. Pogoda sprzyjała zajęciom jakie przygotowali dla nas organizatorzy. Zostaliśmy podzieleni na kilka grup i każdy z nas mógł spróbować swoich sił w: strzelaniu z broni laserowej do celu, w tenisie, w golfie, w grze w bule, na torze przeszkód i w rzucaniu do celu. Współpracowaliśmy doskonale podczas gry terenowej. Mieliśmy rozwiązać wiele zadań i odnaleźć ukryty skarb. Wszyscy wykonali zadania i odnaleźli skarb ukryty w grocie. Wesoło bawiliśmy się na placu zabaw, na którym oprócz huśtawek i zjeżdżali była też chatka na kurzej nóżce oraz skakaliśmy na trampolinie. Zmęczeni, ale zadowoleni zjedliśmy pieczone kiełbaski. Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy szkoły.
Patrycja Grabiec, Małgorzata Haligowska, Grażyna Kafel,
Paulina Sikora, Joanna Szlenk, Małgorzata TraczSurówka pełna witamin - III f
Klasa III f po obejrzeniu filmu, w którym Pascal Brodnicki zachęca do zdrowego odżywiania postanowiła własnoręcznie przygotować pełne witamin drugie śniadanie. Każdy przyniósł marchewkę, jabłko, odrobinę cukru oraz tarkę. Po starciu składników, wymieszaniu ich i dodaniu cukru surówka smakowała wszystkim, nawet tym, którzy do tej pory takiego jedzenia nie lubili. Wynika z tego, że drugie śniadanie zrobione własnoręcznie lepiej smakuje.
Lucyna Kędzior
Klasa II b i II d w Siedlisku "Janczar" w Pstrągowej
Klasy II b i II d odwiedziły 17 maja siedlisko „Janczar” w Pstrągowej. Najważniejsze atrakcje wycieczki to: spacer bryczkami po okolicy, od ziarna do chleba – warsztaty edukacyjne połączone z pokazem tradycyjnego wypieku chleba, indywidualna przejażdżka konna na maneżu, ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Oto kilka ciekawych fotografii.
E. Cmoch, E. Blok
Potrafię pomóc innym
10 maja 2017 r. uczniowie klasy III d wzięli udział w zajęciach pierwszej pomocy przedmedycznej. Najpierw oglądali pokaz udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, uważnie słuchali udzielanych im rad i wskazówek dotyczących prawidłowego ułożenia człowieka oraz wykonania sztucznego oddychania. Później przystąpili do ćwiczeń praktycznych – pod bacznym okiem instruktorek sami ćwiczyli na manekinie pierwszą pomoc. Było to dla nich ciekawe doświadczenie.
Agnieszka Łuc
Wizyta ratownika medycznego w klasie II c
Dnia 05 maja w klasie IIc odbyło się spotkanie uczniów z Ratownikiem Medycznym. Uczniowie mieli okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Uczyły się, w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe i jak należy sprawdzać przytomność poszkodowanej osoby. Przede wszystkim Pan Piotr mówił dzieciom, że należy głośno krzyczeć wołając dorosłą osobę, albo jeśli jest to tylko możliwe, to szybko wezwać telefonicznie pogotowie ratunkowe. Dzieci doskonale znały numery telefonów ratunkowych – 112 i 999, od ratownika medycznego dowiedziały się w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorem. Uwagę dzieci skupił sprzęt zgromadzony w walizce ratownika oraz fantom do nauki udzielania pierwszej pomocy. Celem warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanego Ratownika Medycznego było przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dzięki takim spotkaniom uczniowie uczą się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia a także ochronią ich własne zdrowie.
Paulina Sikora
Wiosenna uprawa roślin w klasie III b
Uczniowie klasy III b stworzyli w sali wiosenną uprawę roślin, która wypełniła klasowy kącik przyrody. Pierwszym etapem było przygotowanie niezbędnych narzędzi do siania i sadzenia roślin oraz przypomnienie etapów wzrostu rośliny. Następnie uczniowie wysiewali do doniczek nasiona grochu łuskanego, rzeżuchy, rzodkiewki, papryki słodkiej oraz kwiatów nasturcji. Mieli również okazję zasadzić cebulkę kwiatu dalii. Wszystkie czynności okazały się interesującym doświadczeniem. Przez kolejne dni uczniowie z wielkim zaangażowaniem pełnili dyżury przy pielęgnacji roślin poprzez codzienne podlewanie oraz obserwowanie.
Aneta DereńDzień Ziemi- wizyta przedszkolaków w klasie III b
W dniu 21 kwietnia 2017r. uczniowie klasy III b obchodzili Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji zaprosili na zajęcia dzieci z VI grupy przedszkolnej. Celem wizyty było kształtowanie postaw proekologicznych. Podczas spotkania dzieci rozmawiały na temat różnorodnych sposobów ochrony środowiska. Uczniowie przeprowadzili quiz ekologiczny dla przedszkolaków, z którym doskonale sobie poradzili. Ważnym elementem spotkania było wygłoszenie treści przyrzeczenia „Przyjaciela Przyrody”, które wskazywało na to, że każdy będzie dbał o zwierzęta i rośliny, segregował odpady oraz oszczędzał wodę i prąd. Na zakończenie zajęć uczniowie przygotowali dla młodszych kolegów niespodziankę. Każdy z przedszkolaków zasadził swoją roślinkę i zobowiązał się o nią dbać w sali przedszkolnej. Dziękujemy za miłą wizytę.
Aneta Dereń
Zdrowe sałatki owocowe
Nasza szkoła jest przyjazna zdrowiu. Bierzemy udział w różnych programach tj. np: „ Śniadanie Daje Moc czy „Owoce i Warzywa w Szkole”
W poniedziałek 26 kwietnia, w naszej klasie robiliśmy smaczne, a przede wszystkim zdrowe sałatki owocowe! Uczniowie z klasy IIc na zajęciach własnoręcznie przygotowali pyszne, witaminowe sałatki. Dzieci przyniosły różne świeże owoce. Widok tak smakowitych owoców zachęcił wszystkich do pracy. Przed jej degustacją poznali podstawowe zasady savoir – vivre przy stole. Wspólna praca przy sporządzaniu sałatki dostarczyła dzieciom wiele radości i przyjemności
Paulina Sikora
Wycieczka do parku
Uczniowie klasy II f korzystając z pięknej wiosennej pogody wybrali się do parku nad Wisłokiem w celu dokonania obserwacji przyrodniczych. Mieli sprawdzić, czy już przyszła wiosna. Obserwowali rośliny, które rozwijają swoje pączki liścienne i kwiatowe i słuchali śpiewu ptaków. Rozmawiali również o bezpieczeństwie zabaw na świeżym powietrzu – zasadach poruszania się na rowerach, właściwym przygotowaniu rowerów do sezonu i odpowiednim stroju. Pogoda była wymarzona, więc wszyscy bawili się doskonale na placu zabaw i w siłowni na plantach.
Grażyna Kafel
Zdrowe kanapki w klasie III e
Uczniowie klasy III e przy pomocy zdrowych i kolorowych składników wykonali kanapkowe cuda. Z przyniesionych produktów powstały pyszne, samodzielnie wykonane kanapki, które dzieci z ogromną chęcią zjadły na drugie śniadanie.
Dominika Lenkiewicz
Sami robimy zakupy
13 lutego uczniowie klasy II c wraz z wychowawczynią udali się do supermarketu Frac. Podstawowym celem wycieczki była promocja zdrowego odżywania.
Drugoklasiści rozpoznawali i nazywali warzywa i owoce, dyskutowali o ich wartościach odżywczych. Na zakończenie wycieczki uczniowie dokonali wyboru i zakupu produktów.
Samodzielnie korzystanie z wagi, dodawanie i odejmowanie oraz obliczanie monet potrzebnych do zapłacenia towaru było świetna powtórką, przed kolejna lekcja matematyki. Uczniowie do szkoły wrócili bardzo zadowoleni.
Paulina Sikora
Zimowe zabawy na śniegu
Klasa III e korzystając z uroków długo oczekiwanej zimy spędziła lekcję na świeżym powietrzu. Uczniowie oddali się przyjemności jazdy na sankach i wykorzystali własną pomysłowość podczas śnieżnych zabaw. Takie aktywne zajęcia sprawiły wszystkim wiele radości.
Dominika Lenkiewicz
Zdrowe nietrudne - w klasie III f
Uczniowie klasy III f już drugi rok realizują ogólnopolski program o zdrowym żywieniu ogłoszony przez firmę Kupiec pod hasłem Zdrowe nietrudne. Nawiązując kontakt z firmą Kupiec i zgłaszając klasę do projektu uczniowie otrzymują zdrowe produkty do spożycia np. wafelki kukurydziane oraz materiały edukacyjne. Realizując zajęcia z programu dzieci wykonały kanapki - nazwane "Kanapki - rybki", które zrobione zostały wg przepisu z "Przepiśnika" wydanego przez firmę Kupiec. Oryginalność kanapek polega nie tylko na ich wyglądzie, ale na tym, że podstawą ich wykonania nie był chleb ani bułka, tylko wafelki kuku lub wafelki ryżowe. Oto efekty:
Lucyna Kędzior
Witaj zimo!
Uczniowie klasy II f bardzo ucieszyli się, że wreszcie spadł śnieg. Umówiliśmy się na zimowe zabawy na śnieżnym puchu. Rodzice zadbali o właściwy strój i mogliśmy udać się na szkolne boisko, żeby poczuć zimową atmosferę. Przed wyjściem z klasy rozmawialiśmy o bezpieczeństwie zabaw zimowych - właściwej organizacji zabaw i odpowiednim stroju. Przynieśliśmy z domu akcesoria dla bałwana, ale niestety śnieg nie chciał się lepić i nasz bałwan przyjął postawę leżącą. Mimo to bardzo nam się podobał. Bawiliśmy się doskonale i nie chciało nam się wracać do budynku. Czas zimowej zabawy minął bardzo szybko.
Grażyna Kafel
Na lekcji przyrody w klasie 1a
Uczniowie klasy 1 a na lekcji przyrody poznali zasady zdrowego odżywiania, styl zdrowego życia, oraz jakie są wartości odżywcze warzyw i owoców. Uczniowie przygotowali prostą , zdrową przekąskę jaką jest sałatka owocowa. W czasie lekcji uczniowie rozmawiali o tym co to jest zdrowe odżywianie, dowiedzieli się wielu ciekawostek o owocach, jak również zdobyli cenne informacje na temat składników odżywczych, takich jak: witaminy, białka, tłuszcze oraz węglowodany. Po części teoretycznej lekcji uczniowie przygotowali się do wykonania samodzielnie sałatki owocowej. Nie zapomnieli też o higienie przygotowywania posiłków. Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka każdego ucznia udała się, wyszła wspaniale i była bardzo smaczna.
Agata Kurek-Amarowicz
Poznaj smak zdrowia - warsztaty w klasie III b
Od 15 do 30 listopada 2016r. uczniowie klasy III b uczestniczyli w warsztatach z zakresu zdrowego żywienia, prowadzonych przez wolontariuszy w ramach programu PROJEKTOR Wolontariat Studencki. Celem warsztatów było przekazanie uczniom wiedzy o zdrowym stylu życia i wartościach odżywczych oraz wspólne przygotowanie prostych, zdrowych przekąsek. Podczas spotkań uczniowie rozmawiali o tym co to jest zdrowe odżywianie, dowiedzieli się wielu ciekawostek o owocach, jak również zdobyli cenne informacje na temat składników odżywczych, takich jak: witaminy, białka, tłuszcze oraz węglowodany. Jedną
z przyjemniejszych części zajęć było samodzielne robienie szaszłyków owocowych oraz masła orzechowego, a następnie degustowanie tych zdrowych przekąsek. Dziękujemy wolontariuszom za mile spędzony czas!Aneta Dereń
Niemalże MasterChef Junior w klasie II d
A oto wytworne, pomysłowe, zdrowe i pyszne kanapeczki w wykonaniu uczniów klasy II d. Akcja robienia kanapek połączona była z ogólnopolskim programem „Śniadanie daje moc”. Życzymy smacznego!!!!!
E. Cmoch
Śniadanie daje moc w klasie II e
8 listopada obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Nasza klasa ponownie przystąpiła do programu "Śniadanie daje moc". Zdrowe śniadanie to siła do super zabawy, to energia do nauki i lepsza koncentracja. Dzieci miały mnóstwo mocy do tworzenia pysznych i kolorowych kanapek. Sami zobaczcie, poniżej fotorelacja.
Joanna Szlenk
Sałatka owocowa
Uczniowie klasy III e 26.10.2016 r. na chwilę zamienili swoją salę w kuchnię i przyrządzili zdrowe sałatki owocowe. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale!
Domnika Początek
Jesienna sałatka w wykonaniu uczniów klasy II D
Z jesiennych warzyw, pysznie i zdrowo!
Pracowaliśmy jak zawodowi kucharze. A oto sałatki serwowane przez uczniów naszej klasy. Prawda, że doskonałe?!
E. Cmoch
Wycieczka do rezerwatu przyrody Lisia Góra - klasy III a i III b
W dniu 30 września uczniowie klasy III a i III b wraz z wychowawcami wybrali się na pieszą wycieczkę do pobliskiego Rezerwatu Przyrody Lisia Góra. Celem wyjścia było obserwowanie przyrody leśnej w jej naturalnym środowisku oraz powtórzenie zdobytych wiadomości na temat lasu. Kiedy już dotarliśmy na miejsce, przed wejściem do Rezerwatu wychowawcy odczytali regulamin zwiedzania, a uczniowie zobowiązali się go przestrzegać. Następnie rozpoczęliśmy spacer ścieżką przyrodniczą, składającą się z kilku stacji z tablicami informacyjnymi. Podczas spaceru rozpoznawaliśmy drzewa i krzewy, obserwowaliśmy obumierające drzewa i ich mieszkańców oraz wsłuchiwaliśmy się w odgłosy lasu. Na jednej ze stacji badaliśmy korę drzew oraz określaliśmy wiek drzewa. Po zakończonej leśnej wędrówce był czas na piknik i wspólną zabawę na placu zabaw. Zajęcia z edukacji przyrodniczej
w terenie okazały się dla wszystkich bardzo przyjemną i niezapomnianą lekcją.Aneta Dereń, Małgorzata Haligowska
Wycieczka rowerowa
28 września przyjechaliśmy do szkoły rowerami, bo to właśnie tego dnia razem ze swoją wychowawczynią Grażyną Kafel i kilkoma rodzicami wybraliśmy się na rowerową wycieczkę na Lisią Górę. Przed szkołą sprawdziliśmy stan naszych pojazdów i ruszyliśmy na jesienną wyprawę. Jechaliśmy ścieżką rowerową nad Wisłokiem przestrzegając regulaminu i zwracając uwagę na znaki drogowe. W czasie podróży odpoczywaliśmy robiąc krótkie przystanki i w niedługim czasie dotarliśmy na miejsce. Tu bawiliśmy się na placu zabaw zjeżdżając na tyrolce, wspinając się na „bocianie gniazdo”, bawiąc się drewnianym zamku, huśtając na różnych huśtawkach. Rodzice przygotowali dla nas poczęstunek – kiełbaski i chleb pieczony na grillu. Obserwowaliśmy też zmiany jakie zaszły już w przyrodzie, bo przecież już jesień rozpoczęła swoje panowanie. Liście na drzewach powoli zmieniają swoje kolory i z drzew spadają kasztany i żołędzie. Czas szybko mijał i niechętnie opuszczaliśmy plac zabaw nad Wisłokiem. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i szczęśliwi. Już teraz umawiamy się na następną wspólną wyprawę rowerową z rodzicami.
Grażyna Kafel