archiwum 2015/2016
- MAŁY MISTRZ W KLASIE I F
Podczas zajęć z programu „Mały Mistrz” realizowanych w klasie I f uczniowie rozwijamy swoją sprawność fizyczną. Poznają nowe zabawy i gry, pokonują tory przeszkód, uczą się nowych gier zespołowych, zasad zdrowej rywalizacji i doskonale się razem bawią.
Grażyna Kafel
SZKOLNY KONKURS EKO-INSTRUMENT
W dniu 20 maja 2016r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs „Eko – instrument” dla uczniów klas I – III. Konkurs miał na celu kształtowanie postaw ekologicznych oraz rozwijanie kreatywności i uzdolnień plastycznych uczniów. Tematyka prac konkursowych dotyczyła recyklingu, czyli ponownego wykorzystania materiałów odpadowych w celu stworzenia ekologicznego instrumentu muzycznego. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością, tworząc m.in. gitary, marakasy, bębenki i dzwonki z różnych materiałów, takich jak: plastikowe butelki, puszki czy kartonowe pudełka. Wśród wszystkich uczestników konkursu zostali wybrani laureaci, którzy zajęli I, II i III miejsca oraz uczniowie, którzy otrzymali wyróżnienia. Podczas rozstrzygnięcia konkursu uczniowie otrzymali drobne nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Dziękujemy wszystkim za wykonanie Eko – instrumentów.
Organizatorzy: Aneta Dereń, Paulina Sikora, Joanna Szlenk
WYCIECZKA KLASOWA - PSTRĄGOWA - KLASY II A i II B
W dniu 24 maja 2016r. uczniowie klasy II a i II b wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę klasową do Siedliska Janczar w Pstrągowej. W tym dniu czekało na nas mnóstwo atrakcji. Pierwszym punktem programu wycieczki był udział w warsztatach pieczenia chleba „Od ziarna do chleba”, podczas których każdy samodzielnie uformował ciasto, jego kształt i ozdobił, np. makiem czy sezamem. Podczas tworzenia chleba uczniowie wykazali się niesamowitą kreatywnością, tworząc, np. chleb w kształcie serca. Kolejną atrakcją był przejazd bryczką po pięknej okolicy oraz indywidualna jazda konna dla chętnych dzieci. Bardzo wyczekiwaną przez uczniów atrakcją były zabawy na dużym placu zabaw, korzystanie z siłowni zewnętrznej i sala gier stołowych. Podczas wycieczki uczniowie zjedli pyszne kiełbaski, a na zakończenie otrzymali dyplomy z warsztatów pieczenia chleba oraz swoje już upieczone chleby, jako pamiątkę z wycieczki. Wszyscy zadowoleni, w dobrym humorze wróciliśmy do szkoły.
Aneta Dereń, Małgorzata Haligowska
WYCIECZKA DO ŁAŃCUTA
W dniu 19 maja dzieci z klasy I f wybrały się pod opieką wychowawczyni na wycieczkę do Łańcuta do Państwowej Straży Pożarnej, gdzie w sali edukacyjnej „Ognik” uczyliśmy się jak pomagać rodzicom i opiekunom w przypadku powstałego zagrożenia, powiadamiać służby ratownicze i udzielać pierwszej pomocy oraz zachowywać się w zadymionych pomieszczeniach. Obejrzeliśmy jak działa punkt alarmowy i jakie są skutki pożaru mieszkania. Poznaliśmy zasady bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. Oglądaliśmy sprzęt strażacki i pomieszczenia, w których pracują strażacy. Na zakończenie wizyty każdy z nas otrzymał certyfikat. W drugiej części wycieczki odwiedziliśmy oranżerię znajdującą się w parku obok zamku. Kupiliśmy pamiątki i zjedliśmy pyszne lody. Czas minął wesoło, szybko i przyjemnie. Wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Grażyna Kafel
WYJŚCIE NAD RZEKĘ KLASY II B
Uczniowie klasy II b w dniu 18 maja 2016r. wybrali się nad pobliską rzekę Wisłok. Celem wyjścia było obserwowanie, w naturalnym środowisku, jak zbudowana jest rzeka. Uczniowie wskazywali prawy i lewy brzeg rzeki, koryto rzeczne oraz rozmawiali na temat biegu rzeki od ujścia do morza. Wszyscy uważnie obserwowali i opisywali rośliny rosnące nad wodą oraz zwierzęta żyjące w wodzie, np. kaczki, łabędzie i ryby. Wspólnie razem nadsłuchiwaliśmy odgłosów przyrody oraz zastanawialiśmy się nad czystością wody w rzece. Na zakończenie wycieczki zobaczyliśmy zaporę wodną.
Aneta Dereń
BO FANTAZJA JEST OD TEGO...
W dniu 14 maja 2016 r., uczniowie klas I c i I e radośnie spędziły czas w Centrum Zabaw Fantazja w Rzeszowie. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej, obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie.
Niezwykłą atrakcją okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu, zjeżdżalni i basenu z piłeczkami. Dzieci korzystały także z mini pojazdów, koników, skakały na trampolinie. Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z zacisznego kącika malucha, w którym można było odpocząć, pobawić się klockami i zabawkami edukacyjnymi.
Nasz radosny pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do naszej szkoły. Uczniowie nie mogą się już doczekać kolejnej wycieczki.
Paulina Sikora
* Klasa I e zajęła I miejsce w konkursie na najbardziej zmobilizowaną klasę pod względem wpłat na Radę Rodziców. Wyjście do Fantazji było sfinansowane z wygranej. Dziękujemy drodzy Rodzice, bo to dzięki waszemu zaangażowaniu, dzieci mogły spędzić miło i aktywnie czas.
Joanna Szlenk
KLASY IIc i IId NA WYCIECZCE
10 maja uczniowie kl.IIc i IId wraz z wychowawcami J. Terpin i A. Łuc udali się na wycieczkę na "Janiowe Wzgórze". Dzieci jeździły konno. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody wszyscy miło spędzali czas na łonie przyrody. Na zakończenie odbył się wspólny grill.
Czas szybko minął i wszyscy wrócili wypoczęci i pełni wrażeń.
Jadwiga Terpin
KLASA II F NA ZIELONEJ SZKOLE W PIENINACH
Klasa II f wybrała się 11 maja 2016 r. na trzydniowy pobyt w zielonej szkole w Pieninach. Zamieszkaliśmy w pensjonacie w Jaworkach nieopodal Szczawnicy. Już w drodze na miejsce czekała wszystkich pierwsza atrakcja – zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego oraz udział w warsztatach zabawkarskich w Nowym Sączu. Każdy w ten sposób miał już pierwszą własnoręcznie wykonaną pamiątkę z pobytu - lalkę z drewna i tkanin. Po obiedzie wyjechaliśmy do Niedzicy, gdzie zwiedzaliśmy zamek „Dunajec” z XIV wieku. Tu dowiedzieliśmy się, że w zamku kręcono film o Janosiku. Najbardziej jednak wszystkim utkwiła w pamięci opowieść pani przewodnik o kłótliwej mieszkance zamku Brunhildzie i jej mężu Bogusławie. Szereg cennych eksponatów znajdujących się w zamku pozwolił nam poznać życie ludzi przed wiekami. Po wieczornym ognisku wszyscy zmęczeni położyli się spać, by dobrze się wyspać przed czekającymi nas atrakcjami drugiego dnia pobytu. Po śniadaniu wraz z przewodnikiem wybraliśmy się na wędrówkę wąwozem Homole. Pan opowiadał wiele o faunie i florze tego rezerwatu przyrody. Wszyscy podziwiali piękno otaczającego krajobrazu. Po wyjściu z wąwozu zawędrowaliśmy na szczyt wzniesienia, skąd obserwowaliśmy panoramę Pienin z tarasu widokowego. Poobiednie zajęcia okazały się najbardziej udaną atrakcją całej zielonej szkoły. Pobyt w termach Bania w Białce Tatrzańskiej sprawił wszystkim wiele radości. Pływanie w ciepłej wodzie, zjeżdżalnie pozostawiły w pamięci niezapomniane wrażenia. Na wieczornej dyskotece chętnie bawiły się zwłaszcza dziewczynki. W ostatnim dniu pobytu zobaczyliśmy Szczawnicę. To uzdrowisko, w którym leczy się przede wszystkim choroby gardła. Mieliśmy okazję napić się wód mineralnych w pijalni, obejrzeć sanatoria, zobaczyć flisaków na tratwach na Dunajcu i zakupić pamiątki i pyszne oscypki. Oczywiście podczas pobytu był też czas na naukę z książkami i ćwiczeniami, które przywieźliśmy ze sobą. Pograliśmy też wspólnie na flażoletach. Wszyscy pełni wrażeń, uśmiechnięci i szczęśliwi powróciliśmy wieczorem do domów.
Lucyna Kędzior
Wycieczka klas Ia, I c, I e i I g
11 maja klasy 1a, 1c, 1e,1g wybrały się wspólnie na klasowa wycieczkę do Siedliska Janczar w Pstrągowej. Już sama podróż autokarem wywołała w uczniach wiele emocji. Podczas podróży do ośrodka, pani Gosia umilała czas dzieciom grą na gitarze i wspólnym śpiewem. Na miejscu na wszystkich uczestników czekały liczne atrakcje niespodzianki: spacer bryczkami po okolicy, „ od ziarna do chleba” warsztaty edukacyjne z pokazem tradycyjnego wypieku chleba, na których to warsztatach uczniowie samo mogli wyrobić i uformować kształt swojego chleba. Kolejna atrakcja była wizyta w stajni, gdzie dzieci mogły zobaczyć konie, miejsce ich ćwiczeń tzw. maneż oraz karuzele .
Dzieci pod okiem swoich wychowawców mogły bawić się na placu zabaw, boiska do piłki plażowej oraz posilić się kiełbaską prosto z ogniska oraz wypić gorącą herbatkę..
Z wycieczki dzieci wróciły bardzo zadowolone i pełne pozytywnych wrażeń.
Paulina Sikora
SPOTKANIE Z CIEKAWYMI LUDŹMI
Naszą klasę odwiedziła mamusia naszej uczennicy pani Wioleta Gil. Pani Wiola jest neurologopedą i pracuje w jednym z rzeszowskich szpitali. Opowiedziała nam o swojej pracy, o tym jak pracuje nasz mózg i cały system nerwowy. Przygotowała dla dzieci ciekawe plansze, zabawy, zagadki logopedyczne, łamańce językowe. Bardzo podobały się nam wszystkim te zajęcia, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Bardzo dziękujemy pani Wioli za wspaniałe zajęcia.
Małgorzata Haligowska
KLASOWA UPRAWA ROŚLIN W KLASIE II B
Uczniowie klasy II b wspólnie z wychowawczynią stworzyli w sali klasową uprawę roślin, która wypełniła kącik przyrody. Pierwszym etapem było przygotowanie niezbędnych narzędzi do siania i sadzenia roślin. Następnie uczniowie wysiewali do doniczek nasiona bazyli, pietruszki, szczypiorku i rzeżuchy oraz zasadzili bratka. Wszystkie czynności okazały się bardzo przyjemnym i interesującym doświadczeniem dla uczniów. Przez kolejne dni uczniowie z wielkim zaciekawieniem obserwowali wzrost roślin, pielęgnowali je poprzez codzienne podlewanie, a nawet sprawdzali jak smakują. Dzięki założeniu klasowej uprawy roślin uczniowie dowiedzieli się jak siać i sadzić rośliny oraz w jaki sposób je pielęgnować.
Aneta Dereń
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI W KLASACH: I A, IC i II B
W dniu 22 kwietnia uczniowie klasy I a, I c i II b obchodzili Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji wszyscy byli ubrani na zielono, jako symbol dbania o naszą planetę. Uczniowie wraz z wychowawcami wybrali się na zajęcia, które odbyły się na świeżym powietrzu. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom potrzeby segregowania odpadów. Podczas spotkania uczniowie wskazywali jak można dbać o nasze środowisko oraz przypomnieli sobie kolory pojemników do segregacji śmieci. Każdy z uczniów miał okazję sprawdzić swoją wiedzę, segregując do pojemników osobno papier, plastik, szkło, metal, a nawet odpady organiczne. Dzięki takim spotkaniom kształtujemy postawę proekologiczną, już od najmłodszych lat.
Aneta Dereń, Małgorzata Godniak, Paulina Sikora
KLASA I E WYKONUJE TWAROŻEK Z NOWALIJKAMI
13 kwietnia podczas zajęć technicznych każdy uczeń z klasy I e miał okazję ponownie wcielić się w rolę fantastycznego kucharza . Mamy w końcu upragnioną wiosnę i korzystając z tego faktu, postanowiliśmy zrobić przepyszny twarożek z górą witamin nowalijkowych. Dzieci przyniosły potrzebne produkty i stroje. Z ogromnym zapałem zabrały się do pracy. Myły, obierały, kroiły, mieszały no i zajadały! Ten dzień był niezwykle pracowity i emocjonujący. Było wiosennie, pysznie i zdrowo!
Joanna Szlenk
WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI
W dniu 13 kwietnia uczniowie z klasy I f wykonywali zdrowe, smaczne i kolorowe kanapki na drugie śniadanie. Każde dziecko starało się, żeby jego kanapki zawierały jak najwięcej warzyw w tym też nowalijek, które już można kupić w sklepie lub wyhodować w domowych ogródkach np. szczypiorek czy rzeżuchę. Wszyscy przygotowali się jak najlepiej do tych zajęć. Przynieśliśmy potrzebne produkty, narzędzia i stroje. A przed pracą pamiętaliśmy o umyciu rąk. Zabraliśmy się do pracy z ochotą i wieloma pomysłami. W sali roznosiły się smakowite zapachy. Wszyscy pracowali w skupieniu, bo każdy chciał zjeść własnoręcznie zrobione kanapki.
Grażyna Kafel
WIZYTA PANI HIGIENISTKI W KLASIE II B
W dniu 1 kwietnia 2016r. w klasie II b odbyło się spotkanie z higienistką szkolną. Głównym celem wizyty było przeprowadzenie z uczniami rozmowy na temat dbania o higienę jamy ustnej. Pani higienistka udzieliła uczniom kilka praktycznych rad, co należy robić aby mieć zdrowe uzębienie. Szczególną uwagę zwróciła na systematyczne i prawidłowe szczotkowanie zębów, pokazując jak należy taką czynność wykonywać. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat dbania o własne zdrowie, jak również sprawdzić czy poprawnie szczotkują zęby.
Aneta Dereń
WITAMINOWE SAŁATKI OWOCOWE W II B
W ramach podsumowania zajęć z zakresu zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania, uczniowie klasy II b wykonali witaminowe sałatki owocowe. Wcześniej na zajęciach dydaktycznych uzyskali podstawowe informacje o witaminach oraz omawiali piramidę żywienia. W dniu 21 marca każdy z uczniów przyniósł swoje ulubione owoce oraz wszystkie przybory potrzebne do wykonania sałatki. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem dzielnie kroili przyniesione produkty: jabłka, gruszki, banany, winogrona i mandarynki. Po ich pokrojeniu nastąpiło wymieszanie wszystkich witaminowych składników, z których powstała sałatka. Gdy już wszystko było gotowe uczniowie z chęcią zasiedli do wspólnej degustacji. Nikogo nie trzeba było namawiać do spróbowania sałatki, gdyż najbardziej smakuje posiłek przygotowany samodzielnie.
Aneta Dereń
KĄCIK PRZYRODY
Klasa Ic w dniu 09.03 rozpoczęły przygotowania w kąciku przyrody – pomagały i same sadziły kwiaty cebulowe, dymkę na szczypiorek i siały zioła.
Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin. Ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów. Nauczyciel dostarcza dzieciom różnorodnych eksperymentów i materiałów (w zależności od pory roku ), które pobudzają ich ciekawość i aktywność poznawczą. Kącik przyrody jest dla dzieci doskonałym miejscem do prowadzenia częstych badań, eksperymentów i obserwacji.Paulina Sikora
MAŁY MISTRZ
Klasa Ib realizuje w bieżącym roku szkolnym ogólnopolski program "Mały mistrz". Celem tego programu jest popularyzacja aktywności fizycznej. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach ruchowych i uczą się elementów gier zespołowych.
Elżbieta Blok
"LEKKOATLETYKA DLA KAŻDEGO"
3 lutego w kl. IIc odbyły się zajęcia promocyjne "Lekkoatletyka dla każdego". Uczniowie doskonalili swoje umiejętności sportowe poprzez wykonywanie różnych ćwiczeń. Na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Jadwiga Terpin
EKOLOGICZNE WARSZTATY W KLASACH PIERWSZYCH
W dniu 14 grudnia uczniowie z klas I a, b, c, d, f uczestniczyli w warsztatach ekologicznych realizowanych w ramach projektu „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia”. Zajęcia prowadziła Pani Katarzyna Ruszała – trener ekolog ze Stowarzyszenia EKOSKOP. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych. Dowiedzieli się od Pani trener jakie zwierzęta i rośliny można spotkać na jakim kontynencie. Mieli okazję zobaczyć i wziąć do ręki owoce – orzechy rosnące na palmach.
Grażyna Kafel
KLASA II c - PROGRAM "MAŁY MISTRZ"
W kl. IIc w dalszym ciągu realizowany jest program "Mały Mistrz". Po zaliczeniu testów sprawnościowych uczniowie przystąpili do zdobywania kolejnych sprawności. Ćwiczą podania i chwyty piłki, podstawowe umiejętności gry w tenisa, a także gimnastykę. Za opanowanie poszczególnych umiejętności otrzymują kolejne naklejki do swoich legitymacji "Mały Mistrz".
Jadwiga Terpin
UCZYMY SIĘ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
Każdy może nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Od tego, czy znajdzie się w miejscu wypadku, ktoś kto czynności prawidłowo wykona, może zależeć czyjeś życie. Aby pomóc, musimy wiedzieć, jak to zrobić. Już małe dzieci dzięki właściwie poprowadzonej edukacji mogą stać się dzielnymi małymi ratownikami, którzy jak dorośli ludzie będą wiedzieli jak postępować.
Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Lucyna Kędzior i Joanna Szlenk przystąpiły do przeprowadzenia w każdej klasie I – III lekcji udzielania pierwszej pomocy. Każde dziecko poprzez zabawę będzie uczyło się kolejnych czynności podczas udzielania pierwszej pomocy. Zapamięta numer telefonu ratunkowego, potrafi odpowiednio zawiadomić służby ratownicze oraz rozpocząć resuscytację. Udzielanie pierwszej pomocy nie będzie dla dzieci problemem.
Lucyna Kędzior Joanna Szlenk
WESOŁE KANAPKI
Jesień w pełni. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem kolorowych, smacznych i zdrowych owoców i warzyw. Uczniowie klasy II d postanowili zrobić wesołe kanapki, a tym samym zachęcić niejadków do spożywania zdrowego II śniadania. Dzieci przyniosły potrzebne produkty i zachowując higienę i środki ostrożności w posługiwaniu się nożem, z ochotą przystąpiły do robienia kanapek. Spod ich paluszków wychodził wspaniały, smakowity, poranny posiłek, do którego wszyscy później zasiedli.
Agnieszka Łuc
KLASA II F WYKONUJE ZDROWE KANAPKI
4 listopada podczas zajęć technicznych klasa II f wykonała zdrowe kanapki. Do pracy zachęcił dzieci znany kucharz francuski Pascal, który przypomniał w filmie, co zdrowe, a co nie. Zachęcił dzieci do wykonania kanapek mistrza. Po umyciu rąk i założeniu fartuszków wszyscy usiedli do stolików i rozłożyli przyniesione przybory oraz produkty. Uczniowie nazywali zgromadzone warzywa i inne produkty. Następnie z ogromnym zapałem i radością dzieci przystąpiły do tworzenia „zdrowych kanapek”. Na kanapkach pojawiły się ciekawe twarze stworków, biedronki, kotki, żółwiki i gąsieniczki z rzodkiewki. Każde dziecko mogło przygotować przekąskę, którą lubi najbardziej, tak, aby można było potem ją zjeść. Ten dzień był niezwykle emocjonujący, ale także pracowity, a w szkole było zdrowo i pysznie.
Lucyna Kędzior
OWOCOWY DZIEŃ W KLASACH PIERWSZYCH
W ubiegły piątek dzieci z wszystkich klas I przygotowały smaczne i zdrowe śniadanie. Pierwszaki odpowiednio przygotowały się do pracy. Ubrani w fartuszki i piękne czapki kucharskie z wielkim zaangażowaniem kroiły owoce przyniesione do szkoły. Wśród różnorodnych kompozycji owocowo- warzywnych niesamowicie prezentowały się owocowe szaszłyki, jeżyki, smakowite kanapki, zdrowe koktajle, sałatki warzywne i owocowe. Uczniowie z zapałem przygotowywali śniadanie. Gdy wszystko było gotowe, dzielni kucharze z wielki apetytem zasiedli do witaminowej uczty. Radości nie było końca! Życzymy wszystkim dzieciom tak smakowitych śniadań! I pamiętajcie, że to właśnie śniadanie DAJE MOC.Patrycja Grabiec, Joanna SzlenkZDROWE KANAPKI W II E
W poniedziałek 26 października w ramach realizacji programu „ Owoce w szkole” uczniowie z klasy II e rozmawiali z wychowawcą na temat zasad zdrowego odżywiania, m.in. o tym jak komponować posiłki, jak łączyć smaki, jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym, dlaczego musimy się zdrowo odżywiać i jeść śniadanie? Uczniowie przynieśli do szkoły potrzebne produkty i samodzielnie wykonywali kanapki. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonali doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne i zdrowe, ale także pięknie ozdobione i pełne witamin. Nic więc dziwnego, że po tej kulinarnej przygodzie szybko uprzątnęli miejsce pracy i przystąpili do prezentowania swoich pomysłów, umiejętności oraz degustacji. Wykonanie kanapek okazało się ciekawą i radosną, zabawą dzięki której uczniowie kształcili odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijali kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.
Dominika Początek
ŚNIADANIE DAJE MOC
08 października w ramach programu "Śniadanie daje moc" oraz współpracy między Szkołą i Przedszkolem najmłodsza klasa szkolna - 1 a, odwiedziła najmłodszą grupę 3latków w przedszkolu. Sala przedszkolna zamieniła się w "Owocowy Raj". Po wspólnej integracji i zabawach z chustą animacyjną dzieci przystąpiły do wykonania sałatki owocowej. samodzielnie wykonana sałatka smakowała wyśmienicie. Maluszki zaprezentowały taniec i piosenkę "Małe czerwone jabłuszko". Uczniowie w podziękowaniu za wspólne zajęcia obdarowały przedszkolaków koszem jesiennych owoców. Dziękujemy, za wspólnie spędzony czas.
Małgorzata Godniak