- Kronika 2024/2025
- Klasy I - III 2024/2025
- Klasy IV - VIII 2024/2025
- Kronika 2023/2024
- Klasy I - III 2023/2024
- Klasy IV - VIII 2023/2024
- Archiwum - Kronika 2022/2023
- Archiwum - Klasy I - III 2022/2023
- Archiwum - Klasy IV - VIII 2022/2023
- Archiwum - Kronika 2021/2022
- Archiwum - klasy I - III
- Archiwum - klasy IV - VIII
- Archiwum - Kronika 2020/2021
- Archiwum - klasy I - III 2020/2021
- Archiwum - klasy IV - VIII 2020/2021
- Archiwum - Kronika 2019/2020
- Archiwum - Klasy I - III 2019/2020
- Archiwum - Klasy IV - VIII 2019/2020
- Archiwum - Kronika 2018/2019
- Archiwum - Klasy I-III 2018/2019
- Archiwum Klasy IV-VIII 2018/2019
- Archiwum Kronika 2017/2018
- Archiwum Klasy I-III 2017/2018
- Archiwum - Klasy IV - VII 2017/2018
- Archiwum - Kronika 2016/17
- Archiwum - KLASY I - III 2016/2017
- Archiwum - KLASY IV - VI 2016/2017
- Archiwum Kronika 2015/16
- Archiwum Klasy I - III 2015/2016
- Archiwum Klasy IV - VI 2015/16
- Archiwum Kronika 2014/15
- Archiwum klasy I - III 2014/2015
- Archiwum kl. IV - VI 2014/15
- Archiwum Wydarzenia 2013/14
- Archiwum kl. I - III 2013/2014
- Archiwum kl. IV - VI 2013/14
- Archiwum Rok szk.2012-2013
- Archiwum kl. I - III 2012/13
- Archiwum kl. IV - VI 2012/13
- Archiwum Rok szkolny 2011-12
- Archiwum kl. I - III 2011/12
- Archiwum kl. IV - VI 2011/12
Archiwum Kronika 2014/15
KRONIKA 2014/2015
WYDARZENIA Z KLAS I - VI
Pożegnanie klas szóstych
25 czerwca uczniowie klas szóstych uroczyście pożegnali się z gronem pedagogicznym, pracownikami szkoły oraz swoimi rówieśnikami. Tego dnia odbyła się akademia, podczas której uczniowie podziękowali swoim nauczycielom za trud włożony w naukę i wychowanie. Akademię rozpoczęła Pani Dyrektor Małgorzata Adamska – Jesiołkiewicz, a dalsza część spotkania miała formę koncertu życzeń, w którym wystąpili zdolni uczniowie naszej szkoły. Na koniec wręczono kwiaty i ze wzruszeniem żegnano się z nauczycielami, koleżankami i kolegami.
Joanna Marut
FINAŁ MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIĄŻKI
6 maja odbyło się w naszej szkole uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursów związanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Książki. Zgromadzili się na nim nasi najlepsi czytelnicy, autorzy najpiękniejszych prac plastycznych oraz znawcy polskiej poezji i prozy. Nagrodzeni uczniowie okazali się najlepsi w konkursie czytelniczym „Skąd my to znamy? Sławne cytaty”, konkursie plastycznym „Wybieram bibliotekę, bo…” oraz ci, którzy przeczytali największą ilość książek w szkolnej bibliotece. Uroczysty finał uświetniła swoją obecnością Pani Dyrektor Małgorzata Adamska- Jesiołkiewicz, która wręczyła laureatom pamiątkowe dyplomy i nagrody. Szczegółowe informacje o konkursach i laureatach znajdują się w zakładce Biblioteka.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na obchody Dnia Książki w przyszłym roku!
Jolanta Kondziołka, Joanna Marut
SZKOLNA AKADEMIA Z OKAZJI 3 MAJA
„Nauczmy się na pamięć tego kraju...”
Dnia 5 maja 2015 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. W części artystycznej uczniowie przypomnieli okoliczności uchwalenia ustawy zasadniczej, która była pierwszym tego typu dokumentem w Europie. Uroczystość została wzbogacona recytacją okolicznościowych wierszy oraz śpiewem pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego chóru, oraz absolwentów naszej szkoły Oli Kuligi, Dominiki Stachowicz i Szymona Dudka. Program artystyczny przygotowali uczniowie z klas: 4d, 5a, 6a, 6b. Akademia, która odbyła się w dwóch turach, najpierw klasy starsze 4-6, a następnie 1-3, była wspaniałą okazją do przekazania patriotycznych tradycji oraz przypomnienia jakie wartości powinien kultywować naród.
Organizatorzy:
Małgorzata Merklinger, Małgorzata Bębenek, Jolanta Zając
Warsztaty ekologiczne klasy IV a i III a
W dniu 13 kwietnia 2015r. uczniowie klasy IV a i III a brali udział w warsztatach ekologicznych zorganizowanych z okazji zbliżającego się „Dnia Ziemi”, które prowadziła trenerka Stowarzyszenia EKOSKOP pani Halinka Gruszkoś.
Celem zajęć było kształtowanie pozytywnych nawyków związanych z wielokrotnym wykorzystywaniem przedmiotów, a także wzbudzenie w uczestnikach poczucia odpowiedzialności za ich własne życie i za otoczenie.
Zajęcia obejmowały zabawy plastyczne i dyskusję, prowadzone były z wykorzystaniem technik twórczego myślenia. Uczniowie prezentując i omawiając swoje ekopomysły i wykonane przedmioty, informowali o ich przeznaczeniu. Wymieniali korzyści, jakie przynosi wykorzystanie odpadów jako surowców oraz twórcze ich przetwarzanie. Zwracali uwagę na aspekty korzystne dla środowiska (nie wyrzucamy), ekonomiczne (nie wydajemy pieniędzy na nowe rzeczy), emocjonalne (cenimy przedmioty wykonane ręcznie, ponieważ mają niepowtarzalny, indywidualny charakter). Uczniowie pracowali z zapałem i optymizmem wierząc, że ich prace będą dobrym przykładem dla innych dzieci.
Urszula Burtan, Grażyna Kafel
GRAMY NA FLAŻOLETACH
25 marca w Publicznym Przedszkolu nr 35 wchodzącym w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Rzeszowie odbył się I WEWNĘTRZNY PRZEGLĄD FLAŻOLETOWY zorganizowany przez nauczycieli przedszkola p. Teresę Kołodziej, p. Katarzynę Lech we współpracy z p. Jolantą Zając i p. Lucyną Kędzior. Wzięły w nim udział zespoły flażoletowe składające się z sześciolatków z przedszkola oraz uczniów klas I - IV naszej szkoły. Każdy zespół zaprezentował po dwa utwory. Wszyscy w skupieniu uczestniczyli w pokazie, podziwiali postępy dzieci i coraz wyższy poziom wykonywania utworów na flażoletach zmieniający się wraz z wiekiem dzieci. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wykonali wspólnie utwór pt. "Marysia ma małego baranka". Pani dyrektor Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz wysoko oceniła poziom gry oraz eleganckie stroje wszystkich zespołów flażoletowych.
Lucyna Kędzior
SPRAWOZDANIE Z REKOLEKCJI SZKOLNYCH
18 – 20 MARCA 2015
Jak co roku nasza Szkoła przeżywała Rekolekcje wielkopostne, które w tym roku poprowadziły Siostry Michalitki z Miejsca Piastowego wraz z kilkoma studentkami z Lublina i Krakowa, które od strony muzycznej, aktorskiej i duchowej towarzyszyły Siostrom przeprowadzającym rekolekcje.
Rekolekcje odbywały się w dniach 18 – 20 marca 2015 r. Podzielone były tematycznie na dwie grupy: młodszą, obejmująca klasy I – III i starszą, obejmującą klasy IV – VI.
Tematyką rekolekcji były przypowieści Jezusa z Ewangelii. A wśród nich 3 najważniejsze: o perle, o synu marnotrawnym i o sieci.
Uczniowie uczestniczyli ponadto w tych dniach w konkursach organizowanych przez Siostry Michalitki. Konkursy dotyczyły poruszanych przez Siostry tematów. Uczestnicy rekolekcji z dużym zaangażowaniem, przy pomocy swoich rodziców, rodzeństwa, czy dziadków wykonywali prace domowe, w tym perłę, którą następnie złożyli na wcześniej przygotowanej chuście przed ołtarzem.
Podczas rekolekcji były także odgrywane scenki o tematyce ewangelicznej, uczniowie mieli za zadanie poszukać skarbu, angażowani byli do czynnego udziału w Drodze Krzyżowej.
Na koniec każdego dnia rekolekcji dostawali na specjalnych wcześniej przygotowanych kartonikach zadania do zrobienia w domu. Następnego dnia rozwiązania zadań przynosiły na kolejne spotkanie rekolekcyjne do kościoła. Rozstrzygnięcie zadań nastąpiło w ostatnim dniu rekolekcji, kiedy to laureatom (kilkanaście osób) zostały wręczone drobne upominki.
Mszą świętą na zakończenie rekolekcji i podziękowaniami Panu Bogu, Siostrom, nauczycielom, rodzicom i uczniom zakończyliśmy nasze ćwiczenia wielkopostne.
Ze swej strony dziękuję wszystkim, którzy pomogli w organizacji rekolekcji, w tym siostrom Serafitkom, które pod swoim dachem gościły naszych prowadzących rekolekcje. Dziękuję jak zawsze Dyrekcji naszej szkoły za życzliwość w podejściu do tematu rekolekcji. Dziękuję nauczycielom, wychowawcom, którzy niekiedy nawet będąc z racji choroby nie do końca dysponowanymi fizycznie, pomagali, aby ten czas przebiegł owocnie i spokojnie.
Mam nadzieję, że w przyszłości ziarno słowa zasiane przez Siostry w sercach dzieci wyda stosowny owoc.
Ks. Bogusław Grzywacz
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
W dniu 5 marca 2015r. naszą szkołę odwiedził podróżnik z Grupy Trzask Pan Grzegorz Chachura, który zaprezentował niezwykle barwny materiał fotograficzny z podróży do państw basenu Morza Śródziemnego. Pokazywanym fotografiom towarzyszył bogaty i pełen pasji opis słowny zawierający dziesiątki istotnych dla tego rejonu świata informacji, masę ciekawostek, sytuacji i przygód, które miały miejsce w czasie trwania wyjazdu. Prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i rozbudziła apetyt na kolejne spotkania z podróżnikiem i jego fotograficzną relacją z podróży po świecie. Poniżej kilka fotografii z opisanego spotkania.
Grażyna Kafel, Urszula Burtan
I RODZINNE SPOTKANIE PRZY KOMINKU
„Życie rodziców jest księgą, którą czytują dzieci” (św. Augustyn)
„Bóg nie może być wszędzie, dlatego stworzył babcię i dziadka”
W dniu 20 lutego 2015 roku dzieci wraz z wychowawcami świetlicy zaprosiły swoich bliskich; rodziców, babcie i dziadziów, ciocie lub wujków na uroczystość świetlicową. Pani dyrektor serdecznie przywitała gości oraz młodych aktorów. Przy zapalonym kominku uczniowie pochwalili się swoimi talentami. Recytowali wiersze, chór śpiewał piosenki, które były wplecione w cały scenariusz imprezy. Dziewczynki z klas pierwszych zatańczyły, a zespół flażoletowy zagrał i zaśpiewał. Na koniec Wanessa Bednarz zaprezentowała wszystkim swój popisowy taniec akrobatyczny. Rodzinne spotkanie zakończyło się rozdaniem nagród w szkolnym konkursie plastycznym „Dom, rodzina, miłość”. Na ten konkurs dzieci namalowały swoją rodzinę. Prace plastyczne wyeksponowane na sztalugach stanowiły, oprócz wielkiego płonącego kominka, ozdobę scenografii uroczystości. Grand Prix otrzymała Bianka Kuzicka, a w trzech kategoriach wiekowych łącznie przyznano 10 nagród i 22 wyróżnienia. Po części artystycznej zaproszono dzieci i gości na słodki poczęstunek.
To był czas wzruszeń, radości, uśmiechów, a nawet łez. Mamy nadzieję, że ten poranek pozostanie na długo w pamięci aktorów i ich najbliższych.
DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA KLAS 4 - 6
Dnia 22 stycznia odbyła się w naszej szkole dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas IV - VI. Pięknie przebrani uczestnicy zabawy tańczyli przy skocznych dźwiękach największych przebojów. W czasie imprezy wybrano Króla i Królową Balu - Adę Kraskę i Kacpra Nestora z klasy Vb oraz najlepiej przebranego uczestnika dyskoteki, którym została Julia Miller-Kuciapa z klasy Vc. Najlepiej bawiącymi się klasami zostały: VIa, Vb oraz VIb. Wszystkim nagrodzonym pamiątkowe dyplomy oraz szarfy wręczyła Pani Dyrektor Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz. Dyskotekę prowadziła przewodnicząca Rady Rodziców Pani Wioletta Koczaja - Styka.
Wszyscy świetnie się bawili i z niecierpliwością czekają na kolejne dyskoteki.
BEZPIECZNE FERIE!!!
W dniu 20 stycznia 2015r. odbyło się spotkanie uczniów klas I –VI z przedstawicielem policji panem Marcinem Hałoniem. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak bezpiecznie zachowywać się podczas zbliżających się ferii w czasie samotnego pobytu w domu, przechodząc przez ulicę, jak poruszać się po drogach i ulicach nie posiadających oświetlenia, dlaczego należy nosić ODBLASKI. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania i brały udział w dyskusji. Na zakończenie uczniowie pięknie podziękowali za ciekawe spotkanie i zaprosili Pana na kolejne interesujące zajęcia.
Wszyscy bardzo chętnie włączymy się do akcji BEZPIECZNE FERIE
Urszula Burtan, Grażyna Kafel
Warsztaty z mikroskopowania
W dniach 12 i 14 stycznia 2015r. uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach warsztatowych w ramach projektu pn. „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia”, zorganizowanych przez Stowarzyszenie EKOSKOP z Rzeszowa. Podczas kilku godzin lekcyjnych uczniowie klas: IVa, IVd, IIIa, IIIb, IIIc i IIc pod kierunkiem Pana Macieja Kunysza i wolontariuszy Sandry i Dawida z Hiszpanii wspólnie wykonywali doświadczenia, pomiary i eksperymenty, a także oglądali pod mikroskopami różne organizmy. Zajęcia łączyły teorię z praktyką. Celem warsztatów było poznanie i samodzielne „doświadczenie przyrody”. Zajęcia odbyły się w sali lekcyjnej, która na czas warsztatów została zamieniona w minilaboratorium. Czas przeznaczony na warsztaty szybko się skończył i żal było kończyć tak ciekawe zajęcia. Humory dopisywały wszystkim badaczom i z niecierpliwością czekają na nowe ekologiczne wyzwania.
Urszula Burtan, Grażyna Kafel
Finał Szkolnego Konkursu Plastycznego "Radosne Święta Bożego Narodzenia"
Tradycje i zwyczaje
Jak co roku uczniowie klas IV, V, VI wzięli licznie udział w szkolnym konkursie plastycznym, którego celem było zobrazowanie swoich przeżyć związanych z pięknymi, polskimi tradycjami i zwyczajami świąt Bożego Narodzenia. Prace wykonane były w formie ilustracji, kartki świątecznej, witrażu oraz szopki.
13 stycznia 2015r. odbyło się podsumowanie konkursu. Dyplomy wręczała laureatom pani Dyrektor Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz, która gratulowała sukcesów uczniom i życzyła dalszej owocnej pracy twórczej.
Laureatami zostali:
I miejsce - Ewa Ziaja kl.V b
II miejsce - Nikola Pelc kl.VI b, Anna Irzyk kl.V b
III miejsce - Mateusz Liwocz kl.V b, Aleksandra Mac kl. IV a
Wyróżnienia: Matylda Stanio kl.VI b, Klara Wesołowska kl. IVc, Hanna Kroczek kl.Vc, Martyna Pietrucha kl.V a, Dominika Żelazko kl.V b.
* Prace są prezentowane na wystawie w szkole.
Dziękujemy wszystkim laureatom, uczestnikom za pracę i udział w konkursie!
Małgorzata Bębenek
pani Dyrektor Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz wręcza dyplom
Laureaci z Panią Dyrektor ZSP nr 5
Wycieczka do fabryki bombek
8.12.2014 r. uczniowie klas III a i IV d pod opieką wychowawczyń odwiedzili Wytwórnię Bombek Choinkowych „Romex” w Rzeszowie. Mieli możliwość poznania kolejnych etapów powstania ozdób: dmuchanie, srebrzenie i ręczne zdobienie. Teraz już wiedzą jak wiele pracy wymaga wykonanie jednej bombki. Na pamiątkę pobytu w fabryce dla każdy uczeń zakupił bombkę choinkowa z własnym imieniem. Niektórzy pomyśleli też o swoich bliskich i kupili pamiątkowe ozdoby z ich imionami. Wycieczka sprawiła wszystkim wiele radości. W ten oto sposób weszli w okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.
Grażyna Kafel, Aneta Rylska -Juruś
Wizyta Świętego Mikołaja
5 grudnia pojawił się w naszej szkole szczególnie wyczekiwany gość. Był nim Mikołaj, który odwiedził dzieci z młodszych klas. Ten niezwykle sympatyczny Święty obdzielił prezentami uczniów, znajdując przy tym czas na wesołą rozmowę i żarty. Wizyta Mikołaja i towarzyszących mu pomocniczek upłynęła w radosnej atmosferze.
Święty Mikołaju, odwiedź nas też w przyszłym roku!
Joanna Marut
Dyskoteka andrzejkowa
26 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa dla uczniów klas starszych. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej tańczono przy dźwiękach młodzieżowych przebojów. Podczas dyskoteki wybrano najlepiej bawiącą się klasę - została nią klasa VIa. Odbył się także konkurs na najlepsze przebranie - tu zwycięzcą okazał się Przemek Pańczak z kl. Vc. Podczas dyskoteki był też czas na andrzejkowe wróżby oraz słodki poczęstunek, który miał miejsce w salach lekcyjnych. Do zabawy zagrzewała uczniów przewodnicząca Rady Rodziców pani Wioletta Koczaja-Styka, która wystąpiła w pięknym stroju bajkowej Cyganki.
Wszyscy wspaniale się bawili i z niecierpliwością czekają na następną dyskotekę.
Joanna Marut
Warsztaty Ekologiczne
W dniach 17 i 19 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne realizowane w ramach projektu „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia”. Zajęcia dla klas IV a, IV d, III a, III b, III c i II c poprowadziła Pani Kasia Ruszała – trener ekolog ze Stowarzyszenia EKOSKOP. Uczniowie mieli okazję zaprzyjaźnić się z Matką Naturą tworząc jesienne karty zielnika- herbarza, wzbogacili też swoją wiedzę poprzez rozpoznawanie drzew i krzewów, kształtowali twórczą postawę przez samodzielną pracę, a przede wszystkim rozwijali umiejętność pracy w zespole. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych i już teraz cieszą sie na następne, które zaplanowane są w styczniu.
Urszula Burtan, Grażyna Kafel
11 LISTOPADA - DZIEŃ ODZYSKANIA NIEPODLEGLOŚCI
Dnia 12.11.2014r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Niepodległości. Uczniowie klas I - VI uczestniczyli w montażu słowno-muzycznym zatytułowanym "Ojczyzno ma...", który przybliżył historię odzyskania niepodległości państwa polskiego. Dzieci wspólnie z nauczycielami oraz rodzicami przygotowały biało-czerwone emblematy .
Uroczystość przygotowali nauczyciele:
Małgorzata Merklinger, Małgorzata Bębenek, Jolanta Zając.
SPOTKANIE Z SIATKARZAMI ASSECO RESOVII
5 listopada 2014 roku, gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli drużyny Asseco Resovii Rzeszów – ubiegłorocznych Mistrzów, a obecnych Wicemistrzów Polski - I trenera Andrzeja Kowala oraz zawodników – Rafała Buszka (pozycja przyjmujący, wzrost: 196 cm, zasięg – 345 cm) oraz Łukasza Perłowskiego (pozycja środkowy, wzrost: 203 cm, zasięg: 353 cm).
Warto przypomnieć, że poprzedniego dnia zawodnicy zagrali inaugurujący mecz w Lidze Mistrzów z Budvańską Rivijerą Budva. Mecz zakończył się zwycięstwem rzeszowskiej drużyny. Wynik meczu, to: 3-0 (25:22, 25:15, 25:18).
W spotkaniu wzięło udział około 60 uczniów, którzy stanowili reprezentację poszczególnych klas. Zaproszona została również delegacja przedszkolaków. Dobrą okazją do spotkania było oddanie nowo wyremontowanej sali gimnastycznej. Pierwszym punktem tej niezwykłej i długo oczekiwanej wizyty była prezentacja na temat drużyny, przygotowana przez ucznia naszej szkoły Maksyma Kędzierskiego.
Następnie uczniowie mogli zadać naszym gościom pytania. Były one skierowane zarówno do trenera jak i do zawodników.
Rafał Buszek odpowiadał na pytania: kto jest największym rywalem Asseco Resovii, kogo drużyna najbardziej się obawia i dlaczego oraz co chciałby robić po zakończeniu kariery sportowej? Łukasz Perłowski pytany był między innymi o to, jak zaczęła się jego przygoda z siatkówką oraz co poradziłby dzieciom, które chcą zostać mistrzami satkówki. Najtrudniejsze pytanie otrzymał trener Andrzej Kowal. Uczniowie zapytali go, czy w tym sezonie wygramy Mistrzostwo Polski???Pytania zadawali również dorośli. Chcieli wiedzieć jak wygląda typowy dzień zawodników, ile dziennie trenują, czy stosują specjalną dietę oraz kiedy na boisko wróci kapitan drużyny Olieg Achrem?
Kolejnym, oczekiwanym punktem spotkania był mini mecz siatkówki, rozegrany przez zawodników oraz reprezentację uczniów naszej szkoły. Pierwszy zespół stanowili: Liliana Grot, Kamil Kenar, Patryk Kowalski oraz Hubert Mitał. W drugim znaleźli się Natalia Rejment, Aleksandra Pięciak, Maksym Kędzierski oraz Kacper Długosz. Trener Andrzej Kowal przyjął na siebie ważną rolę – sędziego. Było to niesamowite doświadczenie dla uczniów, bo mogli zagrać z prawdziwymi mistrzami. Mniej ważny był ostateczny wynik spotkania, aczkolwiek jednym punktem wygrała drużyna pana Rafała Buszka.
Na końcu przyszedł czas na zdjęcia i autografy. Rafał Buszek przygotował dla wszystkich nie lada atrakcję. Wszyscy chętni mogli obejrzeć jego złoty medal z ostatnich Mistrzostw Świata.
Całe spotkanie trwało około 45 minut, ale dostarczyło całej społeczności szkolnej wielu bardzo pozytywnych wrażeń. Być może zainspiruje to do działania wielu młodych ludzi, zachęci do aktywnego spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim pokaże, że warto mieć w życiu cele i trzeba dążyć do ich realizacji, chociaż czasem wydają się bardzo odległe.
W tym miejscu pragnę gorąco podziękować wspaniałemu trenerowi oraz zawodnikom za przyjęcie zaproszenia, za cierpliwość, wyrozumiałość i udzielone odpowiedzi na pytania, nawet te najtrudniejsze. Będziemy śledzić każdy mecz, zarówno w Plus Lidze jak i Lidze Mistrzów. Życzymy oczywiście zwycięstwa w tym sezonie.
Dziękuję też organizatorom – nauczycielom Agacie Kurek-Amarowicz, Joannie Marut, Marcie Ogonowskiej, nauczycielom wf, wicedyrektorom, jak również wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniu tej niezwykłej wizyty.
Szczególne podziękowania kieruję w stronę księdza Bogusława Grzywacza, który jak zwykle zajął się obsługa fotograficzną spotkania i zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć.
Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz
organizatorzy nauczyciele przyrody: Urszula Burtan, Magdalena Stępniak
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY - św. Jana Pawła II
SPRAWOZDANIE Z DNIA PATRONA SZKOŁY 16.10. 2014r.
Jak co roku obchodziliśmy niedawno Dzień Patrona Szkoły. Uroczystości poświęcone Patronowi odbyły się w Katedrze w dniu 16 października b.r.
Te wydarzenia poprzedziło kilka konkursów zorganizowanych z okazji święta patronalnego Szkoły. Wśród konkursów znalazły się:
- Konkurs wiedzy o Janie Pawle II
- Konkurs plastyczny dla klas IV – VI "Święty Jan Paweł II przyjacielem dzieci"
- Konkurs recytatorski "Polska Liryka Religijna"
- Konkurs plastyczny dla klas I-III "św. Jan Paweł II miłośnik przyrody"
- Konkurs plastyczny zorganizowany przez Panie ze świetlicy "Jan Paweł II nasz Patron"
Wszystkie dzieci od najmłodszych po najstarsze z zapałem wzięły udział w rywalizacji.
Rozstrzygnięcia konkursów w poszczególnych kategoriach dokonywało jury powołane specjalnie w tym celu. Zgłoszono wiele prac, z których wybrano najlepsze. W sumie liczba laureatów we wszystkich pięciu konkursach wyniosła wraz z wyróżnionymi – 38 osób. Katecheci uczący w szkole postarali się z nieocenioną pomocą sponsorów o nagrody, które po zakończonych w Katedrze uroczystościach, pod nieobecność Pani Dyrektor Małgorzaty Jesiołkiewicz, wręczyła Pani Wicedyrektor Wioletta Śnieżek.
Świętowanie Dnia Patrona w dniu 16 października rozpoczęliśmy Inscenizacją pt.: „Świętymi bądźcie”, nawiązującą do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego. Scenariusz do inscenizacji napisała nasza katechetka s. Hanna. Stroje, dekoracje i oprawa muzyczna to także Jej dzieło. Wspólnie z katechetami dokonaliśmy wyboru aktorów, którzy naszym zdaniem dobrze nadawali się do odegrania powierzonych im ról. Inscenizacja, w której brali udział także nauczyciele i rodzice, pomyślana została, jako „bieg z Janem Pawłem II do świętości”. Aktorzy poprzebierani za sportowców u boku biegnącego przy nich Jana Pawła II pokonywali po drodze różne przystanki, na których spotykali poszczególne osoby błogosławione, albo święte, które do chwały ołtarzy za swojego życia wyniósł św. Jan Paweł II. Całość inscenizacji potrwała około 40 minut.
Po brawach i owacjach na zakończenie inscenizacji, nastąpił główny punkt uroczystości, a więc Msza św., podczas której ksiądz kaznodzieja starał się przy pomocy rekwizytu, jakim był ołówek przybliżyć temat świętości w życiu uczniów i dorosłych.
Po wspólnej Eucharystii, jak już wyżej było powiedziane nastąpiło rozstrzygnięcie wszystkich konkursów, a następnie uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udali się na obiad do szkoły.
W imieniu zespołu katechetów uczących w Szkole Podstawowej nr 23 pragnę wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim, którzy ochotnym i szczerym sercem włączyli się w przygotowanie tej Uroczystości. Podziękowania kieruję w stronę Pań Dyrektorek, które życzliwym podejściem do sprawy bardzo wsparły to dzieło. Dziękuję Wychowawczyniom i pozostałym Nauczycielom, że nie żałowali czasu, by uczniowie mogli jak najlepiej odegrać powierzone im role. Dziękuję rodzicom, zwłaszcza tych dzieci, które zostawały przez nich przywożone na próby do Katedry. Wszystkim serdecznie dziękujemy, a Patron Jan Paweł II niech każdemu za jego trud wynagrodzi.
Ks. Bogusław Grzywacz
ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ
Dzień 14 października był w naszej szkole obchodzony bardzo uroczyście, gdyż właśnie wtedy swoje święto mają nauczyciele oraz wszyscy pracownicy szkoły. Z tej okazji uczniowie pod kierunkiem pań nauczycielek przygotowali uroczystą akademię. W sali gimnastycznej zgromadzili się wszyscy goście oraz uczniowie klas młodszych i starszych. W programie artystycznym wystąpili recytatorzy, chór szkolny oraz zespół flażoletowy. Były piękne wiersze, melodyjne piosenki oraz skoczne utwory dedykowane nauczycielom i pracownikom szkoły.
Na zakończenie uroczystości wystąpiła Pani Dyrektor Małgorzata Adamska - Jasiołkiewicz, która złożyła nauczycielom i pracownikom szkoły serdeczne życzenia, a uczniom podziękowała za przygotowanie akademii oraz obecność na uroczystości.
Joanna Marut, Jolanta Zając
JESIEŃ ZAWITAŁA W SZKOLE!
"Posypały się listeczki dookoła.
To już jesień te listeczki z wiatrem woła.
Lecą liście, lecą z klonu i kasztana.
Będą z liści bukieciki złote dla nas."- l. Krzemieniecka
To już jesień w szkole!Spaceruje szkolnymi korytarzami i zagląda do klas.Czy pamiętacie o mnie?Cieszmy sie pięknymi kolorami złotej, polskiej jesieni.
ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2014/15
Dzień dobry, szkoło! Jesteśmy,
choć wiatr po liściach szeleści,
choć lato jeszcze nie zgasło
i słońce – ogromne hasło.
Nie żal nam lipca i słońca,
wakacyjnego gorąca,
leniwego nieba nad głową
i wiatru, co polem powiał.
Witajcie ławki
– co w karnym szeregu
przez dwa miesiące czekałyście wiernie.
Dzwonek!
Rok szkolny się zaczyna,
Znów dni popłyną pracowite
Nad książką szkolną, nad zeszytem..
Pani Dyrektor ZSP Nr 5 Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz wita wszystkich
w nowym roku szkolnym 2014/15.
Nasi nowi uczniowie - pierwszaki!
op. Małgorzata Bębenek