archiwum 2019/2020
Konkurs fotograficzny on-line klas II "Wielkanocne zwyczaje"
W dniu 03.04.2020 r. został ogłoszony konkurs fotograficzny online dla klas II „Wielkanocne przysmaki”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas II Szkoły Podstawowej nr 23 w Rzeszowie. Celem konkursu była popularyzacja fotografii wśród uczniów, promowanie zdrowego stylu życia oraz kultywowanie tradycji rodzinnych i zwyczajów świątecznych.
W konkursie wzięło udział 10 uczniów z klas II. Zadaniem każdego uczestnika konkursu było wykonanie wielkanocnego przysmaku, sfotografowanie oraz przesłanie zdjęcia na wskazany adres mailowy. Na konkurs wpłynęło 10 prac, spośród których zostali wybrani laureaci oraz wyróżnieni. Podczas wyboru laureatów pod uwagę wzięto zgodność pracy z tematem konkursu, walory estetyczne i odżywcze przygotowanych przysmaków. Zostali wybrani następujący laureaci:I Miejsce: Maria Mroczko (II b), Karol Bieńkowski (II a)
II Miejsce: Anna Kudzia (II b), Gabriel Szczęsny (II a)
III Miejsce: Wiktoria Grund (II d)
Osoby wyróżnione:
Kacper Iwaszek (II d), Wiktor Ziemba (II b), Kornel Łabudzki (II a), Sylwester Starzak (II a), Mateusz Pelc (II d).
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!
Organizatorzy: Aneta Dereń, Patrycja Grabiec, Edyta Cmoch, Klaudia Skrzypak
Dobrze jemy ze szkołą na widelcu - klasa I d
Codzienne spożywanie zbilansowanych i jednocześnie smacznych posiłków, jedzenie w przyjaznej atmosferze i o regularnych porach kształtuje w dzieciach prawidłowe zwyczaje żywieniowe na całe życie. Badania potwierdzają również, że wspólne gotowanie może korzystnie wpływać na poprawę czynników psychospołecznych, w tym preferencji, nawyków i zachowań żywieniowych. Gotowanie razem w szkole i w domu daje dużo radości, ale też wpływać może pozytywnie na zmianę nawyków żywieniowych i dlatego do odkrywania świata jedzenia poprzez praktykę zachęca Program „Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu”. To program skierowany do uczniów klas „0” oraz I-III szkół podstawowych. Celem organizatora, czyli Fundacji Szkoła na Widelcu, jest przede wszystkim edukacja w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcenie najmłodszych do gotowania. Uczniowie klasy I d podczas zajęć tworzyli makiety zdrowych śniadaniówek wybierając ich zawartość spośród różnych produktów spożywczych. Na kolejnych zajęciach postanowiliśmy zrobić smaczne owocowe szaszłyki jako drugą przekąskę w ciągu dnia. Uczniowie spisali się na medal. Będziemy kontynuować tradycję wspólnych śniadań w szkole!
Małgorzata Tracz
Mały ratownik to ja
O tym, jak ogromne znaczenie ma umiejętność udzielania pierwszej pomocy dowiedzieli się uczniowie kl. I d. Gościliśmy w klasie Pana Mateusza Miąsika - ratownika medycznego. Zajęcie edukacyjne "Mały ratownik - to ja" realizowane przez Pana Mateusza mają na celu oswojenie dzieci z ideą pomagania i skupiają się na nauce praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Podczas zajęć uczniowie nauczyli się: jak wezwać pomoc, sprawdzić przytomność i oddech, ułożyć w pozycji bezpiecznej, wykonać masaż serca oraz jak unikać sytuacji niebezpiecznych. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i z ogromnym zaangażowaniem brali udział w zajęciach. Na zakończenie Pan Mateusz rozdał uczniom pamiątkowe dyplomy Małych Ratowników. Dziękujemy za tak cenną lekcję!
Małgorzata Tracz
Zdrowo jemy, zdrowo żyjemy - I a spotkanie z dietetykiem
Przy okazji omawiania treści związanych ze zdrowiem klasa I a wzięła udział w zajęciach z dietetykiem – p. Klaudią K. Uczniowie podzielili się z gościem swoją dotychczasową wiedzą na temat zdrowego trybu życia, ale także wykorzystali ten czas na naukę czegoś nowego. Omówienie piramidy żywności, a następnie ułożenie posiłków zgodnych z zaleceniami zajęło dzieciom dużo czasu. Niektórzy uczniowie z zachwytem stwierdzali, że ich codzienne posiłki są bogate w zalecane produkty, natomiast pozostali obiecali stosować się do wskazówek pani dietetyk. Podczas zajęć powstały kolorowe talerze, pełne witamin. Dzieci wróciły do domu z zadaniem przekazania nabytej wiedzy swoim bliskim i przygotowania dla nich pełnowartościowego posiłku. Dziękujemy pani Klaudii za poświęcony nam czas i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie.
Sylwia Wiśniewska
Metoda edukacji dziecięcej "Skakanka" w klasie II b
W dniu 18 października 2019 r. chętni uczniowie klasy II b wzięli udział w zajęciach prowadzonych innowacyjną Metodą Edukacji Dziecięcej „Skakanka”. Praca metodą Skakanka zakłada połączenie ćwiczeń i zabaw dostępnych w aplikacji multimedialnej z aktywnością ruchową, w celu efektywnego rozwijania zdolności poznawczych u dzieci. Uczniowie wykonywali zadania wyświetlane na ekranie, a na zakończenie zajęć mogli się zrelaksować wykorzystując wałki i piłki do masażu oraz kołderkę obciążeniową.
Aneta DereńSpotkanie klasy II d z pracownikiem Stowarzyszenia "Ekoskop"
15 października uczniowie klasy II d spotkali się z panem Mirosławem Ruszałą ze Stowarzyszenia „Ekoskop” współautorem książeczki „Abecadło - śmieciadło”, który w bardzo przystępny i zajmujący sposób przedstawił sprawę segregacji odpadów i śmieci. Przeczytał nam kilka wierszy z tej książeczki, które uczą dzieci co to są śmieci i do czego mogą być wykorzystane. Wiemy teraz, że segregowanie śmieci jest przyjazne dla naszej planety i że przerobione odpady mogą być wykorzystywane. Zwrócił uwagę na dzikie wysypiska śmieci powstające ciągle w naszych lasach, parkach przy drogach i na łąkach. Uczył jak należy segregować odpady i śmieci, uczulał na bardzo zły wpływ niektórych z nich dla całego środowiska naturalnego (zużyte baterie). Uczniowie postanowili włączyć się aktywnie do segregacji odpadów oraz zachęcić do tego swoje rodziny i kolegów.
Grażyna Kafel
Ciekawa lekcja biologii w klasie VII c
12 listopada 2019 roku w klasie VIIc na lekcji biologii realizowany był temat „Pokarm – budulec i źródło energii”. Uczniowie pracowali w grupach metodą projektu. Każda grupa opracowywała inny składnik odżywczy – jego rolę dla organizmu, źródła występowania i skutki niedoboru. Następnie grupy prezentowały efekty swojej pracy. Uczniowie przygotowali poczęstunek, którym były pokarmy, będące najlepszym źródłem prezentowanego składnika pokarmowego. Na zakończenie dzieci oceniły swoją pracę, przyznając wybranej przez siebie grupie głos.
Taka poglądowa lekcja biologii przyczyni się do nabywania właściwych nawyków żywieniowych i umiejętności doboru pokarmów w celu zapewnienia organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.
Magdalena Stępniak