- Kronika 2024/2025
- Klasy I - III 2024/2025
- Klasy IV - VIII 2024/2025
- Kronika 2023/2024
- Klasy I - III 2023/2024
- Klasy IV - VIII 2023/2024
- Archiwum - Kronika 2022/2023
- Archiwum - Klasy I - III 2022/2023
- Archiwum - Klasy IV - VIII 2022/2023
- Archiwum - Kronika 2021/2022
- Archiwum - klasy I - III
- Archiwum - klasy IV - VIII
- Archiwum - Kronika 2020/2021
- Archiwum - klasy I - III 2020/2021
- Archiwum - klasy IV - VIII 2020/2021
- Archiwum - Kronika 2019/2020
- Archiwum - Klasy I - III 2019/2020
- Archiwum - Klasy IV - VIII 2019/2020
- Archiwum - Kronika 2018/2019
- Archiwum - Klasy I-III 2018/2019
- Archiwum Klasy IV-VIII 2018/2019
- Archiwum Kronika 2017/2018
- Archiwum Klasy I-III 2017/2018
- Archiwum - Klasy IV - VII 2017/2018
- Archiwum - Kronika 2016/17
- Archiwum - KLASY I - III 2016/2017
- Archiwum - KLASY IV - VI 2016/2017
- Archiwum Kronika 2015/16
- Archiwum Klasy I - III 2015/2016
- Archiwum Klasy IV - VI 2015/16
- Archiwum Kronika 2014/15
- Archiwum klasy I - III 2014/2015
- Archiwum kl. IV - VI 2014/15
- Archiwum Wydarzenia 2013/14
- Archiwum kl. I - III 2013/2014
- Archiwum kl. IV - VI 2013/14
- Archiwum Rok szk.2012-2013
- Archiwum kl. I - III 2012/13
- Archiwum kl. IV - VI 2012/13
- Archiwum Rok szkolny 2011-12
- Archiwum kl. I - III 2011/12
- Archiwum kl. IV - VI 2011/12
Archiwum Wydarzenia 2013/14
ROK SZKOLNY 2013/ 2014
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
Ostatni dzień roku szkolnego rozpoczął się od uroczystej Mszy św. w Katedrze pod przewodnictwem ks. Bogusława.
Następnie wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz rodzice spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie pani Dyrektor Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz oficjalnie ogłosiła zakończenie roku szkolnego 2013/14. Wraz z panią Wicedyrektor Wiolettą Śnieżek wręczyła uczniom dyplomy i nagrody za szczególne osiągnięcia.
Pani Dyrektor życzyła również wszystkim uczniom bezpiecznych i udanych wakacji!
Małgorzata Bębenek
POŻEGNANIE KLAS SZÓSTYCH!
W dniu 26 czerwca 2014r. na sali gimnastycznej spotkali się po raz ostatni wspólnie klasy szóste z wychowawcami i nauczycielami, aby pożegnać Szkołę Podstawową Nr 23, w której spędzili wspólnie sześć lat nauki.
Uczniów powitała pani dyrektor Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz, która skierowała słowa do obecnych na sali absolwentów. Następnie uczniowie klas VI zaprezentowali program artystyczny (pod kier. Małgorzaty Bębenek i Ewy Czado Puchały)przeplatany utworami muzycznymi z udziałem szkolnego chórku pod kier. p. Jolanty Zając. Uczniowie klas III wzbogacili tę uroczystość utworami granymi na flażoletach.
Wiele emocji i wzruszeń dała naszym szóstoklasistom przygotowana prezentacja komputerowa przez p. Małgorzatę Bębenek, która przedstawiała różne wydarzenia uczniów z wielu minionych lat w szkole...
"Tyle zdarzeń między nami,
Tyle było słów.
Tyle spotkań, wspólnych zabaw,
Dziś to przeszłość już.
Kiedyś po latach,
Wspominać będziemy wszystko.
Nasze pierwsze przyjaźnie,
I szczęśliwe dzieciństwo.
Płynie czas, jak wartkiej rzeki nurt.
Nie zatrzyma go nawet wiatr.
Wiele już za wami,
A jeszcze więcej przed Wami.
Nowi ludzie, nowe sytuacje ...
Tak wiele od Was zależy!
Choć w życiu nie raz są takie chwile jak ta
Że słów nieporadnych nie trzeba, aby wyrazić żal
Tak szybko mija czas, że ślad minionych lat
Od dziś wspomnień mgłą pozostanie aby powrócić w snach."Dzisiaj już żegnamy was
Pamiętać będziemy wszystko co łączyło nas, sercem dziękujemy
Dzisiaj już żegnamy was, nową drogą już pójdziemy
Za to co łączyło sercem wam dziękujemy!Małgorzata Bębenek
I can sing
W dniu 17 czerwca odbyło się uroczyste rozdanie nagród za konkursy szkolne z języków obcych oraz przegląd piosenki „I can sing”. Śpiewająco prezentowały się zespoły klasowe. W repertuarze pojawiły się tradycyjne melodie podręcznikowe oraz piosenki z czołówek list przebojów. Nie zabrakło pięknych strojów i elementów hip-hop’u w wykonaniu dziewczynek z klasy drugiej. W wakacyjnej atmosferze wszyscy świetnie się bawili.
Wiesława Ślusarz, Aneta Rylska-Juruś
BEZPIECZNE WAKACJE NAD WODĄ
W dniu 5 czerwca 2014r. odbyło się spotkanie uczniów klas I-IV z ratownikiem rzeszowskiego WOPR-u – Panem Tomaszem Kobiernikiem. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą, podczas zbliżających się wakacji. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali pytania i brali udział w dyskusji.
Na zakończenie uczniowie pięknie podziękowali za ciekawe spotkanie i zaprosili pana ratownika na kolejne interesujące zajęcia. Wszyscy bardzo chętnie włączymy się do akcji BEZPIECZNE WAKACJE NAD WODĄ.Urszula Burtan, Grażyna Kafel
WODA - NIE MARNUJĘ”
W dniu 12 maja 2014r. uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach warsztatowych w ramach projektu pn. „WODA – nie marnuję!” Stowarzyszenia na rzecz Ekorozwoju „Agro-Group” z Białegostoku, zorganizowanych przez Stowarzyszenie EKOSKOP z Rzeszowa. Podczas czterech godzin lekcyjnych uczniowie pod kierunkiem Pani Kasi Ruszały i Pana Macieja Kunysza wspólnie wykonywali doświadczenia dotyczące wody - pomiary i eksperymenty, a także oglądali pod lupami i mikroskopami zwierzęta wodne. Zajęcia łączyły teorię z praktyką. Celem warsztatów było poznanie i samodzielne „doświadczenie wody”. Na zakończenie dzieci wykonały klasową wystawę o tematyce wodnej, gdzie wyeksponowali osobiste deklaracje w zakresie oszczędzania wody. Niesprzyjająca pogoda sprawiła, że zajęcia zamiast w ogrodzie szkolnym odbyły się w salach lekcyjnych, które na czas warsztatów zostały zamienione w minilaboratoria. Pomimo tej niedogodności humory dopisywały wszystkim badaczom.Urszula Burtan, Grażyna Kafel
AKADEMIA SZKOLNA Z OKAZJI ŚWIĘTA 3 MAJA
Maj - rocznica pięknych serc
Maj - rocznica pięknych myśli
Tym, co dawno przeminęli
Hołd składają ci, co przyszli...
Tradycją stało się już, że co roku w naszej szkole gromadzimy się na majowej uroczystości - akademi szkolnej, która odbyła się dnia 5 maja 2014r. Uczniowie z klas IV - VI przybliżyli wszystkim historię i klimat ówczesnych czasów poprzez prezentowane wiersze, pieśni. Dopełnieniem była przygotowana scenografia i odświętnie ubrani uczniowie z kotylionami oraz biało-czerwonymi chorągiewkami.
Nasza obecność na uroczystości jest wyrazem patriotycznych postaw całej społeczności szkolnej. Pamięć o Konstytucji 3 Maja jesteśmy winni naszym przodkom – wielkim patriotom. Dumni jesteśmy, że mamy własną tożsamość, że wnosimy do kultury europejskiej wartości, o które walczyli nasi przodkowie w okresie Sejmu Czteroletniego.
Organizatorzy:
Małgorzata Merklinger, Małgorzata Bębenek, Jolanta Zając
SPRAWOZDANIE Z DNIA POŚWIĘCONEGO BŁOGOSŁAWIONEMU
JANOWI PAWŁOWI II
Nie każda szkoła ma zaszczyt nosić imię Kogoś, kogo zna cały świat. Patronem naszej szkoły jest Jan Paweł II – papież, który został 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie kanonizowany. W związku z tym wydarzeniem uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem katechetów, w niej uczących postanowili podkreślić rangę tego wydarzenia i przygotowali kilka dni przed kanonizacją specjalny program, który miał przybliżyć sylwetkę Papieża.
24 kwietnia na 3 dni przed wyniesieniem na ołtarze błogosławionego Jana Pawła uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych przygotowali inscenizację pt.: „Droga do świętości Karola Wojtyły”. Scenariusz do niej opracowała s. Hanna – nasza katechetka.
Odgrywane przez uczniów najważniejsze scenki z życia Karola Wojtyły, połączone z prezentacją oraz dekoracją, symbolizującą drogę do świętości Papieża, pogłębiły na pewno więź duchową ze swoim Patronem. Na zakończenie wspólnej Eucharystii każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy obrazek z modlitwą do św. Jana Pawła II.
Składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji za bardzo życzliwe podejście do tematu, całemu Gronu Pedagogicznemu za wspaniałe świadectwo obecności wraz z uczniami nie tylko podczas inscenizacji, ale i Mszy świętej.
Pozostaje nam tylko życzyć sobie na kolejne dni, dalszej owocnej współpracy, której już z Domu Ojca, mamy nadzieję patronuje święty Jan Paweł II WIELKI.
więcej zdjęć <<
W imieniu katechetów – ks. Bogusław Grzywacz
Wernisaż wystawy Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego
SANTO SUBITO „ Jan Paweł II papież dialogu”.
W dniu 11 kwietnia 2014r. w Urzędzie Marszałkowskim odbył się wernisaż wystawy i finał Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Santo Subito, Jan Paweł II – Papież Dialogu”, który zorganizowało Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, Zespół Szkół w Jasionce oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Rzeszowie. W uroczystości wzięli udział honorowi patroni Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Jacek Wojtas, Podkarpacki Kurator Oświaty, zaproszeni goście: ks. dr Jerzy Buczek, Kanclerz Kurii Rzeszowskiej, Tadeusz Pióro, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, przedstawiciele organizatorów: Krystyna Wróblewska, dyrektor PCEN w Rzeszowie, Nina Kitlińska dyrektor ZS w Jasionce a zarazem przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz, dyrektor ZSP nr 5 w Rzeszowie oraz dzieci z nauczycielami ze szkół Podkarpackich.
więcej zdjęć <<
Celem konkursu było przypomnienie przesłań Bł. Jana Pawła II, prezentacja twórczości uzdolnionej młodzieży, integracja podkarpackich szkół . Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, do komisji wpłynęło 477 prac. Do wystawy komisja konkursowa zakwalifikowała 84 prace (w tym nagrodzone i wyróżnione).
Nagrodę główną (wyjazd uczennicy na kanonizację) ufundowało Biuro „Pielgrzym”, reprezentowane podczas uroczystości przez Henryka Mazura. Fundatorami pozostałych nagród było Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II oraz Urząd Marszałkowski.
Przebiegiem konkursu i organizacją wystawy zajmowali się Romana Medyńska, nauczyciel konsultant PCEN, Elżbieta Orłoś, nauczyciel ZS w Jasionce, Małgorzata Bębenek i Mariusz Guzek, nauczyciele ZSP nr 5 w Rzeszowie.
Mariusz Guzek, Małgorzata Bębenek
Profesor Jan Miodek na Gali Laureatów
IV Międzyszkolnego Konkursu Frazeologicznego „ Zostań Mistrzem Słowa”
31 marca 2014r. gościliśmy w naszej szkole niezwykłego człowieka. Był nim wspaniały językoznawca, autor wielu książek, a od tego roku - honorowy patron konkursu - profesor Jan Miodek. Nasz gość wraz z panią profesor Alicją Jakubowską-Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz panią Dyrektor Szkoły Małgorzatą Adamską-Jesiołkiewicz wręczył laureatom konkursu dyplomy i nagrody, a następnie pięknie opowiadał o dawnej i współczesnej polszczyźnie. Później cierpliwie odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci, podpisywał swoje książki i rozdawał autografy. Uczniowie naszej szkoły przedstawili krótki występ artystyczny. Przekonaliśmy się, że profesor Jan Miodek to wspaniały mówca o ogromnej wiedzy, ale też niezwykle miły i sympatyczny człowiek. Mamy nadzieję, że nasz gość jeszcze kiedyś nas odwiedzi.
Joanna Marut
więcej zdjęć <<
Sprawozdanie z Rekolekcji szkolnych 2014
Nasze tegoroczne Rekolekcje Szkolne odbywały się w dniach 17-19 marca (poniedziałek – środa) b.r.
Rekolekcje jak zawsze są czasem ponownego zebrania myśli i zbliżenia serca do Pana Boga. W tym wszystkim pomagał nam i przewodził w tym roku ks. Łukasz Leśniak – wikariusz pracujący obecnie w par. Lipinki.
Ks. Łukasz poprowadził uczestników rekolekcji przez 6 kroków KERYGMATU, aby w ostatnim dniu rekolekcji we wspólnej Eucharystii podsumować przekazane w pierwszych dwóch dniach myśli i sugestie. W składzie KERYGMATU znalazły się tematy:
· Miłość Boża
· Grzech
· Zbawienie
· Wiara i Nawrócenie
· Duch Święty
· Wspólnota
W tegorocznych rekolekcjach, jak zawsze zresztą uczestniczyli wszyscy uczniowie naszego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 5, a także uczniowie Szkoły Społecznej nr 2 w Rzeszowie. Spotkania z ks. Łukaszem odbywały się w dwóch turach. Osobno dla grupy młodszej (kl. I-III), a osobno dla starszej (kl. IV-VI).
W drugim dniu rekolekcji w kościele przedstawiona została inscenizacja na temat Jezusa Syna Bożego, nawiązująca tematycznie do obecnego roku duszpasterskiego, przebiegającego pod tytułem: „Wierzę w Jezusa – Syna Bożego”. Inscenizację, na którą złożyły się teksty, stroje i dekoracje przygotowali katecheci, wśród których największą pracę wykonała s. Hanna. Aktorami byli głownie uczniowie z młodszych klas naszej szkoły.
W ostatnim dniu rekolekcji na Mszy świętej obecni byli wszyscy uczniowie szkoły wraz z Dyrekcją, Nauczycielami i kilkunastoma rodzicami. Liturgię Mszy świętej upiększyła animatorka Natalia, grająca na gitarze, a słowo Boże wygłosił ks. Łukasz, przeprowadzając wszystkich obecnych drogą kilkunastu kroków - takich, które mogą zbliżać człowieka do Pana Boga, ale przestrzegł również przed takimi, które mogą od Niego oddalać.
Pragnę w imieniu zespołu Katechetów naszej szkoły złożyć serdeczne podziękowania Dyrekcji za życzliwość i szczere zatroskanie o właściwy przebieg naszych rekolekcji, jak również nauczycielom, którzy swoją postawą znacząco przyczynili się do tego, by ich i nasi podopieczni głębiej przeżyli te trzy dni zbliżania serca do Chrystusa i drugiego człowieka.
Ks. Bogusław Grzywacz
Wspomnienie Dnia Otwartego naszej szkoły
Jest sobota 8 marca 2014 r. W Szkole Podstawowej nr 23 panuje duży ruch. Wszyscy są gotowi do przyjęcia miłych gości. To dzień otwarty szkoły. Przyszli uczniowie są mile witani już przy wejściu do szkoły. Otrzymują kolorowy emblemat i zapraszani są wraz z rodzicami do jadalni szkolnej, która dziś przypomina bardziej widok przestrzeni kosmicznej, a to dlatego ze tematem przewodnim spotkania jest kosmos. W jadalni wszyscy zgromadzeni oglądają prezentację multimedialną o szkole, występy dzieci, a także są poinformowani o zapisach na nowy rok szkolny przez panią dyrektor Małgorzatę Adamską–Jesiołkiewicz. Następnie dzieci mają okazję zwiedzić szkolę wędrując korytarzami i zatrzymując się w wyznaczonych salach szkolnych. Dzięki temu mogą uczestniczyć w zabawie w koło fortuny w świetlicy szkolnej, pobawić się w kosmiczne gry w pracowni komputerowej, uczestniczyć w zabawach ruchowych w sali gimnastycznej, wykonywać ciekawe doświadczenia w sali przyrodniczej, obejrzeć film o kosmosie, a także pobawić się w kosmiczne zagadki z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Na koniec wędrówki wszyscy wracają na słodki poczęstunek do stołówki szkolnej. Uśmiechnięte buzie dzieciaków świadczą o tym, że sobotnie przedpołudnie spędzone w naszej szkole było udane.
Lucyna Kędzior
Tak było w naszej szkole!
więcej zdjęć znajduje się w albumie fotograficznym
IV Spartakiada Przedszkolaków
12 lutego 2014 r. Szkoła Podstawowa nr 23 w Rzeszowie miała zaszczyt gościć przedszkolaki z czterech rzeszowskich przedszkoli. Przybyli do nas wychowankowie przedszkola nr 34, 35, 38 i 43. Celem wizyty było propagowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywność fizyczną, już od najmłodszych lat. W czasie, gdy dorośli mają swoja olimpiadę w Soczi nasi mali goście mieli swoją spartakiadę. Z dużym zaangażowaniem włączyli się do ćwiczeń już od samego początku podczas rozgrzewki przygotowanej przez uczniów klas I b i III d. Dzieci brały udział w wyścigach rzędów wykonując bieg slalomem, toczenie piłki lekarskiej, rzuty woreczkiem. Zwycięstwo odnieśli sportowcy z Przedszkola nr 35 zdobywając w każdym kolejnym wyścigu pierwsze miejsce. Drugą lokatę uzyskali uczestnicy z Przedszkola nr 38, a dzieci z Przedszkoli nr 34 i 43 miejsce trzecie. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale, dyplomy i nagrody. Uśmiech na twarzach uczestników pozwolił organizatorom p. Lucynie Kędzior i p. Joannie Madej mieć pewność, że czas spędzony w naszej szkole sprawił dzieciom dużo radości.
Lucyna Kędzior
Dzień Babci i Dziadzia w szkole.
W dniu 10 stycznia 2014 roku świetliki witały w naszej szkole swoje kochane babcie i dziadków składając im życzenia i okazując miłość oraz wdzięczność za opiekę i pomoc w wychowaniu. Dzieci pod kierunkiem swoich nauczycieli i wychowawczyń ze świetlicy przygotowały program, w którym przedstawiały wiersze, skecze, scenki i życzenia przeplatane granymi na flażoletach oraz śpiewanymi kolędami. Nie zabrakło również życzeń w języku angielskim i niemieckim oraz pięknego tańca akrobatycznego.
Po występach i życzeniach nasze kochane babcie i dziadków zaproszono na skromny słodki poczęstunek przy kawie i herbacie.
Babciu, Dziadku, żyjcie sto lat w zdrowiu i radości !
Wychowawcy świetlicy
Świąteczna wycieczka do Muzeum Ozdób Choinkowych
19 grudnia klasy III a i V b wraz z wychowawczyniami udały się na wycieczkę do Nowej Dęby do Muzeum i Fabryki Bombek Biliński. Na miejscu uczniowie obejrzeli przepiękną wystawę ozdób świątecznych. Następnie mogli zobaczyć, jak powstają bombki i podejrzeć proces ich ozdabiania. Największą atrakcją były warsztaty, w czasie których dzieci ozdabiały bombki, które potem zabrały do domu. Na zakończenie wycieczki wszyscy dokonali świątecznych zakupów we wspaniałym sklepie z bombkami. Wszyscy wrócili zachwyceni i oczarowani magiczną atmosferą panującą w tym bajkowym miejscu.
Joanna Marut, Jadwiga Terpin
Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę
W Szkole Podstawowej nr 23 dobiegła końca akcja "Pomóżmy zwierzakom", w ramach której uczniowie klas I - VI zbierali karmę i akcesoria dla bezdomnych psów i kotów przebywających w schronisku "Kundelek" w Rzeszowie. Zebrano 75 kg karmy dla psów, 21 kg karmy dla kotów, kasze, ryż, makaron w ilości 9 kg, oraz 15 sztuk koców, 4 materace, obroże, szelki i zabawki. Wszystkim uczniom i rodzicom, którzy okazali dobre serce ofiarując wyżej wymienione dary - organizatorzy - panie Urszula Burtan i Agnieszka Łuc serdecznie dziękują.
Agnieszka Łuc
Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Stroików ŚwiątecznychKolejny raz w naszej szkole odbyła się 4 Edycja Międzyszkolnego Konkursu "Stroików Świątecznych".W konkursie wzięły udział rzeszowskie szkoły i przedszkola. Jury spośród 53 stroików,kierując sie zgodnością warunków regulaminu przyznało nagrody w dwóch kategoriach: w kategorii klas I-III i kategorii klas IV - VI.Uroczystość została uświetniona występem grupy VIII z naszego przedszkola. Nagrody wręczyła dyr Renata Bobko, która wraz z organizatorkami pogratulowała laureatom i złożyła życzenia świąteczne.Protokół z Międzyszkolnego Konkursu Stroików Świątecznych Grudzień – 2013rKomisja w składzie: dr Anna Steliga - Prodziekan Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego
dr Krystyna Gawron- Rzeżbiarka , Adiunkt w Zakładzie Rzeżby Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego
Dokonała oceny 53 stroików z Rzeszowskich Szkół i Przedszkoli
Jury wybrało następujące prace w dwóch kategoriach:
Kategoria Klas IV-VI:
I Miejsce – Aleksandra Rębisz (SP nr10)
II Miejsce – Julia Adamczak (SP nr16)
II Miejsce – Dominika Brocka (SP nr10)
III Miejsce – Klaudia Bartoszek (SP nr 11)
Wyróżnienie:
Michał Konsur (SP nr 10)
Wiktoria Machnica (SP nr16)
Kategoria klas – I-III
I Miejsce – Gabriela Jakubowska (SP nr7)
II Miejsce – Aleksandra Szczupak(SP nr 23)
II Miejsce - Magdalena Tryba (SP nr 23)
III Miejsce – Julia Grata (SP nr 7)
III Miejsce - Wiktoria Stanisławczyk (SP nr11)
III Miejsce – Ludwik Mikuła
Wyróżnienie:
Hanna Zarzyczny (Przedszk. Nr 35)
Karol Grzywacz (SP nr 27)
Natalia Raus (SP nr 25)
Fabian Odój (SP nr 23)
Alicja Magdoń (SP nr 11)
Franczyk Natalii (SP nr 23)
Wiktoria Czerwonka(SP nr 23)
Agata Amarowicz, Grażyna KafelMobilne Planetarium ASTROPARK
W dniu 16 grudnia 2013 r. w naszej szkole odbyły się lekcje astronomii, podczas których uczniowie z klas I, II, III, IV, V, VI mieli szansę przyjrzeć się z bliska przestrzeni kosmicznej oraz poznać jej tajemnice w objazdowym planetarium. Planetarium ASTROPARK zapewniło nam niepowtarzalne wrażenia w wirtualnej podróży do odległych zakątków Wszechświata i pozwoliło poznać prawa, którymi się rządzi bez wychodzenia na zewnątrz i niezależnie od pogody.
Każdy zainteresowany miał również szansę zapoznać się z budową teleskopu. Za pomocą specjalistycznego koronografu oglądaliśmy protuberancje słoneczne, co zrobiło ogromne wrażenie na każdym, kto nigdy wcześniej nie patrzył w Słońce (źródłowww.astropark.pl). Dziękujemy serdecznie za wspaniałą wycieczkę w Kosmos!Urszula Burtan, Grażyna Kafel
BEZPIECZNY STOK
W dniu 10 grudnia 2013 r. odbyło się spotkanie uczniów klas I – VI z ratownikami TOPR-u, GOPR-u i przedstawicielami Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych w ramach projektu „Bezpieczny stok”. Goście demonstrowali w jaki sposób należy zachowywać się na stoku, by nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwa oraz jak postępować w razie wypadku podczas zimowego szusowania. Przekazali ważne informacje o znakch spotykanych na stokach i właściwym doborze zimowego sprzętu. Zachęcali do aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu w wolne, zimowe chwile na stokach górskich. Dzieci miały możliwość wspólnego działania z ratownikami podczas próby udzielania pomocy poszkodowanemu narciarzowi, którego należało transportować akią. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach. Uczniowie otrzymali też materiały edukacyjne, do których będą mogli zaglądnąć, żeby utrwalić sobie wiadomości z tego zakresu.
Urszula Burtan, Grażyna Kafel
Szkolne mikołajki
W tym roku Święty Mikołaj przybył do naszej szkoły dzień wcześniej. Odwiedził klasy I-III i świetlicę, ale zawitał także do IV c. Wszystkie dzieci otrzymały podarunki, nikt nie dostał rózgi! Chyba uczniowie naszej szkoły nie byli tacy niegrzeczni...
Małgorzata Wójtowicz
Warsztaty europejskie
W dniu 27 listopada grupa uczniów z klas czwartych i piątych pod opieką p. Anny Giermaty i p. Anety Rylskiej-Juruś udała się do Ośrodka Debaty Międzynarodowej na warsztaty europejskie. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, odpowiadając na różne pytania dotyczące Europy. Bardzo ładnie również współpracowały w grupach nad przydzielonym zadaniem, które polegało na zaplanowaniu pobytu w Polsce koleżance lub koledze z innego kraju europejskiego. Nasi uczniowie wykazali się rewelacyjną znajomością dóbr kultury narodowej. Planowali wycieczki do Krakowa, do Warszawy oraz wspólne zwiedzanie Rzeszowa. Proponowali serwowanie typowych polskich potraw. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały.
Anna Giermata
Aneta Rylska-Juruś
POZNAJEMY TAJNIKI ZDROWEGO ODŻYWIANIA
14 listopada uczniowie klas II a i VI a spotkali się z Paniami dietetyczkami z Centrum Dietetycznego NATUR HOUSE, które zachęcały do dbania o zdrowie, racjonalnego odżywiania oraz do aktywnego spędzania wolnego czasu. Przekazały uczniom ulotki i materiały informacyje o zasadach zdrowego odżywiania. Zwracały szczególną uwagę na problem nadwagi, który coraz częściej dotyka również dzieci. Sugerowały i zachęcały do dokonywania właściwych wyborów żywieniowych. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i sprawdzenia swoich wiadomości na ten temat.
Urszula Burtan, Grażyna Kafel
DNI OTWARTE W NARODOWYM BANKU POLSKIM
W dniu 22 listopada uczniowie klas VI a i II a wraz z wychowawcami odwiedzili Narodowy Bank Polski, gdzie zapoznali się z zagadnieniami z zakresu: historii bankowości, pieniądza, polityki pieniężnej, systemu płatniczego, rezerw bankowych czy problematyki euro. Poszczególne tematy były prezentowane w formie wystawy, mini wykładu, plansz informacyjnych. Nie zabrakło też jednej z największych atrakcji - sztaby złota – dostępnej na Dniach Otwartych dla każdego, na wyciągnięcie ręki. W trakcie tej wycieczki uczniowie zobaczyli też pomnik gen. Władysława Sikorskiego, a także niedawno odsłonięty pomnik płk Łukasza Cieplińskiego i sześciu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Następnie wszyscy chętnie udali się do miasteczka ruchu drogowego, aby tam sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. W chwili, gdy pogoda spłatała niewielkiego figla i zaczął kropić lekki deszczyk - wstąpili na skromny posiłek w Mc Donalds (na szczęście zdarza się to bardzo rzadko). Nieco zmęczeni, ale zadowoleni i dotlenieni wszyscy szczęśliwie wrócili do szkoły.
Urszula Burtan, Grażyna Kafel
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE
Dnia 14 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości. Obchody 11 listopada to wyrażanie naszego szacunku dla wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego.
W montażu słowno- muzycznym uczniowie przedstawili drogę Polski do niepodległości. Zaprezentowane pieśni patriotyczne i legionowe nadały akademii uroczysty i podniosły charakter. Dziękujemy uczniom z klasy 3d, 5a, 5c, 6b i 6c za recytacje wierszy. Szczególne podziękowania składamy absolwentom naszej szkoły: Dominice Stachowicz, Szymonowi Dudkowi, Oli Kulidze i Ani Grad za przepiękny koncert. Obecnie to uczniowie rzeszowskich szkół muzycznych i Centrum Sztuki Wokalnej.
Małgorzata Merklinger, Małgorzata Bębenek
"FOCUS POBUDZA NEURONY”
To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego wszyscy miłośnicy eksperymentów mogli zgłębić tajniki świata chemii, fizyki i nowoczesnych technologii motoryzacyjnych. Wszystko to w mobilnym centrum nauki miesięcznika popularnonaukowego „Focus” i telewizyjnego kanału edukacyjnego Da Vinci Learning – partnera merytorycznego akcji. W ramach wyjścia zorganizowanego dla klasy VI a i II a zaprezentowane zostały urządzenia pokazujące działanie praw fizyki, laboratorium chemiczne oraz najnowsze zdobycze technologii w motoryzacji. Każdy uczeń mógł nie tylko obserwować wiele fascynujących zjawisk fizycznych i chemicznych, ale również samodzielnie wziąć udział w przeprowadzanych eksperymentach. Wszystkie urządzenia były w pełni interaktywne i każdy osobiście mógł je uruchomić. Aby pomóc w zrozumieniu zachodzących zjawisk nad uczestnikami czuwali dedykowani animatorzy.
Urszula Burtan, Grażyna Kafel
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY BŁ. JANA PAWŁA II
Co roku nasza szkoła imieniem błogosławionego papieża Jana Pawła II obchodzi swoje patronalne święto. Tegoroczne obchody, jak zawsze zaangażowały Dyrekcję, Grono Pedagogiczne i uczniów, a więc wszystkich, którym na sercu leżą i nie są obojętne słowa i nauczanie papieża Polaka.
We środę 16 października w dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża Dyrekcja, Nauczyciele, Rodzice i uczniowie naszej szkoły zgromadzili się w katedrze, aby tam o godz. 9.00 uczestniczyć we Mszy świętej, składając w ten sposób Panu Bogu podziękowanie za świadectwo życia, jakie pozostawił nam papież Polak – człowiek dialogu. Uroczystym wniesieniem sztandaru przez przedstawicieli uczniów klasy VI rozpoczęto Eucharystię, której przewodniczył ks. Bogusław Grzywacz. W czasie kazania ksiądz kaznodzieja przybliżył postać Błogosławionego, jako człowieka dialogu zatroskanego o jedność między religiami, jak również dbającego o dialog z Bogiem, czyli modlitwę.
Po zakończeniu Mszy świętej w kościele miała miejsce inscenizacja przygotowana przez katechetów uczących w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Rzeszowie. Kluczową rolę w tworzeniu scenariusza, doborze aktorów i strojów odegrała katechetka – s. Hanna. Inscenizacja poruszała temat tegorocznego Dnia Papieskiego, który przebiegał pod hasłem: Jan Paweł II – papież dialogu. Scenki biblijne oraz z życia wzięte, przeplatane występami młodych aktorów, pokazem slajdów i muzyką, dobraną do poszczególnych sytuacji miały na celu pokazanie, w jaki sposób Papież realizował w swoim życiu dialog miedzy ludźmi – wyznawcami różnych religii i dialog z Bogiem, oparty głównie na modlitwie, Słowie Bożym i Eucharystii.
Grono pedagogiczne, rodzice i przede wszystkim dzieci, mieli w tym czasie możliwość, patrząc na grających aktorów zastanowić się w chwili refleksji nad rolą dialogu w ich życiu osobistym, szkolnym czy zawodowym.
Po zakończonym przedstawieniu miało miejsce wręczenie nagród wszystkim laureatom, którzy zdobyli czołowe miejsca w konkursach organizowanych wcześniej dla uczczenia Papieża Polaka. Nagrody, sponsorowane głównie przez katolickie hurtownie ARKA i QUO VADIS wręczyli pani Dyrektor: Małgorzata Adamska – Jesiołkiewicz oraz ks. Michał Rurak. Nagrodzono łącznie prawie 30 osób.
Wśród konkursów i nagrodzonych znaleźli się między innymi:
1. KONKURS PLASTYCZNY (klasy I - III) „JAN PAWEŁ II PATRON NASZEJ SZKOŁY”.
Dzieci wykonały 65 pięknych, kolorowych prac. Organizatorki - panie G. Kafel i A. Kurek-Amarowicz wybrały 10 najciekawszych, które zostały potem wyeksponowane na pokonkursowej wystawie.
Autorzy nagrodzonych prac to:
I miejsce – Weronika Skibicka - kl. I b, Jakub Rżany - kl. II c, Patrycja Binduga - kl. III b
II miejsce – Julia Walas - kl. I c, Jan Piotrowski - kl. II b, Marta Kondraciuk - kl. III a, Kamila Schewe - kl. III d
III miejsce – Patrycja Jastrzębska - kl. I a, Wiktoria Czerwonka - kl. II a, Monika Kwoka - kl. III c
2. KONKURS WIEDZY O PAPIEŻU (klasy V – VI)
I miejsce – Agnieszka Mikołajewska kl. VIc
II miejsce – Izabela Lasek kl. Vb
III miejsce – Julia Bozacka – kl. Vc
Wyróżnienia – Natalia Ziaja – kl. VIb, Filip Domański – kl. VIc, Julia Mac – kl. Vb
3. KONKURS RECYTATORSKI „ POLSKA LIRYKA RELIGIJNA”
I miejsce – Jagoda Szczęsny – kl. VIc
II miejsce – Paula Wcisło – kl. IVb
III miejsce – Liliana Grot – kl. Va,
Wyróżnienia – Joanna Duch – kl. VIa, Kornelia Koczaja – kl. IVa, Gabriela Kurnyta – kl. IVb,
4. KONKURS PLASTYCZNY (klasy IV-VI) „JAN PAWEŁ II I JEGO NAUKI”
I miejsce – Katarzyna Drajczyk – kl. VIc, Izabela Lasek – kl. Vb
II miejsce – Agata Osuch – kl. VIa, Jagoda Szczęsny – kl. VIc
III miejsce – Hubert Lew – kl. Vb, Gabriela Kurnyta – kl. IVb
Wyróżnienia – Julia Siorek – kl. Vb, Izabela Irzyk – kl. Vb, Dominika Żelazko –kl. IVb
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w organizacje konkursów, ocenianie prac i próby, by nasza uroczystość wypadła jak najlepiej składam w imieniu organizatorów serdeczne Bóg zapłać.
Ks. mgr Bogusław Grzywacz
DYSKOTEKA KLAS IV - VI
10 października 2013 r. z okazji Dnia Chłopaka w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla uczniów klas IV-VI. Tańcom towarzyszyła wesoła i rytmiczna muzyka.
Podczas zabawy SU przeprowadził KONKURS NA NAJLEPIEJ BAWIĄCĄ SIĘ KLASĘ oraz KONKURS NA NAJBARDZIEJ ORYGINALNE PRZEBRANIE.
Tytuł najlepiej bawiącej się klasy zdobyła klasa VI b, drugie miejsce klasa VI a, zaś trzecie klasa VI c.
W konkursie na najbardziej oryginalne przebranie zwyciężyła Weronika Szczypek z klasy VI b, drugie miejsce zajęła Weronika Puc z klasy VI b, a trzecie miejsce Martyna Szewczyk
z klasy V a.Samorząd Uczniowski
WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH
4 października 2013 r. w pasażu E. Leclerc odbyło się oficjalne otwarcie wystawy prac uczniów SP 23, która jest plonem konkursu plastycznego organizowanego w szkole przez nauczyciela plastyki Małgorzatę Bębenek, w ramach ekologicznej akcji „DBAMY i MAMY”. W konkursie wzięły udział uczniowie klas 3C, 3B, 4A, 4B, 4C, 5C, 5B, 6A, 6C. Prace wykonane były różnymi technikami plastycznymi i dotyczyły zagadnień ochrony środowiska. Podczas wernisażu wręczono laureatom wspaniałe nagrody, za które bardzo dziękujemy!
Wystawa będzie prezentowana przez cały miesiąc październik w pasażu E. Leclerc – głównego sponsora nagród i patrona konkursu.
<< zdjęcia z wernisażu znajdują się w albumie fotograficznym
Małgorzata Bębenek
AKCJA EKOLOGICZNA – "DBAMY I MAMY"
W dniu 20 września 2013r. uczniowie naszej szkoły – klasy VI a i VI c włączyli się do akcji prowadzonej przez sklep E. Leclerc „Dbamy i Mamy” w ramach ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Sprzątanie Świata” 2013 - Czysta Polska. Przed przystąpieniem do akcji nauczyciele pani M. Bębenek i U. Burtan przypomnieli zasady segregacji odpadów, jak również udzielili instrukcji dotyczącej bezpieczeństwa. Dzięki wsparciu E. Leclerc – zaopatrzeniu uczniów w niezbędne akcesoria (rękawice, worki, kamizelki odblaskowe) wszyscy bezpiecznie ruszyli w teren. Uczniowie klasy VI a i VI c doskonale wywiązali się z powierzonych zadań, a wykonywanie ich w połączeniu z piękną słoneczną pogodą dostarczyło miłych wrażeń. Zajęcia te stanowiły dla młodzieży zarówno naukę jak i zabawę. Dzieci były mile zaskoczone stosunkowo niewielką ilością śmieci, mają nadzieję, że wszyscy już nauczyli się dbać o swoje otoczenie. Zebrane śmieci posegregowano i wrzucono do odpowiednich pojemników. Po zakończonej pracy wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki przygotowane przez firmę E. Leclerc, za które serdecznie dziękujemy.
W szkole organizowany jest również konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej pod patronatem E. Leclerc i na jego terenie będzie wystawa najciekawszych prac uczniów.
Stan naszego środowiska zależy od nas samych – LUDZI! Dbamy i mamy!
Do zobaczenia w przyszłym roku! zdjecia z akcji <<
Małgorzata Bębenek,Urszula Burtan
21.09.2013r. uczniowie klasy 4 c wraz z rodzicami pod opieką wychowawcy pani Haliny Kosik oraz pani Pauliny Nieć wzięli również udział w ekologicznej akcji „Dbamy i mamy„ zorganizowanej przez sklep Le Clerk. Celem naszej wyprawy brzegiem Wisłoka kończącej się na „Lisiej Górze” było sprzątanie
i segregacja śmieci. Na zbiórce uczniowie i rodzice otrzymali kamizelki z logo akcji, rękawiczki i worki ufundowane przez sklep LC.W słonecznej pogodzie i miłej atmosferze wszyscy bardzo solidnie i sumiennie starali się zebrać jak największą ilość śmieci.
Po zakończonym sprzątaniu wykorzystując urozmaicony plac zabaw na „Lisiej Górze” uczniowie miło spędzili na nim czas.
Po powrocie do szkoły wszyscy uczniowie otrzymali ufundowane przez LC. Paczki ze słodyczami a rodzice żetony do wózków z logo sklepu.
Pragnę podziękować wszystkim uczniom klasy 4 c i ich rodzicom oraz uczniowi z klasy 6b – Dominikowi Markowskiemu, który podarował swoim młodszym kolegom i koleżankom baloniki.
Wychowawca klasy - Halina Kosik
Warsztaty „Na tropie witaminy C i nie tylko...”
16 września w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty laboratoryjne dla uczniów klas II a i IV c. Podczas zajęć absolwentka biotechnologii na Politechnice Warszawskiej pani Karolina przedstawiła dzieciom prezentację o botechnologii i przeprowadziła ciekawe doświadczenia. Uczniowie nie tylko obserwowali z dużym zainteresowaniem pokazy, ale także uczestniczyli w ich przeprowadzeniu. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się i osobiście zbadały w jakich produktach zawarta jest największa ilość witaminy C; jakie są optymalne warunki do wzrostu drożdży, które oddychając potrafią napompować balonik. Wszystkim dzieciom pokazy bardzo się podobały, a niektórzy postanowili zostać w przyszłości naukowcami.
Grażyna Kafel, Urszula Burtan
POWITANIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2013/14
Wakacje minęły, uleciały jak chmurki na niebie.
Dzieci plecaki wzięły i biegną szkoło do ciebie - z pytaniami:
- Czy tęskniłaś za nami?
- Czy brak ci było gwaru, hałasu?
- Czy na odpoczynek miałaś dużo czasu ?
I tak dzieci pytały, I tak szkole marudziły,
Że szkoła odpowiadać nie miała już siły.
Szkoła cichutko drzwi uchyliła ,
I dzieci do siebie zaprosiła.Wakacje już dobiegły końca. Po dwumiesięcznej przerwie przyszedł czas na kolejne spotkanie. Wypoczęci, opaleni, z uśmiechami na twarzach i pełni zapału do pracy wróciliśmy do murów naszej szkoły. Rok szkolny rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Katedrze, której przewodniczył ks. Proboszcz.
Następnie na Sali gimnastycznej w szkole pani dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 5 Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz dokonała oficjalnego otwarcia Roku Szkolnego 2013/2014. Szczególne słowa zachęty i otuchy skierowała do uczniów klas I rozpoczynających naukę w naszej szkole oraz przedstawiła wicedyrektorów placówki: panią Wiolettę Śnieżek i panią Renatę Bobko.
Na zakończenie Pani Dyrektor życzyła wszystkim zebranym zapału w zdobywaniu wiedzy i umiejętności oraz pasma sukcesów, a także wielu radości w bieżącym roku szkolnym.
Małgorzata Bębenek