- Kronika 2024/2025
- Klasy I - III 2024/2025
- Klasy IV - VIII 2024/2025
- Kronika 2023/2024
- Klasy I - III 2023/2024
- Klasy IV - VIII 2023/2024
- Archiwum - Kronika 2022/2023
- Archiwum - Klasy I - III 2022/2023
- Archiwum - Klasy IV - VIII 2022/2023
- Archiwum - Kronika 2021/2022
- Archiwum - klasy I - III
- Archiwum - klasy IV - VIII
- Archiwum - Kronika 2020/2021
- Archiwum - klasy I - III 2020/2021
- Archiwum - klasy IV - VIII 2020/2021
- Archiwum - Kronika 2019/2020
- Archiwum - Klasy I - III 2019/2020
- Archiwum - Klasy IV - VIII 2019/2020
- Archiwum - Kronika 2018/2019
- Archiwum - Klasy I-III 2018/2019
- Archiwum Klasy IV-VIII 2018/2019
- Archiwum Kronika 2017/2018
- Archiwum Klasy I-III 2017/2018
- Archiwum - Klasy IV - VII 2017/2018
- Archiwum - Kronika 2016/17
- Archiwum - KLASY I - III 2016/2017
- Archiwum - KLASY IV - VI 2016/2017
- Archiwum Kronika 2015/16
- Archiwum Klasy I - III 2015/2016
- Archiwum Klasy IV - VI 2015/16
- Archiwum Kronika 2014/15
- Archiwum klasy I - III 2014/2015
- Archiwum kl. IV - VI 2014/15
- Archiwum Wydarzenia 2013/14
- Archiwum kl. I - III 2013/2014
- Archiwum kl. IV - VI 2013/14
- Archiwum Rok szk.2012-2013
- Archiwum kl. I - III 2012/13
- Archiwum kl. IV - VI 2012/13
- Archiwum Rok szkolny 2011-12
- Archiwum kl. I - III 2011/12
- Archiwum kl. IV - VI 2011/12
Archiwum - KLASY I - III 2016/2017
Rok szkolny 2016/2017 w klasach I - III
SP 23
Czerwiec 2017
Piknik na Lisiej Górze - klasa III b
W dniu 20 czerwca 2017r. z okazji zbliżającego się zakończenia roku szkolnego uczniowie klasy III b wraz z wychowawcą, ks. Julianem oraz rodzicami wybrali się na piknik. Na Lisiej Górze czekało na uczniów wiele atrakcji, a dopełnieniem była piękna słoneczna pogoda. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od korzystania z ogromnego placu zabaw, na którym wspinaliśmy się na różne konstrukcje, zjeżdżaliśmy na tyrolce oraz ćwiczyliśmy na siłowni. Chłopcy wspólnie z księdzem Julianem rozegrali mecz piłki nożnej, po których wszyscy udali się na odpoczynek. Rodzice przygotowali dla nas kiełbaski z grilla i pyszne ciasteczka, które zjedliśmy ze smakiem. Wybraliśmy się również na spacer do Rezerwatu Przyrody Lisia Góra, a w drodze powrotnej podziwialiśmy zwierzęta znajdujące się nad rzeką. Ten dzień był dla nas wyjątkowo udany, dlatego w drodze powrotnej wszystkim dopisywał dobry humor.
Aneta Dereń, ks. Julian Wybraniec
Klasa III f - Cudownych rodziców mamy...
13 czerwca uczniowie klasy III f odświętnie ubrani przyjęli w szkole swoich rodziców, aby swoimi występami podziękować za codzienny trud i troskliwą opiekę. Przygotowali humorystyczne inscenizacje o wadach dzieci i o rodzicach oraz wiersze dla mamy i taty. Były też piosenki, taniec, utwory grane na instrumentach perkusyjnych, na flażoletach, klarnecie i keyboardzie. Wielkie wzruszenie wzbudziła piosenka pt. „Cudownych rodziców mam”, którą dzieci zaśpiewały na koniec. Każdy uczeń wręczył mamie i tacie czerwoną różę.
Lucyna Kędzior
Klasa III c w Bibliotece Austriackiej
W dniu 13 czerwca uczniowie klasy IIIc udali się wraz z wychowawczynią p. Jadwigą Terpin i nauczycielką języka niemieckiego p. Anetą Rylską-Juruś na Uniwersytet Rzeszowski do Biblioteki Austriackiej. Dzieci obejrzały z zainteresowaniam prezetnację o wesołym miasteczku Prater we Wiedniu. A następnie pięknie odpowiadały na pytania konkursowe i zdobywały nagrody.
Aneta Rylska-Juruś
Uroczystość zakończenia nauki w kl. IIIc
12 czerwca 2017r. w klasie IIIc odbyła się uroczystość z okazji zakończenia nauki w kl.I-III. Uczniowie pięknie deklamowali wiersze, śpiewali piosenki, grali na flażoletach, wspominali wspólnie spędzony czas. Licznie zgromadzeni rodzice nagrodzili dzieci gromkimi brawami. Były to niezapomniane chwile wzruszeń.
Jadwiga Terpin
Klasa IIIc na Uniwersytecie Rzeszowskim
We wtorek 07.06.2016 r. kl. IIIc wzięła udział w zajęciach na Uniwersytecie Rzeszowskim - na wydziale Sztuki, które były prowadzone przez p. prof. Agnieszkę Jankowską. Uczniowie wykonywali formy owadów, a następnie zalewali je gipsem. Oprócz prac manualnych, dzieci zwiedzały pracownie rzeźby, grafiki komputerowej, ceramiki, malarstwa, sztuk wizualnych. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach, które pogłębiały wrażliwość estetyczną i umiejętności manualne.
Te nietypowe zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości, a wykonane prace zostały przez nie zabrane do domu.
Jadwiga Terpin
Emocje w klasie III f podczas lekcji bibliotecznej
9 czerwca klasa III f przybyła do Biblioteki Publicznej filii nr 6 przy ulicy Podwisłocze. Dzieci uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych na temat „Magiczne słowa. Bajkowy słownik uczuć i wartości”. Zajęcia na ten trudny temat rozpoczęły się od przedstawienia się i określenia przez każdego ucznia swojego humoru w skali od 0 do 10 punktów. Następnie dzieci wymieniały nazwy znanych im emocji. Próbowały też stworzyć definicję emocji. Nazwały je w następujący sposób: „Coś co rodzi się w naszym sercu poprzez różne sytuacje”. W prezentacji multimedialnej uczniowie nazywali emocje na podstawie przedstawionych tam buziek. Z panią prowadzącą dyskutowali na temat wpływu pogody na emocje. Trzecioklasistów zainteresował film na temat „Jak wydobywa się emocje?” Występująca w filmie tancerka poprzez taniec wyrażała różne uczucia, które dzieci potrafiły bardzo trafnie nazwać. Następnie dzieci bawiły się w kręgu. Na koniec pani bibliotekarka czytała utwór literacki, a uczniowie określali emocje towarzyszące bohaterom. Dzieci pracowały solidnie i otrzymały pochwałę za pracę.
Lucyna Kędzior
Pierwszoklasiści na wycieczce
5 czerwca bieżącego roku szkolnego dzieci z klasy I a i klasy I b udały się na wycieczkę szkolną. Uczniowie odwiedzili stadninę koni Janiowe Wzgórze. Ponieważ pogoda była wymarzona do zabaw na świeżym powietrzu, dzieci bawiły się na placu zabaw, grały w piłkę lub odpoczywały na trawie. Punktem kulminacyjnym wycieczki była wizyta w stajni i pobyt w krytej ujeżdżalni koni. Tam niektóre dzieci odbyły przejażdżkę na koniu. Wspólna wycieczka klas pierwszych była bardzo udana. Już teraz dzieci panują, gdzie wybiorą się za rok.
Joanna Madej, Agata Kurek-Amarowicz
To była najlepsza zielona szkoła w klasie III f
Taką opinię wydali uczniowie klasy III f po powrocie z zielonej szkoły, która odbyła się w krainie pięknych lasów, jezior, stawów i szumu rzeki Tanwi, czyli na Roztoczu.
Uczniowie wyjechali do Krasnobrodu 31 maja 2017 r. na trzydniową zieloną szkołę. Podczas pobytu zamieszkali w „Gościńcu pod bocianem”. Obiekt wszystkim bardzo się spodobał. Każdy był zadowolony z pokoju oraz podwórka, na którym można było pobiegać, pobawić się na placu zabaw oraz pobrać w piłkę. Podczas pieszych wycieczek dzieci zobaczyły Szumy nad Tanwią, piękne stawy Echo. Lekcje przyrody pobierały w parku jurajskim w Krasnobrodzie oraz zamojskim zoo. Nieco historii zaczerpnęły z wędrówki z przewodnikiem po zabytkowym Zamościu. Uczestnicy po dokonaniu wystrzału z armaty otrzymali Patent Puszkarza i przyjęci zostali w szeregi załogi fortecy zamojskiej. Był też czas na naukę z podręcznikami. Niespodzianką z okazji Dnia Dziecka był seans filmowy – Smerfy – w kinie „Stylowy” w Zamościu.
Atrakcji było więc wiele, czemu sprzyjała piękna, słoneczna pogoda.
Lucyna Kędzior
Podwójne święto w II d
1 czerwca uczniowie kl. II d obchodzili podwójne święto. Zostali przez rodziców obdarowani prezentami z okazji Dnia Dziecka, jak również uczestniczyli w Pikniku Szkolnym. Wystąpili na scenie prezentując inscenizację taneczno - ruchową do piosenki „Duszki leśne”. Spotkali się z żużlowcami, ratownikami medycznymi, zaliczali tory przeszkód, uczestniczyli w wyścigach w workach, tańczyli zumbę oraz degustowali słodkości przygotowane przez mamy uczniów z klasy. Był to wspaniały dzień, pełen radości i niespodzianek. Niektóre dzieci mówiły, że to najlepszy Dzień Dziecka w ich życiu. A oto kilka fotek z tych uroczystości.
Edyta Cmoch
Maj 2017m
Wycieczka do zoo market - klasy II a i III b
W dniu 31.05.2017r. uczniowie klasy II a i III b wybrali się na wycieczkę do sklepu Majster, gdzie odwiedzili ZOO Market. Uczestniczyli w zajęciach pt. „Zielone godziny”, w ramach których poznali życie i zwyczaje zwierząt mieszkających w terrariach. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta, pochodzące z różnych zakątków świata. Pan przewodnik oprowadził uczniów po sklepie, opowiedział o mieszkańcach ZOO Marketu, a także pokazał niektóre z bliska. Największe zaciekawienie wśród dzieci wywołało spotkanie z małpkami kapucynkami, gadającą papugą Arą oraz przyjacielską łasicą domową. Duże zainteresowanie wzbudziły również obserwacje gadów takich jak kameleony, legwany, żółwie oraz węże. Uczniowie z chęcią obserwowali także akwaria z pięknymi rybami i klatki z różnorodnymi gatunkami ptaków. Na zakończenie zielonej lekcji otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy. Serdecznie dziękujemy pracownikom sklepu „Majster” za życzliwe przyjęcie. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.
Aneta Dereń, Małgorzata Tracz
Klasa III e w Bibliotece Osiedlowej
30 maja uczniowie klasy III e udali się do Biblioteki Osiedlowej. Wzięli udział w lekcji bibliotecznej pt. ,,Bajkowy słownik uczuć i wartości”. Panie bibliotekarki przygotowały wiele ciekawych zabaw i atrakcji. Uczniowie dowiedzieli się jak wyrażać własne uczucia, a rozpoznawać uczucia innych.
Dominika Lenkiewicz
"Zielona godzina"- klasa IIc i IIf
26 maja uczniowie klasy II c i II f wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Zoo Marketu w centrum handlowym „Majster”. Na miejscu pan przewodnik zaprezentował nam różne zwierzęta, które już na stałe zadomowiły się w sklepowych klatkach i terrariach. Oglądaliśmy bażanty, milutkie króliczki miniaturki i szynszyle. Ogromne zainteresowanie dzieci wzbudziły malutkie małpki kapucynki, kameleon, legwany, żółw i kajman, a także ogromna, kolorowa a na dodatek gadająca papuga Ara. Wśród gadów królował 25-cio kilogramowy żółty pyton oraz para boa dusiciele. Mogliśmy pogłaskać mięciutkie futrzaki – łasicę domową i króliczka. Obserwowaliśmy pozostałych mieszkańców ogromnych akwariów m.in. gurami olbrzymie piranie, glonojada, pielęgnicę i wiele innych. Na koniec wycieczki każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom. Dzieciaki były zachwycone, z uśmiechami na buziach wróciliśmy szkoły. Serdecznie dziękujemy pracownikom sklepu “Majster” za życzliwe przyjęcie.
Grażyna Kafel, Paulina Sikora
Lekcja biblioteczna i warsztaty plastyczne w bibliotece osiedlowej - klasa III b
W dniu 26 maja uczniowie klasy III b udali się do biblioteki osiedlowej, w której czekały na nich niesamowite atrakcje. Panie bibliotekarki z tej szczególnej okazji odczytały dzieciom wybrane fragmenty książki J. Papuzińskiej „Nasza mama czarodziejka” oraz rozmawiały o bardzo ważnym wydarzeniu – Dniu Matki. Bardzo udaną niespodzianką okazały się przygotowane warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wykonali oryginalne prezenty dla swoich mam. Na zakończenie spotkania każdy otrzymał prezent oraz wspólnie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Bardzo dziękujemy paniom bibliotekarkom za miłe spotkanie.
Aneta Dereń
Święto Rodziców w klasie I b
Dzień 25 maja 2017 roku był dniem szczególnym dla uczniów kl. I b i ich rodziców. Dzieci wraz ze swoją wychowawczynią postanowiły zorganizować w szkole Dzień Rodzica. Punktualnie o godzinie 17 rozpoczęła się ta wyjątkowa uroczystość, która składała się z trzech części. Na początku rodzice mogli obserwować swoje pociechy podczas zajęć otwartych. Oprócz zaprezentowania umiejętności czytania i liczenia w pamięci, uczniowie wykazali się biegłością w obsłudze tablicy interaktywnej. Następnie dzieci przedstawiły humorystyczną scenkę dramową, a potem popisywały się umiejętnościami recytatorskimi i wokalnymi. Były wiersze i piosenki dedykowane zarówno mamie, jak i tacie. Po smakowitym poczęstunku nadszedł czas na przedstawienie teatralne i występ taneczny. Nie zabrakło też własnoręcznie wykonanych prezentów dla rodziców. Zaproszeni goście byli bardzo zadowoleni i dumni ze swoich pociech.
Joanna Madej
Wycieczka klasy III e do Magicznych Ogrodów
24 maja uczniowie klasy III e wraz z wychowawcą wybrali się na całodniową wycieczkę do bajkowej krainy ,,Magicznych Ogrodów”. Uczniowie brali udział w różnorodnych konkurencjach, podczas których musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą, matematyczną, polonistyczną oraz sprawnością fizyczną. Zwiedzali teren Magicznych Ogrodów. Park składa się z kilkunastu krain tematycznych, do których dociera się wędrując wśród szumiących wodospadów, strumieni, kwitnących drzew oraz pachnących i kolorowych kwiatów. Podczas pobytu w Ogrodach na uczniów czekało mnóstwo atrakcji. W tym dniu nikomu nie groziła nuda. Pełni radości, wrażeń i wspomnień wróciliśmy do szkoły.
Dominika Lenkiewicz
Wspólnie wypoczywamy- klasa IIa, IIc, IIe, IIf,IIg i IIIa
17 maja uczniowie klas: II a, II c, II e, II f, II g i III a wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do NTB Active Club w Głogowie Małopolskim. Na miejscu czekało na nas wiele niespodzianek. Pogoda sprzyjała zajęciom jakie przygotowali dla nas organizatorzy. Zostaliśmy podzieleni na kilka grup i każdy z nas mógł spróbować swoich sił w: strzelaniu z broni laserowej do celu, w tenisie, w golfie, w grze w bule, na torze przeszkód i w rzucaniu do celu. Współpracowaliśmy doskonale podczas gry terenowej. Mieliśmy rozwiązać wiele zadań i odnaleźć ukryty skarb. Wszyscy wykonali zadania i odnaleźli skarb ukryty w grocie. Wesoło bawiliśmy się na placu zabaw, na którym oprócz huśtawek i zjeżdżali była też chatka na kurzej nóżce oraz skakaliśmy na trampolinie. Zmęczeni, ale zadowoleni zjedliśmy pieczone kiełbaski. Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy szkoły.
Patrycja Grabiec, Małgorzata Haligowska, Grażyna Kafel,
Paulina Sikora, Joanna Szlenk, Małgorzata TraczSurówka pełna witamin - III f
Klasa III f po obejrzeniu filmu, w którym Pascal Brodnicki zachęca do zdrowego odżywiania postanowiła własnoręcznie przygotować pełne witamin drugie śniadanie. Każdy przyniósł marchewkę, jabłko, odrobinę cukru oraz tarkę. Po starciu składników, wymieszaniu ich i dodaniu cukru surówka smakowała wszystkim, nawet tym, którzy do tej pory takiego jedzenia nie lubili. Wynika z tego, że drugie śniadanie zrobione własnoręcznie lepiej smakuje.
Lucyna Kędzior
Poznajemy teatr Klasa II b i III f
Klasy II b i III f 24 maja udały się na wizytę do Teatru Maska. Pierwszym punktem programu była lekcja teatralna na temat: Pantomima, co to takiego? Zajęcia były bardzo ciekawe. Pani prowadząca zajęcia - aktorka teatru Maska przygotowała różnorodne rekwizyty, których użycie przez dzieci było dość łatwe - w końcu zabawy w teatr znają już od przedszkola. Zadanie stało się trochę trudniejsze, gdy tylko gestem trzeba było zaprezentować umiejętność posługiwania się rekwizytem, którego się w ręku nie ma. Dzieci w grupach przygotowywały scenki bez użycia rekwizytu. Po zajęciach wszyscy z wielkim zainteresowaniem obejrzały spektakl "Tylko jeden dzień". Przejete losami małej ważki wyszły z przekonaniem, że w życiu ważny jest każdy dzień, każda chwila, którą trzeba wykorzystać do maksimum i przeżyć jak najlepiej.
Lucyna Kędzior, Elżbieta Blok
Klasa II d w Teatrze Maska
24 kwietnia uczniowie klasy II d obejrzeli spektakl teatralny pt. „Tylko jeden dzień” w wykonaniu aktorów teatru „Maska”. Po spektaklu dzieci uczestniczyły w lekcji teatralnej: „Pantomima - co to takiego? O teatrze gestów. Oto zdjęcia z tej lekcji.
Edyta CmochKlasa II b i II d w Siedlisku "Janczar" w Pstrągowej
Klasy II b i II d odwiedziły 17 maja siedlisko „Janczar” w Pstrągowej. Najważniejsze atrakcje wycieczki to: spacer bryczkami po okolicy, od ziarna do chleba – warsztaty edukacyjne połączone z pokazem tradycyjnego wypieku chleba, indywidualna przejażdżka konna na maneżu, ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Oto kilka ciekawych fotografii.
E. Cmoch, E. Blok
Chemia i fizyka w klasie II g
W ubiegły wtorek, 16 maja w klasie II g odbyły się zajęcia z chemii i fizykii, które poprowadzili studenci w ramach wolontariatu "Projektor". Uczniowie wykonywali doświadczenia z urządzeniami elektrycznymi, wytwarzali chmurę, w niekonwencjonalny sposób pompowali balony oraz z pomocą wolontariuszy wykonywali prawdziwy wulkan. Zabawy, śmiechu, nauki i lekcji niedowierzania nie było końca. Pamiętać jednak należy o zachowaniu zasad BHP, których dzieci przestrzegały bardzo uważnie. To nie koniec relacji, w następny poniedziałek kolejne zdjęcia. Pozdrawiamy!
Patrycja Grabiec
Konkurs organizowany przez Radę Rodziców
15 maja odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najbardziej zmobilizowane klasy pod względem wpłat na fundusz Rady Rodziców w roku szkolnym 2016/2017. Rodzice przygotowali wiele nagród, między innymi bilety na mecz żużlowy, bon na niepytanie oraz pyszne słodkości. Wśród najbardziej zmobilizowanych klas była klasa V b, III b oraz II g. Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim rodzicom. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Patrycja Grabiec
Potrafię pomóc innym
10 maja 2017 r. uczniowie klasy III d wzięli udział w zajęciach pierwszej pomocy przedmedycznej. Najpierw oglądali pokaz udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, uważnie słuchali udzielanych im rad i wskazówek dotyczących prawidłowego ułożenia człowieka oraz wykonania sztucznego oddychania. Później przystąpili do ćwiczeń praktycznych – pod bacznym okiem instruktorek sami ćwiczyli na manekinie pierwszą pomoc. Było to dla nich ciekawe doświadczenie.
Agnieszka Łuc
W bibliotece...
9 maja 2017 r. uczniowie klasy III d byli w Bibliotece Osiedlowej na ul. Podwisłocze. Chętnie przychodzą tam z rodzicami, aby wypożyczyć książki, ale tym razem panie bibliotekarki przygotowały zajęcia nt. Jak wyrażamy swoje uczucia i emocje?. Dzieci doskonale bawiły się, biorąc udział w zabawach dydaktycznych, chętnie słuchały czytanych fragmentów książek i wypowiadały się na ich temat.
Agnieszka Łuc
Wizyta ratownika medycznego w klasie II c
Dnia 05 maja w klasie IIc odbyło się spotkanie uczniów z Ratownikiem Medycznym. Uczniowie mieli okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Uczyły się, w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe i jak należy sprawdzać przytomność poszkodowanej osoby. Przede wszystkim Pan Piotr mówił dzieciom, że należy głośno krzyczeć wołając dorosłą osobę, albo jeśli jest to tylko możliwe, to szybko wezwać telefonicznie pogotowie ratunkowe. Dzieci doskonale znały numery telefonów ratunkowych – 112 i 999, od ratownika medycznego dowiedziały się w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorem. Uwagę dzieci skupił sprzęt zgromadzony w walizce ratownika oraz fantom do nauki udzielania pierwszej pomocy. Celem warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanego Ratownika Medycznego było przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dzięki takim spotkaniom uczniowie uczą się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia a także ochronią ich własne zdrowie.
Paulina Sikora
Wycieczka do Krakowa i Wieliczki klasa III a i III b
W dniu 28 kwietnia 2017r. uczniowie klasy III a i III b uczestniczyli w bardzo ciekawej wycieczce Kraków – Wieliczka. Celem wyjazdu było zwiedzanie Wawelu, spacer wzdłuż Wisły oraz wędrówka po trasie turystycznej przez Kopalnię Soli „Wieliczka”. Uczniowie podczas pobytu w Krakowie zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu, gdzie mieli okazję zobaczyć Katedrę, dziedziniec Zamku, Basztę Sandomierską oraz piękne ogrody królewskie. Kolejnym punktem programu była wizyta uczniów w Wieliczce, gdzie wzięli udział w zajęciach zorganizowanych, pt. „Odkrywamy Solilandię”. Podczas podróży po solnych podziemiach spotkali tajemniczego Skarbnika, rozwiązywali rozmaite zagadki oraz poszukiwali miejsc, które zaznaczali na mapie. Dodatkową atrakcją była doskonała zabawa w towarzystwie skrzata – Soliludka. Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali dyplomy oraz odznaki Znawcy i Przyjaciela Solilandii. Te niesamowite przygody pozostaną na długo w pamięci uczniów.
Małgorzata Haligowska, Aneta Dereń
Wiosenna uprawa roślin w klasie III b
Uczniowie klasy III b stworzyli w sali wiosenną uprawę roślin, która wypełniła klasowy kącik przyrody. Pierwszym etapem było przygotowanie niezbędnych narzędzi do siania i sadzenia roślin oraz przypomnienie etapów wzrostu rośliny. Następnie uczniowie wysiewali do doniczek nasiona grochu łuskanego, rzeżuchy, rzodkiewki, papryki słodkiej oraz kwiatów nasturcji. Mieli również okazję zasadzić cebulkę kwiatu dalii. Wszystkie czynności okazały się interesującym doświadczeniem. Przez kolejne dni uczniowie z wielkim zaangażowaniem pełnili dyżury przy pielęgnacji roślin poprzez codzienne podlewanie oraz obserwowanie.
Aneta DereńKlasa II f w Bibliotece Austriackiej na Uniwersytecie Rzeszowskim
W dniu 5 maja uczniowie z klasy IIf pod opieką p. wychowawczyni Grażyny Kafel i nauczycielki języka niemieckiego p. Anety Rylskiej-Juruś uczestniczyli w lekcji bibliotecznej pt. „Wiedeński Ogród Zoologiczny” w Bibliotece Austriackiej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu. Dużo radości sprawił widok pierwszego, urodzonego w Zoo, malutkiego słonia oraz ciasto „żyrafowe” z bitą śmietaną.
Na zakończenie zajęć odbył się konkurs. Dzieci pięknie odpowiadały na pytania i zdobywały nagrody.
Grażyna Kafel, Aneta Rylska-Juruś
P KKwiecień 2017
Dzień Ziemi- wizyta przedszkolaków w klasie III b
W dniu 21 kwietnia 2017r. uczniowie klasy III b obchodzili Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji zaprosili na zajęcia dzieci z VI grupy przedszkolnej. Celem wizyty było kształtowanie postaw proekologicznych. Podczas spotkania dzieci rozmawiały na temat różnorodnych sposobów ochrony środowiska. Uczniowie przeprowadzili quiz ekologiczny dla przedszkolaków, z którym doskonale sobie poradzili. Ważnym elementem spotkania było wygłoszenie treści przyrzeczenia „Przyjaciela Przyrody”, które wskazywało na to, że każdy będzie dbał o zwierzęta i rośliny, segregował odpady oraz oszczędzał wodę i prąd. Na zakończenie zajęć uczniowie przygotowali dla młodszych kolegów niespodziankę. Każdy z przedszkolaków zasadził swoją roślinkę i zobowiązał się o nią dbać w sali przedszkolnej. Dziękujemy za miłą wizytę.
Aneta Dereń
W Krośnieńskiej Hucie Szkła ...
28 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy III c i III d ze swoimi paniami wychowawczyniami pojechali na wycieczkę edukacyjno – krajoznawczą do Krosna. Po drodze podziwiali krajobrazy Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Po przyjeździe do Krosna zwiedzali trasę podziemną biegnącą pod rynkiem i zabytkowymi kamienicami oraz uczestniczyli w pokazowych doświadczeniach fizycznych. Później w Centrum Dziedzictwa Szkła uczniowie podziwiali piękne, ręcznie wykonane szklane flakony, wazony, szklane obrazy…a pracownicy Huty Szkła demonstrowali etapy powstawania szklanych ozdób. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych, podczas których malowali szklane pisanki i przekonali się, że jest to ciężka praca do której potrzeba talentu i dużej cierpliwości.
Agnieszka Łuc, Jadwiga Terpin
Zdrowe sałatki owocowe
Nasza szkoła jest przyjazna zdrowiu. Bierzemy udział w różnych programach tj. np: „ Śniadanie Daje Moc czy „Owoce i Warzywa w Szkole”
W poniedziałek 26 kwietnia, w naszej klasie robiliśmy smaczne, a przede wszystkim zdrowe sałatki owocowe! Uczniowie z klasy IIc na zajęciach własnoręcznie przygotowali pyszne, witaminowe sałatki. Dzieci przyniosły różne świeże owoce. Widok tak smakowitych owoców zachęcił wszystkich do pracy. Przed jej degustacją poznali podstawowe zasady savoir – vivre przy stole. Wspólna praca przy sporządzaniu sałatki dostarczyła dzieciom wiele radości i przyjemności
Paulina Sikora
Pasowanie na czytelnika
11 kwietnia uczniowie klasy Ia i Ib zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość ta rozpoczęła się od powitania dzieci przez panią bibliotekarkę. Następnie uczniowie zostali zaproszeni do obejrzenia montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów klas starszych. W trakcie tej uroczystości pierwszoklasiści mogli pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek, poznali zasady korzystania z zasobów bibliotecznych oraz złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali uroczyście pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało zakładkę do książki.
Mamy nadzieję, że od tej pory każdy uczeń z klasy I będzie często odwiedzał bibliotekę, co rozbudzi w nim potrzebę czytania.
Agata Kurek-Amarowicz
Joanna Madej
zdjęcia już wkrótce :)
Wizyta przedszkolaków w klasie I b
7 kwietnia dzieci z grupy VIII , przedszkola wchodzącego w skład naszej placówki, odwiedziły klasę Ib. Przedszkolaki uczestniczyły w lekcji "Wiosenne rachunki". Na początku zajęć przystąpiono do wiosennego liczenia z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Przedszkolaki, jak prawdziwi uczniowie zgłaszały się do odpowiedzi i z wielkim zaangażowaniem wypełniały kolejne zadania przy tablicy. Dzieci dowiedziały się, że liczba 17, jest liczbą nieparzystą i składa się z jednej dziesiątki i siedmiu jedności. Kolejne zadania polegały na wyszukiwaniu różnic na obrazkach, przeliczaniu figur geometrycznych oraz rozwiązywaniu innych łamigłówek. Na zakończenie każde dziecko usiadło w ławce oraz mogło wyrazić opinię czy podoba im się w szkole? Okazało się, że większość dzieci już chciałoby pójść w ślady swoich starszych kolegów. Wielką niespodzianką dla przedszkolaków było przedstawienie "Powitanie wiosny" w wykonaniu pierwszoklasistów. Każdy przedszkolak oprócz miłych wrażeń i wiedzy zdobytej na lekcji wyszedł ze szkoły z piękną foczką, wykonaną przez uczniów. Wizyta była bardzo udana. Pierwszoklasiści zapewniają, że w przyszłym roku szkolnym będą wzorowo pełnić rolę starszych kolegów i pomagać w stawianiu pierwszych kroków w szkole.
Joanna Madej
Lekcja otwarta w klasie IIe
6 kwietnia był szczególnym dniem, ponieważ w tym dniu gościliśmy dzieci z grupy X z naszego przedszkola. Zerówkowicze z ogromnym zainteresowaniem obserwowały sale lekcyjną, oraz starszych kolegów i koleżanki, którzy przywitali ich śpiewem i grą na flażoletach. Zaprezentowali utwór Kurczątka, który był nawiązaniem do tematu lekcji z zajęć technicznych. Wszyscy zgodnie i z dobrymi humorami zasiedli do ławek, aby wykonać cudne kury z papieru. Dziękujemy za miło spędzony czas i do zobaczenia za kilka miesięcy w szkole :)Joanna Szlenk
Wycieczka do parku
Uczniowie klasy II f korzystając z pięknej wiosennej pogody wybrali się do parku nad Wisłokiem w celu dokonania obserwacji przyrodniczych. Mieli sprawdzić, czy już przyszła wiosna. Obserwowali rośliny, które rozwijają swoje pączki liścienne i kwiatowe i słuchali śpiewu ptaków. Rozmawiali również o bezpieczeństwie zabaw na świeżym powietrzu – zasadach poruszania się na rowerach, właściwym przygotowaniu rowerów do sezonu i odpowiednim stroju. Pogoda była wymarzona, więc wszyscy bawili się doskonale na placu zabaw i w siłowni na plantach.
Grażyna Kafel
P Marzec 2017
Bawimy się w teatr
W ostatnim dniu marca uczniowie klasy I b uczestniczyli w zajęciach innych niż zwykle. Była to praca nad inscenizacją wiersza pod tytułem „Witamy wiosnę”. Najpierw odbyła się próba „stolikowa”; ekspresyjne czytanie tekstu z podziałem na role. Następnie wykorzystując rekwizyty i elementy dekoracyjne, młodzi aktorzy połączyli recytację, ruch i dźwięk tak, że powstało ciekawe przedstawienie. Ta forma aktywności scenicznej dostarczyła wszystkim wiele radości.
Joanna Madej
Bawimy się i uczymy
30 marca w czasie zajęć dzieci z klasy IIf utrwalały wiadomości na temat zwiastunów wiosny zaobserwowanych na wycieczce w parku. Próbowały też powitać wiosnę na różne sposoby. Gabrysia - Pani Wiosna budziła misia - wielkiego śpiocha, który spał przez całą zimę, a pozostali uczniowie pomagali jej w tym śpiewem i grą na flażoletach. Były to bardzo przyjemne i zajmujące zajęcia. Wszyscy bawili się i uczyli, a to jest wielka frajda dla dzieci.
Grażyna Kafel
Klasa II f w bibliotece osiedlowej
29 marca uczniowie klasy II f udali się do biblioteki osiedlowej, gdzie uczestniczyli w zajęciach związanych z literaturą dziecięcą. Wszyscy zostali podzieleni na trzy drużyny i uczestniczyli w turnieju. Konkurencje sprawiły uczestnikom wiele radości i przysporzyły mnóstwo emocji. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością treści bajek i baśni. Wszyscy zostali nagrodzeni przez prowadzącą Panią bibliotekarkę drobnymi upominkami za aktywność i rozległą wiedzę.
Grażyna Kafel
Wizyta przedszkolaków w klasie II a
14 marca 2017 roku naszą szkołę odwiedzili goście – grupa IX 6-latków z PP nr 35 wraz z panią Bogusławą Świątkowską. Celem wizyty było zapoznanie dzieci z budynkiem szkoły, salą lekcyjną oraz integracja uczniów i przedszkolaków. Dzieci miały możliwość poznania sali lekcyjnej oraz przyglądania się lekcji przyrody prowadzonej w klasie II a, w której także aktywnie uczestniczyli. Starsi koledzy i koleżanki z dumą zaprezentowali swoje umiejętności, po czym zamienili się miejscami z przedszkolakami, którzy zasiedli w ławkach i poczuli się przez chwilę jak uczniowie. Mali goście świetnie poradzili sobie z przygotowanym zadaniem, a w nagrodę wszyscy otrzymali medale wzorowego ucznia oraz kolorowanki. Dzieciom bardzo podobała się wizyta w szkole i już umówiliśmy się na kolejne spotkanie w niedalekiej przyszłości.
Małgorzata Godniak
Dzień kobiet w klasie III b
W dniu 8 marca 2017 r. w klasie III b uczniowie świętowali Dzień Kobiet. Był to szczególny dzień dla wszystkich dziewczynek, które otrzymały prezenty od swoich kolegów z klasy. Nie zabrakło również życzeń, śpiewu STO LAT
i wspólnego poczęstunku. Dziękujemy chłopcom za taką niespodziankę!Aneta Dereń
Dzień kobiet w klasie II e
Dzień Kobiet w klasie II e był inny niż każdy dzień. Były życzenia, uściski, śpiewanie sto lat, prezenty, kwiaty i słodkości ! Lepszego dnia nie mogłyśmy sobie wymarzyć. Dziękujemy nasi mali mężczyźni !
Joanna Szlenk
Klasa II e w bibliotece osiedlowej
03.03.2017 r. klasa II e miała przyjemność uczestniczyć w lekcji bibliotecznej. Tematem przewodnim były bajki i baśnie. Dzieci wzięły udział w turnieju. Zostały podzielone na 3 drużyny: Elfy, Czarodzieje i Wróżki. Odpowiadając na różne pytania, nie tylko wykazały się ogromną wiedzą, ale i świetnie się bawiły.
Joanna Szlenk
P Luty 2017
Tradycja tłustego czwartku w klasie III b
„Czwartek tłusty dniem rozpusty,
każdy zajada pączek tłusty.
Czy to jeden czy to dwa,
a czasem ile się da”.
W dniu 23 lutego 2017r. w klasie III b uczniowie rozmawiali na temat tradycji Tłustego Czwartku, nazywanego również Zapustami. Dowiedzieli się, że jest to ostatni tydzień karnawału. Ciekawostką było, iż dawniej świętowano ten dzień jako odejście zimy i przyjście wiosny, a spożywano tłuste pączki nadziewane mięsem. Obecnie do najpopularniejszych potraw w tym dniu należą pączki oraz faworki, zwane także chrustem lub chruścikiem. Wszyscy uczniowie mieli okazję skosztować słodkości przygotowanych i upieczonych przez Rodziców i Babcie. Serdecznie dziękujemy!
Aneta Dereń
Zdrowe kanapki w klasie III e
Uczniowie klasy III e przy pomocy zdrowych i kolorowych składników wykonali kanapkowe cuda. Z przyniesionych produktów powstały pyszne, samodzielnie wykonane kanapki, które dzieci z ogromną chęcią zjadły na drugie śniadanie.
Dominika Lenkiewicz
Ciekawa lekcja o Afryce
13 lutego uczniowie kl. IIIc poznawali Afrykę. Dzieci pracowały w grupach. Każda grupa tworzyła pracę nt. zwierząt żyjących na sawannie, w lasach tropikalnych i na pustyni. Uczniowie wzbogacali wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w Afryce, poszerzali wiedzę na temat sposobu ochrony ginących gatunków zwierząt, prezentowali przygotowane informacje o kontynencie.
Uczniowie zobaczyli też ciekawe pamiątki przywiezione z Afryki.
Były to bardzo interesujące zajęcia.
Jadwiga Terpin
Zabawy z psem w III f
Klasa III f już trzeci rok uczestniczy w zajęciach z pieskie. Dzieci poznały najpierw pieski Bafi i Deli a w bieżącym roku szkolnym uczą się obcowania z psem w towarzystwie labradora Laili. Ostatnie zajęcia poświęcone były różnym rasom psów. Uczniowie poznawali przystosowanie budowy ciała psów rożnych ras do zadań jakie tkwią w ich naturze. Uczniowie bawili się z Lailą podając jej pokarm nietypowymi zabawnymi sposobami. Otrzymali też karty pracy dotyczące ras psów do pracy w domu. Czekamy na następne zajęcia w marcu.
Lucyna Kędzior
Sami robimy zakupy
13 lutego uczniowie klasy IIc wraz z wychowawczynią udali się do supermarketu Frac. Podstawowym celem wycieczki była promocja zdrowego odżywania.
Drugoklasiści rozpoznawali i nazywali warzywa i owoce, dyskutowali o ich wartościach odżywczych. Na zakończenie wycieczki uczniowie dokonali wyboru i zakupu produktów.
Samodzielnie korzystanie z wagi, dodawanie i odejmowanie oraz obliczanie monet potrzebnych do zapłacenia towaru było świetna powtórką, przed kolejna lekcja matematyki. Uczniowie do szkoły wrócili bardzo zadowoleni.
Paulina Sikora
Zajęcia komputerowe w klasie III f - inne niż na co dzień
Cotygodniowe zajęcia komputerowe dla uczniów klasy III f są zawsze przyjemnością. 9 lutego 2017 r. były jednak szczególnie miłe. Uczniowie gościli przedszkolaków z grupy VI przedszkola nr 35 z wychowawczynią p. Iwoną Lasek. Nasi goście poznali najpierw zasady pracy przy komputerze w pracowni szkolnej. Wyświetlony przez prowadzącą p. L. Kędzior krótki film o lesie, stał się inspiracją do pracy w programie Paint. Pięciolatki z pomocą uczniów rysowały rośliny i zwierzęta leśne. Radziły sobie z tym bardzo dobrze. Prawidłowo posługiwały się myszką, rysowały elementy pracy i wypełniały je kolorami. Na zakończenie zajęć wykorzystując komputerowe gry edukacyjne dzieci poszukiwały ukryte w lesie zwierzątka i nazywały je. Przedszkolaki żałowały, że lekcja z komputerami tak szybko się kończy. Wychowawca wraz z dziećmi zaprosili klasę III f do przedszkola. Chętnie przyjdziemy i znów pobawimy się razem.
Lucyna Kędzior
Zimowe zabawy na śniegu
Klasa III e korzystając z uroków długo oczekiwanej zimy spędziła lekcję na świeżym powietrzu. Uczniowie oddali się przyjemności jazdy na sankach i wykorzystali własną pomysłowość podczas śnieżnych zabaw. Takie aktywne zajęcia sprawiły wszystkim wiele radości.
Dominika Lenkiewicz
Pierwszoklasiści w teatrze
3 lutego 2017 roku uczniowie klas pierwszych wybrali się do Teatru Maska. Przed spektaklem dzieci uczestniczyły w lekcji teatralnej. Klasa I a spotkała się z konstruktorem lalek i dowiedziała się w jak powstają lalki i rekwizyty teatralne. Klasa I b spotkała się z panią aktorką poza sceną teatru - w muzeum lalek. Tam dzieci miały możliwość zobaczyć i dotknąć lalki, które już nie są wykorzystywane w przedstawieniach. Następnie rozpoczął się długo wyczekiwany spektakl pt. „Skarpety i papiloty”. Po powrocie do szkoły, wszyscy zgodnie przyznali, że bohaterowie przedstawienia pokazali, jak ważny jest sprawiedliwy podział obowiązków w rodzinie.
Joanna Madej, Agata Kurek-Amarowicz
P Styczeń 2017
Zdrowe nietrudne - w klasie III f
Uczniowie klasy III f już drugi rok realizują ogólnopolski program o zdrowym żywieniu ogłoszony przez firmę Kupiec pod hasłem Zdrowe nietrudne. Nawiązując kontakt z firmą Kupiec i zgłaszając klasę do projektu uczniowie otrzymują zdrowe produkty do spożycia np. wafelki kukurydziane oraz materiały edukacyjne. Realizując zajęcia z programu dzieci wykonały kanapki - nazwane "Kanapki - rybki", które zrobione zostały wg przepisu z "Przepiśnika" wydanego przez firmę Kupiec. Oryginalność kanapek polega nie tylko na ich wyglądzie, ale na tym, że podstawą ich wykonania nie był chleb ani bułka, tylko wafelki kuku lub wafelki ryżowe. Oto efekty:
Lucyna Kędzior
Jasełka w klasie II e
Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczyciela. Nie inaczej było w tym roku: 10 stycznia 2017 r. o godzinie 17.00 w pięknie udekorowanym holu zebrali się: uczniowie klasy II e i ich rodziny. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Całość przedstawienia przeplatana była tańcami, śpiewem i grą na flażoletach. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczyciela i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie.
Wych. Joanna Szlenk
Witaj zimo!
Uczniowie klasy II f bardzo ucieszyli się, że wreszcie spadł śnieg. Umówiliśmy się na zimowe zabawy na śnieżnym puchu. Rodzice zadbali o właściwy strój i mogliśmy udać się na szkolne boisko, żeby poczuć zimową atmosferę. Przed wyjściem z klasy rozmawialiśmy o bezpieczeństwie zabaw zimowych - właściwej organizacji zabaw i odpowiednim stroju. Przynieśliśmy z domu akcesoria dla bałwana, ale niestety śnieg nie chciał się lepić i nasz bałwan przyjął postawę leżącą. Mimo to bardzo nam się podobał. Bawiliśmy się doskonale i nie chciało nam się wracać do budynku. Czas zimowej zabawy minął bardzo szybko.
Grażyna Kafel
PPLGrudzień 2016
Wigilia w II f
22 grudnia uczniowie klasy II f razem z wychowawczynią spędzili mile czas przy wigilijnym stole. Wspólnie nakryliśmy stoły białym obrusem i świątecznie udekorowaliśmy je. Rozmawialiśmy o zwyczajach jakie są kultywowane w naszych domach Na początku składaliśmy sobie serdeczne życzenia łamiąc się opłatkiem. Następnie spożyliśmy poczęstunek przygotowany przez rodziców i wychowawczynię, który bardzo wszystkim smakował.
Grażyna Kafel
Hej koleda, kolęda!
21 grudnia 2016 roku uczniowie klasy II f zaprezentowali rodzicom i innym bliskimi członkom swoich rodzin montaż słowno-muzyczny związany z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Dzieci grały na różnych instrumentach i śpiewały kolędy i pastorałki oraz recytowały wiersze. Rodzice kilkakrotnie nagradzali swoje pociechy gromkimi brawami. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia podczas występu dzieci i w czasie łamania się opłatkiem.
Grażyna Kafel
Wigilia w klasie I a
Dnia 21.12.2016 roku przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy I A zasiedli wspólnie przy klasowym wigilijnym stole. Razem z rodzicami przygotowaliśmy barszczyk z pierożkami, oraz upieczone przez babcię naszej koleżanki Lidzi - pierniczki i inne słodkości jak również każde dziecko otrzymało opłatek. Właśnie od podzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń rozpoczęliśmy naszą klasową Wigilię. Po poczęstunku był też czas na śpiewanie kilku kolęd – „Dzisiaj w Betlejem” , „Cicha Noc” , Przybieżeli do Betlejem Pasterze” oraz śpiewanie pastorałki "Posypało śniegiem na uliczki”". Wszyscy uczniowie opowiadali, w jaki sposób zwykle wygląda wigilia w ich domach i jak przebiegają przygotowania do świat w ich domach. Rozstając się na przerwę świąteczną , uświadomiliśmy sobie, że spotkamy się dopiero w nowym roku 2017.
Agata Kurek-Amarowicz
Wigilii czas w klasie II b
W dniu 22 grudnia 2016r. w klasie IIb odbyła się wigilia klasowa.Wigilia rozpoczęła się od dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń.Następnie uczniowie spożywali poczęstunek przygotowany przez rodziców.Spotkanie skończyło się śpiewaniem kolęd.Czas upłynął w świątecznej atmosferze.
Elżbieta Blok
Przy wigilijnym stole...
22 grudnia uczniowie klasy II d spędzili świąteczny czas przy wigilijnym stole. Tradycyjnie pojawiły się na nim pierogi, barszcz, pierniczki, makowiec i inne ciasteczka. Był również opłatek, życzenia i wspólne kolędowanie. Wigilia to wspaniały czas. Szkoda, że jest tylko raz w roku!E. Cmoch
Magiczny czas...
Uczniowie z kasy III d nie mogli doczekać się świat Bożego Narodzenia i zwyczajów z nimi związanych. Od początku grudnia wypatrywali świętego Mikołaja z workiem prezentów, a gdy przyszedł – chętnie z nim rozmawiali. Później ubrali choinkę i wykonali dekoracje świąteczne, które powiesili w sali lekcyjnej. Tuż przed Bożym Narodzeniem przy pomocy i czynnym udziale rodziców przygotowali wigilię klasową podczas której łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia, zjedli potrawę wigilijną, częstowali się ciastem, grali na flażoletach i śpiewali kolędy. Panowała miła, rodzinna atmosfera.
Agnieszka Łuc
"Przybieżeli do Betlejem pasterze..."
Słowami tej oto kolędy klasa II d rozpoczęła 21.12.2016 r. „Wieczór kolęd i pastorałek”, na który przybyli Rodzice i inni członkowie rodzin. Atmosfera była bardzo świąteczna, uczniowie recytowali wiersze, grali na flażoletach i śpiewali kolędy, a pomocnicy Św. Mikołaja wręczyli Rodzicom świąteczne prezenty.E. Cmoch
Wigilia w klasie IIIc
W świątecznej atmosferze 21 grudnia w kl. IIIc odbyła się klasowa wigilia. Dzieci dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia. Następnie wszyscy zasiedliśmy do wspólnego poczęstunku, przygotowanego przez rodziców. Po posiłku śpiewaliśmy i graliśmy kolędy.
Były to miłe i niezapomniane chwile w naszej klasie.
Jadwiga Terpin
Czas wigilii w klasie III f
Klasa III f solidnie przygotowywała się do klasowej wigilii. Wszystkim zależało na stworzeniu odpowiedniej atmosfery oraz dokładnym zaplanowaniu działań. Każdy miał przydzielone zadanie, dzięki czemu bardzo sprawnie zostało wszystko przez uczniów przygotowane. Na stole nakrytym białym obrusem stanął stroik świąteczny oraz położono smakołyki przyniesione przez każdego. Rozpoczęliśmy od tradycyjnego podzielenia się opłatkiem. Następnie każdy zajadał nasze pyszności przy dźwiękach cicho granej kolędy. Miło było nam śpiewać kolędy dzięki przygotowanej przez panią podkładom muzycznym karaoke. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali śpiewu kolęd i pastorałek w wykonaniu naszych klasowych solistów Asi i Karola. Na zakończenie uczniowie obejrzeli film, który powstał w oparciu o baśń pt. Dziewczynka z zapałkami. Miło jest świętować w klasowym gronie.
Lucyna Kędzior
Klasowa wigilia w klasie III b
W dniu 21 grudnia 2016r., tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w klasie III b odbyła się klasowa Wigilia. W tym uroczystym dniu uczniowie przyszli do szkoły w odświętnych strojach i przynieśli przygotowane razem z rodzicami świąteczne przysmaki. Dzień wcześniej na zajęciach rozmawialiśmy o zwyczajach wigilijnych, które panowały również na naszym klasowym spotkaniu. Wigilię rozpoczęliśmy od przeczytania fragmentu z Pisma Świętego, później dzieliliśmy się opłatkiem oraz składaliśmy sobie życzenia. Następnie zasiedliśmy przy pięknie nakrytym stole i wspólnie spożywaliśmy świąteczne smakołyki. Wśród nich nie zabrakło pierogów, barszczu czerwonego oraz wielu słodkości takich jak makowiec czy pierniczki, które sami dekorowaliśmy lukrem. Dobrej atmosferze towarzyszył także śpiew kolęd przy akompaniamencie keyboardu. To było dla nas miłe spotkanie w klasowym gronie!
Aneta Dereń
Majsterkowo...
21 grudnia 2016 r. uczniowie kl. III d byli w Castoramie, ale nie na zakupach. Uczestniczyli w zajęciach technicznych pt. „Majsterkowo”, podczas których wykonywali ozdoby świąteczne i choinkowe min. zakładkę – Mikołaja z ruchomymi rączkami, aniołki, łańcuchy, lampiony. W nagrodę za wytrwałą pracę otrzymali dyplomy a za wzajemną pomoc i wzorowe zachowanie – medale. Wszystkim dzieciom zajęcia bardzo podobały się i chętnie uczestniczyłyby w następnych.
Agnieszka Łuc
Świąteczny czas w klasie II c
Okres Świat Bożego Narodzenia to czas pełen radości i ciepła. Czas spełnienia marzeń i okazywania sobie wzajemnej miłości. Ze świętami związane są również tradycje, a jedną z nich jest wspólne dzielenie się opłatkiem. 19 grudnia w klasie II c odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem rodziców. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim obecnym podczas programu artystycznego zaprezentowanego przez uczniów, przeplatany śpiewaniem, graniem kolęd i pastorałek. Rodzicom zawdzięczamy wspaniałą Wigilię, którą przygotowali. Ten dzień był naprawdę magiczny i wyjątkowy, a zakończył się na wspólnych rozmowach przy wspólnym stole.
Następnego dnia odbyło się spotkanie opłatkowe w klasie. Podczas dzielenia się opłatkiem każdy uczeń miał możliwość złożenia życzeń każdemu koledze w klasie. Wychowawczyni na końcu zrobiła uczniom wspólne pamiątkowe zdjęcia.
Paulina Sikora
Wspólne kolędowanie
Dnia 19 grudnia 2016 roku uczniowie klasy IIb zaprosili rodziców na wspólne kolędowanie.Uczniowie śpiewali kolędy i pastorałki oraz recytowali wiersze o tematyce Świąt Bożego Narodzenia.Do kolędowania włączyli się też aktywnie rodzice.Był to wieczór pełen radości i miłych wzruszeń.
Elżbieta Blok
Choinka dla ptaszków w klasie Ia
16 grudnia 2016 roku klasa 1 A postanowiła ubrać choinkę dla ptaków. Przygotowania do tego dnia odbywały się wcześniej przez uczniów, rodziców, nauczyciela. Przygotowaliśmy wcześniej pokarm dla ptaków ,ziarno, słoninkę na drucikach. Kacper z tatusiem zrobił karmnik. Przygotowani wspaniale poszliśmy przed szkołę ubrać choinkę dla ptaszków .Radości było co nie miara dla dzieci, a ptaszki też zaraz przyfrunęły do naszego karmnika. Będziemy systematycznie dosypywać ziarno do naszego karmnika i wieszać smaczną dla ptaszków słoninkę.
Agata Kurek - Amarowicz
Klasa II b w bibliotece osiedlowej
14 grudnia 2016r. klasa IIb uczestniczyła w ciekawej lekcji w bibliotece osiedlowej. Zajęcia poświęcone były 1050 rocznicy chrztu Polski. Panie bibliotekarki opowiadały o historii Polski i wyświetliły filmik o Mieszku I.Dzieci były bardzo zafascynowane tymi zajęciami.
Elżbieta Blok
Na lekcji przyrody w klasie 1a
Uczniowie klasy 1 a na lekcji przyrody poznali zasady zdrowego odżywiania, styl zdrowego życia, oraz jakie są wartości odżywcze warzyw i owoców. Uczniowie przygotowali prostą , zdrową przekąskę jaką jest sałatka owocowa. W czasie lekcji uczniowie rozmawiali o tym co to jest zdrowe odżywianie, dowiedzieli się wielu ciekawostek o owocach, jak również zdobyli cenne informacje na temat składników odżywczych, takich jak: witaminy, białka, tłuszcze oraz węglowodany. Po części teoretycznej lekcji uczniowie przygotowali się do wykonania samodzielnie sałatki owocowej. Nie zapomnieli też o higienie przygotowywania posiłków. Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka każdego ucznia udała się, wyszła wspaniale i była bardzo smaczna.
Agata Kurek-Amarowicz
Mikołajkowe wyjście do kina Helios
W dniu 7 grudnia 2016r. klasa III b, podobnie jak większość uczniów klas I - III wybrała się do kina Helios na projekcję filmu, pt. „Vaiana: Skarb oceanu”. Dla wszystkich był to mikołajkowy prezent, gdyż dzień wcześniej Święty Mikołaj odwiedził naszą szkołę i wręczył dzieciom niespodzianki w postaci biletów do kina. Główną bohaterką filmu była księżniczka Vaiana, która poszukiwała potężnego półboga Maui, ponieważ miał jej pomóc uratować lud i nie tylko. Vaiana cały czas wierzyła, że wszystko się uda i chciała każdemu pomóc. Podczas podróży bohaterowie napotkali wiele trudnych, ale też zabawnych przygód, dzięki którym nauczyli się kilku ważnych rzeczy na temat życia, współpracy i przyjaźni. Film bardzo podobał się uczniom i nauczycielom. Wszyscy w dobrym humorze wrócili do szkoły. Był to trafiony prezent mikołajowy!
Aneta Dereń
Mikołajkowe niespodzianki w klasie III f
Jakie było wielkie zdziwienie uczniów klasy III f, kiedy do sali przyniesiono list napisany przez samego świętego Mikołaj. Mikołaj napisał do dzieci następujące słowa:
Moi Kochani!
Piszę do Was, aby zaprosić całą klasę III f na specjalne świętowanie Mikołajek. Zastanawiałem się, co można by Wam zaproponować w tym roku. Myślę, że wyrośliście z zabawek, ale wspólna zabawa będzie przez Was mile widziana. Piszę, bo zabawa wypadnie przeddzień moich imienin, czyli 5 grudnia. Wiem, że w pobliżu Waszej szkoły znajduje się kręgielnia Galaktyka. Zapraszam Was na godzinną grę w kręgle. Bądźcie punktualni i od 9.00 w poniedziałek bawcie się znakomicie. Myślę, że będziemy mogli się jeszcze spotkać w tym roku. Mam nadzieję, że sprawiłem Wam chociaż małą niespodziankę.
Do zobaczenia
św. Mikołaj
Radość była ogromna. 5 grudnia punktualnie o godzinie 9.00 klasa przybyła do kręgielni Galaktyka, gdzie w trzech zespołach dzieci uczyły się gry w kręgle. Niektórzy bardzo dobrze znali już sposób gry oraz notowania wyników. Przerwę w grze wypełniła miła niespodzianka – pyszna pizza z szynką i pieczarkami. Niesamowite mikołajki jednak tak szybko się nie skończyły. 6 grudnia św. Mikołaj zawitał w sali lekcyjnej III f. Pytał o wspomnienia z kręgielni i przyniósł wszystkim drobne upominki. Radosny uśmiech na twarzach uczniów na zdjęciach niech świadczy o zadowoleniu trzecioklasistów.
Lucyna Kędzior
Mikołaj w klasie III e6 grudnia do naszej klasy przyszedł Święty Mikołaj z ogromnym workiem, pełnym prezentów. Uczniowie przyjęli go bardzo entuzjastycznie. Wszyscy z pewną niecierpliwością oczekiwali na prezenty. Nikt nie został pominięty, Święty pamiętał o wszystkich. Po otrzymaniu prezentów rozpoczęło się sprawdzanie ich zawartości. Jednym z wielu prezentów był bilet do kręgielni ,, Galaktyka" na następny dzień. Zadowolenie uczniów było ogromne.Dominika Początek
Święty Mikołaj w klasie IIIc
6 grudnia Św. Mikołaj chodzi po świecie rozdając dzieciom prezenty. Również odwiedził dzieci z kl. IIIc, które z niecierpliwością czekały na przybycie długo wyczekiwanego gościa. Dzieci radośnie powitały Mikołaja, który obdarował wszystkie dzieci wspaniałymi prezentami. Po wręczeniu upominków Mikołaj pożegnał się i obiecał, że powróci do nas za rok.
Jadwiga Terpin
Mikołaj w klasie Ia
6 grudnia 2016 roku do klasy 1 a przyszedł Święty Mikołaj z ogromnym workiem prezentów. Uczniowie z niecierpliwością od rana oczekiwali przyjścia Mikołaja. Po otrzymaniu prezentu uczniowie w podzięce zaśpiewali kolędę pt."Przybieżeli do Betlejem". Mikołaj obiecał dzieciom, że przyjedzie do naszej klasy za rok.
Agata Kurek-Amarowicz
Wycieczka klasy II c
W dniu 02 grudnia 2016 roku uczniowie klasy II c wraz z wychowawczynią uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie. Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok tajemniczych, podziemnych piwnic i korytarzy, budowanych latami przez mieszkańców Rzeszowa. Uczniowie słuchając przewodnika i przechadzając się po wnętrzach, mogli przekonać się, że podziemna trasa to nie jest zwykły labirynt kamieni ułożonych w różny sposób. Obecnie Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie piwnice” liczy 369 metrów, 25 piwnic wydrążonych pod płytą Rynku, połączonych 15 korytarzami; głębokość to 0,5 –10 m. W niektórych piwnicach znajdowały się pomieszczenia gospodarcze – sklepy tzw. ziemne, magazyny i zakłady produkcyjne. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia obrazu rzeszowskiego Rynku z przełomu XIX i XX wieków znajdującego się obiekcie wejścia. Następnie przechodziliśmy m.in. Korytarzem Herbowym, Komorą Łukową, Drogą Kupców, przeciskaliśmy się najwęższym miejscem na trasie – Lochami Tatarskimi (szerokość70 cm), byliśmy w Piwnicy Miodowej, Piwnicy Rzeszowskich. W korytarzu herbowym umieszczone zostały herby dawnych właścicieli Rzeszowa, herby ziem i województw, na terenie których położone było miasto, wreszcie herby miasta Rzeszowa. Duże zaciekawienie wywołał fragment średniowiecznego pomieszczenia ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym i oknem, które kiedyś było pomieszczeniem mieszkalnym. Atrakcyjności piwnic dopełniła ekspozycja historyczno-edukacyjna, na którą składają się m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, wystawa ceramiki użytkowej i ceramicznych zabawek, obrazująca, z jakich naczyń i przedmiotów codziennego użytku korzystali dawni mieszkańcy Rzeszowa.
Paulina Sikora
LiLListopad 2016
Zabawa andrzejkowa klas III a i III b
W dniu 30 listopada 2016r. uczniowie klasy III a i III b na chwilę przenieśli się do świata zabaw i wróżb andrzejkowych. Na samym początku wspólnego spotkania uczniowie przywitali się zabawnym „czary-mary” oraz wysłuchali opowiadania o tradycji andrzejek. Dzieci dowiedziały się co ich będzie czekało w niedalekiej i tej bardziej odległej przyszłości. Uczniowie losowali kubeczki, przebijali papierowe serduszka z imionami, ustawiali buty oraz rzucali skórką z jabłka. Mieli za zadanie również pomyśleć życzenie i wrzucić grosik do zaczarowanej studni, aby się spełniło. Podczas spotkania nie zabrakło również wspólnych pląsów i tańców. Czy wróżby się spełnią? - przyszłość pokaże! Jednakże uczniowie doskonale wiedzą, że wróżby to tylko zabawy i nie traktujemy ich poważnie. Rodzice przygotowali dla uczniów ciasteczka z wróżbami, zadbali o słodki poczęstunek oraz napoje, które umiliły wszystkim czas. Ten dzień przyniósł dzieciom wiele radości i uśmiechu!
Aneta Dereń, Małgorzata Haligowska
Poznaj smak zdrowia - warsztaty w klasie III b
Od 15 do 30 listopada 2016r. uczniowie klasy III b uczestniczyli w warsztatach z zakresu zdrowego żywienia, prowadzonych przez wolontariuszy w ramach programu PROJEKTOR Wolontariat Studencki. Celem warsztatów było przekazanie uczniom wiedzy o zdrowym stylu życia i wartościach odżywczych oraz wspólne przygotowanie prostych, zdrowych przekąsek. Podczas spotkań uczniowie rozmawiali o tym co to jest zdrowe odżywianie, dowiedzieli się wielu ciekawostek o owocach, jak również zdobyli cenne informacje na temat składników odżywczych, takich jak: witaminy, białka, tłuszcze oraz węglowodany. Jedną
z przyjemniejszych części zajęć było samodzielne robienie szaszłyków owocowych oraz masła orzechowego, a następnie degustowanie tych zdrowych przekąsek. Dziękujemy wolontariuszom za mile spędzony czas!Aneta Dereń
Zabawa andrzejkowaZgodnie z tradycją uczniowie klasy III e 30.11.2016 r. obchodzili dzień wróżb i zabaw andrzejkowych. W tym dniu przepowiedziana została przyszłość ta bliska i ta daleka za pomocą: wróżb z ręki, kart, andrzejkowych serc oraz butów. Konkursy i wróżby przeplecione były szaloną, dyskotekową muzyką. Zabawa była udana.Dominika Początek
Andrzejkowe zabawy
28 listopada uczniowie klasy II f zorganizowali razem z wychowawczynią zabawy z wróżbami andrzejkowymi. Wróżby zostały przygotowane przez chętne dziewczynki i chłopców. Do przygotowań włączyły się również mamy, które upiekły ciasteczka z wróżbami, a inne zadbały o to byśmy mieli coś słodkiego do przegryzienia. Bawiliśmy się wesoło pamiętając o tym, że wróżby to tylko zabawa i należy podchodzić do tego z dystansem i humorem. Było ustawianie butów, lanie wosku, wróżba z butelką, z kubeczkami, z patyczkami i wiele innych. Było wiele śmiechu i radości z usłyszanych wróżb.
Grażyna Kafel
Dzień Pluszowego Misia w klasie III e
25.11.2016 r. uczniowie klasy III e do szkoły przyszli z swoim małym lub dużym przyjacielem- misiem. Przybyły kolorowe, puchate, mięciutkie. Każdy był piękny i wyjątkowy. Uczniowie tego dnia zostali zaproszeni do zabawy w „Misiowej Krainie”. Poznali historię święta, wspólnie bawili się przy piosenkach. Nie zabrakło również opowieści o każdym przybyłym misiu.
Dominika Początek
Dzień Pluszowego Misia w klasach II
W dniu 25 listopada uczniowie z klas II uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Pluszowe misie opanowały Szkołę Podstawową. „Przybyły” ze swoimi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. Tego dnia zostały rozstrzygnięte dwa konkursy: plastyczny "Miś na dobre i na złe chwile" i krasomówczy "Mój przyjaciel - miś". Dzieci zostały zaproszone do wspólnej misiowej zabawy. Dla uczniów tym dniu w nauczyciele przygotowali wiele atrakcji: zabawy ruchowe , konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce oraz słodki poczęstunek. Wybrane dzieci były recytowane wiersze o misiach. Ten dzień w szkole był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
Wychowawcy klas II
Andrzejkowy dzień wróżb i zabaw w klasie III f
Dalej, dalej, siostry wiedźmy,
Czarodziejski krąg zawiedźmy
Ot tak, ot tak, ot tak;
Trzykroć tak i trzykroć wspak,
Trzykroć jeszcze do dziewięciu:
Pst! — już po zaklęciu.
Wiliam Shakespeare
24 listopada w klasie III f odbył się magiczny dzień pełen wróżb. Dzieci zgodnie z polską tradycją spędziły czas na wspólnych wróżbach i zabawie. Wszyscy uczestnicy spotkania chcieli wiedzieć, co czeka ich w przeszłości. Klasa zmieniła swój wystrój. Dzieci z dużym zaangażowaniem prezentowały przygotowane przez siebie wróżby, a była ich wielka różnorodność: wróżby z butów, kolory, losy z zawodami, serca z imionami, księga tajemniczych pytań. Po zabawach związanych z przewidywaniem przyszłości, każdy pomyślał o swoim życzeniu. Niech się spełni! Potem rozpoczęły się tańce i śpiewy przy dyskotekowych rytmach. Zmęczeni, ale w dobrych humorach, uczniowie zakończyli zabawę, pełni andrzejkowych wrażeń.
Lucyna Kędzior
Klasa II f na wystawie interaktywnej
21 listopada uczniowie klasy II f udali się pod opieką wychowawczyni na wystawę interaktywną “Eksporatorium” na Uniwersytecie Rzeszowskim. Eksponaty wchodzące w skład wystawy przybliżyły dzieciom wiedzę z matematyki, biologii i fizyki. Wśród wielu stanowisk były zarówno modele anatomiczne jak i te ukazujące wybrane zjawiska fizyczne: ruch falowy, środek ciężkości oraz zagadnienia z optyki. Dzieci mogły rozwiązać kilka zagadek geometrycznych, zbudować most wg pomysłu Leonarda da Vinci czy też sprawdzić twierdzenie Pitagorasa za pomocą kierownicy. Wiele spośród stanowisk to prawdziwe zagadki wymagające logicznego myślenia i wyobraźni, a niektóre także podstawowej wiedzy o otaczającym nas świecie. Byliśmy bardzo zajęci wykonywaniem różnorodnych zadań i nie zauważyliśmy , że czas minął tak bardzo szybko i trzeba było wracać do szkoły. Wielu z nas obiecało sobie, że jeszcze tam powróci.
Grażyna Kafel
Klasa IIIc w przychodni weterynaryjnej
22 listopada 2016 roku kl. IIIc wraz z wychowawczynią odwiedziła na zaproszenie rodziców Malwinki przychodnię weterynaryjną. Uczniowie mieli możliwość porozmawiania z lekarzami weterynarii. Celem spotkania było poznanie pracy lekarza weterynarii i zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych. Dzieci dowiedziały się na czym polega badanie różnych zwierząt, obejrzały izbę przyjęć i salę chirurgiczną, a także salę szpitalną dla pacjentów. Pani doktor jako ciekawostkę pokazała nam nietoperza, który zgubił się i tam spędzi zimę.
Na zakończenie dzieci otrzymały upominki i podziękowały za wiedzę i miłą atmosferę. Spotkanie to pozwoliło dzieciom na poznanie tego ciekawego i odpowiedzialnego zawodu. Była to bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.
Jadwiga Terpin
więcej zdjęć w albumie fotograficznym
"Książka dla ambitnych" w bibliotece szkolnej
W dniu 18 listopada 2016r. uczniowie klasy III b wybrali się z panią wychowawczynią do biblioteki szkolnej na wystawę książek. Pani bibliotekarka poinformowała czytelników, że
w bibliotece jest prawie 1000 nowych książek, które zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Książki dla ambitnych”. Uczniowie bardzo się ucieszyli, kiedy zobaczyli dużo nowych książek, wśród których znalazły się ciekawe tytuły bajek, lektur oraz encyklopedie zwierząt, wynalazków, kontynentów, a nawet najsłynniejszych piłkarzy świata. Wielu uczniów zaciekawiły także poradniki opisujące jak stworzyć z papieru samoloty czy latawce oraz jak samemu zrobić desery i zdrowe przekąski. To było bardzo przyjemne spotkanie z „książkami dla ambitnych”.Aneta Dereń
Świętujemy z okazji 11 listopada - klasa III f
Do obchodów 98 rocznicy odzyskania niepodległości klasa III f przygotowywała się od kilku dni. Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się o 123 latach niewoli naszego kraju, który zniknął z map Europy, oraz o znaczącej roli marszałka Józefa Piłsudskiego prowadzącego żołnierzy polskich do odzyskania niepodległości naszego kraju. Nawiązują do tego słowa pięknej pieśni pt. „I Brygada”, którą klasa postanowiła zaprezentować podczas I Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej, który odbył się przeddzień Święta Niepodległości w naszej szkole. Jako solista wystąpił uczeń klasy III f Karol Sochacki, który z wielkim zaangażowaniem zaśpiewał dwie zwrotki pieśni. Wszyscy pozostali uczniowie z klasy nauczyli się grać tę trudną pieśń na flażoletach i towarzyszyli Karolowi podczas występu śpiewając również refren utworu. Widzowie także włączyli się do radosnego śpiewu marsza. Tę ważną lekcję historii poprzedziło zwiedzanie wystawy pamiątek z czasu I wojny światowej zgromadzonych przez rodzica ucznia z klasy VI d.
Lucyna Kędzior
Święto Niepodległości
10 listopada 2016 r. uczniowie klasy III d uczcili Święto Niepodległości. Do szkoły przyszli w odświętnych strojach z przypiętymi kotylionami w barwach narodowych. Na lekcji czytali wiersze o ojczyźnie, później zwiedzili wystawę akcesoriów militarnych pochodzących z czasów wojennych. Uczestniczyli w Przeglądzie Pieśni Patriotycznych i zaśpiewali pieśń „Wojenko, wojenko, cóżeś Ty za pani”. Dzień ten był ciekawą lekcją historii.
Agnieszka Łuc
My też już wiemy, co to znaczy wolna Polska!!!
10 listopada kl. II d uczciła Dzień Odzyskania Niepodległości. Oglądaliśmy zdjęcia Józefa Piłsudskiego i wystawę przedmiotów z czasów wojny, oraz uczestniczyliśmy w Szklonym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Melania Hulbój i Kamila Gierlach z towarzyszeniem całej klasy zaśpiewały piosenkę „Rozszumiały się wierzby płaczące”. W podziękowaniu za występ otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom.
Będziemy już zawsze pamiętać, że żyjemy w wolnej Polsce !!
E. Cmoch
11 listopada w klasach I - III
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas młodszych obchodzili Narodowe Święto Niepodległości podczas SZKOLNEGO PRZEGLĄDU PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ. Pomysłodawcą przeglądu była wicedyrektor szkoły pani Wioletta Śnieżek.
Przegląd, którego celem było między innymi, umacnianie świadomości narodowej oraz popularyzacja pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej, odbył się 10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości.
W uroczysty nastrój wprowadzili wszystkich uczniowie klas I, którzy używając rekwizytów w postaci własnoręcznie zrobionych biało czerwonych chorągiewek, recytowali wspólnie wiersz pt. „Barwy ojczyste”. Od strony wokalnej, jako pierwsi, zaprezentowali się przed szkolną publicznością goście, a zarazem najmłodsi uczestnicy przeglądu - dzieci z X grupy przedszkola nr 35. Przedszkolaki zaśpiewały piosenkę pt. „Piechota”.
Kolejno wykonawcami byli uczniowie klas II i III. Wystąpiły całe grupy klasowe, soliści, oraz grupy wokalno-instrumentalne. Wysłuchaliśmy następujących utworów:
- klasa II a „Pierwsza kadrowa”,
- klasa II d „Rozszumiały się wierzby płaczące”,
- klasa II g „Rozkwitają pąki białych róż”,
- klasa III a „Nasza flaga”,
- klasa III b „O mój rozmarynie” ,
- klasa III c „Przybyli ułani pod okienko,
- klasa III d „Wojenko, wojenko”,
- klasa III e „Jak długo w sercach naszych”,
- klasa IIIf „My pierwsza brygada”.
Na zakończenie Pani Dyrektor Małgorzata Adamska – Jesiołkiewicz podsumowując I Szkolny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej podziękowała młodym wykonawcom i nauczycielom za przygotowanie dzieci do występów. To wyjątkowe, muzyczne spotkanie, które dostarczyło wszystkim uczestnikom wiele satysfakcji i radości, było wyrazem artystycznej wrażliwości uczniów oraz lekcją patriotyzmu.
Joanna Madej, Jadwiga Terpin
Ia w bibliotece osiedlowej
09 listopada 2016 r ucz.kl Ia uczestniczyli w bardzo ciekawej lekcji w bibliotece osiedlowej.Tematem tego spotkania był "Światowy Dzień Postaci z Bajek". Pani bibliotekarka przygotowała wiele zabaw, zagadek podczas których uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością bajek i postaci z bajek.Dzieciom bardzo podobały się zajęcia. Na pamiątkę uczniowie otrzymali upominki od Pań z biblioteki.
Agata Kurek-Amarowicz
Niemalże MasterChef Junior w klasie II d
A oto wytworne, pomysłowe, zdrowe i pyszne kanapeczki w wykonaniu uczniów klasy II d. Akcja robienia kanapek połączona była z ogólnopolskim programem „Śniadanie daje moc”. Życzymy smacznego!!!!!
E. Cmoch
Śniadanie daje moc w klasie II e
8 listopada obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Nasza klasa ponownie przystąpiła do programu "Śniadanie daje moc". Zdrowe śniadanie to siła do super zabawy, to energia do nauki i lepsza koncentracja. Dzieci miały mnóstwo mocy do tworzenia pysznych i kolorowych kanapek. Sami zobaczcie, poniżej fotorelacja.
Joanna Szlenk
PPPaździernik 2016
Sałatka owocowa
Uczniowie klasy III e 26.10.2016 r. na chwilę zamienili swoją salę w kuchnię i przyrządzili zdrowe sałatki owocowe. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale!
Domnika Początek
Wczoraj jeszcze przedszkolaki - dzisiaj już pierwszaki!
18 października to dzień, który w tym roku szkolnym był niecierpliwie wyczekiwany przez wszystkich pierwszoklasistów. Przygotowania do „Pasowania na ucznia”, trwały od początku roku szkolnego. Dzieci uczyły się dzielnie tekstów wierszy i piosenek, oraz wytrwale ćwiczyły opracowany program podczas prób. 18 października od samego rana, w klasie Ia i Ib panowała świąteczna atmosfera.
Wieczorem, uczniowie, ubrani w świąteczny strój galowy, przybyli wraz z rodzicami do szkoły. W sali gimnastycznej była już piękna dekoracja, przygotowany sprzęt nagłaśniający oraz czekali starsi koledzy. To wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Punktualnie o godzinie 17, w rytmie marsza, dzieci wkroczyły do sali gimnastycznej by złożyć ślubowanie. Uroczyście wyglądający uczniowie, w kolorowych biretach na głowach, błysnęli talentem. Znajomość przepisów ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki o przyjaźń i koleżeństwie w grupie rówieśniczej to dowód na to, że dzieci są gotowe do sumiennej i wytrwałej pracy w szkole.
Po zakończonej części artystycznej pani dyrektor przyjęła dzieci do grona społeczności szkolnej. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia" - mówiła pani dyrektor, dotykając wielkim ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Następnie uczniowie klasy IV życzyli dzieciom sukcesów w nauce oraz zapewnili o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Również rodzice uczcili święto dzieci. Przybyli w licznym gronie oraz zorganizowali "słodkie" przyjęcie. Ten dzień na długo zostanie pierwszoklasistom w pamięci.Joanna Madej, Agata Kurek-Amarowicz
Jesienna sałatka w wykonaniu uczniów klasy II D
Z jesiennych warzyw, pysznie i zdrowo!
Pracowaliśmy jak zawodowi kucharze. A oto sałatki serwowane przez uczniów naszej klasy. Prawda, że doskonałe?!
E. Cmoch
Dzień Patrona w klasie III f - inny niż co roku
17 października uczniowie uczestniczyli w obchodach Dnia Patrona w katedrze rzeszowskiej, gdzie odbyła się uroczysta msza święta oraz montaż słowno-muzyczny poświęcony Janowi Pawłowi II. Dodatkową atrakcja dla klasy III f był spacer do Parku Papieskiego. Uczniowie obejrzeli ogromny teren parku, który 2 czerwca w roku 1991 wypełniony był tysiącami pielgrzymów pragnących przywitać papieża Jana Pawła II w Rzeszowie. Na terenie parku dzieci obejrzały obelisk upamiętniający papieża. Idąc Aleją przesłania papieskiego, gdzie posadzono drzewa i umieszczono tablice z myślami Jana Pawła II, uczniowie starali się interpretować głębokie prawdy zawarte w słowach naszego papieża i patrona szkoły. Spacerując nowymi alejkami parku podziwiali piękną roślinność, amfiteatr, oraz fontanny, które przypominają strumień górski, podświetlony w kolorze białym z efektownymi mostkami. Na terenie parku znajduje się też największy plac zabaw, na który jednak wybierzemy się wiosną, bo dzisiejsza pogoda nie zachęcała do zabawy.
Lucyna Kędzior
Spotkanie z Calineczką
Uczniowie klas II i III udali się początkiem października do teatru Maska na spotkanie z Calineczką w ramach spektaklu o tym samym tytule.
Widowisko oparte było o historię przedstawioną w baśni przez Jana Christiana Andersena o maleńkiej dziewczynce, która urodziła się w pięknym kwiecie. Ta mała istotka poznaje świat spotykając różne postacie, które, jak w życiu, są bardziej przyjazne, a inne mniej. Spektakl różnił się od obejrzanych przez dzieci do tej pory tym, że nie padło w nim ani jedno słowo. Spektakl przemawiał do dzieci poprzez rekwizyt, ruch i dźwięk. Tworzone przez aktorów obrazy działały na wyobraźnię i emocje widzów.
Każda z klas poszerzyła także swoją wiedzę o teatrze, uczestnicząc w ciekawych lekcjach teatralnych.
Lucyna Kędzior
zdjęcia Lucyna Kędzior
zdjęcia Dominika Początek
Wyjście do kręgielni z okazji Dnia Chłopaka -klasa III b
W dniu 3 października 2016r. w klasie III b swoje święto obchodzili wszyscy chłopcy. Z tej okazji dziewczynki zaśpiewały chłopcom sto lat, złożyły życzenia oraz wręczyły swoim kolegom upominki przygotowane przez Rodziców. Jednak to nie był koniec wspólnego świętowania. Zupełną niespodzianką dla wszystkich uczniów okazało się zaplanowane w tajemnicy - wyjście do Kręgielni Galaktyka. Długo wyczekiwana gra w kręgle przyniosła uczniom wiele radości i mnóstwo dobrej zabawy. Okazało się, że była to bardzo trafiona niespodzianka, która pozostanie na długo w pamięci dzieci.
Aneta Dereń
Wrzesień 2016
Wycieczka do rezerwatu przyrody Lisia Góra - klasy III a i III b
W dniu 30 września uczniowie klasy III a i III b wraz z wychowawcami wybrali się na pieszą wycieczkę do pobliskiego Rezerwatu Przyrody Lisia Góra. Celem wyjścia było obserwowanie przyrody leśnej w jej naturalnym środowisku oraz powtórzenie zdobytych wiadomości na temat lasu. Kiedy już dotarliśmy na miejsce, przed wejściem do Rezerwatu wychowawcy odczytali regulamin zwiedzania, a uczniowie zobowiązali się go przestrzegać. Następnie rozpoczęliśmy spacer ścieżką przyrodniczą, składającą się z kilku stacji z tablicami informacyjnymi. Podczas spaceru rozpoznawaliśmy drzewa i krzewy, obserwowaliśmy obumierające drzewa i ich mieszkańców oraz wsłuchiwaliśmy się w odgłosy lasu. Na jednej ze stacji badaliśmy korę drzew oraz określaliśmy wiek drzewa. Po zakończonej leśnej wędrówce był czas na piknik i wspólną zabawę na placu zabaw. Zajęcia z edukacji przyrodniczej
w terenie okazały się dla wszystkich bardzo przyjemną i niezapomnianą lekcją.Aneta Dereń, Małgorzata Haligowska
Może zostanę żużlowcem?
To pytanie zadawali sobie nie tylko chłopcy, ale i dziewczynki z III D, podczas pobytu na stadionie Stali Rzeszów i spotkaniu z żużlowcami w dniu 30 września 2016 roku. Poznali historię klubu sportowego, później z bliska widzieli maszyny, które pracują na torze podczas meczów żużlowych. Przeszli po torze żużlowym, który wydawał im się bardzo duży. Weszli do wieżyczki sędziowskiej i poczuli się jak na prawdziwym meczu. Później spotkali się w parku maszyn z żużlowcami, między innymi z Maciejem Kuciapą. Pan Kuciapa pokazał uczniom swój warsztat pracy, motor, dzieci mogły założyć kombinezon żużlowy. Żużlowcy chętnie pozowali do zdjęć i składali autografy. Wielu uczniów obiecało, że zostaną żużlowcami. Czy marzenia się spełnią? Zobaczymy w przyszłości…
Agnieszka Łuc
Dzień Chłopaka w klasie III d
Dziewczynki nie zapomniały o swoich kolegach z klasy. 30 września 2016 roku złożyły życzenia i wręczyły upominki. Chłopcy bardzo ucieszyli się z niespodzianki i na pewno zrewanżują się koleżankom w dniu ich święta, czyli w Dniu Kobiet. Był to dzień miły i pełen wzajemnej życzliwości.
Agnieszka Łuc
Dzień Chłopaka w klasie II e
30 września jak co roku w naszej klasie obchodzimy Dzień Chłopca. W tym roku dziewczynki również pamiętały o swoich kolegach i obdarowały ich życzeniami oraz podarunkami. Tego dnia nie zabrakło pysznego poczęstunku oraz wspólnych zabaw. Nie obyło się bez głośno odśpiewanych życzeń „Sto lat” i pamiątkowych zdjęć. Dzień Chłopaka okazał się świetną zabawą dla wszystkich.
Dominkia Początek
Dzień Chłopaka w klasie II e
30 września obchodziliśmy w naszej klasie Dzień Chłopaka. Emocji było sporo. Dziewczynki napracowały się jak pszczółki. Ozdobiły tablicę, przygotowały słodki poczęstunek, zaśpiewały sto lat, złożyły życzenia i wręczyły prezenty. Piłki sprawiły naszym chłopcom wiele radości. Na wszystkich buziach gościł szeroki uśmiech. Trzymamy kciuki za chłopców, życzymy im, żeby za każdym razem strzelali same gole ;) Ten dzień był wyjątkowo udany!
Joanna Szlenk
Wycieczka edukacyjna klas III d i III f
Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy bardzo ciekawą wycieczką edukacyjno- integracyjną. 29 września pogoda była wymarzona do spędzenia czasu w plenerze. Wygodnym autokarem dojechaliśmy do Pstrągowej, gdzie znajduje się wspaniale urządzone siedlisko Janczar. Można było tu wypocząć, nawdychać się świeżego powietrza, obcować z przyrodą lasu oraz poznać pracę w stadninie koni. Najważniejszym punktem programu była lekcja poświęcona pieczeniu chleba. Wszystkie dzieci mogły zobaczyć kolejne kroki podczas wypieku pieczywa, a także same formować ciasto oraz nadawać mu kształt chleba i ozdabiać ziarenkami. Po upieczeniu się chleba każdy swój jeszcze ciepły bochenek zabierał do domu. Kolejną atrakcją była jazda na koniach z trenerem, a następnie jazda bryczką celem zwiedzenia okolicy. Na koniec każdy ze smakiem zjadł kiełbaskę z grilla, a także miał okazję potańczyć w pięknie urządzonej chacie ludowej. Wszyscy wesoło bawili się także na placu zabaw. Wyjechaliśmy uśmiechnięci, pełni wrażeń i bardzo zadowoleni.
Lucyna Kędzior, Agnieszka Łuc
Udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania - klasa III b
W dniu 29 września 2016r. uczniowie klasy III b wzięli udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Z tej okazji trzecioklasiści wybrali się do Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie, gdzie zostali zaproszeni przez mamę jednego z uczniów, Panią Renatę Bombę. Spotkanie rozpoczęło się od głośnego czytania wierszy przez Panią dyrektor, a następnie przez starszych uczniów, którzy zadawali zagadki do zaprezentowanych utworów. Każda poprawna odpowiedź na pytanie była nagradzana brawami i słodkościami. Uczniowie z klasy III b również pokazali swoje umiejętności głośnego czytania poprzez przedstawienie ulubionych wierszy Juliana Tuwima. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również „łamańce” językowe, które wspólnie staraliśmy się bezbłędnie wypowiedzieć. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i w dobrym humorze wróciliśmy do szkoły.
Aneta Dereń
Wycieczka rowerowa
28 września przyjechaliśmy do szkoły rowerami, bo to właśnie tego dnia razem ze swoją wychowawczynią Grażyną Kafel i kilkoma rodzicami wybraliśmy się na rowerową wycieczkę na Lisią Górę. Przed szkołą sprawdziliśmy stan naszych pojazdów i ruszyliśmy na jesienną wyprawę. Jechaliśmy ścieżką rowerową nad Wisłokiem przestrzegając regulaminu i zwracając uwagę na znaki drogowe. W czasie podróży odpoczywaliśmy robiąc krótkie przystanki i w niedługim czasie dotarliśmy na miejsce. Tu bawiliśmy się na placu zabaw zjeżdżając na tyrolce, wspinając się na „bocianie gniazdo”, bawiąc się drewnianym zamku, huśtając na różnych huśtawkach. Rodzice przygotowali dla nas poczęstunek – kiełbaski i chleb pieczony na grillu. Obserwowaliśmy też zmiany jakie zaszły już w przyrodzie, bo przecież już jesień rozpoczęła swoje panowanie. Liście na drzewach powoli zmieniają swoje kolory i z drzew spadają kasztany i żołędzie. Czas szybko mijał i niechętnie opuszczaliśmy plac zabaw nad Wisłokiem. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i szczęśliwi. Już teraz umawiamy się na następną wspólną wyprawę rowerową z rodzicami.
Grażyna Kafel
Wyjście na skrzyżowanie klas III b i III f
W dniu 26 września 2016r. uczniowie klasy III b i III f wybrali się na pobliskie skrzyżowanie, aby w praktyce przypomnieć sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Podczas wyjścia uczniowie obserwowali ruch uliczny oraz utrwalili nazwy poznanych znaków drogowych. Trzecioklasiści zwrócili szczególną uwagę na sygnalizację świetlną oraz ścieżki rowerowe. Na zakończenie wycieczki wychowawcy przypomnieli jak poprawnie zachować się podczas przechodzenia przez jezdnię bez sygnalizacji świetlnej, a następnie uczniowie przeszli przez ulicę stosując się do omówionych zasad.
Aneta Dereń, Lucyna Kędzior
Spotkanie z policjantką
Dnia 22 września 2016r. uczniowie kl.I-III uczestniczyli w spotkaniu z p. policjantką z Komendy Policji w Rzeszowie mł. asp. Ewą Świrk. Dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze. Szczególną uwagę zwrócono na używanie elementów odblaskowych po zmroku, zakładanie kasku i ochraniaczy w czasie jazdy na rowerze, oraz jak należy zachować się, gdy zaczepia nas nieznana osoba.
Dla klas I zostały zajęcia praktyczne na przejściu dla pieszych. Tam dzieci pod opieką Policji i wychowawców przechodziły przez jezdnię stosując poznane zasady.
A. Amarowicz, J. Terpin