- Kronika 2024/2025
- Klasy I - III 2024/2025
- Klasy IV - VIII 2024/2025
- Kronika 2023/2024
- Klasy I - III 2023/2024
- Klasy IV - VIII 2023/2024
- Archiwum - Kronika 2022/2023
- Archiwum - Klasy I - III 2022/2023
- Archiwum - Klasy IV - VIII 2022/2023
- Archiwum - Kronika 2021/2022
- Archiwum - klasy I - III
- Archiwum - klasy IV - VIII
- Archiwum - Kronika 2020/2021
- Archiwum - klasy I - III 2020/2021
- Archiwum - klasy IV - VIII 2020/2021
- Archiwum - Kronika 2019/2020
- Archiwum - Klasy I - III 2019/2020
- Archiwum - Klasy IV - VIII 2019/2020
- Archiwum - Kronika 2018/2019
- Archiwum - Klasy I-III 2018/2019
- Archiwum Klasy IV-VIII 2018/2019
- Archiwum Kronika 2017/2018
- Archiwum Klasy I-III 2017/2018
- Archiwum - Klasy IV - VII 2017/2018
- Archiwum - Kronika 2016/17
- Archiwum - KLASY I - III 2016/2017
- Archiwum - KLASY IV - VI 2016/2017
- Archiwum Kronika 2015/16
- Archiwum Klasy I - III 2015/2016
- Archiwum Klasy IV - VI 2015/16
- Archiwum Kronika 2014/15
- Archiwum klasy I - III 2014/2015
- Archiwum kl. IV - VI 2014/15
- Archiwum Wydarzenia 2013/14
- Archiwum kl. I - III 2013/2014
- Archiwum kl. IV - VI 2013/14
- Archiwum Rok szk.2012-2013
- Archiwum kl. I - III 2012/13
- Archiwum kl. IV - VI 2012/13
- Archiwum Rok szkolny 2011-12
- Archiwum kl. I - III 2011/12
- Archiwum kl. IV - VI 2011/12
KLASY I - III 2022/2023SP 23 Rzeszów
czerwiec 2023
Majsterkowo - warsztaty w Castoramie klasy Ia
We wtorek 13 czerwca uczniowie klasy 1a wybrali się do sklepu Castorama w Rzeszowie na warsztaty techniczne. W Castoramie czekało na terenie sklepu specjalnie przygotowane miejsce do zajęć – "Majsterkowo". Bardzo miła Pani specjalistka wprowadziła dzieci w tematykę warsztatów. Pierwszoklasiści dowiedzieli się o procesie przetwarzania drewna. Otrzymali indywidualny zestaw drewnianych przyborów oraz farb do stworzenia pamiętników wakacyjnych. Wszyscy dostali papier, trytytki, pędzle i ochoczo zabrali się do malowania drewnianych elementów a następnie montowały i kartki łączyły za pomocą trytytek, aż do powstania gotowego pamiętnika. Po zakończonych zajęciach uczniowie pamiętali o posprzątaniu swoich stanowisk pracy. Gotowy pamiętnik, dyplom uczestnictwa w warsztatach, breleoczek – mini poziomica i kredki, każde dziecko zabrało w ekologicznej torbie. Po zajęciach dzieci zostały poczęstowane owocami i pysznymi ciasteczkami. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom. Nawet najbardziej ruchliwe z pełnym zaangażowaniem, chętnie i w skupieniu wykonywały swój pamiętnik. Pani z Castoramy pochwaliła naszych uczniów za grzeczne zachowanie i pięknie wykonane pamiętniki. Dzieci były bardzo dumne ze swoich własnoręcznie wykonanych pamiętników. Bardzo dziękujemy Castoramie za przygotowanie tak interesujących warsztatów i za prezenty!
Agata Kurek-Amarowicz
Goście w klasach trzecich
Ostatnio do kilku klas trzecich zawitali nietypowi goście - uczniowie kółka języka niemieckiego z miniaturą inscenizacji: „Rotkäppchen, czyli Czerwony Kapturek”.
To była taka miła niespodzianka 😊
Aneta Rylska-Juruś
Bezpieczne wakacje
21 czerwca celem utrwalenia zasad bezpieczeństwa na wakacjach nauczycielki Lucyna Kędzior i Joanna Łukasiewicz przeprowadziły zajęcia z zasad udzielania pierwszej pomocy dla wychowanków świetlicy z klas: I b, II a, i III d. Uczniowie praktycznie ćwiczyli sprawdzanie oddechu poszkodowanego, wdechy i uciski ratownicze. Zapamiętali numer alarmowy centrum powiadamiania ratunkowego. Życzymy, aby ta wiedza nikomu nie przydała się w okresie wakacyjnym. Bezpiecznego odpoczynku!
Lucyna Kędzior
Co będzie po wakacjach?
Uczniowie klasy III d przed samym końcem roku szkolnego realizowali temat: Co będzie po wakacjach? Gościli uczniów klasy IV b razem z panią Marią Jabłońską. Po przeczytaniu i omówieniu czytanki pt. Jak będzie w czwartej klasie? wysłuchali wielu rad pani nauczycielki języka polskiego oraz o rok starszych kolegów. Wniosek był wspólny: jesteśmy razem i damy radę w klasie czwartej, dlatego pewnym krokiem przechodzimy na II etap edukacji.
Lucyna Kędzior
Uroczystość klasowa w III c
Uczniowie zaprezentowali montaż słowno - muzyczny podsumowujący naukę w klasach I-III. Dzieci również przygotowały niespodzianki dla Mam z okazji ich święta. Było to spotkanie bardzo wzruszające dla dzieci i Rodziców.Jadwiga Terpin
więcej zdjęć
Spotkanie integracyjne w klasie III dIntegracyjne spotkanie rodziców, uczniów i wychowawcy klasy III d w sobotę 17 czerwca to głownie świetna zabawa oraz wspaniała okazja do odpoczynku od codzienności i szansa na jeszcze lepsze poznanie się. Na „Wzgórzu za zakrętem” było mnóstwo niesamowitych wrażeń i zostaną niezapomniane wspomnienia!!!
Lucyna Kędzior
Dzień Rodziny w klasie III d
Dzień Rodziny obchodzony 15 czerwca w klasie III d stał się doskonała okazją do przypomnienia ogromnej roli mamy i taty. W wierszach, piosenkach, grze na flażoletach oraz tańcach uczniowie starali się, jak najpiękniej wyrazić swoją miłość i wdzięczność dla rodziców. Wesołą atmosferę spotkania uświetniała muzyka. „Tango dla taty i mamy” zachęciło wszystkich do wspólnego tańca. Było rodzinnie i radośnie.
Lucyna Kędzior
maj 2023
Mini Olimpiada SzkolnaMini Olimpiada Szkolna 2023 już za nami. To były wspaniałe trzy dni aktywności fizycznej i dobrej zabawy. Przez ten czas uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w różnych formach gier i zabaw sportowych. Mini Olimpiada Szkolna promuje sport i aktywność fizyczną, dzięki której rozwijają się także u dzieci umiejętności społeczne. Uczniowie po sportowych zmaganiach byli zmęczeni ale na ich twarzach malowało się szczęście. Podczas wydarzenia każdy uczestnik otrzymał wodę, medal, pamiątkowy dyplom oraz nagrodę w postaci dziecięcego kosmetyku. Dziękujemy Fundacji Frumis za organizację tego wspaniałego przedsięwzięcia. Z pewnością zobaczymy się za rok!
Małgorzata Tracz
więcej zdjęć
kwiecień 2023
Klasa III b z wizytą w Osiedlowej Bibliotece
Uczniowie klasy 3b uczestniczyli w kwietniowych zajęciach w Bibliotece Osiedlowej, których tematyka nawiązywała do wydarzeń historycznych naszego państwa. Aktywnie włączyli się w akcję „Żonkile”, samodzielnie wykonując i przypinając sobie żonkile na znak „Łączy nas pamięć”.
Agnieszka Łuc
więcej zdjęć
Klasa IIIc na wycieczce w Wieliczce i w Krakowie25 kwietnia 2023r. uczniowie klasy 3c wzięli udział w klasowej wycieczce do Wieliczki i Krakowa. W Kopalni Soli "Wieliczka" dzieci schodząc za przewodnikiem coraz głębiej poznały historię powstania kopalni, odwiedziły Kaplicę św. Kingi, niezwykłe jeziora, solne rzeźby. Poznały legendę o sprowadzeniu soli do Polski. Pod koniec zwiedzania zjedliśmy obiad w "Karczmie Górniczej" w komorze Witolda Budryka. Następnie udaliśmy się do Krakowa. Tam dzieci podziwiały takie zabytki jak: Kościół Mariacki, Sukiennice, Bramę Floriańską, Collegium Maius, Rynek Główny. Wycieczka dostarczyła dzieciom nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Jadwiga Terpin
Czytam z klasą w I cUczniowie klasy I c ukończyli II moduł Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego - "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki" - Podróże po Europie. Dzięki bohaterom książki Romana Pisarskiego pt. : "O psie, który jeździł koleją" - uczniowie poznali Włochy, wykonały pizzę lekturową, budowały pociągi z klocków. Omówiliśmy też zasady bezpieczeństwa w trakcie podróży i dowiedzieliśmy się, co zrobić, gdy się zgubimy. Na koniec wyruszyliśmy w wirtualną wycieczkę do Włoch. Podróżowaliśmy śladami psa Lampo (Marittima, Palermo, Neapol, Rzym). To była wspaniała przygoda.
Małgorzata Tracz
Niezwykła lekcja w klasie Ia
14 kwietnia przyszła do naszej klasy mama naszej koleżanki Olgi. Spotkała się z nami aby opowiedzieć nam o zakładzie Pratt & Whitney w Rzeszowie. Zakład ten jest światowej klasy producentem silników lotniczych do śmigłowców oraz samolotów cywilnych i wojskowych na świecie, m.in. Airbus, Boeing, Lockheed Martin. W Rzeszowie zmontowane zostały wszystkie silniki stanowiące napęd do polskich F-16. Zakład ten zatrudnia blisko 4000 pracowników. Mama Olgi opowiadała nam o pracy inżynierów konstruktorów, pilotów. Obejrzeliśmy prezentacje, filmy o ich pracy. Otrzymaliśmy szablony samolotu do samodzielnego wykonania. Praca wymagała od nas staranności, precyzji i dokładności. Wszyscy z zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem uczestniczyliśmy w zajęciach.
Agata Kurek-Amarowicz
marzec 2023
Kolejowe ABC w klasie III d
4 kwietnia klasę III d odwiedził Rogatek i udzielił uczniom wielu rad związanych z bezpieczeństwem podczas podróży pociągiem. Zajęcia edukacyjne w ramach projektu Kampania Kolejowe ABC II zorganizowane zostały przez Urząd Transportu Kolejowego. Prowadzący zajęcia przyjechali do nas z Warszawy z bardzo bogatym wyposażeniem potrzebnym do realizacji zajęć. Dzieci poznały znaki drogowe związane z koleją, zasady poruszania się po drodze, przez którą przebiegają tory kolejowe. Z wykorzystaniem telewizora dotykowego wykonywały zadania na ekranie. Omówione zostały zasady bezpieczeństwa na dworcu kolejowym i peronach oraz w pociągu. Na koniec dzieci otrzymały materiałowe plecaczki z wyposażeniem w kamizelkę odblaskową, maskotkę Rogatka, odblaski. W naszej sali lekcyjnej zamieszkał duży Rogatek, który przypomina nam zasady bezpieczeństwa na kolei.
Lucyna Kędzior
Rozdanie nagród w konkursie Zając wielkanocny
4 kwietnia br. odbyło się uroczyste rozdanie nagród w Konkursie Plastycznym Zając Wielkanocny. Wzięło w nim udział 40 dzieci z Przedszkola nr 35 i Szkoły Podstawowej nr 23. Prace zachwycały swą pomysłowością i różnorodnością. Ciekawy był również dobór materiałów, z których wykonano zajączki. Pan dyrektor Krzysztof Warchoł wręczył nagrody następującym uczestnikom:
I miejsce:
Gabriel Karnas PP nr 35
Milena Skupień SP nr 23
II miejsce:
Kacper Gawlik PP nr 35
Amelia Tomsia SP nr 23
Aleksander Łosiniecki SP nr 23
III miejsce:
Fabian Cag PP nr 35
Julia Grabiec SP nr 23
Bartłomiej Turopolski SP nr 23
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy sukcesu!
Lucyna Kędzior, Katarzyna Przeździecka
Wizyta klasy III d w bibliotece osiedlowej
Pomysłowy Krecik uczył uczniów klasy III d poszanowania posiadanych rzeczy oraz ograniczenia w zakupach rzeczy niejednokrotnie niepotrzebnych. Działo się to 30 marca podczas lekcji bibliotecznej w Filii nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Podwisłocze. Jak zwykle miłe panie bibliotekarki, zaprosiły dzieci na kolejne zajęcia, tym razem o recyklingu. Po wysłuchaniu utworu o Kreciku dzieci wypowiadały się na temat ochrony środowiska. Bardzo sprawnie porządkowały ilustracje pokazujące wydarzenia w opowiadaniu, bawiły się z użyciem wykreślanek oraz naśladowały ruchy zwierząt – przyjaciół Krecika – przedstawianych przez kolegów w zabawie kalambury. Wykorzystując rolki po papierze toaletowym wykonały barwne „Łapacze uśmiechów” według własnych pomysłów. Dzieci lubią uczestniczyć w zajęciach w naszej osiedlowej bibliotece.
Lucyna Kędzior
Wizyta w osiedlowym sklepie spożywczym SPOŁEM
Uczniowie klasy 1c wybrali się do pobliskiego sklepu spożywczego. Wizyta związana była z tygodniowym tematem zajęć "Po co są pieniądze". Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z wyposażeniem sklepu, pracą ekspedientek oraz kasjerek. Z-ca kierownika - pani Danusia, pokazała uczniom różne rodzaje artykułów spożywczych dostępnych w sklepie, dzieci miały również możliwość zobaczyć jak wygląda sklepowy magazyn oraz miejsce, w którym fakturowane są artykuły przywożone do sklepu. Na zakończenie wizyty uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, otrzymali listę zakupów oraz kwotę pieniędzy potrzebną do zapłaty za zakupione artykuły. Obie grupy wzorowo poradziły sobie z tym zadaniem. Ponadto dzieci otrzymały pyszne cukierki, za które wszyscy z radością podziękowali. Wizyta w sklepie była dla uczniów zarówno doskonałą lekcją pod względem właściwego zachowania się w miejscu użyteczności publicznej jak również ogromną radością z dokonania zakupów. Wycieczka dostarczyła dzieciom wiele pozytywnych wrażeń, wzbogaciła je o nowe wiadomości i umiejętności. Dziękujemy serdecznie pracownikom sklepu za miłe przyjęcie.
Małgorzata Tracz
Na Dzień Kobiet w klasie III d
W miłej, świątecznej atmosferze minął dzień 8 marca w klasie III d. Chłopcy wręczyli dziewczynkom prezenty oraz uroczyście odśpiewali Sto lat. Starali się wyręczać dziewczynki w wielu czynnościach, pomagać oraz zgodnie bawić się. Dziewczynki otrzymały modne bransoletki i lizaczka z drewnianym, grawerowanym kwiatuszkiem z napisem Dzień Kobiet od chłopców z III d. Taka pomysłowa pamiątka pozostanie na długo.
Lucyna Kędzior
Spotkanie z Policjantem klas pierwszych
W ramach współpracy z Komendą Policji w Rzeszowie oraz realizacji programu Akademia Bezpiecznego Puchatka dnia 02 marca 2023 roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z p. policjantką z Komendy Policji w Rzeszowie mł. asp. Anną Kurek. Dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze. Szczególną uwagę zwrócono na używanie elementów odblaskowych po zmroku, zakładanie kasku i ochraniaczy w czasie jazdy na rowerze, oraz jak należy zachować się, gdy zaczepia nas nieznana osoba. Po części teoretycznej w obecności Pani Policjantki, i Wychowawców uczniowie wybrali się na najbliższe skrzyżowanie, aby w praktyce przypomnieć sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Podczas wyjścia uczniowie obserwowali ruch uliczny oraz utrwalili nazwy poznanych znaków drogowych. Pierwszoklasiści zwrócili szczególną uwagę na sygnalizację świetlną oraz ścieżki rowerowe. Na zakończenie wycieczki Policjantka przypomniała uczniom jak poprawnie zachować się podczas przechodzenia przez jezdnię bez sygnalizacji świetlnej, a następnie uczniowie przeszli przez ulicę stosując się do omówionych zasad.
Agata Kurek-Amarowicz, Klaudia Skrzypek, Małgorzata Tracz i Justyna Misiorek - oprawa plastyczna
Jedz owoce i warzywa w nich najwieksza moc sie skrywa
W ramach kampanii "Jedz owoce i warzywa w nich największa moc się skrywa" uczniowie klasy 1 c przygotowali na zajęciach kolorowe szaszłyki z warzyw i owoców. Wszyscy bardzo chętnie zamienili się w małych kucharzy i samodzielnie wykonali pełnowartościowe drugie śniadanie. Warzywa i owoce mają w sobie ogromne bogactwo witamin stąd postanowienie aby codziennie pamiętać o zjadaniu porcji ulubionych warzyw i owoców. Zdrowe drugie śniadania będą już naszą klasową tradycją.
Małgorzata Tracz
Spotkanie z podróżnikiem klasy I-III
W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły odbyli fascynującą podróż do Indii w ramach "Spotkania z podróżnikiem".
Przewodnikiem tej wyprawy był pan Maciej Kras z grupy "trzask.pl".
Dzięki opowieściom pana Macieja mieliśmy możliwość wtopienia się w tłumy przechodniów codziennie zalewających największe miasta Indii, odwiedziliśmy duchową stolicę Indii - Waranasi, Złota Świątynię Sikhów w Amritsarze, spędziliśmy kilka chwil w świątyni Karni Mata, w której świętym zwierzęciem jest szczur, odbyliśmy podróż po Gangesie - świętej rzece milionów hindusów, podziwialiśmy wspaniały Taj Mahal - według wielu najpiękniejszy pomnik miłości na Ziemi, zobaczyliśmy przedziwne pałace, jak i dzielnice nędzy.
Przewodnik podkreślał, że ważnym aspektem rzeczywistości tej części świata jest religia oraz różne obyczaje i wierzenia. I tak nieodłącznym elementem indyjskiej wiary, życia i codzienności są m.in. tzw. święte krowy, które mogą poruszać się swobodnie po ulicach miast.
Dziękujemy za fantastyczną i nietypową lekcję przyrody. 👏👏👏
Małgorzata Tracz
luty 2023
III b w Bibliotece Osiedlowej
21 lutego 2023 r. uczniowie klasy 3b uczestniczyli w zajęciach w Bibliotece Osiedlowej, podczas których rozmawiali o kotach. Poznali wiele nowych przysłów i powiedzeń związanych z kotami oraz wykonali piękne „kocie” zakładki.
Agnieszka Łuc
Zabawa karnawałowa w klasie III b
14 lutego 2023 r. uczniowie klasy 3b uczestniczyli w szkolnej zabawie karnawałowej, na którą od dawna czekali z niecierpliwością. W pięknych, kolorowych strojach i dobrych humorach bawili się wspaniale.Agnieszka Łuc
więcej zdjęć
Lekcja biblioteczna w klasie III c
"Z emocją za pan brat - radości co nie miara"
więcej zdjęć
Działamy w projekcie Serce i pomoc - III d i IV d2 lutego uczniowie klasy III d spotkali się z klasa IV d. Celem spotkania było nawiązanie współpracy w ramach projektu Serce i pomoc. Uczniowie klasy trzeciej obejrzeli lekcję przyrody swoich starszych kolegów, prowadzoną przez panią Jolantę Barlik, a następnie zadawali pytania dotyczące zmian w edukacji po przejściu do klasy czwartej. Trzecioklasiści przygotowali pytania na karteczkach, ale temat okazał się tak interesujący, że kolejne pytania pojawiały się spontanicznie. Uczniowie klasy III zdobyli szereg ważnych informacji i stwierdzili, że klasa czwarta nie będzie wcale taka straszna.
Lucyna Kędzior
styczeń 2023
Mój zeszyt - moja wizytówka
W dniu 31 stycznia 2023 roku został rozstrzygnięty szkolny konkurs pod nazwą „Mój zeszyt – moja wizytówka”. Konkurs adresowany był do uczniów klas I-III. Głównym celem konkursu była poprawa pisma oraz poziomu ortografii i interpunkcji. W konkursie wzięli udział uczniowie ze wszystkich klas młodszych, łącznie 22 osoby. Serdecznie gratulujemy laureatom!
Laureaci konkursu
Klasy I
Kinga Korbecka - I a
Aleksandra Uberman - I b
Lena Cag - I c
Klasy II
Weronika Jarosz - II a
Barbara Mroczko - II b
Daria Rzegocka - II c
Anastazja Kijewska - II d
Klasy III
Amelia Kramarz - III a
Bartosz Kajzar - III b
Wojciech Nizioł - III c
Natalia Gajda - III d
Wyżej wymienieni uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami w postaci przyborów szkolnych.
Organizatorzy: Joanna Madej, Sylwia Ruszkowska
grudzień 2022
Innowacja w klasie pierwszej
W dniu 9 stycznia 2023 roku uczniowie klasy pierwszej SP 23 wraz ze swoją wychowawczynią Panią Agatą Amarowicz zrealizowali kolejne spotkanie w ramach projektu „Chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko” tworzonego we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim – z Instytutem Sztuk Pięknych. Z uczniami ponownie poprowadziła zajęcia prodziekan Kolegium Nauk Humanistycznych – dr Anna Steliga. Temat zajęć malarskich to „Pocztówka”. Uczniowie dowiedzieli się o historii odkrywki vel karty pocztowej. W 1840 roku brytyjski pisarz Theodore Hook wysyła pierwszą kartę pocztową do … samego siebie, a od połowy 1872 istnieją pocztówki w formie obecnej do dziś, tj. z ilustracją umieszczoną na awersie, a miejscem na znaczek i adres odbiorcy na rewersie. Zaskoczeniem dla dzieci była informacja, ze Henryk Sienkiewicz jest autorem polskiej nazwy dla tego przedmiotu, czyli określenia „pocztówka”. Porozmawialiśmy także o różnicach w widokówkach, kartach okolicznościowych i kartach świątecznych. Trwający okres okołoświąteczny sprzyjał wykonaniu pocztówek bożonarodzeniowych. Pocztówki były wykonane z matryc graficznych linorytniczych, a ich odbitki udało się uzyskać za pomocą kolorowych farb drukarskich i wałka drukarskiego. Następnie każde dziecko wykonało ”łyżeczkowanie”, aby uzyskać wymarzony obrazek np. Mikołaja, bałwanka, anioła, choinki czy innych motywów. Najpiękniejsze pocztówki dodatkowo zostały przyozdobione kokardkami.
Agata Amarowicz
>> więcej zdjęć <<
Wigilia w klasie I a
Dnia 22.12.2022 roku przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy I A zasiedli wspólnie z wychowawczynią i rodzicami Trójki klasowej przy wigilijnym stole. Na stole nakrytym białym obrusem stanął stroik świąteczny i świeca oraz położono smakołyki przyniesione przez rodziców. Rozpoczęliśmy od tradycyjnego podzielenia się opłatkiem. Razem z rodzicami przygotowaliśmy barszczyk z pierożkami oraz upieczone przez kochane mamy pierniczki i inne słodkości jak również każde dziecko otrzymało opłatek. Właśnie od podzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń rozpoczęliśmy naszą klasową Wigilię. Po poczęstunku był też czas na śpiewanie kilku kolęd – „Dzisiaj w Betlejem”, „Cicha Noc” , Przybieżeli do Betlejem Pasterze” oraz śpiewanie pastorałki "Skrzypi wóz..”". Wszyscy uczniowie opowiadali, w jaki sposób zwykle wygląda wigilia w ich domach i jak przebiegają przygotowania do świąt w ich domach. Rozstając się na przerwę świąteczną, uświadomiliśmy sobie, że spotkamy się dopiero w nowym roku 2023.
Agata Amarowicz
Choinka dla ptaków
22 grudnia 2022 roku klasa 1 A postanowiła ubrać choinkę dla ptaków. Przygotowania do tego dnia odbywały się wcześniej przez uczniów, rodziców i nauczyciela. Przygotowaliśmy wcześniej pokarm dla ptaków ,ziarno, słoninkę na drucikach, bombki z pokarmem. Przygotowani wspaniale poszliśmy przed szkołę ubrać choinkę dla ptaszków. Radości było co nie miara dla dzieci, a ptaszki też zaraz przyfrunęły do rozwieszonych przez uczniów smakołyków . Podczas dokarmiania ptaków dzieci uświadamiały sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych , zimowych warunków. Jednocześnie była to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na los zwierząt. Będziemy systematycznie dosypywać ziarno dla ptaków w okresie zimy i wieszać smaczną dla ptaszków słoninkę.
Agata Amarowicz
Wigilia w klasie III c
22 grudnia 2022r. w klasie 3c odbyła się klasowa wigilia. Dzieci w odświętnych strojach zebrały się wokół świątecznego stołu. Były życzenia i łamanie się opłatkiem, a także wspaniały poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Atmosfera była bardzo przyjemna, a wspólne śpiewanie kolęd wprawiło wszystkich w świąteczny nastrój.
Jadwiga Terpin
więcej zdjęć
Wigilia w klasie III dWigilia w klasie 3 d przygotowana została przez rodziców, którzy zadbali o wspaniałe smakołyki oraz piękny wystrój stołu. Rozpoczęło się wszystko od dekorowanie pierniczków. Powstały pomysłowe, kolorowe ciasteczka. Po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń, dzieci zajadały wigilijne ciasta, słuchając polskich kolęd. Na koniec prawie wszyscy włączyli się do wspólnych pląsów w rytm świątecznych przebojów. Dzieci były bardzo zadowolone z uroczystości klasowej.
Lucyna Kędzior
Zimowe zabawy w klasie III a
W grudniu klasa 3 a wykorzystuje każdą sposobność by aktywnie spędzać czas - zajęcia wychowania fizycznego oraz wyjścia na boisko szkolne sprawiają ogrom radości, szczególnie w tak pięknej zimowej aurze.
Paulina Kubicz
Sukcesy uczennic z klasy III dw Miedzyszkolnym Konkursie Plastycznym dla klas I-III
Uczniowie klasy III d bardzo lubią czytać. Chętnie korzystają z bibliotek w naszym mieście. Równie chętnie uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkurs Plastyczny dla klas I-III Moja ulubiona postać z bajki zorganizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Rzeszowie. Prace wykonało 8 uczniów. Wyniki konkursu dla naszej klasy były bardzo pomyślne. Uczennica Gabriela Machlarz zajęła II miejsce, a Amelia Tomsia, Natalia Gajda, Karolina Bosek otrzymały wyróżnienia.
Gratulujemy dziewczynkom wspaniałych wyników w konkursie!
Lucyna Kędzior
Realizujemy projekt Razem w klasie - klasa III d
Uczniowie klasy III d pod opieką wychowawczyni p. Lucyny Kędzior realizuję projekt Razem w klasie stworzony przez Fundację Szkoła z Klasą rozpoczęli zajęcia na temat kalendarza szkolnych obchodów świat, od spisania na małych karteczkach ważnych dla nich świąt w kolejnych miesiącach roku.
Pracowali nad tym wszyscy uczniowie z Polski oraz z Ukrainy. Po przeanalizowaniu propozycji wybraliśmy po jednym ze świat polskich i ukraińskich pasujących do każdego miesiąca. Na przygotowanych karteczkach w czterech kolorach (pomarańczowy - jesień, niebieski - zima, zielony - wiosna i żółty – lato) przykleiliśmy flagi polską i ukraińską. Na każdej karteczce uczniowie napisali datę, nazwę święta oraz narysowali symbole związane ze świętem. W ten sposób, po przyklejeniu wszystkich karteczek, powstał kolorowy kalendarz klasowy i postanowienie, że każdego miesiąca będziemy obchodzić dwa święta – jedno ukraińskie i jedno polskie oraz urodziny każdej z osób urodzonych w danym miesiącu. W poszczególnych miesiącach na serduszkach umieściliśmy imię i datę urodzin uczniów. W naszym kalendarzu znalazły się ważne święta narodowe polskie i ukraińskie, międzynarodowe, kulturowe oraz szkolne. Poprosiliśmy kolegów z Ukrainy, aby opowiedzieli nam pokrótce, jak odchodzi się u nich niektóre święta. Ustaliliśmy w grupach sposób celebracji każdego święta.
Od razu zrobiło się klasie milej i weselej. Teraz razem odpowiedzialnie przygotujemy się do świętowania. O żadnym święcie już nie możemy zapomnieć, gdyż kalendarz wisi w naszej sali lekcyjnej.
PS. Opis naszej pracy przesłaliśmy do Fundacji Szkoła z Klasą i zostaliśmy wyróżnieni zamieszczeniem naszych działań na Facebooku Fundacji.
Lucyna Kędzior
Spotkanie z Mikołajem w III d
Jak wielkie było nasze zaskoczenie, gdy w czasie lekcji ktoś zapukał cichutko do drzwi naszej sali. Ukazała się w nich uśmiechnięta postać Mikołaja w czerwonej szacie. Wszyscy byliśmy oczarowani tym widokiem. Tym bardziej, że nikt nie spodziewał się tej wizyty 5 grudnia. Mikołaj przywitał się z każdym z nas, podając rękę. Poprosił panią wychowawczynię o pomoc w rozdaniu prezentów. Otrzymaliśmy świąteczne skarpetki, kubek i słodycze oraz - co nas bardzo ucieszyło - zaproszenie do kina Helios. Mikołaj posłuchał śpiewu piosenki o zimie i pochwalił nas za jej wykonanie. Spieszył się bardzo, wszak musi odwiedzić mnóstwo dzieci. Dziękujemy święty Mikołaju!
Lucyna Kędzior
więcej zdjęć
listopad 2022
Lekcja udzielania pierwszej pomocy w klasie III d
1 grudnia uczniowie klasy III d uczestniczyli w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy, które poprowadziły p. Lucyna Kędzior i p. Joanna Łukasiewicz. Podczas spotkania uczniowie w trakcie zabawy uczyli się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie poszkodowanej. Były to kolejne zajęcia w ramach realizacji innowacji na ten temat. W szkoleniu wykorzystano sprzęt przygotowany przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie uczyli się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej, wzywać pomoc, sprawdzać oddech, układać osobę poszkodowaną w pozycji bocznej ustalonej. Podczas ćwiczeń na fantomach dzieci ćwiczyły oddechy ratownicze i prawidłowe uciskanie klatki piersiowej. Zajęcia były bardzo atrakcyjne dla dzieci i uczyły odpowiedzialności za siebie i innych.
Zajęcia będą kontynuowane w wszystkich oddziałach klas I-III.
Lucyna Kędzior, Joanna Łukasiewicz
Studentka z Niemiec w klasach trzecich
Uczniowie klas trzecich mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z języka niemieckiego poprowadzonych przez panią Eugenię - praktykantkę z Niemiec w ramach współpracy z Goethe-Institut w Warszawie. Zajęcia odbywały się w miłej atmosferze. Uczniowie mogli nauczyć się przedstawiać oraz liczyć. Poznali też nazwy kolorów. Wszystkim bardzo podobała się ta pierwsza lekcja języka niemieckiego.
Aneta Rylska-Juruś
więcej zdjęć
Dzień Pluszowego Misia - klasa II b
W dniu 25 listopada 2022 r. Dzień Pluszowego Misia uczcili również uczniowie klasy II b. W tym wyjątkowym dniu wszyscy przybyli do szkoły ze swoimi pluszowymi ulubieńcami. Tym razem Dzień Pluszowego Misia drugoklasiści świętowali na sportowo. Zaczęli od misiowej rozgrzewki w rytmie muzyki, następnie każdy uczeń miał za zadanie przygotować i pokazać swoje autorskie ćwiczenie z misiem. Kolejną atrakcją były zabawy z kolorową chustą, która okazała się idealną trampoliną do misiowych skoków. Były również wyścigi rzędów w roli głównej z misiami. Wspólne świętowanie przyniosło uczniom wiele radości i uśmiechu.
Aneta Dereń
więcej zdjęć
Zabawa andrzejkowa klas III25 listopada uczniowie klas III wspaniale bawili się na szkolnej zabawie andrzejkowej. Wodzirejem był nauczyciel muzyki p. Witold Walawender. Opowiedział krótko o zwyczajach urządzania zabaw andrzejkowych, poprowadził wróżby, oraz zaprosił dzieci do tańca do wspaniale dobranej muzyki. Dzieci nie tylko tańczyły, ale także śpiewały razem z wykonawcami utworów. Było bardzo dużo śmiechu, a wszyscy uznali zabawę za bardzo udaną.
Lucyna Kędzior
Pierwszoklasiści w teatrze Maska
25 listopada uczniowie klasy I b i I c uczestniczyli w wydarzeniu kulturalnym w Teatrze Maska. Dzieci oglądając sztukę teatralną pod tytułem „Hachiko” przeniosły się w świat XIX wiecznej Japonii. Spektakl dostarczył wszystkim wiele emocji. Była radość i wybuchy śmiechu, gdy dzieci obserwowały jak dorasta główny bohater - pies Hachiko, ale były też łzy wzruszenia z powodu smutnego zakończenia opowieści o wspaniałym psie. Spektakl opowiadający o wzajemnych relacjach, emocjach i tworzeniu się więzi pomiędzy psem i jego panem długo zostanie w pamięci dzieci.
Joanna Madej
Klasy I-III w teatrze Maska
Końcem listopada uczniowie klas I-III udali się do teatru Maska na spektakl pt. Hachiko. To wzruszająca opowieść o wielkiej przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem. Pies o imieniu Hachiko nie opuszczał swojego pana ani na chwilę. Kiedy ten musiał wyjeżdżać do pracy, pies codziennie odprowadzał go na dworzec i, co niewiarygodne, przybiegał z powrotem punktualnie o godzinie, w której ukochany pan powracał. Skąd pies tak świetnie znał się na zegarku? Kiedy któregoś dnia profesor nie wysiadł z pociągu Hachiko wierzył, że wróci w kolejny dzień. I tak przez dziesięć lat czekał w tym samym miejscu bezskutecznie. Ta prawdziwa historia wydarzyła się sto lat temu w Japonii. Opowieść o niezwykłym psie wzbudziła duże zainteresowanie i dostarczyła wielu wzruszeń.
Wyjazd do teatru stał się też okazją do spaceru po rzeszowskim rynku. Uczniowie klas III b i III d obejrzeli budynek ratusza, starą rzeszowską studnię, zatrzymali się przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Zagrali na pierwszym na świecie fortepianie zewnętrznym oraz przyglądali się z radością pracom przy zakładaniu ozdób świątecznych i konstruowaniu naszej wielkiej choinki na rynku.
Lucyna Kędzior
Szkolny konkurs plastyczny "Mój przyjaciel miś"
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny, pt. „Mój przyjaciel miś”. Celem konkursu było rozwijanie aktywności artystycznej dzieci i ich uzdolnień, prezentacja twórczości i pomysłowości dzieci oraz inspirowanie do twórczej, samodzielnej pracy ucznia. Odbiorcami konkursu byli uczniowie klas 1-3, którzy wykonali piękne prace przedstawiające misie. Komisja konkursowa dokonała wyboru najciekawszych prac, zwracając uwagę na oryginalność i pomysłowość, walory artystyczne i estetyczne, zgodność z tematem oraz stopień samodzielności wykonania pracy.
Laureaci konkursu:
1. miejsce: Emilia Ziobro, Lena Więckowska
2. miejsce: Amelia Tomsia, Anna Moiseiewa
3. miejsce: Arsen Boiko, Oliwia Jarosz
Wyróżnienia: Leon Ruszała , Miłosz Kobos, Krzysztof Piękoś, Julia Atowska, Yaroslav Grendzha.
Dodatkowo wyróżnione zostały pluszowe misie zrobione przez uczniów z klasy I b: Aleksandra Wojtyna, Karol Bielak, Aleksandra Fill, Aleksander Guryk, Kornelia Jelinek, Wiktoria Frenus, Julia Kozłowska.Prace zostały wyeksponowane na holu szkoły, a laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Organizatorzy: Aneta Dereń, Edyta Cmoch, Patrycja Stach, Ludmiła Zielińska
Działania w zakresie projektu Serce i pomocW ramach projektu Serce i pomoc nauczyciele języka polskiego zorganizowali konkurs na najciekawszy list do świętego Mikołaja dla klas III i IV. 23 listopada pani Aneta Gil gościła w klasie III d, aby przygotować uczniów do udziału w tym konkursie. Zapoznała dzieci z budową listu, przypomniała o trójdzielnej budowie tej formy wypowiedzi i zachęciła wszystkich do udziału.
Taka forma współpracy przygotowuje uczniów klas III do nauki na II etapie nauczania.
Lucyna Kędzior
Sukces Natalii Gajdy z klasy III d w konkursie
Uczniowie klasy III d wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Drzewo w jesiennej szacie". Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 3 w Rzeszowie. Powstało wiele interesujących prac dzieci. Prace oceniane były w kilku poziomach: klas I, klas II i klas III. Uczennica naszej szkoły z klasy III d Natalia Gajda zajęła I miejsce wśród uczestników z klas III. Swoją pracę wykonała ze zwijanych paseczków papieru kolorowego oraz ziarenek kawy. Pracę można obejrzeć na zdjęciu - w kategorii klas III - jest to pierwsza praca od strony lewej. album zdjęć
Serdecznie dziękujemy Natalii za pomysłowość w wykonaniu pracy oraz gratulujemy wspaniałego sukcesu!
Lucyna Kędzior
Zajęcia plastyczne w klasie I a - innowacja
W dniu 21 listopada 2022 roku uczniowie klasy 1a SP 23 wraz z nauczycielami Panią Agatą Amarowicz i Panią Anetą Gil zainaugurowali kolejny rok projektu „Chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko”..., który jest realizowany we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim – z Instytutem Sztuk Pięknych. Z uczniami poprowadziła zajęcia prodziekan Kolegium Nauk Humanistycznych – dr Anna Steliga. Temat zajęć malarskich to „W moim magicznym domu…”. Mali studenci rozmawiali o tym, że w miastach są bardzo różne budynki, które mają rozmaite przeznaczenie. Najwięcej jednak jest domów mieszkalnych. O wyglądzie takich domów decydują architekci. Wszystko jest ważne w domu: wysokość, szerokość, kształt i…elewacja. Uczniowie dowiedzieli się, że elewacja to zewnętrzna powierzchnia ściany budynku ze wszystkim znajdującymi się na niej elementami. W prezentacji mini-wykładu zobaczyli różne rodzaje elewacji, a także ozdabiane przez artystów ściany tj. murale. Podczas zajęć uruchomili swoją wyobraźnię i zamienili się w architektów i muralowców. Stworzyliśmy wspólnie dom o różnobarwnych i ciekawych ścianach i wcale nie potrzebowaliśmy do tego pędzli, ani wody, bo mieliśmy farby w pisakach!
Agata Kurek-Amarowicz
Lekcja biblioteczna klasy I b
W dniu 17 listopada uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią udali się do Biblioteki Osiedlowej „Nowe Miasto”. Na dzieci czekała Pani bibliotekarka, która przeprowadziła ciekawe zajęcia na temat życia ludzi na innych kontynentach. Uczniowie poznali bohatera książki pt. „ Indianin Nitou ma nowego przyjaciela”. Lekcja biblioteczna była urozmaicona licznymi zagadkami i konkursami.
Joanna Madej
Warsztaty "Majsterkowo" Castorama klasa 1 a
Dnia 15 listopada 2022 roku uczniowie klasy I a wzięli udział w warsztatach edukacyjnych „Majsterkowo” organizowanych przez Castoramę w Rzeszowie. Celem warsztatów było rozbudzenie w uczniach pasji do majsterkowania, pobudzenia wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych oraz umiejętności pracy w grupie. Na początku spotkania uczniowie dowiedzieli się o ważnych informacjach o drewnie i sposobach jego przetwarzania. Potem wykazali się znajomością na temat przedmiotów, które można zrobić z drewna. Po krótkim instruktarzu o sposobie wykonania pracy oraz zachowania bezpieczeństwa w czasie pracy z młotkiem, gwoździem uczniowie przystąpili do działania. Dzieci miały okazję poznać niezwykle popularną i twórczą metodę projektowania obrazów z nici – String Art, za pomocą której przygotowały przepiękne dekoracje do swojego pokoju. Uczniowie pod czujnym okiem specjalistów i nauczycieli opiekunów zabrali się do pracy. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał fartuch, kawałek drewnianej płyty, taśmę młotek, niewielkie gwoździe, szablon z motywem rakiety, ptaszka, oraz z motywem świątecznym (np. choinka, bombka, gwiazda), klej, nożyczki, kolorowe nici. Zadanie nie było łatwe. Najpierw trzeba było szablon równo ułożyć na drewnie i przykleić taśmą do deseczki, następnie w wyznaczone miejsca – kontury rysunku wbić gwoździki, tak by stworzyć za ich pomocą kontur wybranego przez siebie obrazka. Gdy wszystkie gwoździki zostały już wbite, należało ostrożnie wyciągnąć z pod spodu szablon i zacząć tworzyć swoją dekorację. Wystarczyło przywiązać końcówkę nici supełkiem do gwoździka, a następnie za jej pomocą zahaczać o kolejne gwoździe, nawijając nić na ich główki. W ten sposób powstawał kontur szablonu. Wykonanie takiej pracy wymagało dużo cierpliwości, ale efekt końcowy był zadowalający i własne obrazy z nici bardzo cieszą uczniów, dlatego warto było podjąć się tego wyzwania.
Na koniec spotkania uczniowie zaproszeni zostali na pyszny słodko - owocowy poczęstunek. Każde dziecko otrzymało też drobny upominek – kolorowe kredki i ołówki oraz dyplomy za wspaniale wykonane obrazki. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom i już nie mogą doczekać się kolejnych zaplanowanych zajęć.Dziękujemy za miłe i owocne w nowe wiadomości przyjęcie.
Agata Kurek-Amarowicz
Przeglad Pieśni Patriotycznej
Po raz kolejny w naszej szkole odbył się "Przegląd Pieśni Patriotycznej", w którym udział wzięli uczniowie klas I-III oraz grupa X z PP nr 35.
Uczniowie każdej z klas zaprezentowali wspólnie jeden utwór o treści patriotycznej natomiast dzieci z grupy przedszkolnej przygotowały wiersz, piosenkę oraz taniec. Występy dzieci oglądali: dyrektor Krzysztof Warchoł, wicedyrektor Urszula Burtan, Magdalena Grzeszczak, Natalia Kukulska oraz nauczyciele SP 23. Głównym celem przeglądu było rozbudzenie w sercach dzieci miłości do ojczystej ziemi oraz regionu, w którym żyjemy. Była to także okazja dla uczniów do rozwijania swoich zdolności muzycznych i zaprezentowania ich przed publicznością.Organizatorzy przeglądu: Agata Kurek-Amarowicz, Klaudia Skrzypak, Małgorzata Traczksiądz Julian Wybraniec
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
7 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji uczniowie klasy 6 d, przebrani za baśniowych bohaterów, odwiedzili dzieci przedszkolne i klasy 1-3. Były konkursy, zgadywanki i wspólne zdjęcia. Było bajkowo, kolorowo - postacie i konkursy zostały przygotowane przez Panie Klaudię Skrzypak i Joannę Marut.
Klaudia Skrzypak, Joanna Marut
więcej zdjęć
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków oraz informowanie o konsekwencjach złej diety.
Uczniowie klas I-III wraz z rodzicami oraz wychowawcami również zaangażowali się w akcję i aktywnie w niej uczestniczyli. W naszej szkole odbył się „Dzień Zdrowego Śniadania” w ramach którego najmłodsi uczniowie przygotowali w szkole zdrowe przekąski. Były to pożywne i kolorowe kanapki, pyszne owocowe szaszłyki oraz sałatki z jogurtem i miodem. Najbardziej wyczekiwanym elementem świętowania była degustacja samodzielnie przygotowanych smakołyków. W tym dniu uczniowie zwracali szczególną uwagę na przyniesione do szkoły posiłki, ponieważ ogłoszona była akcja „Śniadaniówka pełna witamin”. Dużą aktywnością wykazali się także nasi pierwszoklasiści, którzy wspólnie z rodzicami przygotowali zdrowe przekąski w domu i przynieśli je do szkoły, za co zostali nagrodzeni upominkami, które będą mogli wykorzystywać podczas kulinarnych zajęć z rodzicami. Dodatkowo odbyły się zajęcia edukacyjne podczas których uczniowie tworzyli klasową piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej oraz poznali rolę śniadania w codziennej diecie. Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania - w domu i szkole.
Aneta Dereń
więcej zdjęć
Lekcja biblioteczna "Koci przyjaciel" w klasie II bW dniu 8 listopada uczniowie klasy II b wybrali się do biblioteki osiedlowej, gdzie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, pt., „Koci przyjaciel”. Spotkanie rozpoczęło się od teatrzyku kimishibai pt. „Kotka Milusia”, czyli teatrzyku obrazkowego ukrytego w drewnianej skrzynce. Podczas dalszej części zajęć pani bibliotekarka przedstawiła ciekawostki z życia kotów. Po całej prezentacji uczniowie mieli za zadanie odnaleźć na dużej planszy hasła związane z kotami. Następnie bawili się w wyszukiwanie takich samych par obrazków przedstawiających koty, co okazało się doskonałym treningiem spostrzegawczości i koncentracji uwagi. Na pamiątkę wizyty w bibliotece każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki i wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły.
Aneta Dereń
Audycja muzyczna Yamahy4 listopada uczniowie klas trzecich z zainteresowaniem obejrzeli pierwszą audycję muzyczną z cyklu spotkań dla dzieci przygotowanych przez szkołę muzyczną Yamaha. Spotkanie poświęcone było tematowi: Zajęcia aktorskie dla dzieci i prowadzone było przez aktorkę Kamilę Mokrzycką. Prowadząca zapoznała uczniów ze swoją pracą w teatrze oraz na planie filmowym. Następnie uczniowie wcielali się w role aktorskie i tworzyli kolejne kadry filmu. Spotkaniu towarzyszyła duża aktywność dzieci oraz zadowolenie i dobry humor wszystkich oglądających.
Lucyna Kędzior
październik 2022
Lekcja biblioteczna w klasie III a
27 października klasa 3a, udała się do pobliskiej biblioteki osiedlowej. Spotkanie z książką to najlepszy sposób na rozwijanie swojej wrażliwości i ciekawości o otaczającym świecie. Nasza lekcja dotyczyła jesieni w twórczości Marii Konopnickiej. Uczniowie pozytywnie zaskoczyli prowadzącą zajęcia swoją wiedzą i zaangażowaniem. Udaną lekcje zakończyliśmy zrobieniem pamiątkowych bransoletek. Oby więcej tak przyjemnych lekcji!
Paulina Kubicz
"W świecie książek" - klasa III b23 października 2022 r. uczniowie klasy III b z panią wychowawczynią brali udział w zajęciach bibliotecznych w Bibliotece Publicznej na osiedlu Nowe Miasto. Tematem zajęć były „uczucia”. Pani bibliotekarka przeczytała książkę, na podstawie której uczniowie wypowiadali się o uczuciach, które towarzyszyły bohaterom książki oraz jakie oni sami przeżywają w szkole i w domu rodzinnym. Później uczniowie uczestniczyli w zabawach, którym towarzyszyło dużo radosnych emocji. Po zakończonych zajęciach wszyscy wrócili zadowoleni do szkoły.
Agnieszka Łuc
więcej zdjęć
Jestemy ilustratorami książeczki - klasa III d20 października 2022 r. uczniowie klasy 3 d udali się do biblioteki przy ulicy Podwisłocze, aby uczestniczyć w zajęciach czytelniczo-plastycznych pt. "Halo!, Halo! Tutaj ptasie radio…" Na początek pani bibliotekarka recytowała wiersz pt. "Ptasie radio" Juliana Tuwima. Po krótkim omówieniu wiersza uczniowie otrzymali kartki do ilustrowania zapisanych na karteczkach fragmentów wiersza. W ten sposób wszystkie dzieci stworzyły ilustrowany przez siebie wiersz, który oprawiony został w okładki przygotowane przez panią bibliotekarkę. Naszą książeczkę zabraliśmy ze sobą do szkoły. Dumni jesteśmy z naszego dzieła, którego ilustratorami byliśmy my wszyscy – uczniowie klasy 3 d. Dziękujemy bibliotece za zaproszenie.
Lucyna Kędzior
Smacznie, zdrowo i kolorowo!
21 października w klasie I b odbyły się zajęcia inne niż zwykle. Było smacznie, kolorowo i przede wszystkim zdrowo! Dzieci w ramach zajęć technicznych własnoręcznie przygotowały pyszne szaszłyki owocowe oraz sałatkę owocową lub warzywną. Uczniowie przynieśli świeże owoce: jabłka, gruszki, banany, kiwi, pomarańcze, borówki, maliny, truskawki, winogrona i granaty. Na stolikach pojawiły się też warzywa: ogórki, pomidory, sałata i rzodkiewka. Po przygotowaniu stanowiska pracy oraz po czynnościach higienicznych wszyscy z zapałem przystąpili do pracy. Uczniom bardzo smakowała własnoręcznie przygotowana zdrowa przekąska. Przygotowanie szaszłyków i sałatek dało dzieciom bardzo dużo satysfakcji i radości.
Joanna Madej
wrzesień 2022
Europejski Dzień Sportu Szkolnego - relacja z wydarzenia
Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Pawła II w Rzeszowie świętowała Europejski Dzień Sportu Szkolnego (EDSS). To właśnie 30 września 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy międzynarodowe święto ruchu, którego celem było promowanie aktywności fizycznej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji EDSS była integracja kulturowa dzieci polskich i ukraińskich, które dzięki RUCHOWEMU PLANOWI LEKCJI uczyły się o swoich krajach. Dodatkowo w ramach Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego w klasach I – III odbyły się gry i zabawy ruchowe z użyciem różnorodnych sprzętów sportowych, zajęcia wychowania fizycznego z elementami tenisa ziemnego, mecze piłki nożnej na świeżym powietrzu, terenowe tory przeszkód oraz tańce integracyjne. Niespodzianką dla wszystkich uczniów były zajęcia pokazowe z Kung Fu. Z kolei nauczyciele wychowania fizycznego w klasach starszych zorganizowali na sali gimnastycznej zajęcia w formie obwodu stacyjnego. Na każdej stacji do wykonania były różne ćwiczenia i zabawy.
Cieszymy się, że byliśmy częścią tego wydarzenia! Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy!#ESSD2022 #ESSDPoland #BeActive #edukacjawruchu #AKiL
@EuropejskiDzienSportuSzkolnegoKoordynatorzy: Aneta Dereń i Dorota Lubas
Niezwykły tydzień w klasie III aOstatni tydzień września był wyjątkowy - korzystaliśmy z pięknej pogody zachęcając uczniów do aktywności sportowej. Obchodziliśmy Dzień Chłopaka, ćwiczyliśmy swoją cierpliwość na podstawie zadań z instrukcją oraz braliśmy udział w Europejskim Dniu Sportów Szkolnych, z tej okazji odbyły zajęcia pokazowe z kung-fu oraz taneczne. Uczniowie zarówno znakomicie się bawili, a przy okazji zmotywowali do częstych ćwiczeń. Mamy nadzieję że kolejne dni będą równie ciekawe!
Paulina Kubicz
więcej zdjęć
Klasa III b w "Ranczo"Klasa 3b rozpoczęła na wesoło nowy rok szkolny. 27 września 2022 roku, uczniowie z panią wychowawczynią i panią Haliną Kosik pojechali na wycieczkę do Ośrodka „Ranczo” w Pstrągowej. Pogoda dopisała – słońce nieśmiało wychylało się spoza chmur. Dzieci z duży zainteresowaniem brały udział w zajęciach, podczas których robiły proziaki. Potem przeszły do zagrody pełnej zwierząt, w której karmiły daniele, kucyki, kozy. Obserwowały też spacerujące wielbłądy, jelenie,lamy. Podczas przejażdżki „saniami na kółkach” oraz z wieży widokowej podziwiały piękny, wyżynny krajobraz. Był też czas na wspólną zabawę min. zjazd na pontonach, pokonywanie przeszkód w parku linowym, zabawa w „Berka”. Uczniowie niechętnie opuszczali Ośrodek „Ranczo”, pobyt w nim bardzo im się podobał.
Agnieszka Łuc
30 września - Dzień Chłopaka w III dMiłe chwile przeżyli chłopcy z klasy III d podczas obchodów Dnia Chłopaka. Dziewczynki odśpiewały uroczyście "Sto lat" oraz wręczyły chłopcom upominki. Chłopcy z radością rozpakowywali prezenty i mieli czas, aby pochwalić się otrzymanymi zabawkami i pobawić się nimi. Było też coś słodkiego na przekąskę. Chłopcy podziękowali dziewczynkom za pamięć.
Lucyna Kędzior
Wycieczka klasy III d
Nasz wyjazd, który miał miejsce 27 września poprzedziły obawy czy wycieczka dojdzie do skutku ze względu na deszczową pogodę. Jako że była to wycieczka plenerowa, bardzo potrzebne nam było bezchmurne niebo i promienie słońca. Udało się! Przez cały czas pobytu w ośrodku Ranczo w Pstrągowej było ciepło, słonecznie i bezchmurnie. Pobyt obfitował w szereg atrakcji. Powitano nas gorącą herbatą i ciasteczkami. Po poczęstunku udaliśmy się do Małpiego gaju, gdzie pokonywaliśmy tor przeszkód. Bardzo miłe było spotkanie ze zwierzętami. Karmiliśmy lamy, wielbłąda, owce i daniele. Dużo śmiechu było podczas jazdy na mechanicznym byku. Najbliższą okolicę podziwialiśmy z wieży widokowej i w czasie przejażdżki kuligiem na kółkach. Podobały nam się także zjazdy na pontonach. Wszystkim smakowały kiełbaski z grilla i pyszna herbatka. Zadowoleni, pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
Lucyna Kędzior
Dzień Kropki w klasie II b
Międzynarodowy Dzień Kropki to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzone jest 15 września. W tym dniu w klasie II b odbyła się prezentacja książki pt. ,,The Dot”, której autorem jest Peter Reynolds. Jest to historia małej dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Następnie uczniowie tworzyli plakaty, których tematem przewodnim była „kropka”, szukali w swojej sali lekcyjnej przedmiotów w kropki lub mających taki kształt. Kropkowych zadań i zabaw nie było końca. Aby zapamiętać ten dzień, zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, na którym widać, że nawet ubrania dzieci były w kropki.
Aneta Dereń