- Kronika 2024/2025
- Klasy I - III 2024/2025
- Klasy IV - VIII 2024/2025
- Kronika 2023/2024
- Klasy I - III 2023/2024
- Klasy IV - VIII 2023/2024
- Archiwum - Kronika 2022/2023
- Archiwum - Klasy I - III 2022/2023
- Archiwum - Klasy IV - VIII 2022/2023
- Archiwum - Kronika 2021/2022
- Archiwum - klasy I - III
- Archiwum - klasy IV - VIII
- Archiwum - Kronika 2020/2021
- Archiwum - klasy I - III 2020/2021
- Archiwum - klasy IV - VIII 2020/2021
- Archiwum - Kronika 2019/2020
- Archiwum - Klasy I - III 2019/2020
- Archiwum - Klasy IV - VIII 2019/2020
- Archiwum - Kronika 2018/2019
- Archiwum - Klasy I-III 2018/2019
- Archiwum Klasy IV-VIII 2018/2019
- Archiwum Kronika 2017/2018
- Archiwum Klasy I-III 2017/2018
- Archiwum - Klasy IV - VII 2017/2018
- Archiwum - Kronika 2016/17
- Archiwum - KLASY I - III 2016/2017
- Archiwum - KLASY IV - VI 2016/2017
- Archiwum Kronika 2015/16
- Archiwum Klasy I - III 2015/2016
- Archiwum Klasy IV - VI 2015/16
- Archiwum Kronika 2014/15
- Archiwum klasy I - III 2014/2015
- Archiwum kl. IV - VI 2014/15
- Archiwum Wydarzenia 2013/14
- Archiwum kl. I - III 2013/2014
- Archiwum kl. IV - VI 2013/14
- Archiwum Rok szk.2012-2013
- Archiwum kl. I - III 2012/13
- Archiwum kl. IV - VI 2012/13
- Archiwum Rok szkolny 2011-12
- Archiwum kl. I - III 2011/12
- Archiwum kl. IV - VI 2011/12
Archiwum - Klasy I-III 2018/2019
Rok szkolny 2018/2019 w klasach I - III
SP 23
czerwiec 2019 r.
Klasa II d i I a na zielonej szkole na Roztoczu
W dniach 5-7czerwca uczniowie klasy 2 d i 1 a przebywali na zielonej szkole w pięknym regionie naszego kraju na Roztoczu. Zamieszkali na 3 dni w Krasnobrodzie. Pobyt obfitował w wiele atrakcji. Dzieci odbyły spacer z leśnikiem oglądając Szumy nad Tanwią. Rzeka Tanew tworzy 24 wodospady, które głośno szumią i wyglądają niezwykle urokliwie. Podczas pobytu uczniowie spotkali się ze zwierzętami prehistorycznymi w parku dinozaurów w Krasnobrodzie i z zwierzętami egzotycznymi podczas zwiedzania zoo w Zamościu. Zapoznały się z życiem na dawnej wsi polskiej, oglądając stare sprzęty i chaty w zagrodzie Guciów. Tutaj także poznały sposób przyrządzenia podpłomyków i miały okazję posmakować tego wypieku. Wszystkim bardzo podobało się miasto Zamość, o którym ciekawie opowiadała pani przewodnik. Podczas pieszej wycieczki okolicami miejscowości Zwierzyniec zawędrowaliśmy do przepięknie położonych stawów Echo. Robiliśmy także pamiątkowe zdjęcie przy pomniku chrząszcza w Szczebrzeszynie – w miasteczku, w którym chrząszcz brzmi w trzcinie zgodnie z wierszem Jana Brzechwy. Pomiędzy atrakcjami w terenie był czas na zajęcia edukacyjne w ośrodku, które i tak odbyły się w innych warunkach niż szkolne, bo na tarasie, na wolnym powietrzu. Wszyscy przyznali, że zielona szkoła była bardzo udana i już snują plany na następny wyjad za rok.
Lucyna Kędzior
maj 2019 r.
Klasa I c i I d w Siedlisku "Janczar" w Pastrągowej
Klasy I c i I d odwiedziły 31 maja siedlisko „Janczar” w Pstrągowej. Najważniejsze atrakcje wycieczki to: spacer bryczkami po okolicy, indywidualna przejażdżka konna na maneżu, gry i zabawy terenowe, ognisko
z pieczeniem kiełbasek. Oto kilka ciekawych fotografii.
E. Cmoch, G. KafelAle niespodzianka w klasie II d!
31 maja 2019 r. lekcje w klasie II d miały się już ku końcowi. Dzieci właśnie kończyły uzupełnianie ostatniego zdania, gdy nagle ktoś cichutko zapukał do drzwi. Była to mama jednej z uczennic z torbą pełna prezentów. Wszystkie buzie uczniów równocześnie uśmiechnęły się na ten widok. Miło było otrzymać życzenia z okazji Dnia Dziecka oraz jakże trafiony upominek – barwny album o świecie. Dzieci serdecznie dziękowały rodzicom za tę niespodziankę.
Lucyna Kędzior
Wycieczka do Sandomierza
W tym roku szkolnym zaprzyjaźnione klasy III a i III b dnia 21 maja wyruszyły na wycieczkę do Sandomierza, aby zobaczyć królową rzek polskich oraz zachwycać się pięknym rynkiem z uroczymi kamieniczkami. Pierwszym punktem naszej wycieczki był rejs statkiem "Maria" po Wiśle. Potem zwiedzaliśmy zabytkową część miasta: Rynek, Bramę Opatowską i Ratusz. Po zakupie pamiątek i pysznym obiedzie pojechaliśmy do Pacanowa gdzie podzieleni na 4 grupy mieliśmy zorganizowane zajęcia w Europejskim Centrum Bajki. Najbardziej podobało nam się w Garderobie czarów, Smoczej jamie oraz Mysiej dziurze. Na pewno nikt nie zapomni przejazdu zaczarowanym pociągiem Koziołka Matołka. Pacanów to miejsce, które pozwoliło nam na spotkanie z bohaterami znanych bajek oraz przeniosło nas do niezwykłego, magicznego świata. Troszeczkę zmoczeni deszczem i zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wróciliśmy do Rzeszowa i zaraz po wyjściu z autokaru, dzieliliśmy się wrażeniami z oczekującymi na nas rodzicami.
Agata Kurek-Amarowicz
Wycieczka do Skansenu w Kolbuszowej
16 maja 2019r. uczniowie kl.IIb i IIc pojechali na wycieczkę do Skansenu w Kolbuszowej. Są tam urokliwe wsie z przełomu XIX i XXw. Prezentują kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś teren północnej części woj. podkarpackiego.
Celem wycieczki było ukazanie warunków życia na wsi w dawnych czasach, czynności gospodarskich, upraw polowych, tradycyjnych rzemiosł. Dzieci zwiedzały dawne drewniane chałupy, spichlerze, młyn, wiatraki.
Odbyła się również lekcja muzealna „W dawnej szkole”, w trakcie której dzieci dowiedziały się, jak dawniej uczyli się ich rówieśnicy.
Po zwiedzaniu odbył się wspólny grill, a następnie gry i zabawy na świeżym powietrzu.
Wycieczka była bardzo udana. Do szkoły dzieci wróciły pełni niezapomnianych wrażeń.
Jadwiga Terpin
Poznajemy zawody naszych rodziców
9 maja przyszła do naszej klasy mama naszego kolegi Gerarda. Spotkała się z nami po to, żeby opowiedzieć nam o zakładzie Pratt & Whitney w Rzeszowie. Zakład ten jest światowej klasy producentem silników lotniczych do śmigłowców oraz samolotów cywilnych i wojskowych na świecie, m.in. Airbus, Boeing, Lockheed Martin. W Rzeszowie zmontowane zostały wszystkie silniki stanowiące napęd do polskich F-16. Zatrudnia blisko 4000 pracowników. Opowiadała nam o pracy inżynierów konstruktorów, pilotów. Obejrzeliśmy prezentacje, filmy o ich pracy. Otrzymaliśmy szablony samolotu do samodzielnego wykonania. Praca wymagała od nas staranności, precyzji i dokładności. Wszyscy z zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem uczestniczyliśmy w zajęciach.
Grażyna Kafel
kwiecień 2019 r.
Program "Niesamowity świat higienmy jamy ustnej" w klasie I b
W kwietniu br. w klasie I b został zrealizowany ogólnopolski program profilaktyczny „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowany przez Instytut Blend-a-med Oral-B oraz Disney Polska. Uczniowie poprzez udział w ćwiczeniach oraz projekcji filmu dowiedzieli się, jak ważne jest dbanie o stan zębów od najmłodszych lat. Przyswoiły wiedzę z obszarów m.in.: znaczenie odżywiania oraz zdrowych nawyków żywieniowych, codzienna higiena jamy ustnej, znaczenie regularnych kontroli stomatologicznych. Podsumowaniem programu było wręczenie imiennych certyfikatów oraz przewodników dla rodziców.
Aneta Dereń
Pianino bez tajemnic
1 i 3 kwietnia 2019 r. mieliśmy przyjemność gościć stroiciela pianin i fortepianów Pana Pianinko - Marcina Goja - autora pierwszej i jedynej na polskim rynku oferty edukacyjnej: ”PIANINO,FORTEPIAN BEZ TAJEMNIC, czyli JAK TO DZIAŁA”. Zajęcia odsłoniły przed nami tajemnice budowy niezwykłego instrumentu jakim jest pianino. Pan przybył do nas z niespotykanym, bo szklanym instrumentem, dzięki któremu uczestnicy warsztatów mogli z bliska przyjrzeć się jego konstrukcji i mechanizmowi działania oraz zajrzeć do jego wnętrza. Uczniowie klas I-III mogli dowiedzieć się, ile klawiszy jest w pianinie oraz z czego są wykonane. Podczas gry na przezroczystym pianinie uwidacznia się całe jego wnętrze i można zaobserwować, co dzieje się z instrumentem podczas gry. Podczas zajęć dzieci pod opieką prowadzącego wykonały szereg doświadczeń z dźwiękami. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Lucyna Kędzior
marzec 2019 r.
Klasy II w teatrze Maska
28 marca 2019 r. uczniowie klas drugich wybrali się do teatru Maska na spektakl pt. Wystarczy być. Akcja spektaklu toczy się w zwariowanym lesie, który zamieszkują równie wyjątkowe zwierzęta. Wiewiórka, mrówka, słoń i inni mieszkańcy żyją spokojnie i powoli. Mają czas na picie herbaty, wspólne rozmowy i świętowanie urodzin. Są przyjaciółmi, a ich przyjaźń jest bezinteresowna. Obdarzeni silną wyobraźnią tworzą własny świat, potrafią zmieniać, czasem niestety, szarą rzeczywistość. Po obejrzeniu tego jakże pouczającego przedstawienia, dzieci uczestniczyły w lekcji teatralnej pt. Jak powstaje spektakl teatralny, prowadzonej przez fantastyczną aktorkę Małgorzatę Szczyrek. Dzieci podejmowały rolę reżysera, aktora, scenografa. Wszyscy wrócili pełni wrażeń. Wizytę w teatrze z pewnością można zaliczyć do udanych.
Lucyna Kędzior
Dni Otwarte w naszej szkole
W dniach 4.03 – 15.03.2019r. w naszej szkole odbyły się Dni Otwarte. Miały one na celu zapoznanie przyszłych uczniów oraz ich Rodziców ze szkołą, jej ofertą edukacyjną, a także z nauczycielami. W trakcie tych dni Rodzice mieli okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli kl.I-III. Mogli zobaczyć jak wykorzystywane są pomoce dydaktyczne, tablice multimedialne. Mieli możliwość zwiedzania naszej szkoły.
Odwiedziły nas również dzieci sześcioletnie z Przedszkola nr 35, które bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach.
Mamy nadzieję, że zajęcia te zachęciły i przekonały przyszłych uczniów do naszej szkoły.
Do zobaczenia we wrześniu!
Jadwiga Terpin
Klasa III a w Bibliotece Austriackiej
11 marca 2019 roku klasa III a była wraz z p. wychowawczynią i nauczycielką języka niemieckiego w Bibliotece Austriackiej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wysłuchaliśmy bardzo interesującej prezentacji Pani dr Ewy Cwanek - Florek na temat zwyczajów wielkanocnych w Austrii, a następnie uczniowie odpowiadali na pytania. Dzieci wykazały sią dużą wiedzą, bardzo dobrą pamięcią i zdobyły liczne nagrody.
Aneta Rylska-Juruś, Agata Kurek-Amarowicz
Klasa II d na lekcji w bibliotece szkolnej
Uczniowie klasy II d 8 marca zaproszeni zostali przez panią bibliotekarkę Jolantę Kondziołkę do biblioteki szkolnej. Dzieci uczestniczyły w lekcji bibliotecznej na temat Budowa książki. Pani bibliotekarka na przykładzie różnych ksiżek z księgozbioru, pokazała z czego składa się książka. Następnie dzieci nazywały poszczególne elementy książki na oglądanych egzemplarzach. Klasie udało się bez pomocy pani prowadzącej utworzyć żywy plan prezentujący budowę książki. Jako ćwiczenie utrwalające uczniowie samodzielnie rozwiązali krzyżówkę na temat omówiony podczas zajć. Pani bibliotekarka przekazała dzieciom bardzo miłą wiadomość: NASZA KLASA ZAJĘŁA W I PÓŁROCZU I MIEJSCE W ILOŚCI WYPOŻYCZONYCH KSIĄŻEK W SZKOLE. Oby tak dalej!
Lucyna Kędzior
Koledzy - koleżankom
8 marca był w klasie II b dniem bardzo uroczystym. Chłopcy uczcili Dzień Kobiet. Swoim klasowym koleżankom złożyli życzenia, zaśpiewali „Sto lat” i wręczyli prezenty. Przez cały dzień byli uprzejmi dla dziewczynek. Koleżanki odwdzięczyły się za życzenia - poczęstowały chłopców słodyczami.
Agnieszka Łuc
Dzień kobiet w klasie I b
W dniu 8 marca 2019 r. w klasie I b uczniowie obchodzili Dzień Kobiet. Był to szczególny dzień dla wszystkich dziewczynek, które z ciekawością oczekiwały na niespodziankę od kolegów. Chłopcy złożyli swoim koleżankom życzenia oraz wręczyli upominki. Na zakończenie świętowania dla wszystkich przygotowany został poczęstunek.
Aneta Dereń
8 marca w klasie II d
Zaraz na pierwszej godzinie lekcyjnej chłopcy z klasy II d wręczyli dziewczynkom prezenty z okazji ich święta. Każdy chłopiec złożył koleżankom życzenia. Dziewczynki otrzymały zegarki na rękę oraz słodycze. Chłopcy przez cały dzień starali się być uprzejmi i nawet wpuścili dziewczynki do kolejki podczas pobierania obiadu. Dziewczynki chciałyby, aby taka postawa chłopców pozostała już na co dzień.
Lucyna Kędzior
luty 2019 r.
Innowacja w klasie III a
W dniu 01.02.2019 r. klasa 3a po raz kolejny brała udział w zajęciach, które odbywały się na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na zajęciach uczniowie malowali autoportret, który jest szczególnym rodzajem portretu. Autor stara się uchwycić najważniejsze swoje cechy, zarówno te anatomiczne jak i psychologiczne. Mali studenci poznali nowe pojęcia w malarstwie, oraz technikę malowania portretu na podobraziu. Prace wykonywane były na przygotowanych przez wykładowcę podobraziach (deskach z zagruntowanym płótnem), malowane przy użyciu farb klejowych. Dodatkowym problemem plastycznym było ograniczenie kolorów do trzech par barw kontrastujących ze sobą najmocniej, czyli barw dopełniających. Rezultatem pracy uczniów była galeria bardzo ciekawych, ekspresyjnych portretów własnych.
Agata Kurek-Amarowicz
styczeń 2019 r.
Udział w lekcji bibliotecznej "Twórczość Jana Brzechwy"- klasa I b
W dniu 25 stycznia 2019 r. klasa I b uczestniczyła w lekcji bibliotecznej „Twórczość Jana Brzechwy”, która odbyła się w bibliotece osiedlowej. Udział w lekcji bibliotecznej miał na celu sprawdzenie wiedzy na temat znajomości bajek Jana Brzechwy oraz rozwijanie umiejętności pracy w zespołach. Nasze spotkanie rozpoczęło się od przeczytania przez panie bibliotekarki słynnych wierszowanych opowieści o zwierzętach, pt. „Zwierzyniec”. Były to pełne humoru i zagadek historie o mieszkańcach zoo, które ukazywały ich najważniejsze cechy. Następnie uczniowie byli podzieleni na trzy zespoły, w których zdobywali punkty w poszczególnych kategoriach. Wizyta w bibliotece przyniosła uczniom wiele pozytywnych wrażeń.
Aneta Dereń
Wieczór kolęd i pastorałek- występ dla rodziców klasa I b
W dniu 14 stycznia 2019 r. uczniowie klasy I b zaprosili swoje rodziny na wspólne kolędowanie. Uczniowie śpiewali kolędy i pastorałki, recytowali wiersze o tematyce świątecznej oraz tańczyli i grali na instrumentach. Rodzice kilkakrotnie nagradzali swoje pociechy gromkimi brawami. Do kolędowania włączyli się też aktywnie rodzice. Był to wieczór pełen radości i miłych wzruszeń.
Aneta Dereń
grudzień 2018 r.
Klasa III a na Wydziale Sztuki
18.12.2018 roku na Wydziale Sztuki, w Pracowni Grafiki Warsztatowej, odbyły się zajęcia, w których wzięli udział uczniowie klasy 3 A. Była to świetna okazja, aby popracować w profesjonalnym warsztacie graficznym. Podczas wizyty uczniowie dowiedzieli się czym jest grafika, jak powstała i do czego służy. Podczas zajęć dzieci poznały wiele nowych pojęć oraz ciekawych czynności w pracowni. Wszystkie zmierzały do tego by stworzyć własną, matrycę graficzną wykonaną z blachy cynkowej. Do tego celu prowadziły czynności: nakładanie werniksu, wykonanie i trawienie rysunku oraz wykonywanie odbitki. Dzieci zastosowały technikę miękkiego werniksu, jak robi to wielu profesjonalnych grafików. Do ostatniej chwili nikt nie miał pewności, czy wszystko się udało,więc najbardziej oczekiwanym momentem było wykonanie odbitki na prasie graficznej, która była obsługiwana przez uczestników. Zadowoleni z końcowych efektów swojej pracy, uczniowie wrócili do szkoły.
Agata Kurek - Amarowicz
Wigilia w klasie III a
Dnia 20.12.2018 roku przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy III A zasiedli wspólnie przy klasowym wigilijnym stole. Kochani rodzice przygotowali barszczyk z pierożkami, pierniczki i inne słodkości. Rozpoczęliśmy od składania sobie życzeń oraz dzielenia się opłatkiem. Po poczęstunku był też czas na śpiewanie kolęd – „Dzisiaj w Betlejem” , „Cicha Noc” , " Przybieżeli do Betlejem Pasterze” oraz śpiewanie pastorałki "Skrzypi wóz Wielki mróz...”". Wszyscy opowiadali, w jaki sposób zwykle wygląda wigilia w ich domach oraz jak przebiegają przygotowania do świąt w rodzinnym domu. Rozstając się na przerwę świąteczną, uświadomiliśmy sobie, że spotkamy się dopiero w Nowym Roku 2019.
Agata Kurek-Amarowicz
Wigilia w klasie I d
21 grudnia, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy I z wychowawczynią zorganizowali Klasową Wigilię. Wszystkie dzieci przyszły do szkoły odświętnie ubrane. Uczyliśmy się jak wspólnie przygotowywać świąteczny stół. Następnie składaliśmy sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Na stole był barszczyk, paluszki, ciasteczka i słodkości, które zostały przygotowane przez rodziców. Później śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Wśród zebranych panował podniosły i świąteczny nastrój. W ten sposób włączyliśmy się w kultywowanie polskiej tradycji świątecznej. Dzień ten pozostanie na długo w naszej pamięci.
Grażyna Kafel
"Razem na Święta"
21 grudnia 2018r. uczniowie kl.IIc wraz z wychowawczynią w ramach włączenia się do akcji „ Razem na Święta” udali się z wizytą do Niepublicznego Przedszkola „Kraina Uśmiechu” . Tam zaprezentowały specjalnie na tę okazję przygotowane kolędy i pastorałki. Na zakończenie wszystkim zebranym złożyły życzenia świąteczne. Występ został nagrodzony gromkimi brawami i słodkim poczęstunkiem. Były to wzruszające chwile.
Jadwiga Terpin
W krainie ozdób choinkowych
Oczekując z utęsknieniem na święta Bożego Narodzenia, uczniowie klasy II a i II b pojechali do Fabryki bombek w Rzeszowie. W fabryce zobaczyli sposób produkcji bombek choinkowych oraz etapy ich ozdabiania. Uczniowie mieli możliwość zakupu ręcznie zdobionych bombek a na zakończenie wycieczki otrzymali bombki ze swoim imieniem, które powiesili na choince w swoich domach.
Agnieszka Łuc, Małgorzata Haligowska
Klasowa wigilia
W dniu 21 grudnia 2018 r., tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w klasie I b odbyła się Klasowa Wigilia. Wszyscy wyczuwali już podniosłą atmosferę zbliżających się Świąt. Podczas Wigilii uczniowie wraz z wychowawczynią dzielili się opłatkiem oraz składali sobie szczere życzenia. Następnie zasiedli przy pięknie nakrytym stole i wspólnie spożywali przygotowane przez Rodziców świąteczne smakołyki. Dobrej atmosferze towarzyszył także śpiew kolęd i pastorałek. Te miłe chwile na długo pozostaną w naszej pamięci.
Aneta Dereń
Uczniowie klasy II d na wspólnej Wigilii
Wigilia klasowa to świetny moment, aby przy dźwiękach kolęd, wspólnym posiłku oraz w atmosferze wzajemnej życzliwości spowodować, aby wszyscy poczuli nastrój radosnych Świąt Bożego Narodzenia. 21 grudnia 2018 roku w klasie II d rodzice i nauczyciel zorganizowali klasową Wigilię. W tym uroczystym dniu uczniowie przyszli odświętnie ubrani. Złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem. Za smakiem zajadali wigilijne potrawy. Wszyscy wyczuwali podniosłą atmosferę Bożego Narodzenia.
Lucyna Kędzior
Uczniowie klasy II d przygotowali Wieczór Kolęd
17 grudnia uczniowie klasy II d zaprosili swoje rodziny na Wieczór Kolęd. Uroczystość odbyła się w podniosłej świątecznej atmosferze. Rodzice stali się jej aktywnymi uczestnikami włączając się do wspólnego śpiewu kolęd i pastorałek. Dzieci recytowały wiersze, tańczyły wokół żłóbka, grały na flażoletach i śpiewały. Na zakończenie wszyscy złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem. Było naprawdę miło i serdecznie.
Lucyna Kędzior
Wigilia w klasie II c
21 grudnia 2018 r. w klasie IIc odbyła się klasowa wigilia. Wszyscy byli pięknie i odświętnie ubrani, a to tworzyło jeszcze wspanialszą atmosferę. Dzieci dzieliły się opłatkiem i składały życzenia. Następnie odbył się pyszny poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Na zakończenie wspólnie śpiewaliśmy i graliśmy kolędy. Wszyscy poczuliśmy magię Świąt Bożego Narodzenia.
Jadwiga Terpin
Długo wyczekiwany gość
5 grudnia 2018 r., jak co roku, do naszej szkoły przybył Mikołaj. Odwiedził wszystkich uczniów klas I – III. Przybycia Mikołaja dzieci wyczekiwały z niecierpliwością. Głos dzwonka oznajmiał, że nasz gość się zbliża. Zapadała idealna cisza. Wszyscy w skupieniu obserwowali Mikołaja i z przejęciem słuchali każdego słowa, wypowiedzianego przez niego. Mikołaj obdarował uczniów różnorodnymi prezentami. Były słodycze, zabawki, gry. Ale jeden prezent był wspólny! Dzieci z okrzykami radości przyjęły go. Był to bilet do kina Helios na film pt. Grinch, na który udały się 6 grudnia. W kinie dzieci miały okazję spotkać się z Mikołajem jeszcze raz. Mikołaj poczęstował dzieci słodyczami i zaprosił na seans. W czasie wizyty w klasach wszyscy pozowali do wspólnego zdjęcia. To będzie wspaniała pamiątka!
Lucyna Kędzior
listopad 2018 r.
Zabawa andrzejkowa dla klas I - III
27 listopada klasy I - III w pięknej scenerii bawiły się podczas zabawy andrzejkowej. W rytm znanych przebojów uczniowie tańczyli w parach, ale także uczestniczyli w zabawach rytmicznych organizowanych przez panią prowadzącą. Były więc zabawy z kółku, zabawy z chustą animacyjną i kołami hula-hop. Było radośnie i kolorowo. Wszystkim zabawa bardzo podobała się.
Lucyna Kędzior
Lekcja "Udzielanie pierwszej pomocy"- klasa I b
W dniu 26 listopada uczniowie klasy I b uczestniczyli w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy, które poprowadziły p. Lucyna Kędzior i p. Joanna Łukasiewicz. Podczas spotkania uczniowie w trakcie zabawy uczyli się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje. W szkoleniu wykorzystano materiały dydaktyczne przygotowane przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uczniowie uczyli się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz jak wezwać pomoc. Podczas ćwiczeń na fantomach dzieci ćwiczyły oddechy ratownicze i prawidłowe uciskanie klatki piersiowej. Zajęcia były bardzo atrakcyjne i uczyły odpowiedzialności za siebie i innych.
Aneta Dereń
Wspólne spotkanie klasy II d z klasą integracyjną II b z SP nr 30
Uczniowie klasy II d nawiązali kontakt z kolegami z klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 30. Wizyta, która miała miejsce 27 listopada, rozpoczęła się od wspólnych zabaw w kręgu, wzajemnego poznania się, a także współdziałania z innymi uczniami - uczestnikami grupy. Następnie dzieci obydwu klas wzięły udział w zajęciach warsztatowych pt. „ Wyrażanie uczuć, rozumienie innych”. Zajęcia zachęciły dzieci do bezpośredniego i otwartego wyrażania uczuć i emocji oraz rozumienia potrzeb i emocji innych. Uczniowie dzielili się własnymi przeżyciami opowiadając o nich oraz rysując. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Już dziś planujemy wspólne spotkanie na wiosnę, tym razem klasa II b z SP 30 będzie gościć u nas.
Lucyna Kędzior
"Razem bezpieczniej" - kampania edukacyjna
Przedszkolaki z grupy VII, VIII, IX i X oraz pierwszaki z naszej szkoły biorą udział w kampanii "Bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym". Projekt będzie realizowany we współpracy z Komendą Miejską Policji w Rzeszowie, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Miejską w Rzeszowie oraz Miejskim Zarządem Dróg w Rzeszowie, w oparciu o zestawy do praktycznej nauki poruszania się po drogach, tzw. autochodziki. Program został dofinansowany ze środków koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji rządowego „PROGRAMU OGRANICZANIA PRZESTĘPCZOŚCI I ASPOŁECZNYCH ZACHOWAŃ RAZEM BEZPIECZNIEJ im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020”. Realizacja działań edukacyjno-profilaktycznych ma na celu uświadamianie wszystkich uczestników ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, młodzieży, seniorów i kierowców, o prawidłowym zachowani pieszego w ruchu drogowym, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych i w okolicach przejść dla pieszych.
Celem realizowanej kampanii edukacyjno-profilaktycznej miasta Rzeszowa jest:
- wzrost wiedzy na temat zagrożeń oraz zasad bezpiecznego poruszania się pieszych w ruchu drogowym osób biorących udział w kampanii
- wzrost poczucia bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród osób biorących udział w kampanii,
- poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym osób biorących udział w kampanii,
- wzrost świadomości w zakresie bezpiecznego poruszania się w okolicy i na przejściu dla pieszych oraz ograniczenie liczby niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych (wypadki, kolizje, wtargnięcia, potrącenia);
- dzięki zaangażowaniu w realizację projektu instytucji odpowiedzialnych
za bezpieczeństwo, nastąpi także wykorzystywanie nowych możliwości technicznych w zakresie poprawy bezpieczeństwa pieszych (Policja, Straż, MZD).
Zakres kampanii będzie obejmował prezentacje i zajęcia praktyczne dotyczące: bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym; gry i zabawy edukacyjne; pierwsza pomoc; ratownictwo drogowe (w oparciu o zakupione wyposażenie: zestaw autochodzik, gra edukacyjna, kamizelki odblaskowe, zestaw multimedialny) z uwzględnieniem przejść dla pieszych znajdujących się w okolicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5.
W piątek 23 listopada, przedszkolaki z gr. VII, VIII, IX i X oraz uczniowie klas 1a, 1b, 1c, 1d wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym w ramach tego projektu. Naszymi gośćmi byli policjanci, strażak i ratownik medyczny.
Dzieci utrwalały swoją wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa pieszych na drodze i przyswoiły sobie następujące zasady:
-
na drodze szukamy miejsc z pasami na jezdni;
-
mamy ograniczone zaufanie do kierowców;
-
patrzymy w LEWO, patrzymy w PRAWO i ponownie w LEWO;
-
stosujemy się do kolorów i symboli sygnalizacji świetlnej;
-
staramy się złapać kontakt wzrokowy z kierowcą;
-
upewniamy się, że wszystkie pojazdy się zatrzymały;
-
przechodzimy przez jezdnię zdecydowanym krokiem;
-
na drodze cały czas jesteśmy czujni i rozważni;
-
zawsze chodzimy lewą stroną drogi;
-
jesteśmy widoczni – nosimy odblaski;
-
potrafimy zachować się w miejscu, w którym policjant kieruje ruchem.
Dzieciom bardzo podobały się ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem zestawu autochodzików, znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej i drogi z przejściem dla pieszych.
Pan strażak opowiedział dzieciom o swojej pracy oraz przypomniał o podstawowych zasadach zachowania się w przypadku pożaru czy innego zagrożenia, a także utrwalił z dziećmi alarmowe numery telefonów.
Ratownik medyczny miał za zadanie przygotować dzieci do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Pokazał, jak korzystać z automatycznego defibrylatora, kołnierza ortopedycznego oraz worka ambu.
Całe spotkanie miało na celu nie tylko przyswojenie czy przypomnienie sobie zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, ale przede wszystkim nabycie wiedzy, czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe oraz uzmysłowienie sobie, że służby te ściśle ze sobą współpracują w przypadku różnych zagrożeń i wypadków.
Klasy II w Millenium Hall
Klasy drugie 23 listopada wzięły udział w Świątecznych Tagrach Książki - święcie dedykowanym czytelnikom. Podczas spotkania ze sławnymi sportowcami: Martą Niewczas, Rafałem Wilkiem, Krystianem Herbą, Michałem Bartusikiem uczniowie słuchali opowiadania spotowców na temat ich ulubionych książek z dzieciństwa oraz o roli etykiety w życiu każdego sportowca. Dzieci miały możliwość uzyskania autografów oraz zrobienia sobie zdjęcia ze sportowcami.
Lucyna Kędzior
Pomagamy zwierzakom- klasa I d
Uczniowie klasy Id włączyli się do zbierania pożywienia dla zwierząt ze schroniska „Kundelek”. Wszyscy kochamy zwierzęta i w ten sposób chcemy pomagać bezdomnym zwierzakom.
Grażyna KafelJesienne Cudaki owocowo- warzywne
Uczniowie klasy Id, pod opieką wychowawczyni, pamiętają o zdrowym odżywianiu. Spożywają dużo owoców
i warzyw, ale również bawią się doskonale robiąc z nich ciekawe cudaki. Każdy uczeń mógł wykazać się fantazją
i pomysłowością. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy.
Grażyna Kafel
Nasze smaczne kanapki
A oto wytworne, pomysłowe, zdrowe i pyszne kanapeczki w wykonaniu uczniów klasy I c. Akcja robienia kanapek połączona była z ogólnopolskim programem „Śniadanie daje moc”. Kanapki były bardzo smaczne !!!!!
Edyta Cmoch
Śniadanie daje moc- klasa I b
W dniu 8 listopada 2018 r. uczniowie klasy I b włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie dajemoc”. Program ma na celu zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.
W tym dniu uczniowie samodzielnie wykonali pyszne, kolorowe i pełne witamin kanapki. Wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączony był z pogadanką na temat wartości odżywczych przyniesionych produktów. Zajęcia dały uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy oraz zwiększenie świadomości w zakresie zdrowego odżywiania.Aneta Dereń
Pierwsza wizyta w Teatrze Maska- klasa I a, I b, I c, I d
W dniu 6 listopada 2018r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w lekcji teatralnej „Spotkanie z konstruktorem lalek” i w spektaklu pt. "Zorro" w rzeszowskim teatrze Maska. Zajęcia z edukacji teatralnej dostarczyły dzieciom informacji na temat pracy konstruktora lalek, rodzajów lalek wykorzystywanych na scenie oraz sposobie ich wykonania. Uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę aktora i tworzyć krótkie animacje z pacynkami, kukiełkami, czy marionetkami, które miały bardzo ciekawe kształty i różne wielkości. Wszyscy nabrali przekonania, że zarówno praca aktora jak i konstruktora lalek z pewnością nie jest łatwa, ale jest bardzo ciekawa. Spektakl „Zorro” był bardzo interesujący i pełen niesamowitych scen. Główna postać – Zorro był wszędzie tam, gdzie zło próbowało zatriumfować nad dobrem. Pobyt w teatrze wzbudził w najmłodszych widzach wiele pozytywnych emocji i dostarczył niezapomnianych wrażeń.
Edyta Cmoch, Aneta Dereń, Patrycja Grabiec, Grażyna Kafel
Narodowe Święto Niepodległości
9 listopada 2018 roku uczniowie klas młodszych, po wspólnym odśpiewaniu hymnu Polski, obchody setnej Rocznicy Odzyskana Niepodległości świętowali podczas III Szkolnego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Tegoroczne święto dzieci uczciły pieśnią, tańcem i grą na instrumentach.
Oprócz tego uczniowie klas III składali Polsce życzenia i podziękowania. A czego życzyli uczniowie naszej szkoły swojej Ojczyźnie w tak uroczystym dniu? Życzyli, „by zawsze była wolna, silna, piękna, aby mogła się rozwijać w pokoju i dostatku”, aby Polacy szanowali symbole narodowe i znali historię”, aby Polska była spokojnym radosnym domem wszystkich obywateli. Dziękowali „za bohaterów, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny oraz za piękne zakątki i za nasz ojczysty język”.
Podczas tego wyjątkowego, muzycznego spotkania, uczniowie prezentując swoje umiejętności wokalno-artystyczne, pobudzili swoją świadomość narodową oraz przypomnieli polskie pieśni patriotyczne.
Jadwiga Terpin, Joanna Madej, Agata Kurek-Amarowicz
Dzień Zdrowego Śniadania w klasie II d
8 listopada klasa II d obchodziła, już po raz kolejny, Dzień Zdrowego Śniadania. Uczniowie przypomnieli sobie, jak ważne jest prawidłowe i regularne odżywianie, szczególnie w pierwszej części dnia, w której głównymi posiłkami są pierwsze i drugie śniadanie. Dzieci tym razem wykonały pyszną przekąskę. Była to surówka z marchewki i jabłka. Ścierały na tarce produkty, a następnie mieszały razem dodając odrobinę cukru lub sok z cytryny. Przed spożyciem urządziły wystawę pyszności i nie mogły doczekać się chwili, kiedy już można było spożyć samodzielnie wykonaną surówkę. Dzieci obiecały włączyć się w domu w przygotowania drugiego dania, bo taka surówka to smakołyk świetnie pasujący także do potraw mięsnych.
Lucyna Kędzior
Spotkanie z Zorrro w teatrze Maska
6 listopada uczniowie klas I – III udali się do teatru Maska. Tu obejrzeli niezwykle barwny spektakl pt. „Zorro” oraz uczestniczyli w lekcjach teatralnych, coraz bardziej zgłębiając wiedzę o teatrze. Podczas spotkania z konstruktorem lalek dzieci poznały różnorodność materiałów, z których wykonuje się lalki w teatrze. Zapoznały się także z etapami pracy nad wykonaniem danej lalki. Okazało się, że jest to bardzo trudna, długotrwała i precyzyjna praca. W czasie spotkania z aktorem dzieci zadawały mnóstwo pytań na temat realizacji obejrzanego spektaklu. Aby sceny z Zorro wyglądały jak najbardziej autentycznie aktorzy musieli odbyć kilka lekcji szermierki. Dzień spędzony w teatrze był bardzo udany.
Lucyna Kędzior
październik 2018 r.
Pasowanie na ucznia
Dzień 25 października 2018 roku był najważniejszym dniem dla 86 pierwszoklasistów z naszej Szkoły. W towarzystwie starszych kolegów, nauczycieli, zaproszonych gości i swoich wzruszonych rodziców pierwszaki składały ślubowanie. Mali uczniowie pokonali tremę i pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz przedstawili prawa i obowiązki, których należy przestrzegać w szkole. Egzamin na ucznia zdali śpiewająco! Otrzymali gorące brawa od publiczności. Największe emocje wzbudził sam akt pasowania na ucznia, którego dokonała pani Dyrektor Małgorzata Adamska- Jesiołkiewicz. Uczniowie przyjęci do grona społeczności szkolnej otrzymali życzenia oraz dyplomy, które wzbudziły ich zachwyt. Po uroczystości pierwszaki z uśmiechami na twarzy udały się do swojej klasy na przyjęcie przygotowane przez rodziców.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym szkolnym albumie! :)
Dni Głośnego Czytania
Dnia 12 października 2018r. w związku z obchodami Dnia Głośnego Czytania zorganizowana została akcja głośnego czytania dla uczniów kl.Ib i IIc.
W tym dniu Pani Dyrektor Małgorzata Adamska - Jesiołkiewicz odczytała fragmenty z książki pt." Gang Słodziaków". Również tego dnia w szkole gościliśmy babcię Julii i mamę Michała, które też odczytały fragmenty książki zebranym uczestnikom.
Pięknym czytaniem popisały się również dzieci: Karolina i Sebastian z IIc, a także Marika z kl.VIIIa.
Dzień Głośnego Czytania upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Dzieci z zaciekawieniem słuchały czytanych tekstów, a czytających nagrodziły gromkimi brawami.
Jadwiga Terpin, Aneta Dereń
Wycieczka w poszukiwaniu darów jesieni - klasa II d
„Nie ma piękniejszej pory roku” – stwierdzili uczniowie klasy II d - po wycieczce pieszej mającej na celu poszukiwanie darów jesieni. Zaraz po wyjściu ze szkoły dzieci dostrzegły żółte, drobniutkie listki brzozy. Każdy zebrał ich kilka. Idąc dalej dzieci nazywały napotkane drzewa. Nauczyciel zatrzymał się przy modrzewiu, aby przypomnieć wszystkim o jedynym drzewie rosnącym w Polsce, zrzucającym igły na zimę. Dzieci wzięły w pace delikatne igiełki tego drzewa, aby zrozumieć, że tak cieniutkie igły nie zdołają utrzymać się na gałązkach przez całą zimę. Uczniów zauroczył kolor liści napotkanego dębu. Tu wszyscy chcieli zrobić sobie wspólne zdjęcie. Na koniec uczniowie dotarli do barwnych klonów. Poszukiwali liścia Jasia, bohatera niedawno czytanej lektury pt. „Jesień liścia Jasia”. Każdy znalazł swojego liścia i zabrał go ze sobą. Z owoców klonu, których dzieci nazbierały bardzo dużo, będą piękne jeżyki, które wykonają na najbliższych zajęciach.
Lucyna Kędzior
Wyjście na kręgle z okazji Dnia chłopaka- klasa I a
02.10 dzieci z klasy I a w ramach prezentu dla chłopców z okazji ich święta wybrały się do kręgielni "Galaktyka". Dzieci początkowo podzieliły się na trzy drużyny, bacznie wysłuchały zasad zabawy, które przedstawił Pan instruktor, a następnie przystąpiły do działania. Radości i pozytywnych emocji nie brakowało. Wszyscy wspaniale współpracowali i współzawodniczyli ze sobą. Dodatkowo dziewczynki z klasy poczęstowały wszystkich wafelkami i czekoladowymi mufinkami.Jeszcze raz życzymy chłopcom wszystkiego najlepszego! :)
Patrycja Grabiec
wrzesień 2018 r.
Miła niespodzianka w klasie II d
28 września chłopcy z klasy II d nie spodziewali się tak miłej niespodzianki. Dziewczynki złożyły chłopcom życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka. Każdy chłopiec otrzymał saszetkę, która z pewnością przyda się na co dzień oraz na wyjazdy, choćby na zielona szkołę. Był też słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Było miło i wesoło.
Lucyna Kędzior
Pamiętamy o naszych kolegach
Raz w roku obchodzimy święto naszych wspaniałych kolegów, jest to Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki z klasy II b złożyły życzenia swoim kolegom i wręczyły prezenty. Chłopcy byli mile zaskoczeni, bardzo cieszyli się z podarowanych upominków. Dziewczynki również otrzymały słodki poczęstunek.
Agnieszka Łuc
Niecodzienna lekcja ekologii
29 września uczniowie klasy III b byli uczestnikami ciekawej lekcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie EKOSKOP. Zajęcia koncentrowały się na tematyce segregowania odpadów oraz na procesie ich recyklingu. Teraz dzieci wiedzą dlaczego należy segregować odpady i potrafią przyporządkować je do odpowiednich pojemników.
Joanna Madej
Klasowa uroczystość- Dzień chłopaka w klasie I b
W dniu 28 września 2018r. w klasie I b swoje święto obchodzili wszyscy chłopcy, którzy byli bardzo ciekawi jaką niespodziankę zrobią im koleżanki z klasy. Z tej okazji dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia oraz wręczyły swoim kolegom upominki przygotowane przez Rodziców. Dla dziewczynek przygotowana była również słodka niespodzianka. Był to bardzo przyjemny dzień dla wszystkich uczniów.
Aneta Dereń
Wycieczka do parku- klasa I a i I b
W dniu 28 września 2018r. uczniowie klasy I a i I b wspólnie z wychowawcami wybrali się na spacer do pobliskiego parku. Celem pieszej wycieczki była obserwacja drzew, krzewów oraz zwierząt. W trakcie spaceru poznawali nazwy drzew iglastych i liściastych, rozpoznając je po kształtach liści i owocach. Podczas zabaw badawczych uczniowie dotykali kory drzew, szukali skarbów jesieni oraz przyglądali się napotkanym zwierzętom. Dodatkową atrakcją były zabawy ruchowe na powietrzu z wykorzystaniem naturalnego otoczenia. Spacer był dla uczniów przyjemną lekcją z zakresu edukacji przyrodniczej.
Aneta Dereń, Patrycja Grabiec
Wycieczka integracyjna klas II
Uczniowie klas II - podobnie jak w roku ubiegłym - początkiem roku szkolnego udali się na wycieczkę integracyjną. Miejscem wspólnych zabaw był tym razem ośrodek ARGO Activ Club w Głogowie Małopolskim. Dzieci po raz pierwszy miały okazję znaleźć się na polu golfowym i uczyć się podstaw gry w golfa. W zespołach zagrały mecz w bule, uczestniczyły w wyścigach rzędów, korzystały z wirtualnej strzelnicy. Był też czas na wspólny posiłek i dowolne zabawy na placu zabaw. Kilkugodzinna wycieczka mimo, że nie sprzyjała pogoda, dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i umocniła klasowe więzi.
Lucyna Kędzior
-